środa, 20 lutego 2019

Kto ukradł obraz psu?

9 lutego 2018 07:08 Zostaw komentarz

Zaginiony obraz Kto ukradł obraz psu?

Każdy lubi zagadki, prawda? I każdy lubi historię trzymającą do końca w napięciu. Tak jak dorośli mają film „Gosford park”,  tak dzieci mają teraz książkę „Zaginiony obraz” Kęstutisa Kasparavićiusa. 

Choć to bajka dla dzieci, to jednak gra idzie o … PRAWDZIWY obraz! Paulus Potter, holenderski malarz istniał naprawdę. Naprawdę w 1650 roku namalował obraz „Pies na łańcuchu”. Naprawdę tematem jego obrazów były głównie zwierzęta, i to namalowane z niemal fotograficzną dokładnością. Co więcej, malował je na tle krajobrazów tak kojących i pięknych, że trzeba się mocno otrząsnąć i przywołać do porządku, żeby zobaczyć prawdę.

” – Ponure i nieludzkie czasy! – zakwakał mecenas Ildefons, patrząc na żelazny łańcuch, którym pies przywiązany był do budy.

– A może wcale nie było mu tak źle? – zauważył inspektor Fuks, oglądając przez szkło powiększające dużą obgryzioną kość w lewym dolnym rogu obrazu.

– Wygląda tak realistycznie, że aż chciałoby się jej dotknąć – wtrącił nieśmiało zając Sylwester.

– Radzę tego nie robić, wątpię, żeby psu to się spodobało – rozważnie ostrzegał zająca lis. ”

To tylko część dialogów gości profesora Adalberta, powszechnie szanowanego psa ze słynnego rodu Labradorów Retrieverów, który urządził w swoim domu przyjęcie dla śmietanki towarzyskiej miasteczka. Oprócz wspomnianego obrazu, atrakcją spotkania jest tort truskawkowy, któremu zaproszeni goście wprost nie potrafią się oprzeć. Ale jednak ktoś potrafi, bo w trakcie przyjęcia obraz … znika. Kim jest złodziej? Gdzie naprawdę znajduje się obraz pt: „Pies na łańcuchu”? Zanim czytelnik dotrze do rozwiązania tych zagadek, czeka na niego jeszcze jedna atrakcja: przepiękne ilustracje autora książki, znanego i bardzo oryginalnego litewskiego rysownika.

Innymi słowy: „Zaginiony obraz” to niezwykle starannie wydana książka, której po prostu nie warto przegapić.

Wydawnictwo Ezop, 2017 rok

Kto ukradł obraz psu? Reviewed by on . Kto ukradł obraz psu? Każdy lubi zagadki, prawda? I każdy lubi historię trzymającą do końca w napięciu. Tak jak dorośli mają film "Gosford park",  tak dzieci ma Kto ukradł obraz psu? Każdy lubi zagadki, prawda? I każdy lubi historię trzymającą do końca w napięciu. Tak jak dorośli mają film "Gosford park",  tak dzieci ma Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top