czwartek, 14 grudnia 2017

Zagadki z psiego świata

25 września 2017 09:00 Zostaw komentarz

Zagadki z psiego świata

Gonienie własnego ogona, przekrzywianie głowy w reakcji na dziwny dźwięk, wycie do syreny alarmowej… Te psie zachowania, często odbierane przez nas jako dziwne lub zabawne, mają swoje wytłumaczenie. Dowiedzcie się, skąd wzięły się niektóre z „niewytłumaczalnych” nawyków naszych pupili.

1. Przekrzywianie głowy. Źródło jednego z najbardziej uroczych psich zachowań nie leży – jak często nam się wydaje – w zdziwieniu, lecz w specyfice psiego słuchu. Pies, przyjmujący różne pozycje gdy słyszy nowy dźwięk, stara się lepiej zlokalizować jego źródło. Kręcenie łebkiem pozwala także lepiej dostosować kanały słuchowe do otoczenia, a często bywa także sygnałem dla opiekuna, mówiącym że zwierzak uważnie słucha tego co mówimy (łowiąc uchem znajome ekscytujące słowa, takie jak „spacer” czy „jedzenie”).
2. Wycie do syreny alarmowej. Powszechnie uważa się, że psy wyją słysząc syrenę np. karetki, bo wysokie dźwięki sprawiają im ból. Nic bardziej mylnego! Wycie to nic więcej jak instynktowny sygnał dla innych psów, mówiący „jestem tutaj!”. Psy przed udomowieniem informowały się w ten sposób o niebezpieczeństwie i nawoływały nawzajem. Wysokie dźwięki alarmu lub muzycznych instrumentów kojarzą się z wyciem innego psa, na co naturalną reakcją jest odzew. Uwaga! Niefrasobliwi opiekunowie często „bawią się” z psami, puszczając im dźwięk alarmu lub określoną melodię aby wywołać wycie lub łkanie. Jak już wiemy, te dźwięki psa nie bolą, mogą jednak narażać na niepotrzebny stres.

Zagadki z psiego świata

Zagadki z psiego świata

3. Jedzenie odchodów. Aby zrozumieć (lub przynajmniej spróbować zrozumieć) psi zwyczaj, o którym nie zwykliśmy mówić głośno, znowu należy cofnąć się do prehistorii. Gdy psie rodziny wędrowały w poszukiwaniu pożywienia, musiały chować się przed większymi drapieżnikami. Psi rodzice często zjadali odchody swoich młodych, aby zamaskować ich obecność na danym terenie. Zachowanie to ma więc to samo podłoże, co „zakopywanie” kupy tylnymi łapami.
4. Gonienie własnego ogona. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi skąd się ono wzięło. Większość szczeniaków jest po prostu zaintrygowana ruchami ogonka i stara się go złapać dla zabawy. Inne psy robią to z nudów, aby wyładować nadmiary energii. Jeszcze inne wykształciły ten nawyk zamknięte w zbyt ciasnej klatce lub budzie, w której nie mogły przyjąć wygodnej, zrelaksowanej pozycji.

Zagadki z psiego świata

Zagadki z psiego świata

5. „Odruch łaskoczący”. To również jedno z ulubionych dziwactw naszych psiaków. Jeśli wasz pies lubi być głaskany po brzuchu, z pewnością zauważyliście że gdy dotknąć go w określonym miejscu, jego łapka robi w powietrzu „rowerek”. Zupełnie jakby chciał się podrapać, ale nie może zlokalizować źródła swędzenia. To również atawizm. Pozwala psu ustrzec się przed ukąszeniem niebezpiecznego owada, zanim do jego świadomości dotrze że coś na nim usiadło. Jest to odruch warunkowy, możemy go porównać z badaniem gdy lekarz stuka nas w nerw kolanowy młotkiem, co powoduje kopnięcie. Ten psi odruch, podobnie jak w przypadku ludzi, również jest pomocny w badaniach neurologicznych.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zagadki z psiego świata Reviewed by on . Zagadki z psiego świata Gonienie własnego ogona, przekrzywianie głowy w reakcji na dziwny dźwięk, wycie do syreny alarmowej... Te psie zachowania, często odbier Zagadki z psiego świata Gonienie własnego ogona, przekrzywianie głowy w reakcji na dziwny dźwięk, wycie do syreny alarmowej... Te psie zachowania, często odbier Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top