Pchły u psa – jak się ich pozbyć?

Pchły u psa

Pasożyty zewnętrzne, żerując, powodują duży dyskomfort u zwierząt. Pchły, pobierając krew, podrażniają  skórę czworonogów, są przyczyną świądu, alergii (APZS), mogą także zarażać psy tasiemcami. Co więcej, insekty gryzą nie tylko zwierzęta, ale również ludzi. W przypadku silnych inwazji mogą wskakiwać na Twoją skórę i żerować na niej, odżywiając się krwią.

Jeśli masz pchły w domu, musisz reagować od razu. Należy zastosować preparaty do walki z pchłami w środowisku oraz preparaty weterynaryjne działające leczniczo i zapobiegawczo u wszystkich zwierząt w domu. Pamiętaj jednak, że profilaktyka jest najważniejsza, dlatego regularnie zabezpieczaj psy i koty przeciwko pasożytom zewnętrznym. Chcesz wiedzieć, jaki środek na pchły dla psa jest najlepszy i jak pozbyć się pcheł z domu? Przeczytaj.

Jak zachowują się pchły?

Pchły to bezskrzydłe owady, które odżywiają się krwią ssaków. Osiągają wielkość 2-4 mm. Są szarobiałe, a po napiciu się krwi stają się brunatnoczerwone. Ich odchody mają ciemną barwę i wyglądają jak czarne kropki.

Pchły żerują na zwierzętach, ale nie znajdują się na powierzchni ich skóry przez cały czas. Żyją także w środowisku psów – na legowisku, w szczelinach parkietu czy paneli lub w budzie. Często właśnie w takich zakamarkach składają jaja.

Psy mają swoją pchłę (pchła psia), ale te pasożyty nie wykazują specyficzności gatunkowej. Oznacza to, że czworonogi mogą być zaatakowane zarówno przez pchły psie, ludzkie i kocie, jak i pchły jeży oraz królików.

Czas rozwoju pcheł, czyli okres od momentu złożenia jaja do etapu osobnika dorosłego, jest zależny od temperatury zewnętrznej. Im cieplej, tym trwa on krócej. Jaja w temperaturze 21°C przeobrażają się (przez stadium larwy i poczwarki) do postaci dorosłej w ciągu 40 dni. W przypadku temperatury powyżej 30°C ten okres jest jeszcze krótszy i poczwarki przeobrażają się w osobniki dorosłe już w ciągu 16 dni.

Samica składa dziennie około 20 jaj. W zależności od gatunku pchły składają je na sierści lub w środowisku zewnętrznym, np. w szczelinach parkietu lub na legowisku psa. Po kilku dniach wykluwają się larwy, które odżywiają się martwym naskórkiem oraz odchodami dorosłych pcheł.

Linieją i przeobrażają się w poczwarkę. Poczwarka może natychmiast przeobrazić się w postać dorosłą lub w niesprzyjających warunkach może czekać na poprawę warunków środowiskowych i stać się osobnikiem dorosłym dopiero po kilku miesiącach.

Dorosłe pchły codziennie pobierają krew od żywiciela. Są w stanie przeżyć bez niego jedynie kilka dni. Mogą cały czas znajdować się na powierzchni jego skóry, między sierścią lub żyć w jego środowisku i wskakiwać na niego tylko na czas pobierania krwi.

Przeczytaj też artykuł Babeszjoza u psa

Jak rozpoznać, czy pies miał pchły?

Wbrew pozorom, sezon na pchły trwa cały rok. Oznacza to, że pasożyty mogą pojawić się nie tylko latem i wiosną, ale zaatakować psa także zimą, nawet w mroźne dni.

Jeśli Twój pies drapie się, a nie został zabezpieczony przed pasożytami zewnętrznymi, istnieje możliwość, że za świądem stoi inwazja pcheł. Zwierzęta różnie reagują na pchły. Część czuje duży dyskomfort – drapie się napadowo, podgryza, pojękuje i czuje niepokój. Inne psy natomiast nic sobie nie robią z pasażerów na gapę między sierścią i nie wykazują żadnych objawów obecności pcheł.

Przejrzyj dokładnie sierść i skórę psa. Szukaj pcheł, ale także ich odchodów. Jeśli znajdziesz małe, czarne grudki (mogą to być odchody pcheł lub zwyczajny brud), zbierz je na wacik kosmetyczny lub ligninę. Wylej na to kilka kropli wody i spróbuj rozetrzeć. Jeśli to odchody pcheł, na waciku powinno się pojawić czerwonobrunatne zabarwienie. Przeglądając sierść, częściej możesz spotkać odchody pasożytów, niż same pchły.

Zobacz także legowisko pupila. Mogą się na nim znajdować pchły, ich odchody, larwy lub poczwarki. Sprawdź również sierść i skórę kotów oraz innych zwierząt, które mieszkają pod Twoim dachem, pod kątem obecności pasożytów lub ich odchodów. Pamiętaj, że preparaty przeciw pchłom dla psów nie mogą być stosowane u innych gatunków zwierząt, bo mogą być dla nich zagrożeniem. Stosuj środki przeciwko pasożytom zewnętrznym zgodnie z ich przeznaczeniem (dla konkretnego gatunku zwierząt).

Jakie dodatkowe powikłania mogą wywołać pchły?

 • wyłysienia i rany

Silna inwazja pcheł powoduje świąd. Psy czują ulgę, kiedy się drapią lub podgryzają. Może to prowadzić do miejscowych wyłysień i uszkodzenia ciągłości skóry. Rany łatwo ulegają zakażeniom bakteryjnym lub grzybiczym (szczególnie gdy organizm jest osłabiony). W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który zastosuje leczenie miejscowe lub ogólne.

 • alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS)

Pchla ślina to silny alergen. Część psów jest na niego uczulona. Oznacza to, że każde ugryzienie przez pchłę może wywołać objawy alergii, czyli zmiany skórne. Pojawiają się one na głowie, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bokach ciała i na brzuchu. Rzadko występują na kończynach i na małżowinach usznych. Zmiany początkowo przybierają postać krostek i grudek.

Z czasem dochodzi do łojotokowego zapalenia skóry. Pies drapie się, ponieważ odczuwa silny świąd, przez co dodatkowo uszkadza skórę. Efektem tego są nadżerki i otwarte rany, które goją się wolno, ponieważ pies wciąż je rozdrapuje z powoduj silnego świądu. APZS wymaga leczenia i przede wszystkim stosowania regularnej profilaktyki przeciwko pasożytom zewnętrznym.

 • tasiemczyca

Pchła psia i kocia są żywicielami pośrednimi dla tasiemca psiego (Dipylidium caninum), dlatego istnieje prawdopodobieństwo zarażenia psa tym gatunkiem tasiemca. W takiej sytuacji pupila należy zabezpieczyć nie tylko przed pchłami (pasożytami zewnętrznymi), ale także przed pasożytami wewnętrznymi, czyli tasiemcami, nicieniami i pierwotniakami, które rozwijają się w przewodzie pokarmowym psów. W tej kwestii poradź się lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie badania i/lub leczenie.

 • anemia

Jest spowodowana silną inwazją pcheł. Pasożyty, żywiąc się krwią, powodują niedokrwistość, czyli anemię. Objawem są blade dziąsła i spojówki, apatia i senność. Występuje przede wszystkim u szczeniąt lub u bardzo starych psów. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i zastosowanie leczenia, które ma na celu przywrócenie sił witalnych psu. Konieczna może być transfuzja krwi, podanie żelaza lub innych preparatów wzmacniających, w tym witamin z grupy B.

Pchły w domu i u psa – jak pozbyć się pcheł?

Domowe sposoby na pchły i szampony lub spraye ze sklepów zoologicznych najprawdopodobniej nie zadziałają. Takie preparaty mogą zmniejszyć populację pcheł, ale z pewnością nie dadzą rady pozbyć się problemu raz na dobre – pchły w końcu wrócą.

Preparaty, dające gwarancję zabicia pcheł, to te profesjonalne np. weterynaryjne. Są droższe, ale skutecznie zwalczają inwazję pcheł i jednocześnie chronią zwierzęta przed reinwazją przez okres podany na opakowaniu.

Jeśli pies ma pchły, oznacza to, że pasożyty żerują na nim, ale także żyją w jego środowisku. Konieczne jest wypranie w wysokiej temperaturze wszystkich koców, poduszek, legowisk, mat, na których pies często odpoczywa. Wskazane jest także odkurzenie i dokładne wytrzepanie dywanów oraz wyczyszczenie bud wraz z wymianą ściółki. Te czynności należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu.

Podstawą walki z pchłami w środowisku powinno być pranie i odkurzanie powierzchni, na których żyje pies oraz stosowanie specjalistycznych preparatów przeciwko pchłom w pomieszczeniach. Takie preparaty zawierają substancje przeznaczone do stosowania na określonej powierzchni – część nadaje się do dezynsekcji paneli czy parkietu, a inne do czyszczenia tkanin.

Przeczytaj też artykuł Kleszcz u psa – usuwanie, choroby, szczepienie

Pchły u psa – preparaty na pchły żerujące na zwierzęciu:

 • krople na skórę (typu spot-on)

Sierść na wysokości karku lub zadu należy odgarnąć i uwidocznić skórę. Preparat wylewa się w taki sposób, by nie zabrudził sierści i trafił prosto na skórę. Pchły umierają od razu, po kilku sekundach. Psa nie wolno kąpać przez 2-3 dni po wylaniu kropli, nie może on też wychodzić na zewnątrz, kiedy pada silny deszcz.

Czas działania zależy od producenta. Większość płynów na skórę typu spot-on działa przez okres 1-3 miesięcy. Tego typu środki są skuteczne także przeciwko kleszczom i niektórym innym pasożytom. Szczegóły przedstawi Ci lekarz weterynarii.

 • tabletki do połknięcia

Są dostępne w formie smacznych przysmaków. Psy chętnie je zjadają. Pchły giną w ciągu kilku godzin po podaniu preparatu. Jedna dawka wystarczy, by pozbyć się inwazji pasożytów oraz jednocześnie zabezpieczyć psa przed pchłami na okres 1-3 miesięcy (w zależności od producenta). Pies może być kąpany i może wychodzić na spacery w deszczu od razu po podaniu tabletki.

 • obroża przeciwpchelna

Nie tylko zabezpiecza przed pasożytami zewnętrznymi, ale także działa leczniczo, kiedy pchły już są na psie. Pasożyty umierają w ciągu dwóch dni po założeniu pupilowi specjalistycznej obroży. Długość działania zależy od producenta. Na rynku są dostępne tańsze obroże, które są mało skuteczne i działają krótko (1-3 miesiące) oraz te droższe, które mają wysoką skuteczność i działają przez 6-8 miesięcy. Zwierzę w niektórych obrożach może wchodzić do wody i na deszcz. Kontakt z wodą nie ma wpływu na ich działanie.

 • spray (aerozol) na pchły

To preparat wielokrotnego użytku. Skórę i sierść psa należy spryskać według zaleceń producenta. Pchły powinny obumrzeć w ciągu kilku minut. Skuteczność działania zależy od producenta. Preparat powinien poradzić sobie z  niewielką inwazją pcheł, ale nie zabezpieczy go przed inwazją pcheł w przyszłości.

To dobre rozwiązanie, jeśli nagle zauważysz pchły na psie, chcesz działać od razu, ale nie możesz w tej chwili udać się do lekarza weterynarii po preparat na ektopasożyty. Warto mieć taki aerozol w domu i używać go w razie konieczności. Nie zapomnij jednak, że to jedynie środek doraźny. Musisz także zastosować środek profilaktyczny (tabletka, płyn typu spot-on lub obroża przeciwpchelna), który będzie chronił Twojego ukochanego czworonoga przed pchłami w przyszłości.

 • szampon na pchły

Stosuj go wyłącznie pod okiem lekarza weterynarii. Nie sprawdzi się u psów, które mają silną inwazję pcheł. Może wówczas podrażniać skórę zwierzęcia i być przyczyną dyskomfortu, a nawet bólu. W takich sytuacjach lepszy jest szampon dla psów ze skórą wrażliwą, który nie będzie jej dodatkowo podrażniał.

Szampon nie zabezpiecza pupila przed kolejną inwazją pasożytów (nie działa profilaktycznie). Sprawdzi się jedynie jako uzupełnienie leczenia za pomocą tabletek lub obroży. Nie jest polecany dla zwierząt, u których zastosowano wcześniej preparaty typu spot-on.

Domowe sposoby na pchły – czy są skuteczne?

Mycie podłóg wodą z octem czy wylewanie na skórę pupila olejków eterycznych (lawendowych, cedrowych) to popularne metody walki z pasożytami, ale nie są skuteczne. Mogą co najwyżej odstraszyć pchły – nie pomogą, jeśli pchły już są w środowisku i na psie.

Pasożyty są przyczyną dyskomfortu dla pupila, ale mogą też stanowić zagrożenie dla domowników. Pchły gryzą nie tylko zwierzęta, ale także ludzi, dlatego walkę z nimi należy przeprowadzić profesjonalnie, przy użyciu dobrych środków.

Pamiętaj, że jedyne preparaty, które działają, to te profesjonalne. Znajdziesz je np. w przychodniach weterynaryjnych. Preparaty do walki z pchłami w środowisku (do dezynsekcji) są dostępne w dobrych sklepach, na działach walki z owadami.

Jak zabezpieczyć psa przed pchłami?

Sezon na pchły trwa cały rok, dlatego psa nie można zabezpieczać przeciwko ektopasożytom tylko sezonowo. Może to być niewystarczające. Najbardziej popularne są preparaty typu spot-on. Chronią psy także przed kleszczami i roztoczami, a niektóre środki chronią także przed pasożytami wewnętrznymi.

Czas działania takich specyfików wynosi zazwyczaj 1-3 miesiące, dlatego o wiele bardziej wydajną metodą profilaktyki przeciwko pasożytom zewnętrznym, jest zastosowanie obroży przeciwpchelnej. Działa ona do 8 miesięcy.

Pamiętaj, że szampony oraz aerozole nie zabezpieczają zwierząt przed pchłami. Działają tylko na pchły, które już żerują na psach. Stosuj preparaty weterynaryjne w postaci tabletek przeciwko ektopasożytom, preparatów w formie spot-on lub obroże przeciwpchelne.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 259

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

6 komentarzy do wpisu „Pchły u psa – jak się ich pozbyć?”

 1. Autor artykułu zapomnial napisac ze te wszystkie srodki przeciw kleszcza i pchłom sa bardzo mocno toksyczne i niszcza uklad nerwowy psa

  Odpowiedz
 2. Na moją suczkę nie działają żadne preparaty ,obroże,kropelki itp.Działa jedynie iskanie i zabijanie osobnikow.Jest to bardzo uciążliwe i zajmujące dużo czasu.Co 2 dni mamy operację i wciąż mąż znajduje żywe pchły.Tracę powoli cierpliwość.

  Odpowiedz
  • Widocznie psiak ma slabe zdrowie, bo na zdrowych psach latwiej je zwalczyc. Niektore kropelki sa kiepskiej jakosci. Polecam Beyera. Trzeba odczekac, bo mozna latwo zatruc psa (kropelkami i obrozami). Eteryczne pomagaja odstraszac, ale nie moze byc duze stezenie i zmieszac rozne, z gozdzikami i czosnkiem. I dieta. Badanie krwi psa by okreslilo stan zdrowia, a nie jest drogie.

   Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres