Kamień nazębny u psa – jak rozpoznać, zapobiegać i leczyć?

Kamień nazębny u psa - jak rozpoznać, zapobiegać i leczyć

Zęby są dla psa bardzo ważne. Służą mu nie tylko do rozdrabniania pokarmu, lecz także chwytania i przenoszenia obiektów, zabawy, komunikacji oraz obrony. Mimo że są bardzo wytrzymałe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby pozostawały w dobrej kondycji. Zaniedbanie w zakresie higieny może skutkować pojawieniem się na szkliwie osadu, który szybko przeradza się w bardziej złożony problem zdrowotny. Jak dbać o jamę ustną czworonoga? Co zrobić, gdy z jego pyszczka wydobywa się nieprzyjemny zapach? Jak usunąć kamień nazębny u psa samemu i czy to w ogóle możliwe? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Kamień nazębny u psa – preparaty i profilaktyka

Kamień nazębny u psa nie pojawia się z dnia na dzień. Wykształca się powoli z płytki bakteryjnej, jeżeli nie jest regularnie usuwana. W jaki sposób się jej pozbywać? Najlepszą metodą jest codzienne szczotkowanie zębów czworonoga. Płytka bakteryjna odbudowuje się do 24 godzin po zabiegu, dlatego konsekwencja jest w tym przypadku bardzo ważna.

Na rynku istnieją specjalne szczoteczki i preparaty – pasty do zębów dla czworonogów. Te ostatnie mają przyjemny smak (np. wątróbki), dzięki czemu zwierzęta najczęściej chętnie poddają się zabiegowi. Jedyna trudność może polegać na przyzwyczajeniu psa do tego, że wkładamy obcy, ruchomy przedmiot do jego jamy ustnej. Warto robić to od początku pobytu podopiecznego w naszym domu – szczenięta łatwiej niż dorosłe osobniki dostosowują się do nowej sytuacji, dzięki czemu codzienna sesja czyszczenia zębów szybko staje się dla nich czymś naturalnym.

Inne elementy profilaktyki w zakresie higieny jamy ustnej czworonoga to:

 • optymalna dieta – specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie pełnoporcjowych pokarmów mokrych i suchych w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. Suche granulki mają chropowatą powierzchnię, która sprzyja usuwaniu osadu nazębnego. Umożliwiają też realizowanie przez czworonoga jego naturalnej potrzeby żucia i gryzienia;
 • stosowanie przysmaków stomatologicznych – jeżeli chcemy nagrodzić zwierzę za dobre zachowanie, zaproponujmy mu przekąskę, która dodatkowo będzie miała pozytywny wpływ na zdrowie jego jamy ustnej. Przysmaki dentystyczne ułatwiają czyszczenie zębów, a także poprawiają ukrwienie dziąseł czworonoga. Podobną funkcję pełnią również specjalne kynologiczne gryzaki;
 • regularne kontrole u lekarza weterynarii – należy je przeprowadzać raz na 6 miesięcy.

Kamień nazębny u psa – objawy

Pierwszym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z pyszczka psa. Jego przyczyną są lotne związki siarki wytwarzane przez bakterie odpowiedzialne m.in. za powstawanie kamienia nazębnego i procesy zapalne dziąseł.

Nieprzyjemny zapach z pyszczka nie pojawia się nagle, z dnia na dzień, i to pewnie główny powód, dla którego często nie zauważamy go od razu, dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować stan jamy ustnej naszego podopiecznego. Możemy to robić sami, ale powinniśmy także regularnie przychodzić z czworonogiem na wizyty stomatologiczne do kliniki weterynaryjnej.

Lekarze weterynarii dysponują profesjonalnym przyrządem, halimetrem, dzięki któremu możliwy jest pomiar stężenia lotnych związków siarki. Oceny stanu jamy ustnej czworonoga dokonuje się także na podstawie obserwacji wyglądu jego zębów i dziąseł. Niepokojące objawy to:

 • zaczerwienienie dziąseł,
 • krwawienie dziąseł,
 • opuchlizna dziąseł,
 • kieszonka – zbyt duża przestrzeń między zębem a dziąsłem,
 • żółty lub brązowawy osad na szkliwie zębów.

Jeżeli nalot na zębach czworonoga ma żółte zabarwienie, mamy do czynienia z płytką bakteryjną. Ciemniejszy, twardy osad, o lekko brązowym zabarwieniu, który nadbudowuje się na linii dziąseł, to już kamień nazębny. Jest znacznie trudniejszy do usunięcia, a przy tym niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ prowadzi do zapalenia przyzębia, niszczenia struktury dziąseł i aparatu więzadłowego zęba. Proces cofania się dziąseł jest nieodwracalny, dlatego nie wolno do niego dopuścić.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa

Jeżeli osad przerodzi się już w kamień nazębny u psa, domowe sposoby na jego usunięcie nie przynoszą rezultatów. Nie należy nawet próbować tego robić, ponieważ jedyną rzeczą, jaką możemy w ten sposób osiągnąć, jest uszkodzenie śluzówki jamy ustnej czworonoga.

Skutecznym sposobem na usunięcie kamienia nazębnego u psa jest zabieg skalingu, wykonywany przez lekarza weterynarii za pomocą specjalistycznego sprzętu – skalera. Emituje on ultradźwięki, które w łagodny sposób oczyszczają szkliwo, bez ryzyka jego uszkodzenia. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym i trwa on od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jest relatywnie bezpieczny dla czworonoga i nie wymaga szczególnej rekonwalescencji, o ile w trakcie zabiegu nie wystąpiła konieczność usunięcia zęba, zaopatrzenia ropnia itp. Zwierzę zostaje wydane do domu po wybudzeniu z narkozy i opuszcza gabinet o własnych siłach.

Przed przystąpieniem do usuwania kamienia nazębnego u psa lekarz weterynarii wykonuje szereg rutynowych badań. Zwierzęta powyżej ósmego roku życia podlegają dodatkowej kontroli kardiologiczne. Ma ona na celu ustalenie, czy znieczulenie ogólne jest dla nich bezpieczne. Przez cały czas trwania zabiegu na sali powinien być obecny anestezjolog, który czuwa nad przebiegiem narkozy.

Ile kosztuje usuwanie kamienia u psa? Każda klinika weterynaryjna ma oczywiście swój indywidualny cennik. Kwoty w różnych miejscach wahają się w granicach 100–400 zł za pojedynczą sesję, przy czym specyficzne potrzeby (jak np. usuwanie zębów) mogą podnieść cenę leczenia nawet o kilkaset złotych. Na ostateczną cenę zabiegu mogą wpływać takie czynniki, jak:

 • lokalizacja gabinetu,
 • doświadczenie lekarza weterynarii,
 • rasa (masa ciała) psa,
 • stan jamy ustnej zwierzęcia.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa jest zabiegiem koniecznym, aby zapewnić czworonogowi komfort funkcjonowania. Zaniedbanie tego elementu higieny zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, które mogą prowadzić do zaburzeń ogólnoustrojowych, w tym chorób serca czy nerek. Ropień może mieć również dużą objętość i powodować silny ból oraz widoczną asymetrię części twarzowej czworonoga. Stan zapalny dziąseł wiąże się z bólem, a co za tym idzie – utrudnionym gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów. Podczas kontroli stomatologicznej lekarz weterynarii ocenia stan uzębienia zwierzęcia i decyduje o zakresie leczenia, np. o tym, czy konieczne jest usunięcie zęba. Resekcja jest często wykonywana w czasie tego samego zabiegu co skaling, aby wykorzystać fakt, że pies i tak znajduje się pod narkozą.

Kamień nazębny u psa pojawia się częściej u przedstawicieli ras miniaturowych niż czworonogów o większych rozmiarach. Bardziej narażone są także rasy brachycefaliczne, czyli takie, które mają krótki, spłaszczony pyszczek (np. mops, buldog, bokser). Czynnik ryzyka stanowią także wszelkiego rodzaju wady zgryzu.

Regularne kontrole stomatologiczne bardzo często pomagają uniknąć późniejszego kosztownego leczenia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o zdrowie jamy ustnej czworonoga i reagowali na niekorzystne zmiany w jak najkrótszym czasie. Konieczne jest także stosowanie zalecanej przez lekarzy weterynarii profilaktyki – m.in. codziennego szczotkowania zębów pupila. Dzięki temu nasz towarzysz będzie miał szansę na zdrowe i szczęśliwe życie u naszego boku!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 26

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak.

Choroba lokomocyjna - Pies siedzący w samochodzie
Zdrowie

Choroba lokomocyjna u psa

Niestety, często zapominamy o trudnościach związanych z transportem psa, które powoduje choroba lokomocyjna.

Pies w łózku
Zachowanie

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Opiekunowie dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i takich, którzy kategorycznie nie pozwalają psu wskakiwać na ich łóżko. Są też tacy, którzy

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres