Jak zadbać o psa i kota w czasie upałów?

Large-offset_541257

Lato to pora odpoczynku i słońca, kiedy wszyscy pragniemy „naładować baterie” na resztę roku. Chętnie korzystamy z uroków pięknej pogody i więcej czasu spędzamy na dworze. Wielu z nas towarzyszą psy i koty. Co zrobić, by i dla nich letni czas był przyjemny, a przede wszystkim bezpieczny?

W trakcie upałów ważne jest, aby zapewnić psom i kotom chłodne miejsce do odpoczynku. Jeśli pies spędza większość czasu na dworze, niezbędne jest zorganizowanie mu zacienionej przestrzeni i chłodnego podłoża (np. kawałka trawnika). Można kupić również specjalne maty chłodzące, które będą dla niego ulgą w najgorętsze dni. Czworonogom w domu także powinniśmy zapewnić przyjemną temperaturę. Przydadzą się do tego rolety okienne, wentylatory, klimatyzacja, czy wymienione już maty chłodzące. Zawsze pamiętajmy również o stałym dostępie do świeżej, chłodnej wody. I nigdy nie zostawiajmy pupila w zaparkowanym samochodzie- nawet z uchylonym oknem.

Przeczytaj także: Jak schłodzić psa u upały? Objawy udaru cieplnego.

W gorące dni najlepiej wybrać się na dłuższy spacer z psem wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatury są nieco niższe. Pamiętajmy również, że pies znajduje się zdecydowanie niżej niż my, a jego opuszki łap i skóra brzucha są narażone na temperaturę podłoża. Z tego powodu starajmy się chodzić po trawie lub ziemi, zamiast po rozgrzanym betonie czy asfalcie, nad którymi temperatura w czasie upałów może sięgać nawet 60°C!

To również powód, dla którego nie powinniśmy golić brzuchów czworonogów. Przecież nasze pupile przed promieniami słońca i przegrzaniem chroni właśnie sierść.  Jeśli mamy w domu zwierzę bezwłose np. grzywacza chińskiego lub kota sfinksa, zadbajmy o jego skórę. Stosujmy specjalne kremy z filtrem przeciwsłonecznym, kiedy przebywają na dworze i starajmy się, by znajdowały się w cieniu. Uważajmy także na skórę na nosie czworonogów- to miejsce także warto posmarować preparatem ochronnym.

Jeśli u swojego psa potrzebujesz zastosować kaganiec, bardzo ważne jest, by był to kaganiec fizjologiczny, czyli taki, który umożliwia zianie. Tylko w ten sposób pies jest w stanie ochładzać swój organizm. Kagańce diagnostyczne nie pozwalają zwierzęciu na otwarcie pyska i można zakładać je jedynie na krótko np. w gabinecie weterynaryjnym. W przeciwnym razie łatwo może dojść do przegrzania czworonoga, co jest niebezpieczne dla jego zdrowia i życia.

Przeczytaj także: Wakacyjna apteczka psa. Ludzkie leki – nie dla zwierząt.

Podczas upałów zwierzęta- podobnie jak ludzie- mogą mieć słabszy apetyt. To naturalne i jeśli niechęć do jedzenia nie przedłuża się, zwierzę pije i nie wykazuje dodatkowych objawów, nie ma powodów do niepokoju. Ważne, aby podawać posiłki o wyznaczonych porach i pilnować ich świeżości. W wysokich temperaturach pozostawione w misce jedzenie szybko może się zepsuć. Jeśli zależy Ci, aby Twój pupil otrzymał więcej płynów, zastosuj mokre pokarmy, które zawierają około 80% wody.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Rak to nie wyrok

Onkolodzy zwierzęcy coraz częściej ratują naszych czworonożnych przyjaciół i dają nadzieję

Szkolenie

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?

Załatwianie potrzeb fizjologicznych na dworze jest bezpieczne dopiero wtedy, gdy zwierzę otrzyma komplet podstawowych szczepień. Chcesz zabezpieczyć jego potrzeby i jednocześnie zachować czystość w mieszkaniu? Przekonaj się, jak nauczyć sikać psa na matę!

Szkolenie

Mata węchowa dla psa

Matę węchową każdy może zrobić sam i wykorzystywać ją w każdym miejscu i wielu sytuacjach.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres