Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czego nie może jeść pies

To, co jest jadalne dla człowieka, nie zawsze jest zdrowe dla psów. Niech cię nie zwiodą te wielkie cierpliwe oczy, które pilnie strzegą talerza z jedzeniem. Dając psu kawałek ciasta, rodzynki czy czekoladę, możesz nieświadomie wyrządzić mu krzywdę. Chcesz wiedzieć, czy pies może jeść orzechy, jabłka lub cebulę? Przeczytaj artykuł.

Lista produktów zakazanych dla psa:

Czekolada

Czekolada

To jedna z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych u psów. Toksyczny jest nie tylko sam produkt, ale także wszystkie inne słodkości z jego dodatkiem – cukierki w polewie czekoladowe czy czekoladowe ciasteczka.

Substancją toksyczną jest należąca do metyloksantyn teobromina. Niebezpieczeństwo stanowi zarówno podawanie na raz dużej ilości czekolady, jak i jedzenie jej przez dłuższy czas w małych ilościach.

Teobromina bardzo wolno wydala się z organizmu. Jej okres półtrwania wynosi aż 17 godzin. Dawka śmiertelna teobrominy wynosi około 200-500 mg/kg masy ciała psa. Największe jej stężenie znajduje się w gorzkiej czekoladzie, ciemnym kakao i polewach na bazie ciemnego kakao. Mniej teobrominy znajduje się w czekoladzie mlecznej, a najmniej w białej czekoladzie (zawiera jej śladowe ilości).

Objawy zatrucia czekoladą u psów mogą pojawić się już godzinę po jej spożyciu:

 • Dochodzi do pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, wskutek czego pojawia się częstoskurcz, zaburzenia oddychania, niepokój, biegunka z krwawymi wymiotami, drgawki i drżenia mięśni.
 • W niektórych przypadkach dochodzi do uszkodzenia nerek, śpiączki i w końcu śmierci zwierzęcia, która następuje najczęściej już 6-15 godzin po zjedzeniu czekolady.

Winogrona i rodzynki

Niebezpieczne dla psów są nie tylko świeże winogrona, ale także rodzynki. Wciąż nie ustalono, która substancja w nich zawarta jest dla psów trująca.

Wiadomo, że zjedzenie już 8-12 winogron przez psa może dać objawy zatrucia:

 • Pojawiają się zazwyczaj w ciągu doby od spożycia winogron, ale u niektórych osobników mogą wystąpić później – w ciągu kilku dni.
 • Początkowo pies jest ospały i wymiotuje.
 • Może temu towarzyszyć biegunka i tkliwość brzucha. W ciężkich zatruciach może dojść do niewydolności nerek.

Pestki jabłek

Są niebezpieczne z dwóch powodów. Z jednej strony zawierają substancje, z których powstaje cyjanowodór, który jest silnie toksyczny dla ssaków. Z drugiej strony mechanicznie podrażniają jelita i mogą powodować ich niedrożność. Zatrucie cyjanowodorem u psa jest możliwe po połknięciu pękniętych pestek. Te zjedzone w całości nie są toksyczne dla psów, lecz stanowią zagrożenie jako potencjalne ciało obce w przewodzie pokarmowym.

Charakterystyczne objawy zatrucia pestkami jabłek u psów to:

 • ślinotok,
 • wymioty,
 • trudności z oddychaniem.

W wydychanym powietrzu można wyczuć charakterystyczny zapach cyjanowodoru, który przypomina woń migdałów.

W przypadku ciężkich zatruć dochodzi do:

 • utraty przytomności,
 • zapaści,
 • śmierci zwierzęcia.

Niebezpieczne są także pestki moreli, brzoskwini i wiśni.

Awokado

W warunkach naturalnych sam owoc awokado i jego pestka nie stanowią zagrożenia dla psów. Problem zaczyna się, kiedy pies zje owoc pochodzący z supermarketu lub prosto z pola uprawnego. Toksyczny jest fungicyd (persin), którego używa się do uprawy tych owoców. Znajduje się zarówno na owocu, jak i liściach.

Objawy zatrucia awokado u psa to:

 • biegunka,
 • wymioty.

W silnym zatruciu:

 • senność,
 • utrata apetytu,
 • posmutnienie.

Orzechy makadamia

Objawy zatrucia orzechami mogą się pojawić już po zjedzeniu 2,4g/kg masy ciała orzechów. Występują przeważnie już w ciągu 12 godzin po ich zjedzeniu.

 • Wymioty i biegunka, którym towarzyszy osłabienie, niezborność ruchowa i drgawki, mogą trwać kilka godzin do kilku dni.
 • W większości przypadków pies dochodzi do siebie w ciągu 2-3 dni.

Drożdże, ciasto drożdżowe

Dojrzewające ciasto drożdżowe do wypieku bułek, chleba czy pizzy może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia psów.

Toksyną, która odpowiada za zatrucie, jest etanol(alkohol). Powstaje podczas fermentacji prowadzonej przez enzymy drożdży.

 • Po wchłonięciu w przewodzie pokarmowym psa może doprowadzić do kwasicy.
 • Pies ma trudności z oddychaniem i bradykardię.
 • Jest niedotleniony i może zapaść w śpiączkę.
 • W niektórych przypadkach może także oślepnąć.

Dodatkowo, ciasto drożdżowe może zwiększać swoją objętość nie tylko w kuchennej misce, ale także w żołądku, co prowadzi do rozszerzenia i skrętu żołądka.

Cebula, szczypiorek i czosnek

Są toksyczne dla psów ze względu na obecność dwusiarczku propylu i tiosiarczanów. Gotowanie, smażenie czy ich pieczenie nie neutralizuje toksyn. Niebezpieczne są zarówno surowe, jak i po obróbce termicznej. Ich toksyczne działanie polega na niszczeniu prawidłowej struktury czerwonych krwinek (erytrocytów).

Wskutek czego dochodzi do upośledzenia transportu tlenu we krwi:

 • Objawy zauważamy kilka dni po zjedzeniu cebuli, szczypiorku lub czosnku.
 • Pojawiają się wymioty, biegunka, osłabienie i ospałość.
 • W badaniu krwi można zobaczyć niski poziom erytrocytów.
 • Niektóre rasy (Akiba, Shiba czy Junto) są bardziej narażone na zatrucie cebulą i czosnkiem. Zatrucie cebulą, szczypiorkiem lub czosnkiem u tych ras może dawać silniejsze objawy.

Alkohol

Zatrucia u psów występują najczęściej po zjedzeniu fermentującej karmy, która zawiera etanol lub po wypiciu przez czworonoga zlewek zawierających alkohol spożywczy. Zatrucie nie występuje często, ale może mieć miejsce np. przy okazji imprez rodzinnych w ogrodzie.

Etanol nie gromadzi się w organizmie. Jest wydalany z moczem oraz wraz z wydychanym powietrzem – w oddechu psa można wyczuć silną woń alkoholu.

Objawy mają ostry charakter:

 • Pies początkowo jest pobudzony, ma trudności z utrzymaniem równowagi a jego ruchy są nieskoordynowane i bezcelowe.
 • Wewnętrzna temperatura ciała zwierzęcia może ulec obniżeniu (poniżej 38° C).
 • W ciężkich przypadkach dochodzi do porażenia ośrodka oddychania, co prowadzi do śmierci.

Ziemniaki

Przyczyną zatrucia jest zjedzenie przez psa zielonych, kiełkujących ziemniaków w całości lub samych obierków kiełkujących ziemniaków. Zawierają one nawet pięć razy więcej solaniny (która jest toksyczna dla psów), niż ziemniaki niekiełkujące. Solanina podrażnia błonę śluzową przewodu pokarmowego i powoduje jej zapalenie.

Inne objawy zatrucia ziemniakami u psów to:

 • ślinotok,
 • wymioty,
 • biegunka.

W ostrym zatruciu pojawiają się drgawki. Warto dodać, że obrane i ugotowane ziemniaki nie są toksyczne i mogą być elementem diety psów. Często są składnikiem np. karm bezzbożowych.

Surowe jajka

Spożywanie surowych jaj przez ludzi, jak i psy niesie ryzyko zarażenia się bakteriami z rodzaju Salmonella. Groźniejsze od samych baterii są ich toksyny. To one odpowiadają za nieprzyjemne objawy takie, jak:

 • biegunka,
 • nudności,
 • gorączka;
 • odwodnienie.

Warzywa strączkowe

Groch, fasola, bób czy ciecierzyca są zdrowe dla ludzi, ale mogą zaszkodzić psom. Są przyczyną silnych i bolesnych wzdęć żołądka u czworonogów. W niektórych przypadkach mogą być także powodem skrętu żołądka, co stanowi poważne zagrożenie zdrowia i życia psa.

Surowe ryby

Surowe ryby mogą być źródłem pasożytów, bakterii i wirusów, ale nie tylko. Ryby niepoddane obróbce cieplnej zawierają tiaminazę, czyli enzym rozkładający tiaminę (witaminę B1). Skarmianie psów surowymi filetami przez dłuższy czas może doprowadzić do niedoboru tiaminy, dlatego rybę należy gotować na parze. Wysoka temperatura podczas gotowania inaktywuje tiaminazę, działa także na pasożyty, bakterie i wirusy.

Nieoprawione ryby mają krótki termin przydatności do spożycia – szybko ulegają zepsuciu. Na ich powierzchni rozwijają się bakterie, których toksyny mogą być niebezpieczne dla psów.

Zielone części pomidorów

Niedojrzałe (zielone) pomidory, ich łodygi i liście mogą być szkodliwe dla psów ze względu za dużą zawartość alkaloidów. Spożyte w nadmiarze mogą być przyczyną objawów żołądkowo-jelitowych, powodować ślinotok i senność.

Produkty mleczne

Enzym laktaza umożliwia rozkład cukru mlecznego – laktozy- zawartego w mleku i przetworach mlecznych do cukrów prostych. Aktywność tego enzymu stopniowo zanika od około 6-8 tygodnia życia. Jego brak daje objawy nietolerancji laktozy, czyli biegunkę i wzdęcia.

Nietolerancja laktozy zdarza się u psów bardzo często, dlatego dla dobra swojego pupila – unikaj nabiału w jego diecie. Dodatkowo produkty mleczne to źródło kalorii, których nadmiar może prowadzić do nadwagi i otyłości.

Liście szczawiu

Zawierają dużą ilość kwasu szczawiowego, który wiąże wapń i żelazo. Może być przyczyną kamicy nerkowej i niewydolności nerek. Wysokie stężenie kwasu znajduje się także w liściach rabarbaru.

Kości

Wbrew pozorom, kości nie powinny być składnikiem diety psów. Zarówno te surowe, jak i ugotowane, stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Jeśli nie wiesz, jakie przysmaki dla psa są dla niego najlepsze, zapytaj lekarza weterynarii.

Dlaczego psy nie powinny jeść kości?

 • Ostre krawędzie nawet małych kosteczek mogą doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
 • Niestrawione masy kostnezalegają w jelitach, mogąc prowadzić do niedrożności jelit, co objawia się zaparciami i wymiotami.
 • Kości mogą utknąć w gardle – powodować ból i utrudniać pobieranie pokarmu.
 • Kości w pokarmie dodatkowo zaburzają bilans minerałów w diecie

Grzyby

Grzyby są ciężkostrawne nie tylko dla ludzi, ale także dla psów. Te, które powszechnie są uznawane za jadalne, nie powinny być przyczyną zatruć pokarmowych u psów, jednak spożycie tych trujących, np. muchomora jest niebezpieczne dla czworonogów.

Lepiej nie przyzwyczajać swojego pupila do smaku grzybów, ponieważ podczas spaceru może ukradkiem podjadać także te trujące gatunki. Objawy zatrucia grzybami w psów zależą od rodzaju toksyny zawartej w grzybach. Najczęściej występują: ślinotok, drgawki, tkliwość i bolesność brzucha, wymioty, brak apetytu, niewydolność narządowa, która prowadzi do śmierci.

Kawa

Kofeina zawarta w kawie czy niektórych napojach wpływa na psy pobudzająco.  Dodatkowo kofeina nasila toksyczny efekt teobrominy.

Objawy po spożyciu niewielkiej ilości kawy są typowe dla zatruć pokarmowych:

 • Pies wymiotuje, ma nudności oraz jest osłabiony.
 • Jednocześnie może być pobudzony i niespokojny ze względu na pobudzające właściwości kofeiny.
 • W przypadku, kiedy dochodzi do spożycia dużej ilości produktów bogatych w kofeinę, może dojść do zmian w pracy serca – migotania komór czy arytmii.
 • Śmierć w wyniku zatrucia kawą notuje się rzadko, ale może nastąpić w wyniku porażenia ośrodka oddychania.

Sól

Słony smak soli raczej zniechęca do jej jedzenia w większych ilościach, ale nie zawsze. Część psów może zjeść wszystko, co napotka na swojej drodze, także zawartość solniczki. Spożycie dużej dawki soli może prowadzić do zatrucia, pomimo że psy są przystosowane do pokarmów o wysokiej zawartości sodu.

Objawy zatrucia solą u psa to:

 • ślinotok,
 • zwiększone pragnienie,
 • drgawki,
 • otępienie,
 • drżenie mięśni,
 • niezborność ruchowa,
 • zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego,
 • uszkodzenie wątroby i nerek,
 • w ciężkich przypadkach także mózgu.

Bibliografia:

„Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii” Wydawnictwo Urban & Partner

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 180

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

3 komentarze do wpisu „Czego nie może jeść pies? Lista produktów”

 1. to właściwie pytanie… Mój pies kocha kawałki chleba, wylizywanie pojemników po np. śmietanie. Ciastem też nie pogardzi… Co mam robić??????

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Dolegliwości wrzodowe u psów

Nazywa się je chorobą cywilizacyjną. Powstawaniu wrzodów przewodu pokarmowego sprzyjają pewne czynniki, które warto poznać

Zdrowie

Nowe koncepcje antykoncepcji

Lekarze weterynarii od dawna proponują nowoczesne metody antykoncepcji dla zwierząt jako najskuteczniejszy sposób kontroli urodzeń

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres