Pies na wakacjach – choroba lokomocyjna

Pies na plaży

Wakacje to czas błogiego odpoczynku i letnich wyjazdów. Coraz więcej opiekunów zabiera na urlop również swojego pupila. Niestety, dla części czworonogów podróż samochodem nie należy do przyjemności. Co zrobić, jeśli Twój ulubieniec cierpi z powodu choroby lokomocyjnej?

Przyczyny i objawy choroby lokomocyjnej

Okazuje się, że nawet co piąty pies źle znosi jazdę autem. Najczęściej choroba lokomocyjna występuje u szczeniąt i młodych psów do drugiego roku życia niezależnie od płci i rasy. Jest ona wynikiem sprzecznych komunikatów, jakie docierają do narządów zmysłów zwierzęcia. Z jednej strony wzrok mówi, że organizm jest w ruchu, a z drugiej błędnik- narząd równowagi- informuje, że ciało znajduje się w spoczynku.

Ta niespójność sygnałów docierających do mózgu powoduje zaburzenie orientacji ruchowej w przestrzeni i prowadzi do objawów takich jak: niepokój, pobudzenie, przyspieszony oddech, ziajanie, ślinienie, mlaskanie, przełykanie śliny, oblizywanie się, wymioty. Najczęściej tego rodzaju symptomy pojawiają się po kilku minutach podróży i nasilają się wraz z jej trwaniem.

Jak pomóc zwierzęciu w podróży?

Ze względu na nieprzyjemne objawy towarzyszące chorobie lokomocyjnej, pies lub kot odczuwa lęk już na sam widok samochodu. Dlatego powinno się oswoić czworonoga z autem poprzez pozytywne skojarzenia.

Możesz zabrać go samochodem do pobliskiego parku, tak aby krótka jazda skojarzyła się pupilowi z przyjemnym spacerem i zabawą. Pomocne są również akcesoria z feromonami, dającymi poczucie bezpieczeństwa.

Można użyć na przykład aerozolu lub założyć czworonogowi specjalną obrożę. Istnieją również preparaty z tryptofanem- aminokwasem, z którego powstaje serotonina- hormon szczęścia i neuroprzekaźnik. Wymagają one dłuższego, regularnego podawania, aby osiągnąć efekt poprawy psiego nastroju.

W drogę!

Wybierając się w podróż samochodem, nie podawaj ulubieńcowi jedzenia kilka godzin przed wyjazdem. Nakarmisz go po dotarciu do celu, kiedy odpocznie po długiej trasie. Pamiętaj, aby co 1-2 godziny robić krótkie postoje, podczas których pupil – na smyczy- będzie mógł rozprostować kości, załatwić potrzeby fizjologiczne i odpocząć.

W czasie jazdy niezwykle ważne jest, aby zwierzęta były przewożone w specjalnych klatkach lub przypięte pasami. To niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa pupila i wszystkich pasażerów.

Kiedy domowe sposoby nie pomagają

Jeśli wszystkie opisane metody nie działają, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i/lub behawiorystą, którzy pomogą poradzić sobie z problemem. Lekarz weterynarii może przepisać specjalne leki, dzięki którym pies lub kot w trakcie jazdy będą czuły się lepiej, a zwierzęcy psycholog doradzi, jakie ćwiczenia wykonywać, aby ulubieniec przyzwyczaił się do środka lokomocji.

Bardzo ważne jest, aby nigdy nie podawać leków na własną rękę i korzystać jedynie z preparatów przepisanych przez lekarza weterynarii- zgodnie z jego zaleceniami.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Przyzwyczajanie psa do kagańca
Szkolenie

Przyzwyczajanie psa do kagańca

W komunikacji miejskiej, na spacerach w miejscach publicznych… wymagany jest kaganiec. Naucz psa, by akceptował go i czuł się w nim swobodnie

Kiedy uśpić psa
Zdrowie

Nie przekraczać progu bólu

Jeśli zwierzę jest ciężko chore, chcielibyśmy, by odeszło godnie, by nie czuło przy tym ogromnego bólu

Parwowiroza
Zdrowie

Parwowiroza znów groźna

Wirus atakuje młode psiaki, zwykle w wieku od sześciu tygodni do pół roku, a także zwierzęta starsze, które straciły odporność

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres