Suchy nos u psa – co oznacza? Jaki powinien być psi nos?

Nos psa

Co oznacza suchy nos u psa?

Każdy psi nos jest unikatowy i niepowtarzalny. Jego struktura przypomina linie papilarne na opuszkach palców ludzi. Zmysł węchu u psów jest kilkadziesiąt tysięcy razy lepszy niż u ludzi, dlatego o psi nos trzeba szczególnie dbać. Chcesz wiedzieć, jakie są przyczyny suchej powierzchni nosa i co zrobić, gdy pies ma suchy nos? Przeczytaj.

Jaki powinien być psi nos?

Nos psa powinien być mokry (wilgotny) i zimny, ponieważ tylko taki nos zapewnia czworonogom odpo-wiednią pracę receptorów węchowych. Prawidłowa wydzielina w nosie jest surowiczośluzowo i przezroczysta, jej skąpa ilość może znajdować się na powierzchni nosa.

Nos jest mokry za sprawą kanalika nosowo-łzowego, którego ujście znajduje się w przedsionku nosa. Spływają nim łzy, które pies naturalnie rozprowadza na nosie za pomocą języka.

Dlaczego psi nos jest wyjątkowy?

Psie nosy są zbudowane z około 200 mln komórek węchowych, które znajdują się w obrębie nabłonka węchowego. Pies potrafi rozpoznać aż 500 tysięcy różnych zapachów. W porównaniu do nosa człowieka, jest to oszałamiający wynik. Ludzki nos rozpoznaje ich zaledwie 2 tysiące.

Dzięki doskonałemu węchowi psy mogą pracować w:

 • ratownictwie medycznym, w akcjach poszukiwawczych ludzi (pod śniegiem i pod gruzami),
 • policji, wojsku, straży granicznej np. szukając materiałów wybuchowych lub narkotyków,
 • terapii osób niepełnosprawnych i osób z zaburzeniami na tle psychicznym, np. z nerwicą,
 • asekuracji osób niepełnosprawnych, np. osób niewidomych, jako psy przewodnicy.

Nieprawidłowa wydzielina w nosie to taka, która jest:

 • gęsta,
 • zielono-żółta,
 • podbarwiona krwią,
 • ropna,
 • czarna,
 • z pęcherzykami gazu.

Nie martw się, jeśli nos staje się suchy kilka razy w ciągu dnia. Nie musi to świadczyć o chorobie, a może to być jedynie efekt wygrzewania się w słonecznym miejscu przez dłuższy czas lub przyczyną jest po prostu nieprawidłowa cyrkulacja powietrza.

Czworonogi z naturalnie różowymi lub bladymi nosami są bardziej narażone na poparzenia słoneczne niż psy z ciemną skórą na nosie. Psi nos może być naprzemiennie suchy i mokry w ciągu dnia i to jak najbardziej prawidłowe. Problem pojawia się, gdy nos jest ciepły lub suchy przez długi czas.

Kiedy pojawia się suchy nos?

Suchy nos może być objawem niektórych schorzeń, ale nie tylko. Najczęściej nie świadczy o żadnej cho-robie, i jest jedynie efektem temperatury i wilgotności panujących w pomieszczeniu, w którym przebywa lub jest skutkiem intensywnego ziajania w ciepłe dni.

Choroby, których objawem jest suchy nos:

 • niedrożność kanalika nosowo-łzowego (tendencja do blokowania się jego światła),
 • przeziębienie,
 • niewydolność krążenia,
 • problemy dermatologiczne,
 • zapalenie zatok,
 • alergie.

Czynniki środowiskowe, które są przyczyną suchego nosa u psów:

 • brak cyrkulacji powietrza,
 • niska wilgotność powietrza
 • nieprawidłowo działająca klimatyzacja,
 • silny wiatr,
 • spanie w nienaturalnej pozycji,
 • kopanie w ziemi przez dłuższy czas,
 • ocieranie się nosem o twardą nawierzchnię, np. o dywan,

Kiedy może być groźny dla zdrowia?

Nie martw się, jeśli nos Twojego psa jest suchy jedynie od czasu do czasu. To normalne. Powodem do niepokoju może być sucha powierzchnia nosa, która utrzymuje się przez dłuższy czas i ma tendencję do rogowacenia i pękania. Czasem to objaw niektórych groźnych chorób i może to po prostu psa boleć. Dodatkowo, psy z suchym nosem mają słabszy węch, który u zdrowych psów jest silnie rozwinięty.

Psy z najlepszym węchem to bassety i wyżły. Labradory, berneńskie psy pasterskie i owczarki niemieckie także mogą się poszczycić doskonałym węchem, dlatego często są wykorzystywane w akcjach ratowniczych do szukania ocalałych z katastrof i do szukania narkotyków oraz broni palnej, jako psy policyjne. Psy z nieco słabszym węchem to między innymi mopsy i buldożki, czyli przedstawiciele ras brachy-cefalicznych, które charakteryzują się skróconym pyskiem (w tym także nosem).

Suchy, popękany nos z otwartymi ranami może świadczyć o problemach dermatologicznych. Przyczyną często są pasożyty, ale może to też być objaw alergii.

Warto skonsultować ten problem z lekarzem weterynarii. Specjalista pomoże ustalić przyczynę suchego nosa, i podpowie, jakie leczenie będzie najbardziej skuteczne. Jeśli nos jest suchy i ciepły, może to świadczyć o podwyższonej temperaturze ciała (gorączce), która jest objawem infekcji lub procesu zapalnego.

Samo zmierzenie temperatury nosa za pomocą dłoni nie jest miarodajne. Nos może być cieplejszy niż wewnętrzna temperatura ciała psa. Dzieje się tak np. kiedy pies długo przebywa na słońcu. Ciepły nos nie zawsze świadczy o gorączce.

Jak nawilżyć psi nos?

Leczenie powinno być skierowane przeciwko konkretnej przyczynie, która jest odpowiedzialna za suchą powierzchnię nosa, aby było na dłuższą metę skuteczne. Z tego względu wizyta u lekarza weterynarii w przychodni czy gabinecie wydaje się być najlepszym pomysłem.

Możesz także nawilżyć nos za pomocą preparatów z apteki lub ze sklepów zoologicznych. Dobrym rozwiązaniem jest smarowanie jego powierzchni maścią z dodatkiem witaminy A, która naturalnie wspomaga regenerację skóry. Dostaniesz ją w każdej aptece. W sklepach z artykułami dla zwierząt możesz znaleźć maści z masłem shea, witaminą E i olejem konopnym, które naturalnie nawilżają, wspomagają regenerację suchego i popękanego nosa oraz przynoszą ukojenie.

Maści stosuj przede wszystkim przed spacerem, ponieważ zaaferowany bodźcami zewnętrznymi pies nie zliże jej od razu. Nie ma sensu nic nakładać na powierzchnię nosa przed karmieniem. Psy oblizują się, czując już sam zapach karmy, dlatego mogą łatwo zlizać warstwę maści.

Nos może psa boleć, ale nie podawaj mu pod żadnym pozorem żadnych leków przeznaczonych dla ludzi. Leki, które zawierają paracetamol (np. apap, panadol, coldrex, cefalgin) są toksyczne dla psów. Mogą powodować niewydolność wątroby i nerek. Z kolei ibuprofen (np. ibuprom, nurofen i naproxen) zmniejsza krzepliwość krwi i może być niebezpiecznych dla psów z niewydolnością serca. Podawaj psu tylko te leki, które zalecił lekarz weterynarii. Chcąc pomóc, możesz niechcący zaszkodzić psu, dlatego nie rób nic na własną rękę.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 119

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres