sobota, 20 stycznia 2018

Zagraj z psem w zielone

14 maja 2017 08:20 Zostaw komentarz
ogród dla psa

ogród dla psa

Zagraj z psem w zielone

Marzysz o ogrodzie z kolorowymi kwiatami, wypielęgnowaną trawą i urokliwymi alejkami wśród ozdobnych krzewów, a jesteś właścicielem psotnego czworonoga? Ten tekst jest właśnie dla ciebie! Oto sprawdzone sposoby na zaprojektowanie strefy przyjaznej dla człowieka, odpornej na psa i bezpiecznej dla roślin.

Każdy miłośnik psów chciałby stworzyć swojemu pupilowi takie warunki, by ten miał gdzie pobiegać, mógł się co dzień wyhasać do woli, a w czasie upałów zaszyć w cieniu drzew. Powszechnie uważa się, że pies w blokowisku jest nieszczęśliwy, ale chyba bardziej jego pan, skazany na codzienne kilkakrotne wychodzenie z czworonogiem na spacer, czy to w słońce, czy w deszcz. Kiedy uda nam się zrealizować nasze pragnienie i przeprowadzimy się do ślicznego domku, zastanawiamy się, jak zaplanować ogródek, by nasz pupil, nieograniczony czterema ścianami blokowego mieszkania, czuł się w nim szczęśliwy. Ale też by zieleń wokół domu była ozdobą nienarażoną na jego niszczycielską działalność.

Pierwsze kroki gospodarza

Przede wszystkim musimy ogrodzić domostwo płotem odpowiednio dobranym do wielkości pupila i jego skłonności do ucieczek. Przy małych pieskach (york, westie, jamnik) sprawdzi się siatka lub niskie ogrodzenie z metalowych przęseł, w których pręty nie mogą być zbyt szeroko rozstawione, aby pies się między nimi nie przecisnął. Jeśli pies jest duży (owczarek niemiecki, wyżeł, husky, malamute), trzeba pamiętać o głębokiej podmurówce uniemożliwiającej podkop. Często wzdłuż ogrodzenia rozkłada się siatkę o szerokości około metra i przysypuje ją 20-centymetrową warstwą ziemi, wówczas pies nie ma możliwości wykopania dziury pod płotem. Właściciele wyjątkowo skocznych czworonogów (husky, teriery) nie powinni grodzić terenu siatką – pies zawsze znajdzie sposób, by się na nią wdrapać. Z kolei szerokie drewniane sztachety będą doskonałą podporą dla tylnych łap psiaka, jeśli tylko zdoła on skoczyć tak wysoko, żeby przednimi łapami schwycić wierzchołek ogrodzenia. Czworonogi są bardzo zmyślne i jeśli poznają drogę ucieczki, będą z niej korzystały, gdy tylko zaczną się nudzić w ogrodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wysoki parkan z metalowych prętów, na który pies nie ma możliwości się wspiąć.
Niektórzy radzą, by granice posesji posypać sproszkowanym chili, co odstraszy obce psy (zwłaszcza gdy mamy suczkę z cieczką). Niestety może to być bardzo nieprzyjemne również dla naszego pupila, gdyż chili drażni skórę i błony śluzowe, dlatego nie polecamy tego sposobu.

Miejsce dla każdego

Aranżując ogród, wyznaczamy alejki, trawniki, kwietniki i grupy krzewów oraz strefę odpoczynku dla domowników i psa. Powinnyśmy zaplanować również miejsce zacienione, w którym pupil będzie mógł odetchnąć przed słońcem, mile widziane są niewielkie drzewka, jeśli tylko mamy na nie miejsce.
Każdy pies mieszkający na dworze powinien mieć budę. Nawet gdy na noc przychodzi do domu, to w ciągu dnia potrzebuje miejsca, w którym może się schronić przed deszczem, zimnem lub gdzie może w spokoju obgryźć kość. Najlepiej, by buda stała blisko domu, wówczas, leżąc w niej, pies będzie mógł obserwować całą okolicę.
– Jak wprowadziliśmy się do naszego nowego domu, ustawiliśmy psią budę z tyłu budynku – mówi Agnieszka Wieczorek, właścicielka suczki owczarka podhalańskiego. – Niestety Greta nie chciała w niej mieszkać i przez cały czas, niezależnie od pogody, leżała na schodach do domu. Postanowiliśmy więc postawić budę przy schodach wejściem do ulicy – poprzednio było ono skierowane w stronę ogrodu. Po tych zmianach Greta bez oporu weszła do budy i mieszka w niej do dziś już ponad trzy lata. To mądra suka, musi kontrolować cały teren – stwierdza Agnieszka.

Pages →  1 2 3

Zagraj z psem w zielone Reviewed by on . [caption id="attachment_1070" align="alignleft" width="270"] ogród dla psa[/caption] Zagraj z psem w zielone Marzysz o ogrodzie z kolorowymi kwiatami, wypielęgn [caption id="attachment_1070" align="alignleft" width="270"] ogród dla psa[/caption] Zagraj z psem w zielone Marzysz o ogrodzie z kolorowymi kwiatami, wypielęgn Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top