Odrobaczanie psa – jak często je robić?

Odrobaczanie psa

Pasożyty wewnętrzne mogą być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia i życia psów, ale także dla ludzi i innych zwierząt. Regularne odrobaczenie jest jednym z najważniejszych obowiązków opiekuna. Jeśli chcesz wiedzieć, jak często odrobaczać szczeniaka, jak podać psu tabletkę odrobaczającą, czym się różni pasta odrobaczająca od tabletki i jak rozpoznać pasożyty u psa, przeczytaj artykuł.

Odrobaczanie u psa – co warto wiedzieć?

Odrobaczanie psa jest jedną z najważniejszych czynności profilaktycznych (oprócz szczepień przeciwko chorobom zakaźnym). Pasożyty wewnętrzne, czyli nicienie, tasiemce i pierwotniaki, wywierają negatywny wpływ na zdrowie i życie pupila – mogą być przyczyną problemów trawiennych, wypadania sierści, biegunek, a nawet duszności. Dlatego, jeśli zauważysz w kale pasożyty lub podejrzewasz, że pies mógł się zarazić, nie lekceważ tego i od razu udaj się z psem do lekarza weterynarii.

Schemat odrobaczania zależy od wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia oraz tego, czy preparat podaje się w celach profilaktycznych, czy leczniczych. Niektórzy lekarze weterynarii badają kał zdrowych dorosłych psów zamiast odrobaczać je profilaktycznie.

Najlepiej działają preparaty weterynaryjne, jakie dostaniesz w gabinetach i przychodniach dla zwierząt oraz w dobrych sklepach zoologicznych. Dokonując wyboru, zwróć uwagę na gatunek, dla którego produkt jest przeznaczony – nie podawaj psu wyrobu przeznaczonego dla innych zwierząt, np. kotów, ponieważ po pierwsze może nie zadziałać, a po drugie, może być dla niego szkodliwy.

Dawka preparatu zależy od masy ciała psa. Jeśli nie jesteś pewien, ile Twój pupil waży, zabierz go ze sobą do przychodni weterynaryjnej. Lekarz weterynarii go zważy i przy okazji poda mu lek.

Niektóre preparaty działają nie tylko na pasożyty wewnętrzne, ale także na te, które żerują na skórze zwierzęcia, w tym na pchły i kleszcze. Porozmawiaj z lekarzem o możliwości zastosowania tzw. preparatu „dwa w jednym”, który ochroni pupila także przed ektopasożytami, czyli pasożytami zewnętrznymi. Zapytaj również jak często należy stosować dany preparat i zawsze przestrzegaj zaleceń lekarza.

Pamiętaj, że niektóre pasożyty wewnętrzne psów, powodujące toksokarozę lub giardiozę, mogą być także niebezpieczne dla ludzi. Choroby, które przenoszą się ze zwierząt na człowieka, nazywa się zoonozami. Wymagają specjalistycznego leczenia, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Robaki u psa – jak je rozpoznać?

Niektóre pasożyty, np. glisty i tasiemce, są widoczne gołym okiem w kale psa. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować i zastosować leczenie przeciwko pasożytom wewnętrznym. Jednak większość pasożytów jest widoczna jedynie pod mikroskopem.

Objawy inwazji pasożytów wewnętrznych są niespecyficzne. Oznacza to, że mogą wskazywać na wiele innych chorób. Jednym z nich jest utrata masy ciała. Pupil zjada mniejsze porcje jedzenia lub nawet w ogóle odmawia spożywania pokarmu lub odwrotnie- chudnie pomimo podwyższonego apetytu. Inne objawy, które często wskazują na zarażenie się psa pasożytami, to ospałość i osowiałość, biegunka z domieszką krwi, wzdęcia i wymioty.

Zarażenie nicieniami może być przyczyną duszności i problemów z oddychaniem, ponieważ niektóre z nich atakują nie tylko przewód pokarmowy, ale także dolne drogi oddechowe. Objawem może też być świąd. Psy wówczas intensywnie się drapią, ocierają o różne przedmioty, tarzają się, a nawet gryzą, by uśmierzyć uczucie swędzenia i dyskomfortu.

Skuteczną metodą diagnostyczną w przypadku podejrzenia zarażenia pasożytami jest badanie kału. Jeśli wynik badania będzie ujemny, nie ma potrzeby odrobaczania pupila. Leczenie stosuje się wówczas tylko w przypadku pozytywnego wyniku badania parazytologicznego kału.

Jak często odrobaczać psa?

Częstotliwość podawania psu preparatów odrobaczających zależy od kilku czynników:

 • celu (profilaktyczne lub lecznicze podanie leku);
 • wieku psa;
 • jego stanu zdrowia;
 • trybu życia pupila;
 • diety czworonoga.

Dorosłe psy należy profilaktycznie odrobaczać co 3-6 miesięcy lub zanosić ich kał do badania. Decyzję o tym, która metoda profilaktyki przeciwko pasożytom wewnętrznym jest lepsza, zawsze powinien podejmować lekarz weterynarii.

Zwierzęta, które należy bezwzględnie odrobaczać, to między innymi psy:

 • pracujące (psy policyjne, psi przewodnicy, psy ratownicze);
 • hodowlane;
 • biorące udział w wystawach;
 • przed podróżą za granicę;
 • których opiekun lub domownik ma osłabioną odporność (osoby starsze i dzieci).

Czworonogi, które jedzą surowe mięso lub biorą udział w polowaniach, powinny być odrobaczane częściej, tzn. co 3-6 tygodni.

Profilaktyka dotycząca pasożytów wewnętrznych dotyczy wszystkich psów – zarówno tych, które mieszkają w bloku, jak i tych,które wiśkzość czasu spędzają na własnym podwórku. Pies może się zarazić od innych zwierząt lub ze środowiska, ale nie tylko. Jaja pasożytów mogą zostać przeniesione na butach. Pamiętaj, że profilaktyczne lub lecznicze odrobaczanie czy badanie kału musi dotyczyć wszystkich psów (i czasem też kotów) w domu.

Odrobaczanie szczeniaka

To właśnie szczenięta są jednym z najważniejszych żywicieli pasożytów i przyczyniają się do rozprzestrzeniania się ich w środowisku. Dlatego ich profilaktyczne odrobaczanie jest bardzo ważne.

Pierwsze odrobaczanie powinno mieć miejsce w drugim tygodniu życia szczeniąt. Preparat należy podać bezwzględnie każdemu psu z miotu, a także matce. Dzięki temu psy nie będą się nawzajem zarażać i ewentualne inwazje pasożytów zostaną skutecznie wyeliminowane. Środek odrobaczający należy następnie podać szczeniętom w 4, 6, 8, 10, 12, 14 i 16 tygodniu życia.

Schemat należy ustalić w taki sposób, by podanie preparatu wypadało na 7-14 dni przed planowanym szczepieniem ochronnym przeciwko chorobom zakaźnym. O zalecanych terminach odrobaczania i szczepień pupila lekarz weterynarii poinformuje Cię podczas pierwszej wizyty z psem.

Ze względu na duże ryzyko inwazji pasożytów u młodych zwierząt oraz nie w pełni wykształcony układ immunologiczny, profilaktyczne badanie kału nie ma u szczeniąt zastosowania. Czworonogom do pierwszego roku życia należy podawać preparaty odrobaczające. To jedyna skuteczna metoda ochrony zwierząt. Po tym czasie można zanosić próbkę kału pupila do specjalisty na badanie co 3-6 miesięcy, chyba, że lekarz weterynarii zdecyduje inaczej.

Czym odrobaczać psa?

W sklepach zoologicznych i przychodniach weterynaryjnych dostaniesz preparaty odrobaczające dla psów pod różną postacią. Część z nich należy podać psu z jedzeniem, a inne należy zaaplikować na jego skórze. Jeśli nie jesteś pewien, czy preparat będzie skuteczny i bezpieczny dla Twojego pupila, skonsultuj się przed zakupem z lekarzem weterynarii. Specjalista dobierze najlepszy produkt dostosowany do wieku czworonoga, celu jego zastosowania (profilaktyka lub działanie lecznicze, gdy pies ma już pasożyty) i Twoich indywidualnych preferencji.

Pasty odrobaczające

Sprawdzą się zarówno u dorosłych psów, jak i u szczeniąt. Są dostępne w formie tubostrzykawki z podziałką, bez igły na końcu. Dzięki temu możesz łatwo odmierzyć dawkę i podać ją psu bezpośrednio do kieszonki policzkowej. Pasty często są zabarwione, np. na różowy kolor, przez co można łatwo ocenić, czy pupil połknął cały preparat.

Tabletki odrobaczające

Należy je podać psu drogą doustną. Możesz je ukryć w mokrej karmie lub w bardzo tłustym produkcie, np. w kawałku masła. Jeśli Twój pies nie da się oszukać i nie zje pokarmu z tabletką, włóż mu ją do pyska i od razu po tym wlej do kieszonki policzkowej około 1-2 ml wody w strzykawce (bez igły). Woda powinna zmusić pupila do połknięcia tabletki. Rób to ostrożnie i dbaj przede wszystkim o bezpieczeństwo czworonoga.

Preparaty odrobaczające w formie przysmaków

To idealne rozwiązanie dla tych psów, które nie chcą połykać zwykłych tabletek odrobaczających. Produkt ma formę smakowitego krążka – możesz podać go pupilowi w formie nagrody. Powinien go zjeść z apetytem.

Preparaty zakrapiane na skórę

Niektóre produkty typu „spot-on” działają nie tylko na ektopasożyty, ale także na pasożyty wewnętrzne. Lek wchłania się ze skóry do krwiobiegu, dzięki czemu działa ogólnoustrojowo. Nie ma wówczas potrzeby podawania czworonogowi tabletki czy pasty do połknięcia. Wystarczy odchylić sierść i wylać zalecaną przez producenta dawkę środka odrobaczającego. Najlepszym miejscem do zaaplikowania preparatu jest okolica zadu lub karku. W tych miejscach pies nie będzie w stanie zlizać płynu.

Pamiętaj, że żadne domowe sposoby nie ochronią psa przed inwazją pasożytów, ani tym bardziej jej nie zwalczą. Tylko preparaty weterynaryjne są w stanie zapewnić zwierzęciu prawidłową ochronę.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 225

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

5 komentarzy do wpisu „Odrobaczanie psa – jak często je robić?”

 1. Witam interesuje mnie jeszcze einfo czy warto odrobaczyć psa po mp 48 godzinach jeśli po głównym odrobaczeniu okazało się że w kale ma pasozyty. Dziękuję

  Odpowiedz
 2. Najpierw jest informacja, że nie ma potrzeby odrobaczania jak wynik badania kału jest ujemny. A dwa wersy niżej, że należy profilaktycznie odrobaczać. Poza tym, niektóre tabletki podaje się wyłącznie po ok. 30 min. od jedzenia, a nie jak wyżej napisane, w karmie.

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Gruby, chudszy… szczupły

Z powodu nadwagi i otyłości cierpią domowe zwierzęta. Przekarmiamy je w imię źle pojętej miłości.

Zachowanie

Sam w domu

Codziennie wychodząc do pracy czy na zakupy, zostawiamy psa samego w domu. Jak pupil postrzega naszą nieobecność?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres