Jak dbać o zęby psa?

jak-dbać-o-zęby-psa_optimized-min

Zdrowe uzębienie pozwala czworonogowi komfortowo jeść, cieszyć się chrupkością różnego rodzaju smaczków i szarpać ulubione zabawki. Ewentualne choroby przyzębia mogą natomiast prowadzić nawet do zagrażających życiu powikłań. Jak więc dbać o zęby psa, by zwierzę było zdrowe i pełne sił?

Pielęgnacja psich zębów od małego

Dbanie o psie zęby powinno rozpocząć się już w pierwszych tygodniach życia szczenięcia. Może się co prawda wydawać, że skoro początkowo zwierzę ma zęby mleczne, które ulegają wymianie, z dokładniejszą higieną jamy ustnej u psa można zaczekać. Nic bardziej mylnego! 

Kiedy u psa wyrastają zęby mleczne? Kły i siekacze w pierwszych 3–5 tygodniach jego życia, natomiast przedtrzonowce (poza pierwszym) w 4–13 tygodniu. Cały proces wymiany uzębienia pies powinien zakończyć już przed 9. miesiącem życia. Wtedy też będzie miał 42 zęby stałe. W żuchwie będzie to: 6 siekaczy, 2 kły, 8 przedtrzonowców i 6 trzonowców; podobnie w szczęce, z tą różnicą, że w niej będą o 2 trzonowce mniej.

To co bardzo ważne to fakt, że pielęgnacja zębów u psa powinna rozpocząć się na długo przed wymianą uzębienia, najlepiej od pierwszych dni w naszym domu. Od samego początku trzeba dbać o uzębienie z jak największą uwagą, tym bardziej że – jak wskazują dane – nawet ponad 80% psów, które ukończyły 2. rok życia, zmaga się chorobami przyzębia, a wśród mających ponad 12 lat jest to już 95%. Co ważne, stan jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Choroby przyzębia mogą odbić się także m.in. na zdrowiu serca lub nerek.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że pielęgnacja psich zębów powinna mieć miejsce już w pierwszych tygodniach życia zwierzęcia, jest ten, że im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać czworonoga do różnego rodzaju zabiegów w okolicach jamy ustnej, tym łatwiej je zaakceptuje. Dotyczy to zarówno tych wykonywanych przez opiekunów, jak i lekarza weterynarii, u którego przegląd dentystyczny (jako element standardowej wizyty kontrolnej) powinien mieć miejsce co pół roku. 

Jak dbać o zęby psa? Jama ustna pod kontrolą

Im bardziej będziemy świadomi, jak dbać o zęby psa, a także uważni na symptomy mogące świadczyć o problemach w jamie ustnej naszych czworonogów, tym szybciej będziemy mieli możliwość zareagowania na ewentualne nieprawidłowości. Należą do nich m.in.: ból i obrzęk okolic zębów, problemy z dziąsłami (ich zaczerwienienie czy krwawienie), nadżerki w jamie ustnej, wydobywający się z niej nieprzyjemny zapach, widoczny kamień nazębny oraz różnego rodzaju zmiany behawioralne, jak niechęć do dotyku, zabawy, kontaktu, spadek nastroju i apetytu, a nawet agresja (zwłaszcza w momencie, kiedy ktoś chce np. dotknąć głowy czworonoga). 

W wymienionych sytuacjach wizyta u lekarza weterynarii powinna odbyć się w trybie pilnym. W przypadku zaobserwowania kamienia nazębnego specjalista może zaproponować mechaniczne usuwanie, czyli tzw. skaling. Zabieg polega na usunięciu płytki nazębnej, a odbywające się po nim polerowanie utrudnia ponowne przyleganie bakterii. Jeśli zaś zmiany są bardzo zaawansowane i nie ma innej możliwości, niezbędne może być usunięcie zęba. Chcąc temu zapobiec, zwracajmy uwagę na wyżej wymienione objawy.

Jak pielęgnować zęby psa na co dzień?

Nasze codzienne czynności mogą istotnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia opisanych wyżej problemów z psimi zębami. Poza regularnymi przeglądami stomatologicznymi do prewencji chorób przyzębia oraz podstaw higieny jamy ustnej u psa zaliczamy:

  • codzienne mycie zębów,
  • odpowiednią dietę,
  • podawanie przekąsek stomatologicznych,
  • proponowanie zabawek-gryzaków, które zostały stworzone właśnie z myślą o psich zębach.

Jak dbać o zęby psa? Codzienne mycie

Mycie zębów może być dla psa sporym wyzwaniem, dlatego warto przyzwyczaić go do tego jak najwcześniej. Oswajanie należy zacząć od dotykania części twarzowej czworonoga, a następnie wnętrza jamy ustnej i zębów. Wszystko powinno dziać się w relaksującej atmosferze, najlepiej w formie zabawy. Pies powinien kojarzyć te chwile z przyjemnością i mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli dotyk w okolicach części twarzowej będzie już dla czworonoga czymś zwyczajnym, pora zacząć zapoznawać go z psią pastą do zębów. Co ważne, absolutnie nie można używać do higieny jamy ustnej zwierzęcia past ludzkich, ponieważ zawierają one składniki niebezpieczne dla czworonogów. Takie, które są dopasowane do ich potrzeb, znajdziesz w sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych. Dostępnych jest wiele wersji smakowych, np.: pasta o smaku kurczaka, wątróbki, łososia, wanilii itp. Tak zachęcające smaki znacznie ułatwiają psu zaakceptowanie czynności, jaką jest mycie zębów. Zamiast przykrym obowiązkiem może tak naprawdę stać się smaczną przyjemnością!

Kolejnym krokiem dbania o psie zęby będzie rozprowadzanie wybranej pasty na zębach czworonoga, początkowo za pomocą palca, a jeśli zobaczymy, że zwierzę czuje się swobodnie, możemy palec owinąć gazikiem. Dopiero po jakimś czasie zapoznawania psa z całą czynnością zastosujmy szczoteczkę. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po taką, która jest wykonana z miękkiego włosia, np. szczoteczkę dziecięcą. Dopiero na dalszym etapie pielęgnacji zębów psa sięgnijmy po specjalną szczoteczkę weterynaryjną. Skonstruowana jest w taki sposób, by myć zarówno część policzkową, jak i językową zębów. 

Pamiętajmy przy tym, że każdy z etapów zapoznawania psa z myciem zębów powinien przebiegać w spokojnej atmosferze, a sukcesy w procesie nauki dobrze jest na bieżąco nagradzać. Miłe skojarzenia z dbaniem o psie zęby warto wyrobić, chociażby dlatego, że szczotkowanie powinno stać się stałym elementem psiej codzienności. Należy je powtarzać co 24 godziny (mniej więcej po takim czasie odnawia się płytka bakteryjna). 

Pielęgnacja psich zębów – dieta

Jak już wspomnieliśmy, dieta także ma duże znaczenie w prewencji chorób przyzębia. Znaczenie mają zarówno składniki, jakie są zawarte w podawanych psu pokarmach, jak i struktura jedzenia. Co powinno znaleźć się w karmie?

  • Minerały – jeśli zastanawiasz się, jak dbać o zęby psa, nie zapomnij m.in. o obecności cynku w jego diecie. Ogranicza odkładanie się kamienia nazębnego oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Istotne są też wapń i fosfor, jednak, co ważne, muszą być podawane w odpowiednich względem siebie proporcjach, które samodzielnie często trudno osiągnąć. Najlepsze pod tym względem będzie więc podawanie psu profesjonalnie przygotowanych gotowych karm pełnoporcjowych, zawierających niezbędne dla organizmu czworonoga składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. 
  • Witaminy – one także znajdą się w karmach pełnoporcjowych, ponieważ, podobnie jak minerały, są niezbędne w diecie zwierząt. Jeśli chodzi o dbanie o psie zęby, ważne będą witaminy z grupy B oraz witamina A. Ich niedobór może skutkować stanami zapalnymi dziąseł. Zbyt mała ilość witaminy C w organizmie wpływa na tkanki przyzębia, osłabiając je (choć należy podkreślić, że witaminy C nie trzeba podawać psom w pożywieniu, ponieważ ich organizmy samodzielnie wytwarzają wystarczającą ilość). Odpowiedni poziom witaminy D wiąże się z generalną formą układu kostno-stawowego.
  • Struktura jedzenia – zarówno karma mokra, jak i sucha mają swoje plusy. Jeśli jednak chodzi o dbanie o psie zęby, pod względem struktury zdecydowanie przeważa karma sucha. Ma lekko ścierną teksturę, co pomaga w mechanicznym usuwaniu płytki bakteryjnej. Część pokarmów suchych zawiera także składniki aktywne (takie jak STPP), które zmniejszają ryzyko tworzenia się kamienia nazębnego.

Ochrona zębów u psa – przekąski stomatologiczne

Do opisanej wyżej diety warto włączać różnego rodzaju psie przekąski. Należą do nich np. przekąski stomatologiczne, których zadaniem – poza sprawianiem ogromnej przyjemności – jest właśnie pielęgnacja zębów u psa, w tym m.in. wspieranie zdrowia dziąseł oraz zmniejszenie przyrostu kamienia nazębnego.

Struktura produktu odgrywa tu kluczową rolę. W przekąskach stomatologicznych jest na tyle elastyczna, że ząb czworonoga może się w nią wbijać i tym samym ocierać ściankami, oczyszczając je z płytki bakteryjnej. To zupełne przeciwieństwo twardych przekąsek, w które pies nie może zagłębić się zębami, a pod siłą nacisku szczęki będzie mógł co najwyżej rozkruszyć je lub, co gorsza, ukruszyć bądź nawet wyłamać ząb! 

Ważne, by przekąski stomatologiczne podawać zgodnie ze wskazówkami na opakowaniach i zapewniać zwierzęciu – jak zresztą każdego dnia – stały dostęp do świeżej wody. Pamiętajmy też, że różnego rodzaju smaczki i przegryzki nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii, jaką dostaje nasz podopieczny. Podstawą zawsze musi być karma pełnoporcjowa.

Jak dbać o zęby psa? Z radością!

Troska o zdrowe zęby psa nie powinna być przykrym obowiązkiem i wcale nie musi nim być! Zwróćmy uwagę, chociażby na opisane wyżej przekąski stomatologiczne, które mogą stanowić zarówno sposób na pielęgnację zębów u psa, jak i źródło radości. Świetnie sprawdzą się jako nagrody w trakcie lub po udanym treningu czy po prostu jako miły prezent od troskliwego opiekuna. 

Frajdę i jednocześnie troskę o higienę jamy ustnej u psa mogą zapewnić też zabawki-gryzaki, w które zęby psa mogą się bez problemu zagłębiać i tym samym mechaniczne oczyszczać z płytki bakteryjnej. W sklepach zoologicznych znajdziemy takie, które w opisie mają jasno określony cel dbania o psie zęby. Szczególnie warto zainwestować właśnie w gryzaki tego typu, ponieważ mamy wtedy pewność, że są wykonane z materiałów bezpiecznych dla jamy ustnej zwierzęcia. Co więcej, w niektóre z nich można wcisnąć odrobinę pasty do zębów. Pies będzie gryzł zabawkę i świetnie się bawił, a ona w tym samym czasie stanie się myjącą zęby “szczoteczką”. 

Czy wiesz już, jak dbać o zęby psa? Przede wszystkim warto to robić na różne sposoby, codziennie i z pozytywnym nastawieniem. Czworonóg na pewno będzie Ci za to wdzięczny!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 27

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres