Dlaczego psu brzydko pachnie z pyska?

Brzydki zapach z pyska psa

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pyska u psa są schorzenia w obrębie jamie ustnej, w tym zapalenie dziąseł i kamień nazębny. Brzydki oddech występuje u psów, które zjadają śmieci na spacerach, ale może to być także objaw poważnej choroby, np. cukrzycy lub niewydolności nerek. Chcesz wiedzieć, dlaczego psu śmierdzi z pyska i jak odświeżyć oddech psa? Przeczytaj. 

Możliwe przyczyny przykrego zapachu z psiego pyska 

Kamień nazębny 

Kamień na powierzchni zębów to zmineralizowana płytka nazębna, powstała z resztek pokarmu oraz bakterii, które naturalnie występują w psim pysku. Niektóre rasy psów, np. yorkshire terier mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. 

Można z nim walczyć na własną rękę i zmiękczać osad za pomocą preparatów weterynaryjnych lub tych ze sklepów zoologicznych, ale pamiętaj, że w przypadku dużej ilości kamienia, doraźne metody, takie jak spraye czy żele do higieny jamy ustnej nie pomogą. Wówczas jedyną skuteczną metodą leczenia jest sanacja jamy ustnej, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków przez lekarza weterynarii. 

Zalegające resztki pokarmu 

Na powierzchni zębów pozostają resztki pokarmu, które gniją i są przyczyną nieświeżego oddechu z psiego pyska. Dzieje się tak częściej u psów karmionymi  tylko mokrą karmą (lepi się ona do zębów) lub u psów z ubytkami w łuku zębowym, które nie są w stanie dobrze gryźć suchej karmy. Takie psy wymagają codziennej higieny jamy ustnej ze strony opiekuna, w tym szczotkowania zębów. 

Koprofagia 

Czyli zjadanie kału na spacerach. Mogą to być odchody innych psów, swoje lub ludzkie. To duży problem, o którym opiekunowie nie zawsze informują lekarzy weterynarii. Przyczyny koprofagii mogą być różne. Z jednej strony to problem behawioralny, a z drugiej objaw niedoborów niektórych mikro- lub makroelementów. Jest to normalne zachowanie u suk karmiących oraz u szczeniąt, które dopiero poznają, co można jeść, a czego nie. 

Bakterie 

Resztki pokarmu i wilgotne środowisko w jamie ustnej sprzyjają namnażaniu się bakterii. Wiele z nich produkuje toksyny niebezpieczne dla zdrowia pupila. Bakterie oraz toksyny mogą rozprzestrzenić się po organizmie wraz z krwią i być przyczyną biegunek, schorzeń nerek czy ropni wątroby.  

Zapalenie dziąseł 

Często towarzyszy kamieniowi nazębnemu, ale może też występować samodzielnie. Przyczyną są bakterie namnażające się w jamie ustnej, pojawiające się w wyniku gnicia resztek pokarmu na zębach. Mogą też pochodzić z zanieczyszczonych przedmiotów, które uszkodziły błonę śluzową (urazy).  

W wyniku zakażenia bakteryjnego powstaje cuchnąca ropa, odpowiadająca za brzydki zapach z psiego pyska. Dziąsła są obrzękłe, tworzą się kieszonki zębowe. Dostają się do nich resztki pokarmu, które z czasem gniją i pogłębiają stan zapalny oraz brzydki zapach z pyska. 

Cukrzyca 

Choroba ta zaburza wiele procesów w organizmie psa. Jednym z objawów cukrzycy jest cuchnący oddech, który przypomina zapach fermentujących jabłek. Taki stan jest związany z nieprawidłową ilością cukru we krwi, a to z kolei jest spowodowane niewydolnością części wydzielniczej trzustki. 

Choroby narządowe lub układowe 

Jeśli czujesz zapach moczu z pyska pupila, może to świadczyć o niewydolności jego nerek. Zapalenie żołądka i jelit także może być przyczyną nieświeżego oddechu u zwierząt. Te schorzenia wymagają dokładnej diagnostyki i specjalistycznego leczenia, zastosowanego przez lekarza weterynarii. Kwaśny oddech to czasem objaw problemów z trawieniem lub nadkwasoty żołądka. 

Choroby górnych dróg oddechowych 

Nieświeży oddech może pochodzić z zainfekowanego gardła czy krtani. Bakteryjny stan zapalny nierzadko związany jest z pojawieniem się cuchnącej ropy, która jest bezpośrednią przyczyną brzydkiego zapachu z pyska. Zapaleniu towarzyszy często duszność, kaszel i osłabienie zwierzęcia. Taki stan wymaga wizyty u lekarza weterynarii i wdrożenia leczenia. 

Dlaczego szczeniak ma nieprzyjemny zapach z pyska? 

Przyczyną może być stan zapalny dziąseł, który jest związany z wyrastaniem zębów mlecznych lub wymianą zębów mlecznych na stałe. Wypadanie mleczaków u psów ma miejsce zazwyczaj w 3 miesiącu życia i trwa przez kilka miesięcy.  

Pierwsze wypadają zęby sieczne, czyli te, które znajdują się między kłami. Ośmiomiesięczny pies powinien mieć już komplet zębów stałych. Zapalenie dziąseł jest wówczas zjawiskiem fizjologicznym, ale przejściowym. W większości przypadków mija samoistnie. 

Nieprzyjemny zapach z pyska może także wynikać z podjadania różnych przedmiotów lub roślin między posiłkami. Młode psy, podobnie jak małe dzieci, poznają świat przez wkładanie do jamy ustnej różnych przedmiotów. Dzięki temu uczą się kształtów, smaków i zapachów.  

Szczenięta często jedzą ziemię, śmieci, kwiaty lub inne przedmioty. Jest to normalne zachowanie, choć pamiętaj, że musisz reagować, kiedy pies zjada to, czego nie powinien. Szczeniak pod żadnym pozorem nie może mieć kontaktu z ostrymi lub niebezpiecznymi przedmiotami, które mógłby zjeść. 

Niektóre szczenięta zjadają swoje odchody lub kał innych psów. Takie zjawisko jest w pełni normalne w wieku szczenięcym. Młode psy dopiero uczą się co można zjeść, a czego nie, dlatego takie zachowanie nie musi świadczyć o zaburzeniu. Nie należy mu jednak pozwalać na koprofagię. Przydatne mogą okazać się niektóre komendy, np. „zostaw” lub „fe”. 

Jak odświeżyć oddech psa? 

Istnieje wiele preparatów, które mogą skutecznie odświeżyć oddech u psa. Część z nich wymaga większego zaangażowania ze strony opiekuna, a inne mniejszego. W przypadku starszych psów, które nigdy nie miały szczotkowanych zębów, warto zacząć od aplikacji żelu do kieszonki policzkowej i przysmaków dentystycznych oraz stopniowo przyzwyczajać pupila do czynności mycia zębów. Jeśli chodzi o szczenięta, należy od razu zacząć od szczotkowania zębów za pomocą specjalistycznej pasty i szczoteczki do zębów dla psów. 

Zwróć także uwagę na to, co Twój pies je. Dieta ma duży wpływ na zapach z pyska. Ogranicz podawanie pupilowi mokrej karmy, staraj się go przyzwyczajać do suchej, która w naturalny sposób ściera powierzchnię zębów podczas rozgryzania cząstek, ograniczając odkładanie się resztek pokarmu i kamienia nazębnego na zębach.  

Podawaj psu także surowe warzywa, np. marchewkę lub pietruszkę, które w podobny sposób oczyszczają powierzchnię zębów. Pamiętaj, że sucha karma powinna być stosowana tylko u psów, które nie mają stanu zapalnego w jamie ustnej. W przypadku ubytków lub zapalenia przyzębia rozgryzanie twardych cząstek pokarmowych może być dla psa bolesne. 

Codzienna profilaktyka w obrębie jamie ustnej 

 • mycie zębów u psa 
  Do szczotkowania zębów należy przyzwyczajać pupila już od pierwszych dni w Twoim domu. Stosuj specjalistyczną pastę do zębów, przeznaczoną dla psów. Większość z nich ma neutralny smak, choć możesz też znaleźć takie o smaku mięsnym, które powinny zadowolić kubki smakowe zwierzęcia i nieco wynagrodzić mu dyskomfort podczas szczotkowania. Stosuj szczoteczkę dopasowaną do rasy i wieku sierściucha. 

  Myj zęby psa codziennie, okrężnymi ruchami. Początki mogą być trudne, ale nie zniechęcaj się i bądź systematyczny. Pupil w końcu nauczy się, że szczotkowanie zębów to obowiązkowy element wieczoru lub poranka i przyzwyczai się do tej czynności. Nie zapomnij go nagrodzić psim smakołykiem na koniec, jeśli był posłuszny. 

 • przysmaki dentystyczne 
  Pomagają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej oraz zapobiegają chorobom przyzębia. Badania wykazały, że przysmaki Pedigree DentaStix, stosowane regularnie, redukują płytkę nazębną i zmniejszają odkładanie się kamienia nazębnego aż o 80%. Są zdrowe i smaczne.  

  Dawaj pupilowi jeden DentaStix w ciągu dnia. Dzięki temu, że jest smakowity, możesz stosować go w ramach nagrody dla ukochanego sierściucha, np. na koniec szczotkowania zębów, po kąpieli lub po nauce nowych komend. 

 • płyn do higieny jamy ustnej do wody dla psa 
  Preparat należy rozcieńczyć w wodzie pitnej według zaleceń producenta i podać psu do wypicia w misce. Płyn odświeża zapach z pyska oraz zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego i płytki na powierzchni zębów. Należy go stosować codziennie. Pamiętaj, by wymieniać wodę z płynem dla psa w misce co 24 godziny. 
 • spray do higieny jamy ustnej dla psa 
  Zęby i dziąsła należy spryskać preparatem lub zaaplikować go w jamie ustnej pupila za pomocą gazy. Należy go stosować codziennie po jedzeniu. Preparat wzmacnia szkliwo zębów, rozpuszcza osad na powierzchni zębów, zapobiega rozwojowi próchnicy oraz niweluje brzydki zapach z pyska.  
 • żel do higieny jamy ustnej dla psa 
  Niewielką ilość żelu należy zaaplikować do kieszonek policzkowych. Preparat zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, wspomaga proces regeneracji dziąseł, zapobiega stanom zapalnym i krwawieniom oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy z jamy ustnej zwierząt. 

Rodzaje szczoteczek do czyszczenia zębów u psa: 

 • szczoteczka z długim trzonkiem 
  Przypomina ludzką szczoteczkę. Na końcu trzonka znajduje się główka z włosiem, czyli powierzchnia czyszcząca psie zęby. Można nią łatwo manipulować, dzięki czemu czyszczenie zębów jest bardzo prostą czynnością. 
 • szczoteczka z nakładką na palec 
  Palec należy włożyć do nakładki, która jest zakończona włosiem. Takie rozwiązanie sprawia, że czyszczenie psich zębów jest bardziej precyzyjne i wygodniejsze dla opiekuna.  
 • szczoteczka z dwoma główkami 
  Główki z włosiem są do siebie skierowane, dzięki czemu możliwe jest czyszczenie poszczególnych zębów z przodu i z tyłu jednocześnie. 
 • palec owinięty gazą 
  To rozwiązanie doraźne, sprawdzi się w przypadku, kiedy zapomniałeś zabrać szczoteczki z domu i nie masz możliwości kupna nowej. Palec należy owinąć kilkoma warstwami gazy, nałożyć pastę i myć powierzchnię psich zębów. 

Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów? 

To zadanie jest o wiele prostsze, jeśli masz do czynienia ze szczeniakiem. Dorosłe i starsze psy mogą się bardziej denerwować, kiedy podejmiesz próbę szczotkowania, dlatego wymagają więcej cierpliwości i determinacji ze strony opiekuna. 

Pierwszym krokiem jest przyzwyczajenie psa do dotyku człowieka w obrębie pyska. Część zwierząt nie ma z tym żadnych problemów, jednak niektóre mogą się denerwować, gdy dotykasz jego pyska. Wyciągnij rękę w kierunku pyska i od razu podaj mu smakołyk. Bardzo ważne, by smakołyk podać pupilowi od razu (bez zwłoki), by mógł skojarzyć gest wyciągniętej dłoni i dotyku z nagrodą.  

Jeżeli pies sobie na to pozwala, dotknij pyska i podaj pupilowi nagrodę. Kolejnym etapem jest dotykanie fafli, czyli górnych warg i podnoszenie ich w celu uwidocznienia zębów. Oczywiście na każdym etapie, kiedy pupil jest posłuszny, należy go nagrodzić. Możesz teraz zacząć przyzwyczajać zwierzę do nowych narzędzi – podaj mu szczoteczkę i pastę do powąchania.  

Jeśli pupil będzie chciał powąchać szczoteczkę czy nawet delikatnie ją podgryźć, pozwól mu na to i nagródź go. Wybierz pastę o smacznym, mięsnym smaku lub taką, która na neutralny smak. Możesz dać ją zwierzęciu do spróbowania za pomocą szczoteczki.  

Pies, który jest oswojony z dotykaniem pyska, odsłanianiem zębów, zapachem szczoteczki i smakiem pasty do zębów dla psów, jest gotowy do rozpoczęcia czyszczenia zębów. Nałóż niewielką ilość pasty na szczoteczkę i szczotkuj powierzchnię zębów kolistymi ruchami.  

Na początku możesz czyścić zęby szybko, mało starannie. Chodzi przede wszystkim o to, by przyzwyczaić psa do ingerencji w jamie ustnej i ze szczotkowania zębów zrobić codzienny rytuał. Ukochany pupil z czasem będzie coraz bardziej cierpliwiej znosił mycie zębów.  

Kiedy będzie stał spokojnie, możesz wówczas wydłużyć czas szczotkowania i popracować nad techniką, by czyścić zęby dokładniej. Pamiętaj także o umyciu przedtrzonowców i trzonowców, które znajdują się w jamie ustnej nieco głębiej niż inne zęby 

Szczotkowanie zębów nie tylko odświeża oddech, ale zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia i odkładania się kamienia na powierzchni zębów.  

Usuwanie kamienia nazębnego 

Sanacja jamy ustnej, czyli usuwanie kamienia nazębnego, to jeden z częstszych zabiegów wykonywanych w przychodniach weterynaryjnych. Polega na usunięciu kamienia i osadu z powierzchni zębów za pomocą specjalistycznego skalera, który wykorzystuje działanie ultradźwięków.  

Jest bezbolesny, bo odbywa się w pełnym znieczuleniu, dlatego nie może być stosowany u psów z silną niewydolnością krążeniową lub u psów z dusznością. Zabieg jest bardzo skuteczny, zapach z pyska psa jest od razu przyjemniejszy, ale nie daje gwarancji, że kamień nazębny nie powróci. 

Psy mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego sanacja jamy ustnej może być konieczna co kilka lat lub nawet co roku. Ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia podczas zabiegu niesie on za sobą pewne ryzyko. O wszystkich wątpliwościach, wskazaniach i przeciwwskazaniach porozmawiaj z zaprzyjaźnionym lekarzem weterynarii. 

Co zrobić, gdy nieświeży oddech jest oznaką choroby? 

Jeśli nieprzyjemny zapach z pyska się nasila, a pies ma dodatkowe objawy, takie jak ból podczas pobierania pokarmu, ospałość, apatia czy nawet brak apetytu, powinieneś udać się z nim na wizytę do lekarza weterynarii, który ustali przyczynę nieprzyjemnego oddechu z psiego pyska i zastosuje skuteczne leczenie. 

Nieświeży oddech to jedynie objaw schorzenia, dlatego w pierwszej kolejności należy znaleźć i wyeliminować przyczynę zapachu. Konieczne może być wykonanie dodatkowych badań, w tym morfologii i biochemii krwi, USG, RTG narządów wewnętrznych, posiewu lub antybiogramu. 

W przypadku schorzeń dotyczących jamy ustnej na czas leczenia należy stosować dietę, składającą się z łatwych go rozgryzania kawałków pokarmowych. Przydatne mogą być mokre karmy w puszcze lub namoczona wcześniej w wodzie sucha karma. Schorzenia zębów i dziąseł są bolesne, dlatego pies może nie chcieć przyjmować twardych kawałków karmy, ponieważ czuje ból podczas gryzienia. 

Po zakończonym leczeniu warto wrócić do suchej karmy, która mechanicznie usuwa resztki pokarmowe i osad z powierzchni zębów podczas rozgryzania cząstek pokarmowych. Dietę warto uzupełnić przysmakami dentystycznymi, np. Pedigree DentaStix oraz dbać o higienę jamy ustnej pupila – szczotkować zęby za pomocą specjalistycznej szczoteczki i pasty dla psów i używać żelu lub sprayu do higieny jamy ustnej dla psów. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 128

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Dlaczego psu brzydko pachnie z pyska?”

 1. Moja suczka mająca zaledwie 5 tygodni ma dziwny zapach z pyszczka. Nie jest to smrod ale taka dziwna woń. Nie wiem, w jaki sposób była karmiona wcześniej, z pewno głównym pokarmem było mleko matki. Czy właśnie dieta mleczna może być przyczyną tego dziwnego zapachu z pyszczka?

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres