Biegunka u psa – co zrobić?

Owczarek Collie

Biegunka nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem. Może być spowodowana zatruciem pokarmowym, ale istnieją też inne możliwe przyczyny – choroby zakaźne lub pasożytnicze czy alergie. Szczególnie niebezpieczne jest rozwolnienie u szczeniaka i seniora. Chcesz wiedzieć, jak zatrzymać biegunkę i co dla psa na biegunkę jest najlepsze? Przeczytaj.

Przyczyny biegunki u psa

Biegunka to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u naszych czworonogów. Rozwolnienie jest niespecyficznym objawem, mogącym występować w przebiegu wielu schorzeń, dlatego zdarza się, że diagnostyka biegunki jest bardzo trudna.

Najważniejsze przyczyny biegunek:

 • nieświeży pokarm i zjadanie śmieci

Jedną z wielu przyczyn występowania biegunki jest podawanie nieświeżego, zepsutego pokarmu. Toksyny występujące w takiej żywności powodują objawy niestrawności. Dlatego bardzo istotne jest, aby zwracać szczególną uwagę na jakość podawanego jedzenia oraz na datę ważności przydatności do spożycia przed otwarciem i po otwarciu karmy. Pamiętaj, by czyścić miski przed dodaniem do niej karmy z resztek pokarmowych po poprzednim posiłku.

Kolejną przyczyną biegunek jest zjadanie przypadkowych śmieci, przedmiotów czy starego i nieświeżego jedzenia na spacerach. Takie zachowanie wynika z faktu, że psy domowe pochodzą od przodków, którzy byli nie tylko łowcami, ale też padlinożercami.  

Kiedy natrafiły na padlinę, zjadały ją bez zastanowienia (mimo braku głodu), ponieważ nie wiedziały kiedy przydarzy się kolejna okazja do posiłku. Tak samo postępują współczesne psy domowe – mogą zjadać śmieci mimo zbilansowanej diety. Ten nawyk może mieć fatalne skutki – zatrucia, zatkanie przewodu pokarmowego plastikowymi opakowaniami oraz ostre lub przewlekłe biegunki.

Jeśli Twój pies wykazuje takie skłonności, należy z nim chodzić na smyczy, pracować pod okiem behawiorysty i ćwiczyć komendę „zostaw!”. W ostateczności możesz założyć psu na spacerach kaganiec (fizjologiczny). Pamiętaj, że nie wszystkie kagańce chronią przed jedzeniem śmieci na spacerach. Najlepsze są kagańce koszykowe z podwójnym dnem, które jest dodatkowym zabezpieczeniem przed podjadaniem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj artykuł o tym, czego nie może jeść pies.

 • alergia pokarmowa

U ludzi, jak i zwierząt może wystąpić alergia pokarmowa, której jednym z objawów jest biegunka. To proces, w którym uczestniczy układ immunologiczny. Komórki układu odpornościowego rozpoznają w danym alergenie wroga, przeciwko któremu kierują linię ataku, czego objawem może być m.in. biegunka. Inaczej mówiąc, alergia to nadwrażliwość na konkretne alergeny, którymi najczęściej są białka pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.

Najczęstsze alergeny dla psa:

 • drób,
 • wołowina,
 • nabiał,
 • soja
 • długotrwałe stosowanie leków.

Biegunka może być wywołana przez niektóre grupy leków stosowane w powszechnej praktyce weterynaryjnej. Najczęściej rozwolnienie występuje po długotrwałej terapii antybiotykowej. Dochodzi wtedy do wyjałowienia przewodu pokarmowego ze wszystkich bakterii (także tych dobrych, które pomagają w trawieniu), czego objawem jest luźny stolec. Aby zapobiec takiej sytuacji, wraz z antybiotykiem należy podawać psu leki probiotyczne, które działają osłonowo na przewód pokarmowy.

Inną grupą leków wywołującą zaburzenia żołądkowo-jelitowe są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do wystąpienia choroby wrzodowej oraz innych zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Z tego powodu, podczas leczenia preparatami z tej grupy leków, należy jednocześnie podawać leki osłonowe, np. omeprazol lub pantoprazol zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii

 • czynniki mikrobiologiczne

Rozwolnienie u czworonogów może występować na tle bakteryjnym, wirusowym, pierwotniaczym, grzybiczym lub mieszanym.

Bakteryjne przyczyny biegunki u psów to najczęściej:

 • Campylobacter spp.,
 • Clostridium jejuni,
 • Salmonella spp.,
 • Escherichia coli.

Przyczyną biegunek na tle bakteryjnym są toksyny, wytwarzane przez bakterie czy grzyby, a także zaburzenie równowagi między poszczególnymi składnikami mikrobiomu (mikroorganizmów zasiedlających układ pokarmowy).

Wirusowe przyczyny biegunki u psów to najczęściej:

Pasożytnicze przyczyny biegunki u psów to najczęściej:

 • glisty (Toxocara canis, Toxocara leonina),
 • włosogłówki,
 • tęgoryjce,
 • giardia,
 • kokcydia.
 • inne przyczyny

Biegunka może wynikać z rozwinięcia się układowej choroby podstawowej, np. nadczynności tarczycy.

Inne (oprócz biegunki) niepokojące objawy nadczynności tarczyc to:

 • spadek masy ciała,
 • wymioty,
 • wzmożone pragnienie,
 • podwyższona aktywność,
 • trudności w oddychaniu i dyszenie.

W celu diagnostyki chorób tarczycy należy zbadać krew pod kątem stężenia hormonów tarczycy (T4, fT4, TSH) oraz zbadać poziom cholesterolu.

Przyczyną biegunki mogą być także niewydolność  lub inne patologie (np. zwyrodnienie, martwica) narządów (nerek, wątroby i trzustki) a także nowotwory (np. chłoniak).Choroby te można zdiagnozować za pomocą badań dodatkowych (np. analiza krwi, usg, rtg).

Co może oznaczać biegunka u psa?

Diagnostyka biegunki nie jest łatwa i oczywista. Szukając możliwej przyczyny, należy zastanowić się i odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących ostatnio przebytych chorób, szczepień, profilaktyki przeciw pasożytom, ostatnich posiłków i oszacować prawdopodobieństwo, czy pies mógł zjeść coś na spacerze, czego nie powinien.

Najprostszym rozwiązaniem jest zabranie psa do lekarza weterynarii na wizytę. Specjalista oceni stan psa i zaproponuje dodatkowe badania, które powinny pozwolić ustalić, czy biegunka jest zwykłym objawem niestrawności czy też może objawem poważnego schorzenia.

Nigdy nie lekceważ biegunki u młodych zwierząt. Rozwolnienie może być objawem choroby zakaźnej, która zagraża zdrowiu i życiu Twojego pupila.

Jakie objawy mogą towarzyszyć biegunce?

Rozwolnienie bardzo często nie jest jedynym objawem, który dotyczy Twojego zwierzaka. Częste objawy towarzyszące biegunce to:

Jak pomóc psu z rozwolnieniem domowymi sposobami?

 • 24 godzinna głodówka

Jeśli u zwierzęcia pojawi się biegunka bez innych objawów, powinieneś zastosować 24-godzinną głodówkę u czworonoga. Nie podawaj mu w tym czasie nic do jedzenia i zapewnij dostęp do świeżej wody do picia. Jeżeli biegunka po tym czasie nie ustąpi, lub wystąpią dodatkowe symptomy, zabierz psa do lekarza weterynarii.

 • uzupełnianie płynów

Silna biegunka może być powodem odwodnienia organizmu, dlatego pilnuj, by pies pił dużo wody. Możesz też zwilżać mu wewnętrzną część policzków wodą w strzykawce. Jeśli pies w ogóle nie pije, udaj się na wizytę do lekarza weterynarii. Konieczne może się okazać podanie płynów podskórnie lub dożylnie.

 • zmień karmę na hipoalergiczną lub wprowadź dietę eliminacyjną

Karmy hipoalergiczne zawierają hydrolizowane białka, które nie uczulają zwierząt. Ich stosowanie zapobiega objawom alergii pokarmowej. Pamiętaj, że pies nie może dostawać żadnych smakołyków, które nie są przeznaczone dla alergików.

Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu czynnika uczulającego z diety. Wydaje się to być bardzo proste, ale nie zawsze tak jest. Szczególnie, jeśli nie wiadomo, na co pies jest uczulony. Alergia pokarmowa jest chorobą, zatem udaj się do lekarza weterynarii, który ustali odpowiednie leczenie i zaleci właściwą dietę. Leki osłonowe i probiotyki

Zapytaj lekarza weterynarii o probiotyki, które możesz stosować u psa profilaktycznie, ale też leczniczo, kiedy pojawi się biegunka. Leki łagodzą objawy biegunkowe i wspomagają naturalną (dobrą) florę przewodu pokarmowego.

Nie podawaj psu żadnych leków na własną rękę, bo możesz wyrządzić mu więcej szkody niż pożytku. Jedynym wyjątkiem jest węgiel aktywny. Ten, który mamy w aptekach, jest bezpieczny w stosowaniu. Wystarczy rozgnieść tabletki, zmieszać je z odrobiną wody i podać psu. Należy to zrobić od razu po wystąpieniu objawów biegunki, bo tylko wtedy ma on szansę zadziałać.

Wizyta u lekarza weterynarii

Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 48 godzin lub pojawiają się inne objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, zbada klinicznie psa i ewentualnie zleci wykonanie dodatkowych testów.

Badania dodatkowe w diagnostyce biegunki:

 • badanie kału pod kątem obecności pasożytów (badanie parazytologiczne- mikroskopowe),
 • badanie krwi pod kątem obecności przeciwciał przeciwko konkretnym wirusom lub bakteriom,
 • morfologia i biochemia krwi
 • badanie usg jamy brzusznej,
 • badanie RTG jamy brzusznej,
 • badanie rektalne,
 • badanie kału metodą PCR. Lekarz weterynarii zaproponuje leczenie po otrzymaniu wszystkich wyników i postawieniu diagnozy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 244

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

4 komentarze do wpisu „Biegunka u psa – co zrobić?”

 1. Dziękuję, ciekawy artykuł, dobrze wiedzieć gdy zaistnieje taka sytuacja z psem jak się zachować i mu pomóc, żeby jego stan zdrowia się poprawił

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres