Chudy pies – co zrobić, gdy pies ma niewystarczającą masę ciała?

chudy-pies

Chociaż częściej mówi się o otyłości wśród zwierząt, niedowaga również jest dużym problemem naszych czworonożnych podopiecznych, którego absolutnie nie należy bagatelizować. Chudy pies – dlaczego niedowaga jest niebezpieczna, skąd się bierze i jaką dietę stosować, aby zwiększyć podaż kalorii? 

Chudy pies – czyli kiedy mamy do czynienia z niedowagą?

Niedowaga to stan, w którym masa ciała psa jest zbyt niska w stosunku do jego rozmiarów i typu budowy. Jednak nie każdy chudy pies jest zwierzęciem z niedowagą. Tzw. forma fit, to stan, w którym pies ma optymalną masę ciała, jednak może się wydawać nadmiernie szczupły osobom przyzwyczajonym do bardziej „krągłych” kształtów podopiecznych. Warto pamiętać, że wielu opiekunów ma tendencję do przekarmiania swoich pupili, dlatego chcąc ocenić, czy nasz pies ma prawidłową masę ciała, najlepiej udać się do lekarza weterynarii. 

Psy, będące w szczytowej formie, są szczupłe, pozbawione nadmiarowej tkanki tłuszczowej, z widocznie zarysowanymi mięśniami. Są w pełni sił i sprawne, a ich stan zdrowia oceniany jest jako bardzo dobry. Ich nawyki żywieniowe są poprawne. Zwierzę niedożywione nie tylko nie ma tkanki tłuszczowej, ale również jego tkanka mięśniowa jest niedostatecznie rozwinięta, dlatego nadmiernie chude psy mają wyraźnie widoczne przez skórę kości. Ich nawyki żywieniowe wskazują na znaczne zaburzenia – wygłodzone psy bardzo gwałtownie spożywają pokarm, mogą być agresywne w trakcie jedzenia.

W jaki sposób stwierdza się, czy masa ciała psa jest prawidłowa? Lekarz weterynarii stosuje tzw. BCS (body condition score – ocenę kondycji ciała psa). Jest to odpowiednik ludzkiego BMI – stosunku wzrostu do wagi. Znając zasady wyznaczania BCS, opiekun ma możliwość kontrolowania masy ciała swojego podopiecznego w domu – zaleca się to robić raz na miesiąc. Jak więc sprawdzić, czy nasz pies ma prawidłową masę ciała? BCS wymaga zbadania czterech kryteriów: łatwości wyczuwania żeber, dostrzeżenia zarysu brzucha i talii, ilości tkanki tłuszczowej i ilości masy mięśniowej. U zdrowego psa o prawidłowej wadze żebra są wyczuwalne przez skórę, jednak niewidoczne. Jego talia jest wyraźnie zarysowana – ten aspekt należy ocenić z boku i patrząc na podopiecznego od góry. Nadmiernie chudy pies ma widoczne z odległości żebra i kręgosłup, a jego brzuch jest bardzo podkasany. Tkanka tłuszczowa i mięśniowa są ledwie wyczuwalne pod skórą. 

BSC obejmuje skalę 5 lub 9 punktów (zależy od stowarzyszenia weterynaryjnego). Przy dziewięciopunktowej, częściej stosowanej skali, wynik między 1–3 oznacza niedowagę, 4–6 masę prawidłową, a wyższe wskazania – nadwagę i otyłość. 

Do lekarza weterynarii należy udać się zawsze, gdy mamy wątpliwości co do tego, czy nasz pies ma prawidłową sylwetkę lub niepokoją nas jego nawyki żywieniowe. 

Przyczyny niedowagi wśród psów

Najczęstszą przyczyną niedowagi wśród zwierząt są nieprawidłowości w żywieniu. Chude psy często są pozbawione opieki i dostosowanego do ich potrzeb pokarmu.

Pies ze skrajną niedowagą może być również osłabiony w wyniku różnych chorób np. niewydolności trzustki, nerek, chorób pasożytniczych czy nowotworowych. Należy jednak pamiętać, że niedowaga nie zawsze musi być tak drastyczna i oczywista już na pierwszy rzut oka. Niedożywione bywają również psy, o które opiekunowie dbają, jednak ze względu na brak odpowiednich informacji podają im niedostatecznie kaloryczną i odżywczą dietę w stosunku do zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia.

Warto wiedzieć, że problemów ze zdrowiem nie mają wszystkie  chude psy. Rasy, które z przyczyn fizjologicznych mogą wydawać się nadmiernie szczupłe to np. charty, pinczery czy wyżły. Pomimo podkasanego brzucha, zdrowi przedstawiciele tych ras są umięśnieni i pełni życia, co znacząco odróżnia ich od niedożywionych psów. 

Optymalna dieta dla psa z niedowagą

Jeśli nasz pies jest nadmiernie szczupły, przede wszystkim powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza weterynarii. Po wstępnej ocenie BCS, jeśli coś wzbudzi jego wątpliwości, lekarz przejdzie do dalszych badań, takich jak badanie krwi, a następnie USG czy RTG jamy brzusznej. Po wykluczeniu chorób narządów wewnętrznych zostanie zalecona dopasowana do potrzeb psa dieta np. lecznicza karma weterynaryjna dla zwierząt chorych lub bardziej kaloryczna dostosowana dla aktywnych osobników. 

Warto pamiętać, że każda zmiana diety powinna przebiegać stopniowo. Jeśli zostaliśmy opiekunami psa wychudzonego (np. przebywającego długo bez odpowiedniej opieki), lekarz rozpisze optymalny schemat przybierania na wadze, który będzie umożliwiał zachowanie zdrowia naszego podopiecznego. 

W żywieniu psa z niedowagą najbardziej istotna jest pełnoporcjowa dieta, dzięki której nasz podopieczny będzie mógł wrócić do formy. W zależności od stopnia niedożywienia, lekarz weterynarii może zalecić częstsze, niż wynikałoby to z instrukcji stosowania pokarmu, podawanie posiłków. Nigdy jednak nie należy na własną rękę decydować, jak duże porcje powinien otrzymywać zbyt chudy pies. Przekarmianie niedożywionego zwierzęcia jest równie niebezpieczne, jak podawanie mu niedostatecznej liczby kalorii i substancji odżywczych. Pies powinien otrzymywać posiłki o takiej objętości, jaką jest w stanie komfortowo strawić.

Stosowanie pełnoporcjowej karmy suchej i mokrej w zaleconej przez specjalistę ilości, gwarantuje zapewnienie naszemu podopiecznemu optymalnej ilości niezbędnych składników odżywczych w tym witamin i minerałów oraz kalorii. Należy pamiętać, że psy niedożywione powinny otrzymywać posiłki o dużej gęstości odżywczej – oznacza to, że liczba przekąsek powinna być w ich przypadku zminimalizowana, na rzecz głównych posiłków. W przypadku psów zdrowych, przekąski również nie powinny stanowić więcej, niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

PORADY, JAK NAUCZYĆ PSA POSŁUSZEŃSTWA

Twój pies ucieka na spacerach i nie reaguje na komendy? Nie przyjmujesz w domu gości, bo na nich skacze albo szarpie za nogawki? Z tego artykułu dowiesz się, jak nauczyć psa posłuszeństwa oraz jak sprawić, by reagował na podstawowe polecenia.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres