Czkawka u psa – jak się jej pozbyć?

Czkawka u psa

Czkawka występuje nie tylko u ludzi, ale także u psów. Najczęściej zdarza się w trakcie pobierania pokarmu i wody lub zaraz po, ale może też pojawiać się jako objaw zupełnie innego schorzenia. Chcesz wiedzieć, skąd się bierze czkawka u psa? Przeczytaj.

Dlaczego pies ma czkawkę?

Czkawka polega na rytmicznych, powtarzających się skurczach przepony oraz mięśni międzyżebrowych. Podczas skurczu często zamyka się głośnia. Efektem tego jest bezgłos podczas czkania, który obserwuje się też u ludzi.

Czkawka jest jednym z odruchów bezwarunkowych – zapobiega zachłyśnięciu się lub ma na celu pozbycie się ciała obcego z układu oddechowego.

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się czkawki. Jedną z nich jest zbyt łapczywe jedzenie, czyli połykanie dużej ilości pokarmu w krótkim czasie. Częściej obserwuje się to u szczeniąt niż u dorosłych zwierząt. Skutkiem tego jest (przejściowe) rozszerzenie się wypełnionego treścią pokarmową żołądka, co doprowadza do drażnienia (pobudzania) nerwu błędnego. Czkawka występuje też u psów, które zachłysnęły się jedzeniem, wodą lub zaaspirowały ciało obce do górnych dróg oddechowych.

Nagła zmiana temperatury otoczenia też może być przyczyną czkawki. Pojawia się u psów, które nagle weszły do zimnego pomieszczenia czy np. do klimatyzowanego samochodu, lub wróciły z zimowego spaceru prosto do ciepłej kuchni. Dotyczy to także spożywania bardzo zimnej wody w ciepły dzień lub ciepłego posiłku zimą.

Czkawka może towarzyszyć psom w silnym stresie lub podczas innych silnych emocji. Występuje też przy niektórych chorobach układu oddechowego, w tym zapaleniu płuc i oskrzeli. Istnieje także prawdopodobieństwo, że pies ma czkawkę z powodu robaczycy płuc. Nerw błędny jest wówczas drażniony przez migrujące nicienie.

Jak rozpoznać psią czkawkę?

Czkawka trwa od kilkunastu sekund do nawet kilkunastu minut. Pojedyncze „czknięcia” następują po sobie w odstępie najczęściej kilku do kilkunastu sekund. Pies z czkawką wygląda jakby skakał, jego klatka piersiowa rusza się wówczas bardziej intensywnie, drga.

Objawy czkawki są takie same jak u ludzi

Pies bierze szybki i gwałtowny wdech. Krtań się zamyka (wraz z głośnią), co jest słyszalne jako „czkanie”. W danej chwili pies nie może szczekać, ani wydawać z siebie żadnych innych dźwięków. Słychać jedynie „czkanie”. Może Ci się wydawać, że pupil lekko podskakuje. Odpowiada za to przepona, która też ulega skurczowi. To silny mięsień, dlatego jej skurcz może dawać takie wrażenie. Następnie następuje rozkurcz, krtań się otwiera i pies wydycha powietrze.

Niektóre psy mogą mieć inne, niepokojące objawy, które towarzyszą czkawce:

  • sinienie dziąseł;
  • trudności w oddychaniu;
  • niepokój;
  • duszność;
  • odruch wymiotny.

Jeśli zaobserwujesz któryś z tych objawów, udaj się niezwłocznie z psem do lekarza weterynarii. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że czworonóg się czymś zachłysnął, a to może zagrażać jego życiu lub zdrowiu.

Co zrobić, gdy pies ma czkawkę?

Czkawka, która trwa do kilku minut i samoistnie przechodzi, najprawdopodobniej nie jest powodem do zmartwień. Nie powinna być groźna. U szczeniąt czkawka może pojawiać się nawet kilka razy w ciągu dnia, najczęściej po jedzeniu i nie jest to powód do obaw. Młode pieski muszą się po prostu nauczyć jeść powoli. Można powiedzieć, że szczenięta same z niej wyrastają, gdy przestają zachłannie i szybko jeść i pić.

Jeśli Twój pies pobiera pokarm z miski w mgnieniu oka, w trosce o jego dobro, powinieneś mu ten pokarm podzielić na mniejsze porcje lub zastosować miskę spowalniającą jedzenie. Dobrym pomysłem jest też mata edukacyjna, w której możesz ukryć suchą karmę, zamiast podawać jedzenie do tradycyjnej miski. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz psa dużej rasy. Łapczywe, szybkie jedzenie skutkuje nie tylko czkawką, ale także może prowadzić do rozszerzenia żołądka pupila, co może zakończyć się skrętem narządu, a to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia.

U niektórych psów czkawka może pojawić się podczas pobierania pokarmu. Dalsza konsumpcja może grozić zachłyśnięciem się jedzeniem, dlatego najlepszym sposobem jest zabranie psu miski z jedzeniem. Możesz go wówczas karmić z ręki. Podawaj mu małe porcje co kilkanaście sekund. Daj mu czas, by mógł swobodnie przeżuć karmę i ją połknąć.

Nie podawaj psu z czkawką żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że leki nieprzeznaczone dla psów lub użyte niezgodnie z zaleceniami specjalisty, mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia zwierzęcia.

Popularne domowe sposoby na czkawkę – czy zadziałają u psa?

Nie. Pod żadnym pozorem nie próbuj straszyć psa, to nie zadziała. Jeśli przyczyna czkawki ma podłoże stresowe, może to jeszcze bardziej pogłębić problem, zamiast go rozwiązać.

Nie dawaj mu też do zjedzenia kostek cukru, co często jest praktykowane przez ludzi z czkawką. Nie wlewaj mu do gardła herbaty, ani innych napojów, które mają rzekomo pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnego „czkania”. Nie wolno też ciągnąć psa za język, ani stosować wobec niego żadnych innych bodźców bólowych.

Możesz za to zachęcić go do napicia się wody z miski lub podać mu psi smakołyk do gryzienia. Pies podczas żucia intensywniej się ślini. Dzięki temu będzie musiał częściej przełykać nadmiar śliny, co powinno unormować sytuację. Wypróbuj np. Pedigree DentaStix, który dodatkowo zadba o zęby pupila.

Długotrwała czkawka u psa

Czkawka trwa już ponad 20 minut i nie ustaje? Udaj się niezwłocznie z psem do lekarza weterynarii na wizytę. Przyczyną może być zachłyśnięcie się podczas jedzenia lub zabawy.

Jeśli czkawce towarzyszą inne objawy, takie jak zasinienie błon śluzowych psa, ospałość, apatia, trudności w oddychaniu i wymioty, także niezwłocznie udaj się z czworonogiem do specjalisty. Być może konieczne będzie podanie psu tlenu, by mógł swobodniej oddychać.

Czkawka częściej przytrafia się szczeniętom i jest to jak najbardziej normalne. Wynika to z ich zachłanności i pośpiechu podczas jedzenia. Jeśli jednak Twój dorosły pies lub senior ma czkawkę częściej niż raz w tygodniu, może to już świadczyć o nieprawidłowościach, takich jak: mocznica lub refluks żołądkowo-przełykowy lub innych dolegliwościach dotyczących narządów w jamie brzusznej lub w klatce piersiowej, a także o przewlekłym stresie. Lekarz weterynarii najprawdopodobniej wykona kilka dodatkowych badań, by ustalić dokładną przyczynę i zaproponuje leczenie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 64

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres