Uśpienie psa – na czym polega i jak się przygotować?

Uśpienie psa

Jeśli Twój pies choruje przewlekle, jego stan nie poprawia się mimo leczenia, a czworonóg przestaje być samodzielny, możesz zdecydować o tym, kiedy będzie najlepszy moment, by ulżyć jego cierpieniom. Sprawdź, ile kosztuje uśpienie psa, jakie są do tego wskazania, jak wygląda cała procedura.

Kiedy stosuje się uśpienie psa?

To rozwiązanie ostateczne, od którego nie będzie już odwrotu, dlatego musi być dokładnie przemyślane i przeanalizowane. Decyzję podejmuje lekarz weterynarii w porozumieniu z opiekunem.

Uśpienie stosuje się u zwierząt, dla których medycyna weterynaryjna nie jest już w stanie zaoferować nowych, skutecznych rozwiązań i wyczerpano już możliwości lecznicze, a żadne dostępne metody nie poprawią ich stanu.

Są to zwierzęta chorujące przewlekle, odczuwające silny ból. Zwykle nie poruszają się samodzielnie, odmawiają jedzenia i picia oraz nie są w stanie zaspokoić swoich innych potrzeb fizjologicznych ze względu na swoje ograniczenia fizyczne. Najczęściej chodzi o zwierzęta w podeszłym wieku, choć nie zawsze. Czasem to młodsze psy, które uległy wypadkom komunikacyjnym lub nieuleczalnie chore.

Decyzja o uśpieniu psa może zostać podjęta także podczas operacji chirurgicznej, kiedy lekarz stwierdzi, że zmiany patologiczne występujące u zwierzęcia są bardziej rozległe lub poważniejsze niż pierwotnie zakładano i postępowanie terapeutyczne nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Istnieje także możliwość uśpienia psa agresywnego i zagrażającego otoczeniu. Taką decyzję podejmuje się jedynie wtedy, gdy pies nie poddaje się szkoleniu, a praca z nim jest niemożliwa lub wręcz niebezpieczna.

Jakich psów nie wolno usypiać?

Decyzja o uśpieniu czworonoga musi być podparta dokumentacją medyczną, w której znajdują się informacje dotyczące zastosowanych wcześniejszych technik leczenia. Nie wolno usypiać psów zdrowych lub osobników mających szansę wyzdrowieć po zastosowaniu ogólnodostępnych metod leczniczych.

Nie można także usypiać psów starych, które nie odczuwają dyskomfortu, ani bólu. Póki pies ma zachowany apetyt, chęć do życia, jest aktywny, nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych, a jego życiu nic nie zagraża, nie ma wskazań do eutanazji.

Dodatkowo – według prawa – nie wolno usypiać psów podejrzanych o wściekliznę przez cały okres ich obserwacji, który wynosi 15-21 dni.

Jak wygląda procedura uśpienia psa?

Lekarz weterynarii podaje psu środek uspokajający i znieczulający. Dzięki temu pies nie będzie czuł bólu i nie będzie świadomy. Następnie wykonuje się zastrzyk usypiający zawierający śmiertelną dawkę leku. Po kilku do kilkunastu sekund, praca serca zwalnia i ustaje. Cała procedura jest dla psa bezbolesna. Opiekun może towarzyszyć zwierzęciu podczas pierwszego etapu zabiegu- do momentu zaśnięcia czworonoga. Dalsze procedury są wykonywane bez obecności opiekuna.

Jak poradzić sobie z uśpieniem psa?

Każdy przeżywa żałobę na swój sposób, dlatego nie spiesz się – daj sobie czas. Rozmawiaj z bliskimi lub ze specjalistą o swoich odczuciach.

Niektórzy decydują się na adopcję psa ze schroniska lub kupno psa z hodowli krótko po utracie swojego ukochanego pupila. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie wypełnienie pustki. To także doskonała okazja, by pomóc psu, który wiele lat czeka na nowy dom w schronisku dla bezdomnych zwierząt lub domu tymczasowym. Decyzję o nowym czworonożnym członku rodziny warto jednak dokładnie przemyśleć. Nie oczekuj, że kolejny pies będzie taki sam jak pupil, który odszedł.

Gdzie pochować zwierzę?

Istnieje kilka możliwości pochowania psa. Opiekunowie często zostawiają ciała w przychodniach weterynaryjnych. Są one wówczas przekazywane do kremacji zbiorowej.

Innym rozwiązaniem jest zabranie ciała psa po uśpieniu. Musisz jednak wiedzieć, że chowanie zwierząt w ogródku, na podwórku czy w innym niewyznaczonym do tego miejscu jest nielegalne i stanowi zagrożenie epidemiologiczne. Ciało możesz pochować na cmentarzu dla zwierząt towarzyszących, w wybranym przez Ciebie miejscu.

Kolejną możliwością jest kremacja, czyli spopielenie ciała psa w specjalnym krematorium. Popiół umieszczany jest w wybranej urnie, którą następnie możesz zabrać ze sobą do domu lub jest wysyłana pocztą.

Ile kosztuje uśpienie psa?

Koszt uśpienia zwierzęcia wynosi około 50-250 zł, koszt kremacji wynosi około 600-800 zł.

Do tego należy doliczyć także koszt urny lub innego przedmiotu, w którym umieszczone zostaną prochy po spopieleniu ciała.

Ciało psa możesz także pochować na cmentarzu dla zwierząt. Miejsce kosztuje około 200-500 zł za 5 lat.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 74

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Uśpienie psa – na czym polega i jak się przygotować?”

  1. Niecały miesiac temu stanęłam przed koniecznością podjęcua decyzji o eutanazji mojej Ami. Chorowała na raka, zdawało się, że odejdzie w domu. 22 lutego br stan nagle bardzo się pogorszył. Doszło do zakażenia organizmu. Byłam w szoku. Nie miałam żadnej wiedzy na temat.usypiania psa. Tak jak to jest opisane w artykule panie doktor odradzaila pozostanie do końca, tłumaczyła, że ona jest nieświadoma i nie wie, kto jest obok niej. Wyszłam i teraz bardzo tego źaluję. W jakiś sposób ją zdradziłam. Jak powinnam była postąpić. W domu są jeszcze 2 psy , które też kiedyś będą musiały odejść 😐

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Choroba przyzębia

Psu nieładnie pachnie z pyska? Powodem może być choroba przyzębia. Obejrzyj zęby i dziąsła pupila!

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres