Jak i czym wyczyścić psu uszy?

Czyszczenie uszu psa

Czy wiesz, że choroby uszu to druga najczęstsza przyczyna konsultacji u lekarza weterynarii? Psie uszy mają zupełnie inną budowę niż uszy człowieka, dlatego wymagają specjalnych technik czyszczenia. Nie sprawdzą się u nich patyczki do uszu czy wata. Najlepszym sposobem czyszczenia uszu jest ich płukanie za pomocą specjalistycznych środków. Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić psu uszy w bezpieczny sposób? Przeczytaj.

Co warto wiedzieć wcześniej?

Choroby uszu są drugą (po schorzeniach dotyczących skóry), przyczyną wizyt w przychodniach weterynaryjnych. Niektóre rasy są predysponowane do schorzeń uszu. Są to przede wszystkim wszystkie psy z oklapniętymi uszami – bassety, jamniki czy cocker spaniele. W nieprawidłowo wietrzonych uszach częściej rozwijają się bakterie i grzyby, które stają się przyczyną procesu zapalnego.

Ucho psa zbudowane jest z:

 • ucha zewnętrznego,
 • ucha środkowego,
 • ucha wewnętrznego.

To, co widać po zajrzeniu do ucha, to ucho zewnętrzne, które składa się z zewnętrznego przewodu słuchowego w kształcie litery „L”. W tym miejscu znajdują się także gruczoły łojowe i apokrynowe, które produkują wydzielinę uszną. 

Granicą między uchem zewnętrznym a środkowym jest błona bębenkowa, którą u psów o wiele trudniej jest przebić podczas manipulacji narzędziami w uchu, właśnie ze względu na specyficzny kształt ucha zewnętrznego. Dzięki temu możesz włożyć aplikator z płynem do płukania głęboko do ucha, bez obawy, że zrobisz swojemu pupilowi krzywdę.

Kiedy sprawdzać uszy psów?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jak często należy to robić. Warto zaglądać do uszu podczas czesania sierści lub włosów czy kąpieli pupila, a u psów, które miały problemy z infekcją uszu w przeszłości, do uszu można zaglądać częściej, nawet kilka razy w tygodniu. Częstotliwość kontroli uszu zależy od kilku czynników:

 • rodzaju uszu

Uszy oklapnięte, np. te u cocker spanieli, jamników czy beagli są bardziej narażone na infekcje niż psy ze stojącymi uszami. Dzieje się tak, ponieważ nie są prawidłowo wentylowane. Świeże powietrze nie dociera do oklapniętych uszu w takim samym stopniu, jak do uszu stojących. Sprzyja to rozwojowi niektórych bakterii, np. paciorkowców, ziarniaków czy pałeczek oraz grzybów, np. Malassezia spp. (drożdżaków). Takie infekcje wymagają leczenia w gabinecie weterynaryjnym przez specjalistę, ponieważ są bolesne.

 • skłonności do infekcji

Zapalenie ucha to schorzenie, które lubi nawracać mimo leczenia. Predysponowane są wszystkie psy z oklapniętymi uszami, ale istnieją też predyspozycje osobnicze. Bakterie i grzyby, które odpowiadają za zapalenie, często stanowią naturalną mikroflorę ucha. Stają się groźne dopiero wtedy, gdy organizm jest osłabiony, np. po chorobie. Często mogą chorować także psy młode i bardzo stare, ponieważ ich układ immunologiczny może nie funkcjonować „na pełnych obrotach”, co jest naturalnym zjawiskiem.

 • obecności włosów w uszach

Shih Tzu, Yorkshire terier czy Bichon frise charakteryzują się tym, że zamiast sierści mają włosy, które rosną także w uszach. Należy je regularnie wyrywać, ponieważ ich obecność sprzyja zabrudzeniom oraz rozwojowi infekcji. Możesz to robić samodzielnie za pomocą pęsety lub palcami albo poprosić o to groomera. Włosy należy wyrywać szybkim i pewnym ruchem.

Jak sprawdzać stan uszu?

Oglądaj uszy pupila, gdy ten jest zrelaksowany, np. po spacerze lub wieczorem. Chwyć ucho i delikatnie wywiń jego wewnętrzną stronę. Oceń kolor skóry, ilość wydzieliny, zapach, temperaturę ucha oraz stopień zabrudzenia. Zdrowe ucho powinno być blade, bez żadnych wydzielin w środku i o takiej samej ciepłocie (w temperaturze pokojowej) , jak reszta ciała. Nie powinno być brudne w środku, choć niewielkie zabrudzenie nie świadczy od razu o stanie chorobowym. Oględziny przeprowadzaj w jasnym pomieszczeniu. Możesz też poświecić do środka ucha latarką.

Objawy, które wymagają wizyty u lekarza weterynarii:

 • drapanie uszu,
 • potrząsanie głową,
 • bolesność ucha,
 • nieprzyjemny zapach z ucha,
 • ucho ciepłe w dotyku,
 • zaczerwieniona skóra ucha,
 • obrzęki na uchu,
 • obecność wydzieliny w uchu,
 • obecność brudu w uchu.

Skutki złej higieny psich uszu:

 • skutki braku lub niedostatecznej higieny uszu

Wynikają z braku lub niedostatecznej profilaktyki. Chodzi tutaj przede wszystkim o nieregularne lub niedokładne płukanie uszu. Skutkiem tego może być rozwinięcie się infekcji bakteryjnych, grzybiczych lub mieszanych.

 • skutki nieprawidłowej higieny uszu

Wynikają z błędów podczas czyszczenia uszu u psów. Skutkiem tego może być zaczopowanie zewnętrznego kanału słuchowego przez pozostałości po wacikach czy patyczkach kosmetycznych i zaczerwienie skóry po użyciu kosmetyków z dodatkiem alkoholu. Sprzyja to rozwojowi krwiaków małżowiny usznej, które wymagają interwencji lekarza weterynarii.

Najczęstsze choroby uszu u psa:

 • zapalenie ucha zewnętrznego

To najczęstsze schorzenie uszu u psów. Charakterystyczne objawy to trzepanie uszami, bolesność podczas dotykania ucha, niepokój, nieprzyjemny zapach z ucha i obecność wydzieliny w uchu. Możliwe przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego to:

 • pasożyty (np. świerzbowiec uszny),
 • reakcja alergiczna (alergie pokarmowe, alergiczne pchle zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry lub alergia na niektóre leki),
 • bakterie (głównie ziarniaki i pałeczki),
 • grzyby (drożdżaki),
 • ciała obce.

Rasy predysponowane to przede wszystkim te, które mają oklapnięte uszy oraz wszystkie z wąskimi przewodami słuchowymi, np. Yorkshire terier czy maltańczyk. Leczenie rozpoczyna się po rozpoznaniu przyczyny zapalenia przez lekarza weterynarii.

 • zapalenie ucha środkowego

Następuje najczęściej w wyniku przejścia nieleczonego procesu zapalnego z ucha zewnętrznego (przez błonę bębenkową) do ucha środkowego. Objawy są takie same, jak w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego, ale mogą pojawić się także nowe objawy, np. opadanie powieki i zwężenie źrenicy. Pies może mieć przekrzywioną głowę i odczuwać silny ból. Leczenie jest bardzo trudne, polega na stosowaniu antybiotyków i silnych leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

 • zapalenie ucha wewnętrznego

Występuje u psów z nieleczonym zapaleniem ucha środkowego i zewnętrznego. Charakterystyczne objawy to zaburzenia równowagi, które wynikają z objęcia błędnika procesem zapalnym. Leczenie jest bardzo trudne i długie, dlatego tak ważne jest dbanie o higienę uszu u swoich pupili i konsultowanie niepokojących objawów od razu po ich zauważeniu.

 • alergiczne zapalenie ucha

Reakcje alergiczne u psów charakteryzują się świądem, który często pojawia się w okolicy uszu, łap i zadu. Psy drapią swędzące miejsce, które może być przez to dodatkowo zaczerwienione. Mechanicznie podrażniona skóra (przez drapanie się) jest doskonałym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Skuteczne leczenie polega na zdiagnozowaniu czynnika, na który pies jest uczulony i wyeliminowania go ze środowiska.

Psy są najczęściej uczulone na:

 • pchły,
 • alergeny powietrznopochodne,
 • białka pochodzenia zwierzęcego (np. kurczaka lub wołowinę)
 • ciało obce w zewnętrznym kanale słuchowym

Pies po spacerze trzepie uszami, drapie się po uszach i potrząsa głową? Być może utkwił mu w uchu kłos trawy. Zajrzyj do jego ucha lub od razu lub udaj się do lekarza weterynarii na wizytę kontrolną.

 • krwiak ucha u psa

To częste powikłanie po zapaleniu ucha zewnętrznego. Krwiak powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych w małżowinie usznej. Przyczyną może być silne drapanie ucha lub uraz, np. przytrzaśnięcie ucha drzwiami.

Ucho jest obrzękłe, miękkie w dotyku i ciepłe. Skóra może być w niektórych miejscach bardzo napięta przez nagromadzoną w środku krew, dlatego obchodź się z uchem delikatnie.

Ten problem wymaga interwencji lekarza weterynarii. Leczenie polega na nacięciu skóry ucha po około 7 dniach od powstania krwiaka i zastosowaniu jednej z chirurgicznych metod zapobiegającej nawrotowi krwiaka.

Jak czyścić uszy psa bezpiecznie?

Podejmij się tej czynności, gdy pies jest zrelaksowany i spokojny. Nie czyść uszu (profilaktycznie) na siłę. Odpuść, jeśli pies się wyrywa i jest niespokojny. Możesz wyczyścić jedno ucho i spróbować dokończyć płukanie drugiego ucha dzień lub kilka dni później. Ważne, by przyzwyczaić psa do samej techniki płukania uszu.

Trochę inaczej to wygląda, kiedy płukanie uszu i aplikacja leku jest zalecona przez lekarza weterynarii z powodu choroby. Wówczas trzeba psa bezpiecznie przytrzymać i zastosować się do zaleceń specjalisty. Konieczna może się okazać pomoc drugiego domownika. Jedna osoba powinna przytrzymać psa, kiedy druga będzie płukać uszy i aplikować lek.

Wybierz miejsce, w którym pies czuje się bezpiecznie i które jednocześnie jest łatwe do posprzątania. Rozłóż na ziemi duży ręcznik, załóż fartuch lub inne ubrania, które możesz pobrudzić. Pies będzie trzepał uszami, przez co płyn do płukania może pobrudzić nie tylko Ciebie i podłogę, ale także ściany.

Naszykuj preparat do płukania uszu, dodatkowy czysty ręcznik lub gazę i zawołaj pupila. Płyn do płukania możesz wcześniej ogrzać w misce z ciepłą wodą. Powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała psa. Dzięki temu sama aplikacja będzie dla psa mniejszym dyskomfortem.

Złap elastyczną część ucha za pomocą kciuka oraz palca środkowego i serdecznego. Wlej do ucha zalecaną przez producenta ilość preparatu. Nie bój się włożyć aplikatora do środka. Ucho psa ma kształt litery „L”, dlatego końcówka aplikatora nie powinna uszkodzić błony bębenkowej, bo nie ma z nią styczności podczas aplikacji płynu.

Po wprowadzeniu płynu, uciskaj ucho i masuj jego podstawę ku górze. Dzięki temu płyn będzie przesuwał się ku górze i w dół, a nadmiar wydzieliny w zewnętrznym kanale słuchowym będzie się przemieszczał na zewnątrz (w kierunku małżowiny usznej). Uciskaj ucho wielokrotnie przez co najmniej kilkanaście sekund. Zalecany czas płukania zależy od preparatu, i powinien być podany na etykiecie.

Jeśli słyszysz głośne chlupotanie, oznacza to, że dobrze płuczesz uszy. Pozwól psu wytrzepać uszy. Następnie wytrzyj delikatnie pozostałość płynu z wydzieliną na powierzchni ucha zewnętrznego za pomocą miękkiego ręcznika lub gazy, ale nie wkładaj ich zbyt głęboko. Możesz teraz wypłukać drugie ucho. Nie zapomnij na koniec nagrodzić swojego pupila ulubionym przysmakiem, np. Pedigree Wrap.

Czym czyścić psie ucho?

Najlepsze są preparaty do czyszczenia uszu dla psów. Możesz je dostać w gabinetach i przychodniach weterynaryjnych, ale także w sklepach zoologicznych. Wiele z nich posiada silikonowy aplikator, który ułatwia wprowadzanie płynu do środka ucha.

Alternatywą jest sól fizjologiczna, którą dostaniesz w każdej aptece. Jednakże zwykły płyn fizjologiczny nie rozpuści tłustej wydzieliny, jaka powstaje w uszach. Takie płyny jak woda utleniona czy preparaty z alkoholem nie nadają się do higieny skóry w uchu psa. Nie stosuj też żadnych preparatów przeznaczonych do stosowania u ludzi. Ludzka skóra ma niższe pH niż skóra psów (ma bardziej kwaśny odczyn), dlatego kosmetyki do stosowania u ludzi mogą podrażniać skórę czworonogów.

Nie wkładaj do ucha patyczków kosmetycznych, waty czy wacików. Te akcesoria kosmetyczne mogą zapychać kanał słuchowy. W aptekach dostępne są waciki i patyczki bezpyłowe, ale lekarze weterynarii nie zalecają samodzielnej ingerencji do środka ucha za pomocą narzędzi. Najlepszym sposobem zachowania prawidłowej higieny uszu u swojego pupila, jest płukanie uszu za pomocą specjalistycznych preparatów. Uszy po umyciu wystarczy przetrzeć czystym ręcznikiem lub gazą.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 175

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

4 komentarze do wpisu „Jak i czym wyczyścić psu uszy?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Mata węchowa dla psa

Matę węchową każdy może zrobić sam i wykorzystywać ją w każdym miejscu i wielu sytuacjach.

Pies na fotelu
Ciekawostki

Hotel to nie tylko nocleg

Niektóre psie hotele oferują nie tylko wikt i opierunek, ale także przyjemnie wyposażony pokój, wykwintne posiłki, zajęcia w terenie

Rasa psa do charakteru
Ciekawostki

Jaka rasa psa pasuje do Twojej osobowości?

Twardo stąpasz po ziemi, czy raczej bujasz w obłokach i myślisz o niebieskich migdałach? Wybierając rasę psa, nie należy kierować się wyłącznie wyglądem pupila, lecz

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres