Jak zadbać o psa i kota w czasie upałów?

Large-offset_541257

Lato to pora odpoczynku i słońca, kiedy wszyscy pragniemy „naładować baterie” na resztę roku. Chętnie korzystamy z uroków pięknej pogody i więcej czasu spędzamy na dworze. Wielu z nas towarzyszą psy i koty. Co zrobić, by i dla nich letni czas był przyjemny, a przede wszystkim bezpieczny?

W trakcie upałów ważne jest, aby zapewnić psom i kotom chłodne miejsce do odpoczynku. Jeśli pies spędza większość czasu na dworze, niezbędne jest zorganizowanie mu zacienionej przestrzeni i chłodnego podłoża (np. kawałka trawnika). Można kupić również specjalne maty chłodzące, które będą dla niego ulgą w najgorętsze dni. Czworonogom w domu także powinniśmy zapewnić przyjemną temperaturę. Przydadzą się do tego rolety okienne, wentylatory, klimatyzacja, czy wymienione już maty chłodzące. Zawsze pamiętajmy również o stałym dostępie do świeżej, chłodnej wody. I nigdy nie zostawiajmy pupila w zaparkowanym samochodzie- nawet z uchylonym oknem.

Przeczytaj także: Jak schłodzić psa u upały? Objawy udaru cieplnego.

W gorące dni najlepiej wybrać się na dłuższy spacer z psem wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatury są nieco niższe. Pamiętajmy również, że pies znajduje się zdecydowanie niżej niż my, a jego opuszki łap i skóra brzucha są narażone na temperaturę podłoża. Z tego powodu starajmy się chodzić po trawie lub ziemi, zamiast po rozgrzanym betonie czy asfalcie, nad którymi temperatura w czasie upałów może sięgać nawet 60°C!

To również powód, dla którego nie powinniśmy golić brzuchów czworonogów. Przecież nasze pupile przed promieniami słońca i przegrzaniem chroni właśnie sierść.  Jeśli mamy w domu zwierzę bezwłose np. grzywacza chińskiego lub kota sfinksa, zadbajmy o jego skórę. Stosujmy specjalne kremy z filtrem przeciwsłonecznym, kiedy przebywają na dworze i starajmy się, by znajdowały się w cieniu. Uważajmy także na skórę na nosie czworonogów- to miejsce także warto posmarować preparatem ochronnym.

Jeśli u swojego psa potrzebujesz zastosować kaganiec, bardzo ważne jest, by był to kaganiec fizjologiczny, czyli taki, który umożliwia zianie. Tylko w ten sposób pies jest w stanie ochładzać swój organizm. Kagańce diagnostyczne nie pozwalają zwierzęciu na otwarcie pyska i można zakładać je jedynie na krótko np. w gabinecie weterynaryjnym. W przeciwnym razie łatwo może dojść do przegrzania czworonoga, co jest niebezpieczne dla jego zdrowia i życia.

Przeczytaj także: Wakacyjna apteczka psa. Ludzkie leki – nie dla zwierząt.

Podczas upałów zwierzęta- podobnie jak ludzie- mogą mieć słabszy apetyt. To naturalne i jeśli niechęć do jedzenia nie przedłuża się, zwierzę pije i nie wykazuje dodatkowych objawów, nie ma powodów do niepokoju. Ważne, aby podawać posiłki o wyznaczonych porach i pilnować ich świeżości. W wysokich temperaturach pozostawione w misce jedzenie szybko może się zepsuć. Jeśli zależy Ci, aby Twój pupil otrzymał więcej płynów, zastosuj mokre pokarmy, które zawierają około 80% wody.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Kiedy uśpić psa
Zdrowie

Nie przekraczać progu bólu

Jeśli zwierzę jest ciężko chore, chcielibyśmy, by odeszło godnie, by nie czuło przy tym ogromnego bólu

Ciekawostki

13 przesądów o psach

Przesądy są tak silnie zakorzenione w każdej kulturze, że nawet osoba, która uważa się za światłą i nieprzesądną, odruchowo wzdryga się, gdy czarny kot przebiega jej przez drogę

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres