Uwaga! Pies złamał ogon!

zlamany-ogon

Tak, złamanie ogona u psa jest jak najbardziej możliwe. Najczęściej taka dolegliwość zdarza się w czasie bójki z innymi zwierzętami, w wyniku wypadków lokomocyjnych,  czy w wyniku przydeptania lub upadku.

Jak poznać, że pies ma złamany ogon?

Zazwyczaj można to łatwo zauważyć, gdyż pies nie potrafi poruszać tym odcinkiem ogona, który znajduje się poniżej miejsca złamania.  Czasami również w przypadku niektórych złamań można zaobserwować uszkodzenie skóry oraz obrzęk.

Gdy tylko mamy jakiekolwiek podejrzenie, że nasz pupil może mieć złamany ogon, musimy udać się niezwłocznie do lekarza weterynarii! Musimy pamiętać, że ogon to przedłużenie psiego kręgosłupa i zaniedbanie złamań może mieć poważne konsekwencje!

Jak możemy pomóc psu bezpośrednio po złamaniu?

Działania te dotyczą przede wszystkim sytuacji, gdzie przy złamaniu doszło do uszkodzenia skóry. Należy wtedy odnaleźć krwawiące miejsce i założyć na nie opatrunek. Ogon należy z wyczuciem (nie za mocno!) ucisnąć w miejscu krwotoku i założyć opatrunek. Oczywiście, po takiej pierwszej pomocy, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii!

Leczenie złamanego ogona

Bardzo często się zdarza, szczególnie w przypadku złamań blisko końca ogona, że same się one zrastają. Jednak wtedy ten zrost może być nieprawidłowy, tym samym jest widoczny jako deformacja do końca życia czworonoga.

W przypadku trudniejszych złamań lekarz weterynarii może zalecić amputację ogona.  Musimy pamiętać, że podczas złamania dochodzi do rozerwania kręgów ogonowych, tym samym zostaje rozciągnięty cały układ więzadłowy przytrzymujący te kręgi. Możemy mieć w tej sytuacji do czynienia z przerwaniem rdzenia! Dlatego też amputacja może być tutaj dobrym rozwiązaniem, aby nie dochodziło do dalszych uszkodzeń. Wbrew pozorom, zabieg amputacji ogona u psa jest dość prosty, a brak ogona u naszego pupila nie przeszkodzi mu w dalszym codziennym życiu.

W przypadku, gdy złamanie jest poważne, ale nie chcemy pozwolić na amputację (np. nasz pies jeździ na wystawy), możemy ogon uratować operacyjnie. Podczas takiego zabiegu zakłada się pomiędzy trzonami kręgów specjalne popręgi nylonowe, co ma na celu złączenie złamanych odcinków ogona.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 15

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szarpak dla psa
Ciekawostki

Jak zrobić szarpak dla psa?

Zabawa z psem w przeciąganie to nie tylko pomysł na urozmaicenie nudnych spacerów. To także doskonała forma nagradzania pupila za posłuszeństwo czy postępy w szkoleniu

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres