Cieczka u psa – ile trwa i po czym ją poznać?

Cieczka u psa

Cieczka u psów to trudny okres nie tylko dla opiekunów, ale przede wszystkim dla samych czworonogów. Suki są pobudzone i zestresowane, a ich odmienione zachowanie i towarzyszące cieczce objawy mają wpływ na wszystkich pozostałych domowników. Chcesz wiedzieć, jak przebiega i ile trwa cieczka u suki, kiedy powinna pojawić się pierwsza ruja oraz kiedy suka może zajść w ciążę? Przeczytaj.

Kiedy pojawia się pierwsza cieczka?

Suki osiągają dojrzałość płciową w wieku około 6-24 miesięcy. U samic małych ras pierwsza cieczka pojawia się z reguły wcześniej niż u suk ras dużych i olbrzymich. Do ras, u których pierwsza ruja występuje do 12 miesiąca życia, można zaliczyć: basenji, golden retrievery, mopsy, border collie, bulteriery i rottweilery. Rasy, u których cieczka pojawia się w wieku około 16-24 miesięcy, to m.in. charty i dogi niemieckie.

Przyjmuje się, że cieczka w większości przypadków następuje wtedy, gdy samica osiągnie 2/3 docelowej masy ciała (dorosłego psa). Jednak nie tylko rasa i szybkość wzrostu mają wpływ na termin osiągnięcia dojrzałości płciowej suki. Zależy on też od  czynników dziedzicznych, związanych m.in. z linią hodowlaną, wielu osobniczych uwarunkowań oraz warunków życia.

Co może oznaczać opóźnienie lub brak cieczki?

Zaburzenia dotyczące cyklu płciowego suki objawiające się brakiem cieczki dzielimy na pierwotne i wtórne. O pierwotnym braku rui mówi się, gdy u suki, która skończyła 2 lata, cieczka nie pojawiła się ani razu.

Wtórny brak rui dotyczy suk, które miały cieczkę, ale po kolejnych 10-12 miesiącach nie pojawiły się objawy rujowe. W takich sytuacjach należy udać się z suczką na wizytę do lekarza weterynarii. Konieczne jest zbadanie układu płciowego i być może wskazane będzie wykonanie pomiaru stężenia niektórych hormonów we krwi suczki.

Jak długo trwa psia cieczka?

W większości przypadków cieczka występuje u suk raz lub dwa razy do roku i trwa około 21 dni, choć nie jest to regułą. Suka jest płodna między 8 a 14 dniem trwania cieczki, ale dla pewności wychodź z nią na spacer na smyczy przez cały okres trwania cieczki.

Czas pomiędzy kolejnymi cieczkami nazywany jest okresem międzyrujowym. Trwa on od 5 do 11 miesięcy. U niektórych ras, takich jak: basenji, owczarki sheltie i boston terriery obserwuje się dłuższe okresy międzyrujowe, które wynoszą powyżej 12 miesięcy. Jest to dla tych ras prawidłowe i typowe zjawisko – nie powinno nikogo niepokoić.

Jakie są objawy cieczki u psa?

Najbardziej charakterystycznym objawem jest krwawienie z dróg rodnych, choć nie u wszystkich suczek będzie ono intensywne. Może przybierać formę skąpej wydzieliny podbarwionej krwią. Obserwuje się też obrzęk i zaczerwienienie sromu.

Suka może w tym czasie częściej oddawać mocz o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Może jej się to nawet zdarzać w domu, dlatego warto wychodzić z nią częściej na spacery lub wypuszczać na ogrodzone podwórko.

W trakcie cieczki może zmieniać się także zachowanie suki. Niektóre suczki stają się wówczas bardziej ospałe, apatyczne, niechętne do aktywności fizycznej, nie reagują na komendy i więcej odpoczywają. Inne suczki natomiast przejawiają objawy pobudzenia, mają większy apetyt, chodzą krok w krok za opiekunem, łaszą się, wymuszają uwagę oraz pieszczoty.

U niektórych suczek objawy rui są niespecyficzne lub słabo wyrażone. Dzieje się tak często u samic przechodzących pierwszą w życiu cieczkę. Część nie ma żadnych charakterystycznych objawów, co nie zawsze świadczy o bezpłodności. Suczka może mieć po prostu tzw. ciche ruje, czyli ruje bez zauważalnych objawów.

Etapy cieczki u suczki

Cykl płciowy suki można podzielić na cztery fazy:

To okres poprzedzający ruję. Trwa od 7 do 10 dni od momentu wystąpienia krwawienia. W tym czasie organizm przygotowuje się do uwolnienia komórek jajowych. Suczka często oddaje mocz na spacerach, może to też robić w domu. W tym okresie suka jeszcze nie jest płodna i bywa wrogo nastawiona do samców.

Trwa zazwyczaj około 9 dni. W tym czasie suka jest najbardziej płodna. Wydzielina z dróg rodnych jest ciemniejsza i bardziej rozwodniona. Suka łasi się do opiekuna, przytula, wygina grzbiet i odchyla ogon. Nie odtrąca też samców chcących ją pokryć. W tym czasie jest też najbardziej atrakcyjna dla psów, a wszystko za sprawą feromonów, które intensywnie wydziela.

Trwa około 5 dni. Wydzielina z dróg rodnych staje się ciemniejsza i zmniejsza się jej ilość.

Jest to okres ciszy hormonalnej. Hormony płciowe wciąż są produkowane i wydzielane przez organizm, ale w mniejszych ilościach. To najdłuższa faza i trwa od 2 aż do 10 miesięcy.

Jak dbać o psa w czasie cieczki?

Przygotuj się na to, że w czasie cieczki u Twojej suczki trzeba będzie częściej sprzątać w mieszkaniu. Większość samic intensywnie dba o higienę podczas krwawienia, jednak nie zawsze jest to wystarczające. Suczka może poplamić podłogę czy fotel, dlatego zabezpiecz te miejsca np., zwijając dywan czy przykrywając kanapę i fotele.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie u suki specjalnych majtek na czas krwawienia. Możesz je kupić w sklepach zoologicznych lub w przychodniach weterynaryjnych. Pamiętaj jednak, że suka nie powinna ich nosić przez cały czas, gdyż grozi to odparzeniami lub infekcją.

Na rynku dostępne są także spraye, które zmniejszają intensywność zapachu wydzielanego przez suki w czasie cieczki. Suczki są wówczas mniej atrakcyjne dla samców, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zajścia w ciążę. Musisz jednak pamiętać, że psi nos jest o wiele bardziej czuły niż nos człowieka. Skuteczność takiego środka jest różna, a żaden preparat nie zamaskuje w pełni zapachu suczki.

Cieczka – jak ją przeżyć i nie zwariować?

Cieczka to duży stres dla suczki, ale też dla jej opiekuna i wszystkich domowników. Należy uzbroić się w cierpliwość i wybaczyć ukochanemu pupilowi zmiany zachowania, które na szczęście miną już za kilka tygodni.

Podczas cieczki, suka jest bardzo atrakcyjna dla samców, więc pod Twoim domem może ustawiać się grono adoratorów, a spacery w pojedynkę z pupilem mogą okazać się uciążliwe, ponieważ suczka nie będzie mogła opędzić się od samców. Z tego względu należy unikać miejsc, w których potencjalnie znajduje się dużo psów, jak: place zabaw dla psów, czy nawet zwykłe polanki w okolicznym parku.

Cieczka a kastracja – jak zapobiec ciąży u suki?

Suka podczas cieczki odczuwa popęd seksualny, który pozostaje niezaspokojony, jeśli nie dopuszczasz do krycia.. Z tego powodu suczka może być zestresowana i niespokojna.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem, które ma na celu zapobiec ciąży, jest kastracja lub sterylizacja, czyli pozbawienie suki płodności i popędu seksualnego. Po zabiegu, suka nie będzie już nigdy miała cieczki i nie zajdzie w ciążę. Drugą możliwością, która pozbawia (tymczasowo) suki płodności, jest zastrzyk hormonalny. Nie jest to jednak metoda niezawodna, dlatego o wiele lepsze rozwiązanie to kastracja.

Niektórzy lekarze kastrują suczki po pierwszej cieczce, inni przeprowadzają operację wcześniej. Nie jest prawdą, że suczka musi raz zajść w ciążę i urodzić jeden miot, by mogła zostać wykastrowana. Porozmawiaj z zaprzyjaźnionym lekarzem weterynarii o możliwościach i ustal termin kastracji.

Sterylizacja a kastracja – różnice

Oba pojęcia często używane są zamiennie, ale nie jest to do końca poprawne.

Kastracja oznacza wycięcie narządów płciowych (jąder u samców, jajników z macicą lub samych jajników u samic).  

Sterylizacja polega natomiast jedynie na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów u samców i jajowodów u samic. Podczas sterylizacji nic się nie usuwa – w przeciwieństwie do kastracji.

Wycięcie jąder lub jajników podczas kastracji powoduje spadek hormonów płciowych, które odpowiadają między innymi za popęd płciowy. Oznacza to, że psy po kastracji nie wykazują typowych zachowań związanych z rozmnażaniem się.

Antykoncepcja hormonalna – czy to dobre rozwiązanie?

Jest to nietrwała, odwracalna metoda antykoncepcji. Polega na podaniu suczce zastrzyku, który ma na celu spowodowanie bezpłodności na okres kilku miesięcy. To dobra metoda, ale trudno przewidzieć, jak długo będzie w pełni skuteczny, dlatego często dochodzi do  nieplanowanego zajścia w ciążę przez sukę. Jeden zastrzyk zapewnia bezpłodność zazwyczaj na okres 3 do 6 miesięcy i należy go podawać 2 miesiące przed planowaną cieczką, czyli około 4 miesiące po cieczce.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 514

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

6 komentarzy do wpisu „Cieczka u psa – ile trwa i po czym ją poznać?”

  1. Moja suczka beagle we wrzesniu miala pierwszą cieczke. Minęły dopiero 4 miesiace a ona ma ponownie cieczke. Czy to jest normalne a moze jest to nowotwór? Proszę o odpowiedz. Dziękuję.

    Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres