Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja psa?

jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja psa

Troska o psa polega nie tylko na zapewnianiu mu wysokiej jakości jedzenia, wspólnych aktywnościach z opiekunem i odpowiedniej dawce ruchu każdego dnia, lecz także m.in. na regularnej pielęgnacji sierści psa, sprawdzaniu stanu jego uzębienia, czyszczeniu uszu i kontroli długości pazurów, które w razie konieczności należy przyciąć. Jakie są najważniejsze czynności związane z pielęgnacją psa, które powinien znać i wdrożyć w życie każdy opiekun czworonoga? Sprawdźmy!

Pielęgnacja psów – dbanie o uszy 

Niezbędnym elementem pielęgnacji psa, szczególnie u przedstawicieli ras zwisłouchych, jest regularna kontrola i czyszczenie uszu. Należy przemywać je specjalnym płynem do higieny uszu psów zgodnie z potrzebą, czyli wtedy, gdy zauważymy nadmiar woskowiny (u większości ras będzie to konieczne co 1–2 tygodnie). Tego typu środki są dostępne w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. Pamiętajmy, że czyszczenie uszu zwierzęcia polega na ich płukaniu, a nie wydobywaniu woskowiny za pomocą patyczka z watą. Nigdy tego nie róbmy, ponieważ możemy w ten sposób zatkać i podrażnić przewód słuchowy! Jeśli nie wiemy, jak często powinniśmy czyścić uszy psa, możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Do specjalisty należy udać się również wtedy, gdy zauważymy takie zmiany, jak: 

 • zaczerwienienie wewnątrz uszu, 
 • obrzęk uszu, 
 • bolesność uszu, 
 • przykry zapach z uszu, 
 • podwyższoną temperaturę uszu,
 • obecność wydzieliny w uszach,
 • częste machanie głową.

Warto wiedzieć, że zdrowy narząd słuchu psa jest blady, pozbawiony zabrudzeń oraz nadmiaru wydzieliny, a temperatura uszu czworonoga powinna być zazwyczaj taka, jak reszty ciała. Bagatelizując ten element pielęgnacji psa, zwiększamy ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczych i bakteryjnych uszu. Nie lekceważmy zatem tej czynności.

Pielęgnacja psów – wyczesywanie sierści

Bardzo ważnym punktem pielęgnacji psa jest systematyczne wyczesywanie sierści. Bez względu na to, czy nasz czworonóg jest krótko- czy długowłosy, powinniśmy poświęcić przynajmniej kwadrans raz w tygodniu na wyczesanie martwych włosów. Dzięki temu pies będzie ładniej się prezentował, a na dywanie i kanapie zostawi znacznie mniej sierści. Warto mieć świadomość, że przedstawiciele niektórych ras, np. shih tzu, Yorkshire terrier czy chart afgański, wymagają codziennego wyczesywania. Jeśli pies linieje dwa razy do roku, warto przed latem i zimą używać furminatora. To praktyczne narzędzie, które dokładnie usuwa obumarłe włosy i podszerstek.

Pielęgnacja psów – kąpiel zgodnie z potrzebami

Pielęgnacja sierści psa to nie tylko regularne wyczesywanie, lecz także kąpiele, które dla części opiekunów są prawdziwym wyzwaniem. Warto stopniowo przyzwyczajać czworonoga do tego zabiegu, pozwolić mu oswoić się z łazienką i brodzikiem lub wanną, np. pozostawiając w tych miejscach ulubione zabawki psa. Pamiętajmy, aby w trosce o bezpieczeństwo zwierzęcia wyłożyć dno wanny czy brodzika matą antypoślizgową. Pies nie będzie się ślizgał i nie zrobi sobie krzywdy. Następny krok to oswojenie podopiecznego z dźwiękiem lejącej się wody i mokrą matą. Możemy odkręcić kran, aby woda powoli wypływała ze słuchawki prysznicowej. Jeśli pies będzie dobrze reagował na kolejne zmiany, za każdym razem nagradzajmy go ulubionym smaczkiem. Cały proces kąpieli powinien przebiegać w pozytywnej, spokojnej atmosferze. Pamiętajmy, aby nie robić nic na siłę. Nerwowość i przymus tylko zniechęcą czworonoga do kąpieli.

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel? Wcześniej musimy przygotować niezbędne kosmetyki pielęgnacyjne oraz akcesoria, takie jak: 

 • szampon do mycia psów, dopasowany do okrywy włosowej i skóry zwierzęcia (jeśli ma problemy dermatologiczne),  
 • odżywka, która nada zdrowego blasku sierści i ułatwi jej rozczesanie po kąpieli (szczególnie przydatna przy długiej sierści),
 • ręcznik przeznaczony tylko dla psa, za pomocą którego delikatnie wytrzemy zwierzę,
 • suszarka – do wysuszenia sierści, o ile czworonóg nie boi się tego urządzenia. 

Jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli psa? Komfort zwierzęciu zapewni 37–39° Celsjusza (czyli temperatura zbliżona do ciała czworonoga). Mycie zaczynamy od namoczenia łap, karku, grzbietu, ogona brzucha, zadu i pachwin. Ze szczególną ostrożnością traktujmy psie uszy i oczy, aby w te okolice nie dostało się zbyt dużo wody. Następnie aplikujemy szampon i wmasowujemy preparat myjący w skórę i sierść. Gdy dokładnie namydlimy zwierzę, możemy powoli i delikatnie zacząć spłukiwać pianę wodą. Na koniec nakładamy odżywkę na sierść i w zależności od produktu spłukujemy ją lub zostawiamy. Czystego psa wycieramy ręcznikiem.

Jak często i kiedy kąpać czworonoga? To zależy od aktywności, rasy i potrzeb zwierzęcia. Najlepszą porą na kąpiel psa jest wieczór, po ostatnim spacerze. Sierść będzie mogła dokładnie wyschnąć przez noc, a nasz podopieczny się nie przeziębi. Pamiętajmy, aby podczas pielęgnacji psa używać tylko szamponów i innych kosmetyków przeznaczonych dla jego gatunku, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do podrażnienia skóry czworonoga. 

Pielęgnacja psów – kontrola długości pazurów

Psy, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, na twardym podłożu, często samodzielnie ścierają sobie pazury i nie ma potrzeby ich skracania. U części czworonogów pazury musimy jednak przycinać, szczególnie w przypadku ras miniaturowych, które ze względu na niską wagę nie są w stanie same ich dostatecznie ścierać. Do tego zabiegu używamy specjalnych cążków, które kupimy w każdym sklepie zoologicznym (podobnie jak wszystkie inne potrzebne akcesoria do pielęgnacji psów). Podczas tego zabiegu pielęgnacji psa należy być niezwykle delikatnym i ostrożnym, ze względu na naczynie krwionośne umiejscowione w pazurze (gdy naruszymy macierz, pies odczuje ból i będzie krwawił).

Pielęgnacja psów – dbanie o zdrowie zębów

Ostatni ważny punkt w pielęgnacji psów dotyczy dbania o uzębienie pupili. Opiekun powinien regularnie czyścić zęby czworonogowi, najlepiej codziennie (szczoteczki i pasty do zębów dla psów kupimy w sklepie zoologicznym lub gabinecie weterynaryjnym). W ramach uzupełnienia higieny jamy ustnej możemy podawać gryzaki dentystyczne, które ograniczają odkładanie się kamienia nazębnego i redukują osad. Jeśli mimo to będziemy wyczuwać nieprzyjemny zapach z jamy ustnej zwierzęcia, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, aby wykluczyć choroby lub rozpocząć właściwe leczenie. Kontrolne wizyty u lekarza – jeśli nie obserwujemy niepokojących objawów – powinny odbywać się co pół roku.

Pamiętajmy, aby przyzwyczajać zwierzę do zabiegów pielęgnacyjnych już od szczenięctwa, dzięki temu szybko przywyknie do pewnych czynności i nie będzie protestowało, gdy osiągnie dojrzałość. Czas poświęcony na pielęgnację nie będzie wówczas stresującym i męczącym wydarzeniem dla obu stron. Jeśli nie chcemy samodzielnie zajmować się niektórymi obszarami pielęgnacji psa, możemy korzystać z pomocy profesjonalnego groomera, czyli psiego fryzjera.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 9

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja psa?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres