Gorączka u psa, jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa?

Gorączka u psa

Prawidłowa temperatura ciała psa jest wyższa niż u człowieka, dlatego nie martw się, jeśli czujesz, że Twój pies jest cieplejszy od Ciebie. Jednak gorączka u psa może występować, szczególnie w przebiegu chorób zakaźnych, ale nie tylko. Sprawdź, jak rozpoznać gorączkę u psa, jak zmierzyć temperaturę psu, jakie są przyczyny wzrostu temperatury psa oraz kiedy udać się z pupilem do lekarza weterynarii po pomoc.   

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała u psa?

Prawidłowe wartości wahają się między 37,4 a 39,0 °C. Oznacza to, że psy z natury mają wyższą temperaturę ciała od ludzi i jest to jak najbardziej normalne.

Szczenięta i młode psy, podobnie jak suczki w ciąży lub karmiące potomstwo, mają wyższą temperaturę (zazwyczaj powyżej 38,0 °C) w porównaniu do psów dorosłych, których temperatura ciała zazwyczaj nie przekracza 38,0 °C. Takie wahania są prawidłowe i nie świadczą o żadnych zaburzeniach.

Wyższa temperatura ciała (powyżej 39,0 °C) może świadczyć o infekcji lub chorobie na tle metabolicznym, immunologicznym, a nawet nowotworowym. Aż 41° C lub więcej to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Wysoka gorączka może prowadzić do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia.

Jak rozpoznać psią gorączkę bez termometru?

Wzrost temperatury ciała u psa zazwyczaj wiąże się z obecnością objawów, które mogą sugerować, że Twój pies źle się czuje. Pies z gorączką jest ospały, osłabiony i apatyczny. Niechętnie się bawi, woli odpoczywać w cichym i ciepłym miejscu. Może mieć zmniejszony apetyt lub nie je w ogóle. Jego uszy, nos i łapy są bardzo ciepłe. W okolicy opuszek palców mogą pojawiać się kropelki potu.

Jeśli pies źle się czuje, udaj się z nim na wizytę do lekarza weterynarii. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, zbada psa i zmierzy jego temperaturę ciała. Zleci badania dodatkowe, ustali przyczynę gorączki i innych niepokojących objawów u pupila oraz zastosuje skuteczne leczenie.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę psa termometrem?

Przyjęło się, że prawidłowy pomiar temperatury u psa można wykonać tylko metodą doodbytniczą. Nic bardziej mylnego. Bardziej komfortowym dla psa rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w termometr bezdotykowy do pomiaru temperatury w uchu.

W lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych dostępne są cyfrowe termometry stworzone specjalne dla psów, jednak wersje przeznaczone dla ludzi wystarczą do przybliżonego określenia temperatury ciała i stwierdzenia ewentualnej gorączki.

Gorączka a hipertermia u psów

Hipertermia- inaczej przegrzanie- to podwyższenie temperatury ciała psa spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, niezwiązane z ogólnoustrojowymi objawami reakcji zapalnej. Hipertermia różni się od gorączki tym, że „zadana temperatura ciała” w ośrodku termoregulacji nie zostaje podwyższona. Przyczyną przegrzania u psa może być silny stres, wysiłek fizyczny lub np. pozostawienie w samochodzie w ciepły dzień. W takich sytuacjach temperatura ciała sama normuje się po usunięciu przyczyny hipertermii- jeśli nie dojdzie do przekroczenia temperatury krytycznej dla organizmu.

Pamiętaj, że hipertermia może doprowadzić do udaru cieplnego, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia psów. Na przegrzanie organizmu najbardziej narażone są psy ras krótkoczaszkowych (brachycefaliczne), czyli np. mopsy i buldogi.

Czy podwyższona temperatura u psa zawsze jest groźna?

Wzrost temperatury nie zawsze wiąże się z chorobą i nie musi być niebezpieczny dla zdrowia lub życia czworonoga. Stres spowodowany przeprowadzką, remontem, podróżą lub utratą opiekuna może być na tyle silny, że jego skutkiem będzie wzrost temperatury ciała pupila. Do takich sytuacji może dojść także u niekastrowanych samców w reakcji na suczkę w cieczce lub u wszystkich zwierząt po intensywnym treningu.

Podniecenie, stres i aktywność fizyczna mogą powodować wzrost temperatury ciała o 1-1,5 °C. Krótkotrwała, nieznaczna hipertermia nie powinna być groźna dla psa. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli temperatura ciała pupila osiąga wartość powyżej 40 °C. Należy wówczas jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii po pomoc.

Umiarkowana gorączka na tle zmian w organizmie, spowodowanych np. infekcją, jest mechanizmem obronnym. Organizm walczy w ten sposób z bakteriami, wirusami i innymi czynnikami poprzez ośrodek termoregulacji, w którym temperatura ciała zostaje „nastawiona” na wyższą.

Jak zbija się gorączkę u psów?

Decyzję odnośnie terapii podejmuje lekarz weterynarii. Lekami z wyboru są wszystkie te, których zadaniem jest usunięcie przyczyny gorączki (niekoniecznie leki przeciwgorączkowe), np. antybiotyki zwalczające infekcję bakteryjną.

Pamiętaj, by nigdy nie podawać psu leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. To, co działa u ludzi, może nie zadziałać, a wręcz zaszkodzić psu. Podając pupilowi ibuprofen czy aspirynę, możesz doprowadzić do groźnego zatrucia. Dodatkowo leki dla ludzi są przeznaczone dla osoby o przeciętnej masie ciała dorosłego człowieka, dlatego jedna tabletka może kilkukrotnie przekraczać zalecaną dawkę substancji aktywnej dla psa o masie ciała np. 10 kg.

Lekarz weterynarii, oprócz specjalistycznego leczenia, może także zalecić stosowanie chłodnych okładów u psa w okolicach głowy, karku i podbrzusza lub letnią kąpiel. Po wykąpaniu pupila należy go dokładnie osuszyć. Zadbaj również o prawidłowe nawodnienie pupila. Pilnuj, by pił często nawet niewielkie porcje wody, gdyż niebezpiecznym dla zdrowia i życia psa skutkiem gorączki może być odwodnienie organizmu.

Gorączka – czego jest objawem?

Przyczyn gorączki może być wiele. Aby skutecznie ją zbić, musimy wiedzieć, skąd się bierze, dlatego trzeba zabrać czworonoga na wizytę do przychodni weterynaryjnej. Lekarz przeprowadzi z opiekunem szczegółowy wywiad, zbada psa, w razie potrzeby wykona badanie krwi, kału i moczu, a jeśli przyczyna gorączki wciąż będzie nieznana, zleci wykonanie dodatkowych badań np.: USG, RTG, badania tomograficznego, badania bakteriologicznego płynów ciała (płynu mózgowo-rdzeniowego, płynu z jamy opłucnej lub otrzewnej), badania serologicznego lub histopatologicznego. Pomagają one w potwierdzeniu lub wykluczeniu gorączki pochodzenia immunologicznego, metabolicznego, zakaźnego lub nowotworowego.

Gorączka nieznanego pochodzenia – co to znaczy?

To umowny termin, który jest używany w stosunku do psów, u których gorączka utrzymuje się co najmniej przez 3 tygodnie i nie reaguje na leczenie antybiotykami. Mimo zastosowania różnych technik diagnostycznych nie udaje się wówczas ustalić przyczyny gorączki.

Przyczyny utrzymującej się gorączki u psa

Utrzymująca się gorączka zazwyczaj sugeruje, że problem może być bardziej złożony i to najprawdopodobniej nie jest zwykła infekcja, choć tło zakaźne także jest możliwą przyczyną. Inne przyczyny utrzymującej się gorączki to choroby immunologiczne, nowotwory, zaburzenia endokrynologiczne, zatrucia (np. lekami lub metalami ciężkimi) lub inne.

Niektóre przyczyny gorączki na tle zakaźnym i pasożytniczym u psa

 • zapalenie płuc, oskrzeli i tchawicy;
 • ropniak opłucnej;
 • ropień tkanek miękkich;
 • toksoplazmoza;
 • jersinioza;
 • bartoneloza;
 • gruźlica;
 • nokardioza;
 • neosporoza;
 • leptospiroza;
 • anaplazmoza;
 • erlichioza;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 • zapalenie kręgów;
 • zapalenie tarczek międzykręgowych;
 • grzybice.

Niektóre przyczyny gorączki na tle immunologicznym u psa

 • zapalenie mózgu i opon mózgowych;
 • zapalenie tkanki tłuszczowej;
 • zapalenie stawów;
 • toczeń układowy.

Niektóre przyczyny gorączki na tle nowotworowym u psa

 • chłoniak;
 • białaczka;
 • szpiczak;
 • czerniak;
 • nowotwory wątroby;
 • rozpadające się guzy nowotworowe.

Inne przyczyny gorączki u psa

 • młodzieńcze zapalenie kości;
 • zapalenie trzustki;
 • zapalenie naczyń;
 • zatrucia;
 • nadczynność tarczycy;
 • osteodystrofia przerostowa;
 • zespolenie wrotno-oboczne.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 80

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Gorączka u psa, jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres