Olej lniany dla psa – podawać czy nie podawać?

olej-lniany-dla-psa

Wysokiej jakości oleje roślinne to ważny element diety psa. Jako źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych pomagają zwierzęciu zachować zdrowie oraz prawidłowo się rozwijać. Olej lniany dla psa wymieniany jest najczęściej w kontekście kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego, które należy wprowadzić do jadłospisu swojego podopiecznego. W jakiej formie go podawać? Czy faktycznie olej lniany powinien być dodawany do codziennych posiłków psa?

Olej roślinny dla psa – dlaczego stanowi ważny element diety

Zbilansowana dieta, oprócz ruchu i relacji z opiekunem, to podstawowy filar zdrowia psa. Z pewnością chcesz, aby pies cieszył się dobrym samopoczuciem fizycznym i psychicznym, dlatego wyszukujesz informacji pomagających zrozumieć jego potrzeby. W kontekście diety warto wiedzieć, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe to związki egzogenne (niewytwarzane przez organizm psa), jednak niezbędne do zachowania jego zdrowia. Z tego powodu powinny być dostarczane w zbilansowanych posiłkach. Nośnikami wielonienasyconych kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego są oleje tłoczone m.in. z lnianki, słonecznika, wiesiołka i z czarnej porzeczki. Zawierają one najwięcej łatwo przyswajalnych kwasów Omega-3 i Omega-6. Zastanawiasz się, jaki olej dla psa wybrać? Dowiedz się więcej na temat sposobów dostarczania go w diecie.

Olej lniany dla psa. Charakterystyka i działanie

Wśród korzyści podawania psom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, należy wymienić działanie przeciwzapalne oraz wzmacnianie błon komórkowych. Olej dla psa zawiera między innymi kwas gamma-linolenowy, który odpowiedzialny jest za redukcję uwalniania histaminy (zmniejszanie reakcji alergicznych, w tym świądu). Z tego powodu szczególnie ceniony jest olej lniany dla psa, który niekiedy zalecany jest przez dietetyków i lekarzy weterynarii w przypadku nawracających stanów zapalnych skóry (np.. AZS – czyli atopowego zapalenia skóry).

Olej lniany dla psa jest nośnikiem kwasów Omega-3, a połowa z nich to kwas ALA (α-linolenowy). Z tego kwasu powstaje kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz tlenowa pochodna EPA – kwas dokozaheksaenowy (DHA). Wspólnie tworzą one cząsteczki, które zapobiegają procesom zapalnym w organizmie, a oprócz tego odgrywają ważną rolę w takich narządach, jak m.in. siatkówka oka, mózg czy serce. EPA i DHA – zarówno u psów, jak i u ludzi – odgrywają niebagatelną rolę w rozwoju płodu, kształtowaniu funkcji poznawczych, prawidłowej pracy stawów, a także zapobieganiu demencji. Dlatego odpowiednia podaż obu tych kwasów jest wskazana nie tylko w przypadku szczeniąt, ale również psów dorosłych i seniorów. 

Co oprócz kwasów tłuszczowych zawiera olej lniany dla psów? Różnorodne minerały, w tym fosfor, wapń, magnez i cynk, a także witaminy: z grupy B oraz A, C i E. 

Olej lniany dla psa – ile podawać oleju dziennie?

Już wiesz, jak istotny w diecie może być olej lniany dla psa. Dawkowanie tego produktu „domowymi” sposobami nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Niegdyś panowało przekonanie, że dodawanie oleju do karmy dla psa jest dobrym sposobem na uzupełnienie diety zwierzęcia w wymienione wyżej składniki, Dzisiaj już jednak wiadomo, że olej lniany jest bardzo podatny na utlenianie się składników w nim zawartych, dlatego jeśli jest nieodpowiednio przechowywany, traci swoje właściwości. Co więcej – staje się nawet toksyczny. Po drugie, trudno jest zadbać o to, aby pies otrzymał odpowiednią dawkę kwasów, operując jedynie zwykłą miarką, jaką jest łyżeczka. Co prawda przedawkowanie kwasów EPA czy DHA nie jest łatwe, jednak zbyt duża podaż oleju w diecie psa może prowadzić do rozwolnień i rozregulowania układu pokarmowego, a także nadwagi. 

Jak zatem dodać olej do karmy dla psa w sposób bezpieczny? Jeżeli podajemy naszemu psu pełnoporcjową karmę suchą i mokrą z dodatkiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, nie ma potrzeby podawania oleju czy innych suplementów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz weterynarii na podstawie badania psa stwierdzi, że jest inaczej. Pełnoporcjowe karmy, których skład został opracowany przez dietetyków zwierzęcych, mają prawidłowe proporcje kwasów Omega-3 i Omega-6, dzięki czemu jako opiekun masz pewność, że zapewniasz swojemu psu zbilansowaną podaż tych związków. Nie ma zatem konieczności rozpatrywania dawkowania oleju w tradycyjnej formie, zastanawiania się, jaki podać olej dla psa na sierść czy jak przechowywać ten produkt, aby nie stracił właściwości.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 21

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Karma dla chihuahua – żywienie psa rasy chihuahua

Bardzo ważnym aspektem troski o dobrostan tych miniaturowych czworonogów jest kontrolowanie ich masy ciała oraz dbanie o to, aby ich dieta była prawidłowa. Rodzi się więc pytanie: jaka karma dla chihuahua będzie najlepsza?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres