Katar u psa – objaw czy choroba?

katar-u-psa

U zwierząt, tak jak u ludzi, może pojawić się katar. Nie jest on zjawiskiem  niezwykłym, ani nadzwyczajnym, jednak w niektórych przypadkach może świadczyć o pojawieniu się groźniejszej choroby. W większości przypadków katar u psa spowodowany jest podrażnieniem śluzówki nosa przez różne czynniki.

Rodzaje kataru

Może zdarzyć się tak, że z nosa naszego psa wypływać będzie wodnista wydzielina lub przezroczysty śluz. Zazwyczaj przyczyną jest to, że zwierzak jest podekscytowany, rozbawiony lub zdenerwowany. Przypadłość ustępuje podczas snu lub odpoczynku.

Jeśli jednak mimo chwili relaksu wydzielina nie ustępuje, może świadczyć to o jakimś problemie. Jeśli wydzielina wciąż jest jasna, to jej przyczyną może być alergia lub wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa.

W innym przypadku, gdy śluz jest lepki i ciągnący się – możemy mieć do czynienia z bakteryjnym lub grzybicznym zapaleniem.

Jeśli taki katar jest zapowiedzią lub konsekwencją nadchodzącej poważniejszej choroby, bardzo często występuje on z kaszlem, odchrząkiwaniem lub nawet odruchem wymiotnym.

Krwawienia i krwotoki

W przypadku, gdy katar u psa utrzymuje się przez dłuższy czas, może dojść do pojawienia się krwawienia. Takie długotrwałe podrażnienie nosa i kichanie może spowodować, ze z nosa naszego pupila zacznie lecieć krew. Gdy to nastąpi, powinniśmy spróbować zatamować krwawienie i niezwłocznie udać się do lekarza weterynariia. Jedną z przyczyn krwawień i krwotoków może być nowotwór!

Jak leczyć psi katar?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co jest przyczyną pojawienia się kataru. Dlatego, jeśli objawy nie ustępują samoistnie w ciągu dwóch dni lub gdy pojawiają się dodatkowe problemy, powinniśmy odwiedzić lekarza weterynarii, który na podstawie odpowiednich badań ustali najlepsze leczenie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Dlaczego depcze i drapie?

Większość psów, nim umości się w legowisku, wydrapuje w nim niewidzialną jamę lub udeptuje dołek, kręcąc się wokół własnej osi.

Zdrowie

Uwaga! Pies złamał ogon!

Najczęściej taka dolegliwość zdarza się w czasie bójki z innymi zwierzętami, w wyniku wypadków lokomocyjnych.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres