Pies nie chce pić wody – co należy zrobić?

pies-nie-chce-pic-wody

Woda to niezbędny składnik w codziennej diecie psa. Należy mu ją zapewnić, aby zapobiec groźnemu w skutkach odwodnieniu. Nawet psy, w których diecie dominuje mokra karma, powinny zaspokajać pragnienie wodą, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego i w trakcie upałów. Przeczytaj, jak należy postępować, gdy pies nie chce pić wody.

Dlaczego pies nie chce pić wody?

Organizm psa w ponad 60% składa się z wody. Dziennie powinien on spożyć około 50–60 ml wody na kilogram masy ciała. W tę ilość wlicza się również woda pobierana z karmy. Mokre jedzenie zawiera około 80% wody, a suche zaledwie 8–10%. Jeśli zatem pies prowadzi aktywny tryb życia lub w jego diecie dominuje sucha karma, dzienna porcja wypitej wody musi być odpowiednio większa. 

Dlaczego pies nie pije wody? Przyczyn może być wiele, m.in.:

 • pies nie czuje potrzeby napicia się – np. w chłodniejsze i mniej aktywne dni lub gdy jego dieta opiera się na wilgotnym pokarmie;
 • pies jest zajęty zabawą i „zapomina” się napić – dotyczy to zwłaszcza szczeniąt, które nie mają jeszcze wyrobionego nawyku zaspokajania pragnienia;
 • pies jest wystraszony lub zestresowany – może to być spowodowane, np. przeprowadzką, kłótnią między domownikami, wizytą u lekarza weterynarii;
 • psu nie smakuje woda – niektóre czworonogi, przyzwyczajone do jednego rodzaju wody, mogą czuć różnicę, gdy nagle ją zmienimy, np. z wody butelkowanej na kranówkę;
 • woda jest nieświeża;
 • choroba, np. schorzenia dróg moczowych, bóle stawów i kręgosłupa.

Pies nie pije wody – skutki niedoboru wody w organizmie

Gdy pies nie chce pić wody przez dłuższy czas, może to prowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia. Najłatwiej to sprawdzić, chwytając za fałd skóry na karku i jeśli skóra szybko wraca do swojej poprzedniej formy – pies jest prawdopodobnie odpowiednio nawodniony, a jeżeli fałd długo pozostaje w miejscu – zwierzę może być odwodnione. Niedobór wody u psa da się również rozpoznać po stanie błon śluzowych. Blade, suche i lepkie w dotyku dziąsła świadczą o odwodnieniu organizmu. Błony śluzowe zdrowego psa są różowe i wilgotne. Innymi symptomami odwodnienia jest przyspieszona akcja serca. W skrajnych przypadkach widoczne może być nawet zapadnięcie gałek ocznych.

Spadek zawartości wody w organizmie psa o 10–15% stanowi zagrożenie dla życia zwierzęcia, dlatego bardzo istotne jest uzupełnianie płynów. Nie powinniśmy nawet zastanawiać się, jak długo pies może nie pić wody, ale skonsultować się z lekarzem weterynarii, gdy tylko pojawią się objawy, wskazujące na najmniejsze nawet odwodnienie.

Co robić, kiedy pies nie chce pić?

Jeżeli u Twojego psa wykluczone zostały problemy zdrowotne, możesz spróbować kilku sposobów na zachęcenie go do picia wody:

 • podsuwaj mu miskę pod pyszczek – należy to robić zwłaszcza w przypadku szczeniąt, które nie mają jeszcze wyrobionego nawyku picia wody oraz seniorów;
 • zmień umiejscowienie miski z wodą – dotychczasowe położenie może psu po prostu nie odpowiadać;
 • dolewaj wodę do jedzenia;
 • do miski z wodą dodaj odrobinę mokrej karmy lub mięsnego wywaru (bez dodatku przypraw) – taka woda będzie dla psa smaczniejsza;
 • wrzuć kilka granulek suchej karmy do wody – pies będzie chciał je wyłowić i jednocześnie się napije;
 • dbaj o higienę psich misek – wodę zmieniaj codziennie i dokładnie myj miseczki; w upalne dni powinieneś to robić nawet kilka razy dziennie.

Gdy mimo zastosowania powyższych rad, pies rzadko zagląda do miski z wodą, nadal powinieneś próbować zachęcać go do picia, ale warto też zwiększyć udział mokrej karmy w jego diecie. Optymalny sposób karmienia to dieta mieszana, która polega na podawaniu zarówno suchej, jak i mokrej karmy w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów.

Oba formaty pokarmu są pożywieniem zbilansowanym oraz mają swoje dodatkowe zalety. Mokra karma uzupełnia wodę w organizmie i jest mniej kaloryczna. Natomiast sucha wspomaga higienę jamy ustnej psa, dzięki mechanicznemu usuwaniu osadu z zębów. Jeśli z powodów zdrowotnych pies musi odżywiać się wyłącznie mokrą karmą, istnieje większe ryzyko gromadzenia się płytki bakteryjnej, z której tworzy się kamień nazębny. Możesz go przed tym chronić, codziennie czyszcząc jego zęby specjalną szczoteczką i pastą dla psów.

Czego nie należy robić, by zachęcić psa do picia wody? Nie zanurzaj mu na siłę pyszczka w misce z wodą – to go zestresuje i spowoduje jeszcze większą niechęć do wody. Nie dodawaj do wody mleka ani żadnego jedzenia przeznaczonego dla ludzi – produkty mleczne mogą powodować biegunkę i dodatkowo odwodnić pupila, a inne niedozwolone produkty dla psa – nawet zatrucie.

Dlaczego pies pije dużo wody?

Naturalnie większe zapotrzebowanie na wodę u psa występuje w trakcie upałów, podczas aktywności fizycznej oraz w ciąży. W tych sytuacjach nie powinno niepokoić opiekuna, że pies pije dużo wody. Objawy, takie jak suchy i gorący nos czy osowiałość, towarzyszące wzmożonemu pragnieniu mogą wystąpić w wyniku gorączki. Gdy pies dużo pije i nie chce jeść, może być to spowodowane chorobami, m.in. cukrzycą, ropnym zapaleniem macicy u suk lub przyjmowaniem niektórych leków. W każdej z tych sytuacji należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Pies, który wypije zbyt dużo wody na raz, może mieć wzdęcia, brak energii, ślinotok, wymioty, a także nadmiernie oddawać mocz. Picie dużych ilości wody przez dłuższy czas w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie psa, czego objawem są skurcze mięśni, śpiączka, a nawet śmierć. Dlatego zarówno w przypadku psów niechętnie pijących wodę, jak i tych, które piją jej za dużo, warto odwiedzić specjalistę, by zapobiec poważnym problemom zdrowotnym.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 18

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Dobra relacja to nie dominacja

Pożądane zachowania można wypracować pozytywnymi wzmocnieniami. Nawet jeśli będzie to trwało nieco dłużej, da lepsze efekty.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres