Jak obciąć psu pazury?

Obcinanie psich pazurów

Pazury psów w większości przypadków nie ścierają się dostatecznie podczas spacerów, dlatego ich regularne przycinanie jest konieczne. Możesz to zrobić przy okazji wizyty u lekarza weterynarii lub w salonie piękności, ale możesz też samodzielnie obciąć pazury swojemu pupilowi w domu. Chcesz wiedzieć jak to zrobić w bezpieczny sposób i czym obcinać psu paznokcie? Przeczytaj.

Potrzebny czas: 15 min..

Jak obcinać psu pazury

 1. Oswajanie

  Zapoznaj psa z zapachem narzędzia do obcinania pazurów i dźwiękiem, jaki wydaje po jego naciśnięciu.

 2. Znajdź miejsce

  Znajdź odpowiednie miejsce w domu, w którym pies czuje się pewnie i bezpiecznie.

 3. Przycinanie

  Ustaw cążki lub inne narzędzie w taki sposób, aby obcinać pazury od dołu do góry. Ścinaj je stopniowo, po 2-3 milimetry.

 4. Kiedy skończyć

  Pazur przycinaj tak długo, aż na środku przekroju pazura nie pojawi się owalna struktura- to znak, że pazur jest dostatecznie przycięty.

 5. Wilczy pazur

  Nie zapominaj o obcinaniu wilczego pazura, czyli piątego pazura na tylnych łapach. Taki pazur w ogóle nie jest ścierany. Występuje tylko u części psów.

Po co obcinać psu pazury?

Psy w przeciwieństwie do kotów mają niewysuwalne pazury, które rosną na długość. W naturalnych warunkach psy ścierają sobie pazury, chodząc po twardych powierzchniach. Współczesne psy więcej czasu spędzają na miękkich dywanach, a na spacerach chodzą po trawie, dlatego ich pazury nie mają możliwości się zetrzeć się do odpowiedniej długości.

Zbyt długie pazury u psa są powodem nieprawidłowej postawy podczas stania i poruszania się. Pupil ze zbyt długimi pazurami chodzi w sposób niefizjologiczny, co może obciążać jego stawy i mięśnie.

Długie pazury mają tendencję do zawijania się. Mogą wbijać się w skórę psa, co jest zawsze powodem bóludyskomfortu, ale może także boleć. Pazur przyrasta, wbija się w skórę coraz głębiej, i w końcu tworzy się rana, która może być drogą wejścia dla bakterii. W takiej sytuacji pies może odciążać łapę i kuleć.

Psy w przeciwieństwie do kotów mają niewysuwalne pazury, które rosną na długość. W naturalnych warunkach psy ścierają sobie pazury, chodząc po twardych powierzchniach. Współczesne psy więcej czasu spędzają na miękkich dywanach, a na spacerach chodzą po trawie, dlatego ich pazury nie mają możliwości zetrzeć się do odpowiedniej długości.

Zbyt długie pazury u psa są powodem nieprawidłowej postawy podczas stania i poruszania się. Pupil ze zbyt długimi pazurami chodzi w sposób niefizjologiczny, co może obciążać jego stawy i mięśnie.

Długie pazury mają tendencję do zawijania się. Mogą wbijać się w skórę psa, co jest zawsze powodem bólu. Pazur przyrasta, wbija się w skórę coraz głębiej, tworzy się rana, która może być drogą wejścia dla bakterii. W takiej sytuacji pies może odciążać łapę i kuleć.

Jak często je skracać?

Pazury należy obcinać zazwyczaj co 2 tygodnie, ale nie jest to regułą. To kwestia indywidualna. Niektórym psom pazury rosną szybciej, innym wolniej. Na szczęście możesz w łatwy sposób rozpoznać, kiedy należy podciąć pazury – wystarczy ich posłuchać. Brzmi trochę dziwnie, ale to bardzo dobry sposób. Słuchaj jak pies chodzi po chodniku lub parkiecie.

Jeśli nic nie słyszysz, kiedy pies stąpa po twardej nawierzchni, oznacza to, że jego pazury mają odpowiednią długość i nie ma potrzeby ich skracania. Jeśli słyszysz charakterystyczne klikanie, kiedy piesek stawia kroki, może to oznaczać, że jego pazury są za długie i należy je przyciąć.

Czego używać do psich pazurów?

 • cążki lub obcinaczki

  Chodzi oczywiście o te dedykowane dla psów. Cążki przeznaczone dla ludzi nie nadają się do obcinania psich pazurów. Te dostępne w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych mają różne rozmiary, dzięki czemu możesz dostosować urządzenie do wielkości psich pazurów.

  Niektóre cążki mają specjalne czujniki części żywej pazura. Na czujce znajdują się trzy kolory: czerwony, żółty i czerwony, które informują opiekuna o tym, kiedy cięcie może być niebezpieczne.

 • gilotynki dla psów

  Psi pazur należy włożyć do gilotynki. Wystarczy ścisnąć urządzenie by go obciąć. Lepiej jest przycinać pazur stopniowo, po kilka milimetrów, aby zapobiec krwawieniu. Pamiętaj, by używać tylko ostrych narzędzi. Te tępe mogą miażdżyć płytkę.

 • nożyczki

  Doskonale sprawdzą się u psów małych ras, jak np. yorkshire terier czy chihuahua , ale sprawdzą się także u kotów. Mają wygodną rączkę, która najczęściej jest powlekana antypoślizgowym tworzywem. Dzięki temu umożliwia mocny i pewny chwyt narzędzia w dłoni.

 • szlifierki i pilniki do pazurów

  To narzędzia automatyczne lub ręczne. Nadają kształt pazurom i wygładzają ostre końce po ich obcięciu. Dzięki szlifowaniu pazurów za pomocą szlifierki ich końce są przyjemne w dotyku, nie powodują zadrapań i nie przyczepiają się do poduszek czy dywanów.

  Szlifierki obrotowe mają dodatkowe zabezpieczenia, które chronią włosy lub sierść psa przed wciągnięciem do maszyny, dzięki czemu ich stosowanie jest bezpieczne.

 • proszek do tamowania krwawienia

  Przyda się, jeśli zbyt krótko obetniesz pazury i dojdzie do krwawienia. Wystarczy jego niewielką ilość przyłożyć do krwawiącego pazura za pomocą aplikatora lub zwykłego patyczka do ucha. Proszek natychmiastowo tamuje krwawienie.

Jak oswoić psa z obcinaniem?

Przyzwyczajaj psa do cążek czy gilotynki wieczorami, kiedy jest już trochę zmęczony (ale w dobrym nastroju) lub zaraz po spacerze. Nie rób niczego na siłę, bo możesz niechcący wystraszyć psa. Na początku musisz popracować ze swoim psem nad dotykaniem jego łap. Dotyczy to nie tylko przednich kończyn, ale także tylnych. Większość psów nie ma z tym problemu, ale część nie czuje się pewnie, kiedy dotykasz jego opuszki i pazury.

Przyzwyczajanie do dotyku rozpocznij od przedramion lub nadgarstka. Wybierz taki moment, kiedy pies jest zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. Nie rób nic na siłę. Nagradzaj psa za jego spokój. Z czasem pozwól sobie na dłuższy kontakt z łapami – możesz po prostu trzymać dłonie na opuszkach przed dłuższy czas nieruchomo.

Obcinanie pazurów rozpocznij już w wieku szczenięcym. Pazury najprawdopodobniej nie będą bezwzględnie wymagały korekty, ale chodzi o to, by przyzwyczaić młodego psa do tej czynności. Najłatwiej to zrobić, kiedy pies jest młody (poniżej roku) i dopiero poznaje reguły, jakie ustala opiekun.

Zapoznaj psa z zapachem narzędzia do obcinania pazurów i dźwiękiem, jaki wydaje po jego naciśnięciu. Możesz też dotykać narzędziem łapkę i paznokcie psa. Nie obcinaj ich od razu. Chodzi o to, żeby pupil przyzwyczaił się do tego, że coś dotyka jego łapek i przekonał się, że nie ma w tym nic złego.

Dopiero po tych czynnościach możesz bezpiecznie przejść do obcinania pazurów.

Technika obcinania

To bardzo prosta czynność, dlatego możesz bezpiecznie obcinać czworonogom pazury w domu. W pierwszej kolejności znajdź odpowiednie miejsce, w którym pies czuje się pewnie i bezpiecznie oraz idealną pozycję psa, która będzie wygodna dla niego, ale też dla Ciebie. Pies może leżeć lub siedzieć – nie ma to znaczenia.

Ustaw cążki lub inne narzędzie w taki sposób, aby obcinać pazury od dołu do góry. Ścinaj je stopniowo, po 2-3 milimetry. Staraj się wykonywać szybkie i pewne cięcia, nie przedłużaj niepotrzebnie momentu obcinania, i nie stresuj się. Pies szybko wyczuje, że coś jest nie tak i poczuje niepokój. Może się wówczas wyrywać i z dalszego obcinania pazurów nic nie wyjdzie. Poza tym, tylko pewne i szybkie cięcie zapewnia jednolitą i ostrą linię. Niepewne i chaotyczne ruchy lub obcinanie pazurów za pomocą tępych narzędzi może bardziej miażdżyć pazury niż je przycinać, czego skutkiem mogą być zadry czy pęknięcia płytki.

Uwaga! Nie obcinaj wszystkich pazurów na siłę. Odpuść, jeśli pies się wyrywa i jest zestresowany. Możesz spróbować dokończyć tę czynność następnego dnia lub codziennie obcinać po 2-3 pazury. Nie poddawaj się. Obcinanie pazurów jest całkowicie bezbolesne, dlatego nie zrobisz psu krzywdy.

Pazur przycinaj tak długo, aż na środku przekroju pazura nie pojawi się owalna struktura- . Pojawienie się tej kulistej struktury na przekroju to znak, że pazur jest dostatecznie przycięty, a dalsze używanie cążków mogłoby doprowadzić do przecięcia macierzy pazura z naczyniami krwionośnymi.

Nie zapominaj o obcinaniu wilczego pazura, czyli piątego pazura na tylnych łapach. Taki pazur jest prawie w ogóle nie jest ścierany. Występuje tylko u części psów. To pozostałość po przodkach, którzy chodzili na pięciu palcach na tylnej kończynie.

Jeśli Twój pies ma bardzo twarde pazury, możesz obcinać je po ich wcześniejszym namoczeniu. Nie musisz wkładać łapek do miski z wodą. Wystarczy, że zaczniesz to robić po kąpieli lub po spacerze w deszczowy dzień. Woda naturalnie zmiękczy płytkę, dzięki czemu pazury nie będą takie twarde.

Jeśli się boisz lub nie jesteś w stanie zapanować nad żywiołowym usposobieniem pupila, możesz poprosić o usługę obcięcia pazurów w gabinecie weterynaryjnym lub salonie piękności psów.

Dlaczego pazury czasem krwawią po obcięciu?

Psi pazur jest zbudowany z części żywej i części martwej. Obcinanie pazurów polega na skracaniu jedynie części martwej, ale u niektórych psów nie da się z całą pewnością ocenić, gdzie kończy się część żywa, a zaczyna martwa. Widać to dobrze u psów, które mają białe pazury, ale u psów z czarnymi lub brązowymi pazurami jest to niemożliwe.

Część żywa pazura charakteryzuje się tym, że jest ukrwiona. Po jej naruszeniu może chodzić do krwawienia, które trwać nawet kilka minut. Sączącą się krew można zatamować za pomocą specjalnych proszków dostępnych w sklepach zoologicznych lub gabinetach weterynaryjnych.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 84

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Nietrzymanie moczu – tylko u człowieka?

Gdy zauważamy, że nasz pupil posikuje podczas snu, czy odpoczynku, bez pojawienia się dodatkowych bodźców, to zapewne mamy do czynienia z problemem zdrowotnym.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres