Kołnierz ochronny dla psa – kiedy należy go założyć?

Kołnierz ochronny dla psa - kiedy należy go założyć

Niekiedy na spacerze lub w czasie wizyty u znajomych spotykamy czworonogi, które noszą kołnierze ochronne dla psów. Choć takie akcesorium wygląda nietypowo i może sprawiać wrażenie, jakby bardzo przeszkadzało zwierzęciu w codziennym funkcjonowaniu, tak naprawdę jest niezbędnym elementem rekonwalescencji po niektórych zabiegach weterynaryjnych. Gdzie kupić kołnierz dla psa? Po co i kiedy go stosować? 

Kołnierz ochronny dla psa – kiedy i jak go używać?

Kołnierz ochronny dla psa, inaczej kołnierz weterynaryjny lub kołnierz pooperacyjny, to rodzaj zabezpieczenia, które zakłada się zwierzęciu, by zapobiegać lizaniu i drapaniu świeżych ran oraz opatrunków. Dzięki temu unika się podrażniania obolałych i swędzących miejsc, co sprzyja procesowi gojenia się. Kołnierza ochronnego zazwyczaj używa się w czasie pierwszych 8–10 dni po wykonaniu zabiegu chirurgicznego, np. kastracji lub sterylizacji. W tym czasie gojąca się rana najbardziej swędzi, co stanowi dla czworonoga pokusę do jej drapania i lizania. Brak zabezpieczenia może skutkować uszkodzeniem danego miejsca na ciele. Zirytowane świądem zwierzę potrafi w kilka minut usunąć zębami szwy, a to grozi poważnymi konsekwencjami. Z tego powodu stosowanie kołnierza weterynaryjnego jest niezbędnym elementem rekonwalescencji po większości zabiegów chirurgicznych.

Ten rodzaj zabezpieczenia niekiedy ma również zastosowanie wówczas, gdy zwierzę gryzie, liże i drapie zmiany skórne wywołane przez alergie, choroby dermatologiczne lub urazy (niekoniecznie operacyjne). Kołnierz weterynaryjny może też zostać zalecony przez behawiorystę, jeżeli pies zmaga się z problemami natury psychicznej, które wiążą się z epizodami samookaleczania. Niekiedy jest stosowany także przy chorobach oczu i uszu. Objawiają się one świądem prowokującym zwierzę do drapania.

Większość dostępnych kołnierzy ochronnych dla psa ma kształt abażuru – stożka ze ściętym wierzchołkiem. Złożony ochraniacz ma dwa otwory – ten, którego średnica jest mniejsza, należy umieścić wokół szyi czworonoga. W jaki sposób to zrobić? Oto krótka instrukcja:

 1. Weź obrożę (najlepiej lekką i wąską) i przewlecz ją przez widoczne w ochraniaczu otwory.
 2. Zapnij zabezpieczenia znajdujące się przy krawędzi kołnierza (wzdłuż promienia stożka).
 3. Następnie załóż zwierzęciu obrożę w normalny sposób, tak aby kołnierz przybrał kształt stożka ze ściętym końcem okalającym jego głowę.
 4. Upewnij się, że obroża przylega ściśle do ciała czworonoga. Pomiędzy szyją a kołnierzem powinno być tyle miejsca, aby można było z trudem przełożyć dwa palce.

Kołnierze weterynaryjne występują w różnych rozmiarach. Dobiera się je oczywiście w zależności od wielkości rasy i specyficznych cech fizycznych psa. Dobrze dopasowany ochraniacz po założeniu sięga nieco poza koniuszek nosa psa. Nie spada też na przedpiersie, pozostając dokładnie w tym miejscu na szyi, na którym został umieszczony.

Rodzaje i ceny kołnierzy weterynaryjnych

Ile kosztuje kołnierz dla psa? Zależy to przede wszystkim od jego rodzaju. Najczęściej decyzja należy do opiekunów, niekiedy jednak lekarz weterynarii może zasugerować, jaki wariant poleca do zastosowania. Główny podział osłon ochronnych dla zwierząt jest następujący:

 • kołnierz plastikowy dla psa – tzw. kołnierz twardy; to najbardziej popularny, a przy tym najtańszy rodzaj kołnierza ochronnego. Jego cena waha się w granicach 20–100 zł, w zależności od rozmiaru. Materiał, z którego wykonane jest akcesorium, to przezroczysty lub mleczny, giętki, łatwy w czyszczeniu plastik, który można dostosować do swoich potrzeb, np. przycinając, aby ułatwić psu jedzenie i picie. Złożony na płasko kołnierz zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu jest łatwy w przechowywaniu;
 • kołnierz materiałowy dla psa – tzw. kołnierz miękki; jest wykonany z tkaniny rozciągniętej na specjalnym stelażu. Kształtem przypomina plastikowy ochraniacz, jednak jest od niego zdecydowanie lżejszy, dzięki czemu nie obciąża szyi czworonoga. Można go złożyć i przechowywać na płasko. Jego wadą jest natomiast fakt, że nieco trudniej utrzymać go w czystości. Cena kołnierza materiałowego, w zależności od rozmiaru, wynosi zwykle od 30 do 100 zł;
 • kołnierz dmuchany dla psa – to rodzaj nadmuchiwanej „oponki”, którą umieszcza się na szyi psa w podobny sposób jak obrożę. Kołnierze dmuchane są zwykle wyposażone w pokrowce, w razie potrzeby można je zdjąć i wyprać. Stosuje się je w sytuacjach, kiedy wskazania medyczne obejmują zablokowanie zwierzęciu możliwości poruszania szyją. Chodzi tu zarówno o kręcenie głową na boki, jak i zginanie karku. Warto zauważyć, że tego typu zabezpieczenia mają właściwości grzewcze, co dla ras długowłosych może być nieco uciążliwe, zwłaszcza w okresie letnim. Cena dmuchanego kołnierza dla psa może wynosić od 50 do 100 zł.

Gdzie można kupić kołnierz dla psa? Jeżeli konieczność noszenia osłony wynika z przebycia przez czworonoga zabiegu chirurgicznego, bardzo możliwe, że lekarz weterynarii zaproponuje nam zakup niezbędnego akcesorium już w gabinecie. Alternatywnie możemy udać się do dowolnego sklepu zoologicznego lub zamówić kołnierz ochronny dla psa przez internet.

Jak zadbać o czworonoga w okresie noszenia kołnierza weterynaryjnego?

Zwierzęta zwykle okazują niezadowolenie z faktu, że założono im akcesorium krępujące ruchy. W początkowym okresie pies może próbować zdjąć kołnierz weterynaryjny na różne sposoby – drapać, ocierać się o ściany i meble lub spoglądać na opiekunów błagalnym wzrokiem. Mając na uwadze, że celem zastosowania zabezpieczenia jest wyłącznie dobro naszego podopiecznego, powinniśmy być konsekwentni w używaniu kołnierza. Wskazane jest, aby zwierzę nosiło go przez całą dobę, a jeśli zdecydujemy się na tymczasowe zdjęcie osłony (np. na czas posiłku), powinniśmy uważnie obserwować i reagować natychmiast, jeżeli spróbuje lizać lub drapać gojące się miejsca na ciele. Aby ułatwić czworonogowi okres noszenia niepożądanego akcesorium, warto zastosować się do kilku przydatnych porad.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby w otoczeniu czworonoga nie znajdowały się żadne przedmioty, które mogą zostać przez niego strącone czy przewrócone. Kołnierz ochronny dla psa nie tylko ogranicza mu możliwość ruchu, lecz także pole widzenia. Nieprzyzwyczajony do nowej sytuacji pies będzie poruszał się po domu tak jak zwykle – nie uwzględniając szerokości kołnierza, którym może niechcący zahaczyć o mijane przedmioty. Nagłe uderzenie wazonu o podłogę będzie dla zwierzęcia niemiłym zaskoczeniem – wywoła strach i stres, a te z pewnością nie sprzyjają rekonwalescencji. Dobrą praktyką jest więc usunięcie drobnych, chwiejnych akcesoriów z pomieszczeń, gdzie przebywa nasz czworonożny towarzysz, lub przeniesienie ich na wyższe półki.

Kołnierze weterynaryjne są zaprojektowane w taki sposób, aby jedzenie i picie było w nich możliwe. Można jednak ułatwić zwierzęciu tę czynność, ustawiając miseczki na podwyższeniu (najlepiej na specjalnym stojaku kynologicznym). W przypadku plastikowych osłon możliwe jest również docięcie materiału w taki sposób, aby czworonóg miał łatwiejszy dostęp do pożywienia. Należy pamiętać, że prawidłowo zbilansowana dieta sprzyja szybkiemu powrotowi do zdrowia oraz gojeniu się ran. Podstawą żywienia psa powinien być pełnoporcjowy gotowy pokarm dla zwierząt, dopasowany odpowiednio do wieku i masy ciała. Ważna jest także higiena. Należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu kołnierza weterynaryjnego z resztek pokarmu oraz innych zanieczyszczeń, które mogą się na nim znaleźć w ciągu dnia.

Kołnierz ochronny dla psa – podsumowanie

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zakładając podopiecznemu kołnierz weterynaryjny, robimy to dla jego dobra. Akcesorium jest używane w celu zabezpieczenia przed lizaniem, gryzieniem i drapaniem, co zwykle ma miejsce w następujących przypadkach:

 • podczas rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym (np. kastracji, sterylizacji),
 • w trakcie leczenia infekcji dermatologicznej,
 • w trakcie leczenia urazów,
 • w trakcie terapii behawioralnej, przeciwdziałającej samookaleczaniu się zwierzęcia,
 • w trakcie leczenia chorób uszu i oczu.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje kołnierzy ochronnych dla psa. Mają one swoje wady i zalety:

 1. kołnierz plastikowy:
  + bardzo tani,
  + łatwy w czyszczeniu,
  + prosty w przechowywaniu,
  + można go łatwo przyciąć/ dopasować,
  – stosunkowo ciężki,

– ogranicza zwierzęciu pole widzenia;

 1. kołnierz materiałowy:
  + stosunkowo tani,
  + lekki,
  + łatwy w przechowywaniu,
  – stosunkowo trudny w czyszczeniu,

– ogranicza zwierzęciu pole widzenia;

 1. kołnierz dmuchany:

+ stosunkowo lekki,

+ nie ogranicza tak bardzo pola widzenia,
– stosunkowo drogi,
– w okresie letnim zwierzęciu może w nim być za gorąco.

Aby ułatwić psu okres noszenia kołnierza weterynaryjnego, warto usunąć z jego otoczenia wszelkie niestabilne meble i przedmioty. Należy także zadbać o jego komfort w czasie posiłków. W przypadku pytań lub wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres