Pies nie chce pić wody – co należy zrobić?

pies-nie-chce-pic-wody

Woda to niezbędny składnik w codziennej diecie psa. Należy mu ją zapewnić, aby zapobiec groźnemu w skutkach odwodnieniu. Nawet psy, w których diecie dominuje mokra karma, powinny zaspokajać pragnienie wodą, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego i w trakcie upałów. Przeczytaj, jak należy postępować, gdy pies nie chce pić wody.

Dlaczego pies nie chce pić wody?

Organizm psa w ponad 60% składa się z wody. Dziennie powinien on spożyć około 50–60 ml wody na kilogram masy ciała. W tę ilość wlicza się również woda pobierana z karmy. Mokre jedzenie zawiera około 80% wody, a suche zaledwie 8–10%. Jeśli zatem pies prowadzi aktywny tryb życia lub w jego diecie dominuje sucha karma, dzienna porcja wypitej wody musi być odpowiednio większa. 

Dlaczego pies nie pije wody? Przyczyn może być wiele, m.in.:

 • pies nie czuje potrzeby napicia się – np. w chłodniejsze i mniej aktywne dni lub gdy jego dieta opiera się na wilgotnym pokarmie;
 • pies jest zajęty zabawą i „zapomina” się napić – dotyczy to zwłaszcza szczeniąt, które nie mają jeszcze wyrobionego nawyku zaspokajania pragnienia;
 • pies jest wystraszony lub zestresowany – może to być spowodowane, np. przeprowadzką, kłótnią między domownikami, wizytą u lekarza weterynarii;
 • psu nie smakuje woda – niektóre czworonogi, przyzwyczajone do jednego rodzaju wody, mogą czuć różnicę, gdy nagle ją zmienimy, np. z wody butelkowanej na kranówkę;
 • woda jest nieświeża;
 • choroba, np. schorzenia dróg moczowych, bóle stawów i kręgosłupa.

Pies nie pije wody – skutki niedoboru wody w organizmie

Gdy pies nie chce pić wody przez dłuższy czas, może to prowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia. Najłatwiej to sprawdzić, chwytając za fałd skóry na karku i jeśli skóra szybko wraca do swojej poprzedniej formy – pies jest prawdopodobnie odpowiednio nawodniony, a jeżeli fałd długo pozostaje w miejscu – zwierzę może być odwodnione. Niedobór wody u psa da się również rozpoznać po stanie błon śluzowych. Blade, suche i lepkie w dotyku dziąsła świadczą o odwodnieniu organizmu. Błony śluzowe zdrowego psa są różowe i wilgotne. Innymi symptomami odwodnienia jest przyspieszona akcja serca. W skrajnych przypadkach widoczne może być nawet zapadnięcie gałek ocznych.

Spadek zawartości wody w organizmie psa o 10–15% stanowi zagrożenie dla życia zwierzęcia, dlatego bardzo istotne jest uzupełnianie płynów. Nie powinniśmy nawet zastanawiać się, jak długo pies może nie pić wody, ale skonsultować się z lekarzem weterynarii, gdy tylko pojawią się objawy, wskazujące na najmniejsze nawet odwodnienie.

Co robić, kiedy pies nie chce pić?

Jeżeli u Twojego psa wykluczone zostały problemy zdrowotne, możesz spróbować kilku sposobów na zachęcenie go do picia wody:

 • podsuwaj mu miskę pod pyszczek – należy to robić zwłaszcza w przypadku szczeniąt, które nie mają jeszcze wyrobionego nawyku picia wody oraz seniorów;
 • zmień umiejscowienie miski z wodą – dotychczasowe położenie może psu po prostu nie odpowiadać;
 • dolewaj wodę do jedzenia;
 • do miski z wodą dodaj odrobinę mokrej karmy lub mięsnego wywaru (bez dodatku przypraw) – taka woda będzie dla psa smaczniejsza;
 • wrzuć kilka granulek suchej karmy do wody – pies będzie chciał je wyłowić i jednocześnie się napije;
 • dbaj o higienę psich misek – wodę zmieniaj codziennie i dokładnie myj miseczki; w upalne dni powinieneś to robić nawet kilka razy dziennie.

Gdy mimo zastosowania powyższych rad, pies rzadko zagląda do miski z wodą, nadal powinieneś próbować zachęcać go do picia, ale warto też zwiększyć udział mokrej karmy w jego diecie. Optymalny sposób karmienia to dieta mieszana, która polega na podawaniu zarówno suchej, jak i mokrej karmy w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów.

Oba formaty pokarmu są pożywieniem zbilansowanym oraz mają swoje dodatkowe zalety. Mokra karma uzupełnia wodę w organizmie i jest mniej kaloryczna. Natomiast sucha wspomaga higienę jamy ustnej psa, dzięki mechanicznemu usuwaniu osadu z zębów. Jeśli z powodów zdrowotnych pies musi odżywiać się wyłącznie mokrą karmą, istnieje większe ryzyko gromadzenia się płytki bakteryjnej, z której tworzy się kamień nazębny. Możesz go przed tym chronić, codziennie czyszcząc jego zęby specjalną szczoteczką i pastą dla psów.

Czego nie należy robić, by zachęcić psa do picia wody? Nie zanurzaj mu na siłę pyszczka w misce z wodą – to go zestresuje i spowoduje jeszcze większą niechęć do wody. Nie dodawaj do wody mleka ani żadnego jedzenia przeznaczonego dla ludzi – produkty mleczne mogą powodować biegunkę i dodatkowo odwodnić pupila, a inne niedozwolone produkty dla psa – nawet zatrucie.

Dlaczego pies pije dużo wody?

Naturalnie większe zapotrzebowanie na wodę u psa występuje w trakcie upałów, podczas aktywności fizycznej oraz w ciąży. W tych sytuacjach nie powinno niepokoić opiekuna, że pies pije dużo wody. Objawy, takie jak suchy i gorący nos czy osowiałość, towarzyszące wzmożonemu pragnieniu mogą wystąpić w wyniku gorączki. Gdy pies dużo pije i nie chce jeść, może być to spowodowane chorobami, m.in. cukrzycą, ropnym zapaleniem macicy u suk lub przyjmowaniem niektórych leków. W każdej z tych sytuacji należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Pies, który wypije zbyt dużo wody na raz, może mieć wzdęcia, brak energii, ślinotok, wymioty, a także nadmiernie oddawać mocz. Picie dużych ilości wody przez dłuższy czas w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie psa, czego objawem są skurcze mięśni, śpiączka, a nawet śmierć. Dlatego zarówno w przypadku psów niechętnie pijących wodę, jak i tych, które piją jej za dużo, warto odwiedzić specjalistę, by zapobiec poważnym problemom zdrowotnym.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 13

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres