Trzecia powieka – mit czy fakt?

trzecia-powieka-u-psa

Tak, trzecia powieka u psa naprawdę istnieje. Trzecia powieka to dolno-przyśrodkowy fałd spojówki, który zawiera chrząstkę w kształcie dużej litery T. Przy mruganiu ta powieka nasuwa się na gałkę oczną.

Jakie są zadania trzeciej powieki?

Trzecia powieka ma do spełnienia trzy podstawowe zadania.

Po pierwsze – funkcja ochronna. Jej zadaniem jest ochronienie gałki ocznej przed urazami. To ona interweniuje, gdy do okna zbliża się szybko lecący przedmiot, np. kamyk, czy gałąź.

Po drugie – funkcja czyszcząca. Każdorazowo pojawienie się trzeciej powieki na gałce ocznej powoduje usunięcie bakterii i zanieczyszczeń.

Po trzecie – funkcja gruczołu łzowego. Trzecia powieka w swojej budowie ma specjalny gruczoł, którego zadaniem jest wytworzenie  wodnistej frakcji filmu łzowego. Tym samym bierze udział w produkcji łez.

Trzeciej powieki nie można usuwać!

Jak widać, trzecia powieka jest bardzo ważnym elementem budowy psiego oka i, mimo możliwych chorób, trzeba o nią walczyć do samego końca i nie można jej usuwać. Usunięcie jej może prowadzić do chorób oczu, np. suchego zapalenia rogówki i spojówek.

Jakie są możliwe choroby trzeciej powieki?

Przede wszystkim jest to wypadanie trzeciej powieki – tzw. „cherry eye”. Schorzenie to można zaobserwować jako różowy, gładki twór, który zlokalizowany jest w przyśrodkowym kącie oka. Wypadanie trzeciej powieki jest wynikiem rozluźnienia tkanki łącznej, która podtrzymuje jej gruczoł u podstawy i wydostaniu się go na zewnętrzną stronę migotki. Istnieje kilka metod radzenia sobie z wypadaniem trzeciej powieki. Chorobę tę leczy się głównie za pomocą zabiegów chirurgicznych. Jedną z metod jest technika kieszonkowa.

Pamiętajmy, że nie można pozostawić wypadniętej trzeciej powieki bez interwencji lekarza weterynarii. Przez to zaburzenie gruczoł trzeciej powieki nie funkcjonuje prawidłowo. Gruczoł, po przemieszczeniu, ulega zapaleniu i obrzękowi, tym samym stanowiąc ogromny dyskomfort dla naszego pupila!

W przypadku chorób o trzecią powiekę należy walczyć do samego końca. Jednak zdarzają się takie, choroby, gdzie usunięcie tego gruczołu jest jedynym rozwiązaniem. Przykładem takich chorób są złośliwe nowotwory.

Zapisz

Zapisz

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zachowanie

Życie po stracie

Utrata czworonożnego przyjaciela jest przeżyciem niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju.

Szkolenie

Spacerowanie na luźnej smyczy

Spacer powinien być relaksem dla psa i opiekuna. Pupil rozgląda się po otoczeniu, a pan oddaje się rozmyślaniom.

Wesoły pies na spacerze
Żywienie

Letnia dieta dla psa

Kiedy na dworze robi się gorąco, nasze czworonogi wymagają od nas więcej troski.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres