Gruby, chudszy… szczupły

nadwaga-otylosc-u-psow

Najnowsze badania wykazują, że Polacy tyją w zastraszającym tempie, a lekarze weterynarii alarmują, że z powodu nadwagi i otyłości cierpią też nasze domowe zwierzęta. Przekarmiamy je w imię źle pojętej miłości, a z braku czasu nie zapewniamy im wystarczająco dużo zabawy i ruchu. Pora na zmianę nawyków!

Wielu opiekunów podając codziennie pokarm swojemu pupilowi  nie zastanawia się, jaka ilość jedzenia jest dla niego odpowiednia. Podajemy ulubione smakołyki, kiedy tylko pupil chce, a czasem wręcz częstujemy czworonoga czymś ze stołu w trakcie naszego posiłku. A to prosta droga do poważnych problemów- nie tylko z układem pokarmowym- ale również do nadwagi i otyłości.

Do czego prowadzi nadwaga i otyłość u psów?

Problemom oczywiście zawsze najlepiej zapobiegać, dlatego cały czas dbajmy o figurę i kondycję psa. Nadmierna masa ciała jest niekorzystna dla całego organizmu. Tłuszcz znajduje się przecież nie tylko pod skórą, ale otłuszczone są też wszystkie organy, co upośledza ich pracę i bardzo mocno obciąża układ krążenia.

O nadwadze mówimy, kiedy masa ciała psa jest o co najmniej 15% wyższa od optymalnej, a o otyłości wówczas gdy waga psa jest wyższa o mi, 30% od prawidłowej. Pamiętajmy także, że otyłość to choroba, która dodatkowo niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne takie jak zaburzenia układu ruchu, zaburzenia układu krążenia, choroby metaboliczne (np.: cukrzyca typu 2), zaburzenia hormonalne, zaburzenia rozrodu, obniżenie odporności, gorsza tolerancja wysokich temperatur, trudności w leczeniu chorób układu oddechowego i krążenia, większe ryzyko znieczulenia.

Kiedy nasz pies cierpi z powodu nadwagi, możemy sami podjąć próbę odchudzania (pod warunkiem, że zwierzę jest zdrowe), modyfikując dietę czworonoga i zwiększając jego aktywność fizyczną. Jednakże w sytuacji, gdy pupil jest otyły, niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii i terapia odchudzająca pod kontrolą specjalisty.

Dieta mniej jeść

Najzdrowsze i najefektywniejsze odchudzanie polega na powolnym zrzucaniu kilogramów. Nie wolno psa głodzić! Stopniowo z dnia na dzień zmniejszajmy porcje i pamiętajmy o regularnym żywieniu o stałych porach. Pamiętajmy, aby nie przekraczać dziennego zapotrzebowania na energię i nie dokarmiać czworonoga między posiłkami. W trakcie odchudzania warto korzystać z pokarmów mokrych, które są około 4 razy mniej kaloryczne w przeliczeniu na masę jedzenia, np.: Pedigree Adult wołowina w sosie. Dzięki temu nasz pupil może zjeść więcej objętościowo, otrzymując mniej kalorii.

Ruch kontra nadwaga

Ciepło i słoneczna pogoda zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Zagwarantujmy więc naszemu pupilowi jak najwięcej ruchu. Spacery dłuższe niż zwykle na pewno pozwolą psu spalić zbędne kalorie. Koniec raz na zawsze z wychodzeniem na szybkie siku przed dom! Weźmy psa na smycz i pójdźmy dwa razy dziennie na dłuższe, nawet trzydziestominutowe przechadzki. Będzie to korzystne również dla nas.

Ciepła aura sprzyja rekreacji w zbiornikach wodnych. Rzucanie zabawek do wody czy wspólne pływanie jest znakomitą formą ruchu dla psa. Starajmy się znaleźć na nie czas dwa, trzy razy w tygodniu, a będziemy zdziwieni, jak zmieni się sylwetka naszego czworonożnego przyjaciela – a przy okazji i nasza.

W Polsce pojawiły się już oferty psiego fitnessu. To nic innego, jak bieganie na bieżni – bardzo dobre ćwiczenie, które bez problemu psiak może wykonywać na bieżni suchej, jeżeli nie ma problemów z układem kostno-stawowym. Efektywniejsza i bezpieczniejsza jest bieżnia wodna, którą ustawia się na większą prędkość niż przy zabiegach rehabilitacyjnych (hydroterapia), by zmusić zwierzę do większego wysiłku. Dzięki takim ćwiczeniom poprawia się krążenie, a co za tym idzie, kondycja, i spala się tkanka tłuszczowa. Bieżnia jest idealnym przyrządem na jesień i zimę.

Jeżeli niedaleko miejsca naszego zamieszkania jest tor sprawnościowy dla psów (np. do agility) lub organizowane są szkolenia, zapiszmy pupila na takie zajęcia. To wspaniała zabawa, a zarazem  metoda zrzucenia zbędnych kilogramów.

Nie daj się nudzie

Pies mający wiele zajęć nie będzie przesiadywał przy stole i żebrał o jedzenie. Kiedy zwierzęta mają dużo wolnego czasu, to- tak jak ludzie- z nudów pogryzają smakołyki, przez co tyją. Każda rasa została stworzona do wykonywania jakiejś pracy i psy z zaangażowaniem wypełniają nawet bardzo ciężkie zadania. Musimy je tylko do tego kilka razy zachęcić. I ani się obejrzymy, a nasz pupil, zamiast błagać o kęs jedzenia przy lodówce, będzie nas zachęcał do ruchu. Schudnie, lepiej się poczuje, a to zapewni mu długie i zdrowe życie.

Anna Kaniewska
lekarz weterynarii

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Gruby, chudszy… szczupły”

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Przywrócić wzrok

W praktyce weterynaryjnej codziennie spotykamy się z chorobami oczu u psów. Jedną z częściej występujących jest katarakta.

Zdrowie

Dolegliwości wrzodowe u psów

Nazywa się je chorobą cywilizacyjną. Powstawaniu wrzodów przewodu pokarmowego sprzyjają pewne czynniki, które warto poznać

Pies na fotelu
Ciekawostki

Hotel to nie tylko nocleg

Niektóre psie hotele oferują nie tylko wikt i opierunek, ale także przyjemnie wyposażony pokój, wykwintne posiłki, zajęcia w terenie

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres