Katar u psa – objaw czy choroba?

katar-u-psa

U zwierząt, tak jak u ludzi, może pojawić się katar. Nie jest on zjawiskiem  niezwykłym, ani nadzwyczajnym, jednak w niektórych przypadkach może świadczyć o pojawieniu się groźniejszej choroby. W większości przypadków katar u psa spowodowany jest podrażnieniem śluzówki nosa przez różne czynniki.

Rodzaje kataru

Może zdarzyć się tak, że z nosa naszego psa wypływać będzie wodnista wydzielina lub przezroczysty śluz. Zazwyczaj przyczyną jest to, że zwierzak jest podekscytowany, rozbawiony lub zdenerwowany. Przypadłość ustępuje podczas snu lub odpoczynku.

Jeśli jednak mimo chwili relaksu wydzielina nie ustępuje, może świadczyć to o jakimś problemie. Jeśli wydzielina wciąż jest jasna, to jej przyczyną może być alergia lub wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa.

W innym przypadku, gdy śluz jest lepki i ciągnący się – możemy mieć do czynienia z bakteryjnym lub grzybicznym zapaleniem.

Jeśli taki katar jest zapowiedzią lub konsekwencją nadchodzącej poważniejszej choroby, bardzo często występuje on z kaszlem, odchrząkiwaniem lub nawet odruchem wymiotnym.

Krwawienia i krwotoki

W przypadku, gdy katar u psa utrzymuje się przez dłuższy czas, może dojść do pojawienia się krwawienia. Takie długotrwałe podrażnienie nosa i kichanie może spowodować, ze z nosa naszego pupila zacznie lecieć krew. Gdy to nastąpi, powinniśmy spróbować zatamować krwawienie i niezwłocznie udać się do lekarza weterynariia. Jedną z przyczyn krwawień i krwotoków może być nowotwór!

Jak leczyć psi katar?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co jest przyczyną pojawienia się kataru. Dlatego, jeśli objawy nie ustępują samoistnie w ciągu dwóch dni lub gdy pojawiają się dodatkowe problemy, powinniśmy odwiedzić lekarza weterynarii, który na podstawie odpowiednich badań ustali najlepsze leczenie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 202

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

4 komentarze do wpisu „Katar u psa – objaw czy choroba?”

  1. Dzien dobry moj shih tzu ma katar i widzieline ropna z nosa byliśmy u weterynarza i powiedzial nam ze to morze być od zebow pies ma 12 lat i ma kamien na zębach polecił oczyszczanie kamienia i ze to pomorze

    Odpowiedz
  2. Mój pies ma tylko wydzielinę z nosa bez kaszlu, utraty apetytu, ciagle się bawi i wszystko co powinna tylko ta wydzielina No.

    Odpowiedz
  3. Mój psiak właśnie ma dziwne objawy. Kicha i tak jak by prycha co jakiś czas w ciągu dnia, momentami się trzęsie mimo tego że w domu jest ciepło. Nie wiem czy poczekać jeszcze jeden dzień i zobaczyć czy to samoistnie się skończy, czy lepiej od razu iść do lekarza. Dodam, że mój pupil ma zdiagnozowaną nerwicę przez co czasami ma wrzody żołądka, po prostu nerwus.

    Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

13 przesądów o psach

Przesądy są tak silnie zakorzenione w każdej kulturze, że nawet osoba, która uważa się za światłą i nieprzesądną, odruchowo wzdryga się, gdy czarny kot przebiega jej przez drogę

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres