Gdy zawodzi tarczyca

tarczyca-u-psa

Niedoczynność tarczycy (hipotyroidyzm) to jedna z najczęściej diagnozowanych u psów chorób o podłożu endokrynologicznym. Początkowo jej objawy mogą być niespecyficzne. Warto je poznać, nim przypadłość rozwinie się na dobre i poczyni w organizmie pupila wielkie spustoszenie.

Tarczyca, czyli mały organ leżący na przedniej stronie szyi, zaraz pod krtanią, to narząd, od działania którego zależy wiele procesów ustrojowych. Hormony tarczycowe: T4-tyroksyna i T3-trójjodotyronina odpowiadają za metabolizm komórkowy, wpływają na procesy wzrostu i rozwoju, stymulują włosy i skórę do prawidłowego funkcjonowania, mają też wpływ na odporność organizmu, oddziałując na pracę narządów limfatycznych, a co za tym idzie – na poziom limfocytów i neutrofili. Zaburzenia funkcjonowania tego gruczołu mają rozległe konsekwencje dla organizmu.

Niepokojące objawy

Na początku pojawiają się problemy z okrywą włosową psa (wyłysienia, osłabienie sierści, zaburzenia wymiany włosa), potem dochodzi do zapalenia przewodu słuchowego, zmiany barwy skóry na brzuchu i pod pachami. To najczęstsze objawy, z jakimi do lecznic weterynaryjnych zgłaszają się opiekunowie czworonogów. Dopiero podczas wywiadu lekarskiego okazuje się, że pies od dawna był smutny i ospały, u niektórych osobników pojawiały się niewyjaśnione zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (naprzemiennie zaparcia i biegunki, wymioty i problemy z przełykaniem), trudności w oddawaniu moczu, otyłość, nietolerancja na zimno, zaburzenia rui i niepłodność, nawracające zapalenia zewnętrznych przewodów słuchowych.

Przyczyny niedoczynności

Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest limfocytarne zapalenie tego narządu, które doprowadza do zmian chorobowych, a w najgorszym przypadku także do zaniku miąższu tarczycy. Istnieją jednak również inne, rzadziej występujące przyczyny, takie jak wrodzony niedorozwój tarczycy, nowotwory (częściej powodują nadczynność), zaburzenia funkcjonowania przysadki czy wątroby, niedobory jodu (w Polsce dotyczy to psów z Podhala), choroba Cushinga (nadczynność nadnerczy). Istnieje też ryzyko jatrogennego wywołania tego schorzenia, np. po podawaniu glikokortykosteroidów, mitotanu, diazepamu, salicylanów, penicyliny lub pooperacyjnie – po wycięciu narządu.

Warto pamiętać, że podawanie testosteronu obniża, a estrogenów – podwyższa poziom hormonów tarczycy. Jeśli zwierzak z jakichś powodów dostawał któryś z tych specyfików, należy to zgłosić lekarzowi weterynarii.

Wnikliwa diagnostyka

Aby postawić ostateczną diagnozę o występowaniu hipotyroidyzmu, należy wykonać szereg badań, m.in. morfologię, bo typowe dla niedoczynności tarczycy jest pojawienie się niedokrwistości. Dodatkowo warto sprawdzić poziom T4 i fT4 oraz cholesterolu. Jeśli badania będą wykonywane w laboratorium dla zwierząt, można poprosić o skierowanie na c-TSH. Ważne, aby nie robić tego w laboratorium dla ludzi, gdyż oznaczenie TSH nie ma diagnostycznego znaczenia.

Dodatkowo przy podejrzeniu zapalenia limfocytarnego tarczycy, można pokusić się o zbadanie poziomu przeciwciał antytyreoglobulinowych TgAb. Oprócz zlecenia diagnostyki laboratoryjnej, lekarz zbada pacjenta pod kątem potwierdzenia lub wykluczenia hipotyroidyzmu. Niewłaściwy poziom hormonów tarczycy, odpowiedzialnych za zapoczątkowanie fazy anagenu wzrostu włosa, procesy produkcji łoju i rogowacenia naskórka, powoduje wyłysienia, łojotok, nadmierne łuszczenie się naskórka, czyli daje łatwe do zauważenia objawy.

Charakterystyczne jest to, że wyłysienia są symetrycznie rozmieszczone na ciele zwierzęcia. Jeśli nie są wikłane zakażeniami bakteryjnymi czy drożdżakowymi, nie swędzą. Brak włosa występuje najczęściej na bokach ciała czworonoga, tylnych kończynach i ogonie (tak zwany „szczurzy ogon”). Przy badaniu skóry lekarz może pobrać włosy oraz zeskrobiny naskórka i obejrzeć na miejscu pod mikroskopem.

Włos zwierzaka chorego na zaburzenia tarczycy – zahamowany w fazie anagenu – ma inny kształt cebulki niż u osobnika zdrowego. Zakłada się, że wystarczy zbadanie trzech przypadkowych włosów, aby potwierdzić chorobę. W zeskrobinie szukamy też pasożytów, aby wykluczyć tę przyczynę wyłysień. Po badaniu skóry lekarz na pewno osłucha serce pacjenta, ponieważ hormony tarczycowe wpływają na mięsień sercowy. Charakterystyczna bradykardia (zwolnienie akcji serca) jest łatwa do wykrycia już na pierwszej wizycie.

Dodatkowo lekarz może zalecić konsultację kardiologiczną, ale zwykle podanie leków na tarczycę powoduje ustanie niepokojących objawów ze strony układu krążenia.
Przy diagnozowaniu niedoczynności tarczycy powinno się zwrócić uwagę na narząd wzroku pacjenta. Pojawić się mogą lipidoza lub wrzód rogówki, opadanie powiek albo zapalenie naczyniówki.

Objawy ze strony układu mieśniowo-nerwowego, takie jak osłabienie, niedowłady, zaburzenia oddawania moczu, a nawet porażenie głośni, także mogą wskazywać na problemy z tarczycą.

Długotrwałe leczenie

Po uzyskaniu wyników badań, które potwierdzą występowanie hipotyroidyzmu, lekarz zaleci odpowiednią terapię. W tym przypadku uzupełnia się tyroksynę. Na rynku dostępne są leki weterynaryjne i medykamenty z ludzkiej apteki zawierające ten cenny hormon. Ustalenie jego właściwej dawki zajmuje zwykle kilka tygodni – co siedem dni zwiększa się ilość specyfiku, aż dochodzi się do odpowiedniej dla danego pacjenta.

W tych pierwszych tygodniach opiekun musi być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii. Trzeba pilnować, by nie doszło do przedawkowania tyroksyny, które objawia się nerwowością zwierzęcia, ogólnym pobudzeniem, chudnięciem, przyspieszoną akcją serca, wielomoczem, nadmiernym pragnieniem, wymiotami i biegunką. Aby sprawdzić, czy ustalona dawka leku jest odpowiednia i czy nastąpiła zadowalająca poprawa, po 4–6 tygodniach wykonuje się ponownie badanie poziomu T4, fT4 i cholesterolu.

Generalnie już po tygodniu podawania psu hormonu opiekun obserwuje wzrost aktywności pupila. Poprawa stanu skóry pojawia się po około 4–6 tygodniach. Choć zwykle widać, jak zwierzę zaczyna porastać włosem, początkowo może się zdawać, że stan okrywy się pogorszył, bo psiak wymienia szatę i gubi sierść. Cofnięcie zmian kardiologicznych następuje po około dwóch miesiącach.

Małgorzata Charzyńska-Wróbel
lekarz weterynarii

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 187

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

12 komentarzy do wpisu „Gdy zawodzi tarczyca”

 1. Witam,
  Nie wiem czy nadal prowadzony jest ten blog, ale mój piesek Zuzia ma problem z Tarczycą, dostaje hormon. Ale nie to mnie martwi lecz dermatologiczna przypadłość, ponoć z powodu tarczycy , polegająca na tym że na opuszkach planów od spodu zbiera się ropa i włosy wrastają w skurę. Chodzę i kupuje maść u weta ale maść jest droga i wet jeszcze wyciska te ropy i te inne wydzieliny co tam się zbierają w opuszkach !!! Czy jest jakaś inna ,lepsza albo mniej męcząca terapia dla psinki ,taka by pomogła Zuzi !!!!!

  Odpowiedz
 2. U mojego prawie 12 letniego goldenka też wyszedł z krwi wynik że tarczyca wariuje, kilka dni temu pojawiła się nagle mocna niemoc w przednich łapach, 4 dni temu wymioty biegunka więc powtórzyć trzeba było badanie w kierunku tarczycy i okazało się że to tarczyca Pies przyjął dopiero 2 dawki preparatu i zobaczymy co dalej, mam nadzieję że pomogą te leki

  Odpowiedz
 3. Dziękuję bardzo dobry artykuł moja sunia też ma wiele dolegliwości jak się pokazuje dziś przyszedł wynik podejrzenia pani dok.wet się potwierdzily a ja na podstawie artykulu wiecej się dowiedzialam

  Odpowiedz
  • Moja labka 10 letnia od miesiaca ma zdiagnozowana cukrzyce ktora oporna jest na leczenie dzis pani doktor oznajmila mi ze dodatkowo moze miec psica problemy z tarczyca

   Odpowiedz
 4. Dziekuje za denny artukul ,dużo ważnych informacji.
  Ale dziękuję tez osobom opisującym problem pupila:) to zawsze też dużo podpowiada.

  Odpowiedz
 5. Dziękuję, za ten artykuł. Dziś u mojego pieska została zdiagnozowana niedoczynność tarczycy. Jest bardzo ospały, dużo przytył. Od jutra zaczynamy podawanie leków. Mam nadzieję, że teraz już będzie tylko lepiej.

  Odpowiedz
 6. Moja straciła moc w łapkach najpierw tylnich potem przednich. Masujemy ją i czekamy na pierwsze efekty. Od 3 dni przyjmuje hormony. Oby jak najszybciej stanęła na nóżki..
  Jeśli ktoś wie czym można jeszcze ją wspomóc piszcie.

  Odpowiedz
 7. Świetny artykuł. Moja sunia ostatnio dużo śpi i ma problemy z oczami. Okulista rozkłada ręce bo leczenie nie pomaga. Badanie krwi wykazało niedoczynność tarczycy. Teraz już wiadomo, że leczenie powinno być przyczynowe, a nie objawowe. Bardzo dziękuję

  Odpowiedz
  • Moja ukochana sunia przez 3 lata była leczona na zapalenie stawów po zmianie wet. okazało się że problemem tkwi w tarczycy Organizm jest wycieńczony podawaniem sterydów Pies momentami przestaje chodzić Jestem tym wszystkim załamana Mam nadzieję że teraz będzie juz tylko lepiej

   Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Filmy i bajki o psach dla całej rodziny

Psie życie stało się inspiracją dla niejednego scenariusza filmowego. Psy niemal wszystkich rozmiarów i ras znalazły swoje miejsce na srebrnym ekranie.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres