Pies chrapie – przyczyny i sposób łagodzenia dolegliwości

Pies chrapie - przyczyny i sposób łagodzenia dolegliwości

Nasi czworonożni ulubieńcy niekiedy generują dźwięki, które mogą wydawać się dla nas niepokojące. Gdy pies chrapie, opiekunowie często nie są pewni, czy należy to zignorować, czy raczej zacząć się martwić. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – niekiedy chrapanie jest naturalnym, zupełnie bezpiecznym odruchem organizmu, zdarza się jednak, że zwiastuje choroby.

Co to jest chrapanie? Dlaczego pies chrapie?

Świadomy opiekun, obserwując swojego podopiecznego, szybko usłyszy, kiedy pies chrapie. Oznacza to, że przepływ powietrza przez drogi oddechowe czworonoga jest w jakiś sposób utrudniony. 

Przyczyn, dla których pies chrapie, może być kilka. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych. 

 1. Specyficzna budowa ciała
  Rasy brachycefaliczne, np. mopsy, buldogi, pekińczyki, często cierpią z powodu chrapania. Jest to spowodowane faktem, że mają krótkie, „spłaszczone” pyszczki, co wpływa na jakość ich oddychania. Zdarza się też, że u zwierząt występują wady budowy ciała, np. w obrębie podniebienia miękkiego. To również może mieć wpływ na wydawane przez nie dźwięki.
 2. Zła jakość powietrza

Optymalna czystość i wilgotność powietrza są kluczowymi czynnikami wpływającymi na jakość oddychania. To z kolei bezpośrednio przekłada się na występowanie lub niewystępowanie chrapania. Dbając o zdrowie czworonoga (ale również innych domowników), warto regularnie wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza przed nocnym snem. W okresie grzewczym dobrą praktyką jest stosowanie nawilżaczy powietrza. Ważny element dbania o higienę dróg oddechowych stanowi regularne pozbywanie się kurzu i innych zanieczyszczeń z legowiska czworonoga, a także innych elementów wyposażenia, z którymi zwierzę ma bezpośredni kontakt.

 1. Specyficzna pozycja ciała
  Jeżeli pies chrapie w nocy lub podczas poobiedniej drzemki, zwróćmy uwagę, w jakiej pozycji się układa. Czworonogi najczęściej śpią na boku lub brzuchu (np. zwinięte w kłębek), zdarza się jednak, że z różnych powodów kładą się na plecach. Taka pozycja sprzyja wprowadzaniu w drgania tkanek miękkich, znajdujących się w obrębie górnych dróg oddechowych, które podczas wypoczynku i tak w naturalny sposób wiotczeją.
 2. Zaawansowany wiek

Mięśnie psów, również te znajdujące się w obrębie układu oddechowego, z biegiem lat wiotczeją i stają się coraz słabsze. To naturalny proces i nie powinien nas niepokoić. Jego konsekwencją może być utrudnione oddychanie, a zatem także to, że pies chrapie.

 1. Nadwaga

O nadwadze mówimy wówczas, gdy masa ciała czworonoga przekracza optymalną wartość o 15–30%. Nadmierne obciążenie dróg oddechowych może sprawiać, że zwierzę zaczyna chrapać. Nadwaga powoduje również, że nasz podopieczny zdecydowanie szybciej się męczy, co również generuje trudności w oddychaniu. 

 1. Choroba

Jeżeli nadwaga przeradza się w otyłość, mamy już do czynienia z jednostką chorobową. Nadmierna masa ciała (w przypadku otyłości przekraczająca normę o co najmniej 30%) zawsze zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia takich objawów, jak chrapanie czy bezdech. Wśród innych popularnych schorzeń, które sprawiają, że pies chrapie, znajdują się m.in.: alergia, astma, zapalenie krtani, a także przeziębienie i związany z nim katar.

 1. Przeszkoda (niedrożność)
  Oprócz naturalnych wydzielin z nosa produkowanych w nadmiarze, np. podczas przeziębienia, istnieje jeszcze kilka innych przyczyn niedrożności tego narządu. Może to być ciało obce, które pies wciągnął do nozdrzy podczas węszenia, a także polip lub guz znajdujący się w obrębie jamy nosowej.

Pies chrapie – kiedy to niebezpieczne?

Na początku warto odróżnić objawy niebezpieczne od tych, które nie powinny wywoływać u nas niepokoju. Sam fakt, że pies chrapie, nie musi stanowić dla niego zagrożenia. Problem pojawia się wówczas, gdy chrapanie staje się przyczyną występowania tzw. bezdechu sennego. To zaburzenie polegające na tym, że w czasie odpoczynku zwierzę przestaje oddychać na kilka do kilkunastu sekund. Taka sytuacja może występować wielokrotnie w ciągu jednej nocy, co daje łączną sumę przerw w wentylacji organizmu wynoszącą nawet powyżej minuty. W tym czasie natlenowanie krwi znacząco spada i może być niebezpieczne dla zdrowia. Epizody utraty oddechu skutkują wybudzaniem się zwierzęcia w nocy. Jeżeli powtarzają się często, pies może wykazywać mniej energii w ciągu dnia. Jest wówczas ospały i bardziej niż zwykle skłonny do ucinania sobie drzemek.

Kiedy chrapanie psa powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim wtedy, gdy wystąpiło nagle, bez widocznej przyczyny (np. infekcji górnych dróg oddechowych). Chrapanie może świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym również wtedy, gdy ma tendencję do nasilania się lub towarzyszą mu inne objawy. Należą do nich:

 • widoczne trudności w oddychaniu,
 • głośny oddech,
 • świst nosowy,
 • prychanie,
 • kaszel,
 • krztuszenie się,
 • duszności,
 • kichanie wsteczne,
 • krwawienie z nosa,
 • trudności w jedzeniu i piciu (ssanie, lizanie, połykanie),
 • odruchy wymiotne lub wymioty,
 • niebieskawe zabarwienie języka i dziąseł,
 • złe znoszenie aktywności fizycznej,
 • zmiana brzmienia głosu,
 • zmiana zapachu wydychanego powietrza,
 • trudności z wydawaniem głosu,
 • udar cieplny, zaburzenia termoregulacji.

Jeżeli zauważymy u psa co najmniej jeden z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Pies chrapie – co zrobić?

W zależności od tego, jaka jest przyczyna i intensywność chrapania, możemy zareagować w różny sposób. Niekiedy wskazane jest po prostu zignorowanie faktu, że pies wydaje dziwne dźwięki, i przyjęcie tego jako specyficznej cechy naszego czworonoga. Są także sytuacje, gdy lekarz weterynarii kieruje zwierzę na leczenie. Procedura może być mniej lub bardziej inwazyjna, w zależności od konkretnego przypadku.

Jeżeli zostanie zdiagnozowana infekcja górnych dróg oddechowych, wystarczy zastosować odpowiednio dobraną farmakoterapię. W przypadku zakażeń bakteryjnych konieczne może okazać się wdrożenie antybiotykoterapii. Podobnie, jeśli zwierzę cierpi z powodu alergii i związanych z nią zaburzeń oddychania, leczenie będzie prawdopodobnie polegało na zastosowaniu leków hamujących reakcję układu immunologicznego. W takich przypadkach należy również dążyć do jak największego ograniczenia kontaktu czworonoga z alergenami.

Gdy pies chrapie z powodu nadwagi lub otyłości, standardowe postępowanie obejmuje oczywiście redukcję masy ciała. Można to osiągnąć za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety, złożonej przede wszystkim z niskokalorycznych, pełnoporcjowych pokarmów mokrych dla zwierząt. Doskonałym sposobem na to, jak odchudzić psa, jest również codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu.

Jeśli problem z oddychaniem (a zatem i chrapaniem) jest spowodowany przez ciało obce, które utkwiło w jamie nosowej czworonoga, lekarz weterynarii może spróbować usunąć niechciany obiekt z ciała pacjenta za pomocą endoskopu. Zabieg polega na wprowadzeniu przez nozdrza psa przyrządu medycznego w kształcie wąskiej rurki. Posługując się tym narzędziem, doświadczony specjalista jest w stanie usunąć przyczynę dolegliwości zwierzęcia. Aby uniknąć urazów wywołanych gwałtownymi ruchami czworonoga, najczęściej usypia się go na czas zabiegu. Procedura nie wymaga rekonwalescencji, a pacjent może zostać zabrany do domu od razu po wybudzeniu.

Zdarza się, że konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Dotyczy to głównie przypadków, w których problem chrapania wynika z nieprawidłowości w budowie ciała zwierzęcia, m.in. nadmiernej długości podniebienia miękkiego lub wynicowania kieszonek krtaniowych. Stosunkowo często wykonuje się również korekcyjne zabiegi chirurgiczne mające na celu poszerzenie nozdrzy. Dzięki temu przepływ powietrza do płuc odbywa się szerszym strumieniem. Przygotowanie do operacji zazwyczaj obejmuje wykonanie odpowiednich badań, takich jak rentgen czaszki czy tomografia komputerowa.

Warto również zwrócić uwagę, że rozluźnienie mięśni w okolicach dróg oddechowych może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Należą do nich głównie środki:

 • przeciwhistaminowe,
 • przeciwbólowe,
 • zwiotczające mięśnie,
 • uspokajające.

Ich odstawienie lub zmiana (w porozumieniu z lekarzem weterynarii) niekiedy rozwiązuje problem chrapania.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres