Pies na wakacjach – choroba lokomocyjna

Pies na plaży

Wakacje to czas błogiego odpoczynku i letnich wyjazdów. Coraz więcej opiekunów zabiera na urlop również swojego pupila. Niestety, dla części czworonogów podróż samochodem nie należy do przyjemności. Co zrobić, jeśli Twój ulubieniec cierpi z powodu choroby lokomocyjnej?

Przyczyny i objawy choroby lokomocyjnej

Okazuje się, że nawet co piąty pies źle znosi jazdę autem. Najczęściej choroba lokomocyjna występuje u szczeniąt i młodych psów do drugiego roku życia niezależnie od płci i rasy. Jest ona wynikiem sprzecznych komunikatów, jakie docierają do narządów zmysłów zwierzęcia. Z jednej strony wzrok mówi, że organizm jest w ruchu, a z drugiej błędnik- narząd równowagi- informuje, że ciało znajduje się w spoczynku.

Ta niespójność sygnałów docierających do mózgu powoduje zaburzenie orientacji ruchowej w przestrzeni i prowadzi do objawów takich jak: niepokój, pobudzenie, przyspieszony oddech, ziajanie, ślinienie, mlaskanie, przełykanie śliny, oblizywanie się, wymioty. Najczęściej tego rodzaju symptomy pojawiają się po kilku minutach podróży i nasilają się wraz z jej trwaniem.

Jak pomóc zwierzęciu w podróży?

Ze względu na nieprzyjemne objawy towarzyszące chorobie lokomocyjnej, pies lub kot odczuwa lęk już na sam widok samochodu. Dlatego powinno się oswoić czworonoga z autem poprzez pozytywne skojarzenia.

Możesz zabrać go samochodem do pobliskiego parku, tak aby krótka jazda skojarzyła się pupilowi z przyjemnym spacerem i zabawą. Pomocne są również akcesoria z feromonami, dającymi poczucie bezpieczeństwa.

Można użyć na przykład aerozolu lub założyć czworonogowi specjalną obrożę. Istnieją również preparaty z tryptofanem- aminokwasem, z którego powstaje serotonina- hormon szczęścia i neuroprzekaźnik. Wymagają one dłuższego, regularnego podawania, aby osiągnąć efekt poprawy psiego nastroju.

W drogę!

Wybierając się w podróż samochodem, nie podawaj ulubieńcowi jedzenia kilka godzin przed wyjazdem. Nakarmisz go po dotarciu do celu, kiedy odpocznie po długiej trasie. Pamiętaj, aby co 1-2 godziny robić krótkie postoje, podczas których pupil – na smyczy- będzie mógł rozprostować kości, załatwić potrzeby fizjologiczne i odpocząć.

W czasie jazdy niezwykle ważne jest, aby zwierzęta były przewożone w specjalnych klatkach lub przypięte pasami. To niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa pupila i wszystkich pasażerów.

Kiedy domowe sposoby nie pomagają

Jeśli wszystkie opisane metody nie działają, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i/lub behawiorystą, którzy pomogą poradzić sobie z problemem. Lekarz weterynarii może przepisać specjalne leki, dzięki którym pies lub kot w trakcie jazdy będą czuły się lepiej, a zwierzęcy psycholog doradzi, jakie ćwiczenia wykonywać, aby ulubieniec przyzwyczaił się do środka lokomocji.

Bardzo ważne jest, aby nigdy nie podawać leków na własną rękę i korzystać jedynie z preparatów przepisanych przez lekarza weterynarii- zgodnie z jego zaleceniami.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 6

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Dlaczego depcze i drapie?

Większość psów, nim umości się w legowisku, wydrapuje w nim niewidzialną jamę lub udeptuje dołek, kręcąc się wokół własnej osi.

Zdrowie

Uwaga! Pies złamał ogon!

Najczęściej taka dolegliwość zdarza się w czasie bójki z innymi zwierzętami, w wyniku wypadków lokomocyjnych.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres