Nietrzymanie moczu – tylko u człowieka?

nietrzymanie-moczu-u-psow

Aktualnie coraz częściej spotykamy się z reklamami w mediach oraz z różnorodnymi poradami dotyczącymi nietrzymania moczu u człowieka. Media doradzają nam w kupnie magicznych suplementów diety, czy artykułów higienicznych, które mają nam pomóc poradzić sobie z tym problem. A co z przypadku, gdy ta przypadłość nie spotka nas, tylko naszego czworonoga?

Przyczyny nietrzymania moczu u zwierząt

Przede wszystkim taka sytuacja może wynikać z pojawienia się u zwierzęcia intensywnych bodźców emocjonalnych.  Jeśli nasz pies posikuje, popuszcza, gdy widzi opiekuna, w domu pojawia się wiele lubianych gości, albo pupil wyczuwa otrzymanie nagrody, jednak nie zdarza się w innych sytuacjach, to mamy właśnie do czynienia z przyczynami natury emocjonalnej.

Gdy jednak zauważamy, że nasz pupil posikuje podczas snu, czy odpoczynku, bez pojawienia się dodatkowych bodźców, to zapewne mamy do czynienia z problemem zdrowotnym. Do najczęściej występujących w tej sytuacji możemy zaliczyć: nietrzymanie moczu u suk na tle hormonalnym, obecność kryształów lub kamieni w moczu, zapalenie pęcherza moczowego na tle bakteryjnym, polipy na pęcherzu moczowym, czy nawet zmiany nowotworowe. Pojawienie się tego typu chorób może mieć wpływ na funkcjonowanie mięśnia zwieracza pęcherza moczowego. Inną przyczyną mogą być również zaburzenia natury neurologicznej. Problemy związane z unerwieniem mięśni zwieracza pęcherza i cewki moczowej mogą sprawić, że nasz pupil będzie nieświadomie i mimowolnie popuszczać mocz.

Aby znaleźć prawdziwą przyczynę nietrzymania moczu u naszego czworonoga, niezbędna jest pełna diagnostyka. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, na podstawie ich wyników, lekarz weterynarii może zalecić i wprowadzić odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach, gdy nietrzymanie moczu związane jest z problemami ortopedycznymi, niezbędna może być interwencja chirurgiczna! Dlatego nie zwlekaj z wizytą, gdy zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 30

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres