Zabawy węchowe z psem – sprawdzone pomysły

zabawy-węchowe-z-psem_optimized-min

Psy poznają otoczenie głównie poprzez zmysł węchu. Na spacerach i w domu odbierają nosem informacje, których ludzie nawet nie zauważają. Zmysł węchu jest u czworonogów dużo bardziej wyostrzony niż u ludzi. W przeszłości pomagał dzikim psowatym w odnajdywaniu pożywienia i komunikowaniu się z innymi zwierzętami. Dzięki temu naturalnemu instynktowi współczesne psy identyfikują inne osobniki, ludzi i pożywienie, dlatego bardzo ważne jest zaspokojenie potrzeb węchowych Twojego podopiecznego. Poniżej znajdziesz kilka przykładów zabaw węchowych dla psa.

Zabawy węchowe dla psa

Twój pies może grać w zabawy węchowe zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Pamiętaj, żeby przede wszystkim zapewnić mu bezpieczne otoczenie: nie dawaj czworonogowi małych przedmiotów, którymi mógłby się zadławić, lub takich, które wyprodukowano z potencjalnie szkodliwych materiałów.

Zabawy węchowe dla psa w domu

Zabawy węchowe w domu to najlepsze rozwiązanie dla znudzonego psa. Dzięki nim zwierzę się zmęczy i nie będzie niszczyć mebli czy gryźć butów z nudy.

Szukaj

Co będzie Ci potrzebne? Ulubione przysmaki i zabawki psa.

Na czym polega zabawa? „Szukaj” to jedna z najlepszych i najprostszych zabaw węchowych dla psa. Ukryj przekąski pod zabawkami tak, żeby pies ich nie widział (w czasie, gdy Ty je chowasz, inny członek rodziny przebywa z czworonogiem w innym pomieszczeniu). Wprowadź zwierzę do pokoju i wydaj komendę „szukaj” – psi nos natychmiast znajdzie się przy podłodze, aby tropić. Podczas tej zabawy nie tylko zaspokoisz naturalną potrzebę szukania u czworonoga, lecz także nauczysz go nowej komendy.

Wykonujesz zabawę po raz pierwszy? Pokaż psu, na czym polega. Ukryj przysmaki pod zabawkami w jego obecności. Wydaj komendę „szukaj”, podnieś zabawkę i nagródź zwierzę. Bardzo szybko skojarzy wąchanie z wydaną komendą. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Pamiętaj! Często zmieniaj miejsca, gdzie chowasz smakołyki. Pies szybko się uczy i jeśli będą zawsze w tych samych kryjówkach, nie będzie używał zmysłu węchu, tylko z przyzwyczajenia zacznie szukać w tych samych punktach.

Trzy kubki

Co będzie Ci potrzebne? Trzy kubki, ulubiony przysmak psa.

Na czym polega zabawa? Ta gra węchowa przypomina sztuczkę magika. Polega na umieszczeniu przysmaku pod jednym z trzech kubków. Poruszaj nimi po podłodze tak, aby pies nie wiedział, gdzie znajduje się przysmak. Chodzi o to, by w pełni wykorzystał zmysł węchu. Nie nagradzaj go, jeśli nie zgadnie, gdzie jest smakołyk, i powtórz zabawę.

Wykonujesz zabawę po raz pierwszy? Pokaż psu, na czym polega. Połóż przysmak na ziemi i przykryj kubkiem. Poczekaj, aż czworonóg zacznie się do niego dobierać, następnie odkryj i pozwól zwierzęciu zjeść nagrodę. Dodaj drugi kubek. Powtórz pierwszy krok – połóż smakołyk pod jednym kubkiem, a obok dostaw kolejny. Jeśli pies wskaże naczynie błędnie, pokaż mu, gdzie jest smakołyk, ale nie pozwól go zjeść. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Nagródź, jeśli wskaże kubek z przysmakiem.

Pamiętaj! Do zabawy z mniejszymi psami lub szczeniętami możesz użyć papierowych kubków, dla dużych psów wykorzystaj np. osłonki na doniczki.

Która ręka?

Co będzie Ci potrzebne? Ulubiony przysmak psa.

Na czym polega zabawa? To świetna gra węchowa, która oprócz stymulacji umysłowej psa wzmocni więź między nim a opiekunem. Trzymaj przysmak w jednej ręce, a drugą zostaw pustą. Obie pięści zbliż do nosaj czworonoga i poczekaj, aż wskaże Ci tę, w której znajduje się smakołyk. Możesz pójść w tej zabawie o krok dalej – w jednej ręce umieść smakołyk, który Twój podopieczny lubi najbardziej, a w drugiej zwykłą karmę. Możesz przy okazji nauczyć zwierzę przydatnych komend, takich jak: „zostaw” lub „weź”.

Wykonujesz zabawę po raz pierwszy? Pokaż psu, na czym polega. Włóż przysmak do jednej ręki (zwierzę musi to widzieć!). Kiedy zacznie obwąchiwać Twoją pięść, otwórz zaciśniętą rękę i nagródź podopiecznego. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Szukanie pudełka

Co będzie Ci potrzebne? 10 pustych pudełek, ulubiony przysmak psa.

Na czym polega zabawa? Umieść przysmaki w 2–3 pudełkach tak, żeby pies ich nie widział (inny członek rodziny może przebywać z czworonogiem w drugim pokoju). Wprowadź zwierzę do pomieszczenia i pozwól, żeby obwąchało pudełka i znalazło przysmaki.

Wykonujesz zabawę po raz pierwszy? Pokaż psu, na czym polega. Umieść przysmak w jednym pudełku, daj czworonogowi do powąchania i pozwól na wyciągnięcie smakołyka. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Pamiętaj! Po skończonej zabawie włóż przysmak do ręki i wyprowadź psa z pokoju. Dając ostatni smakołyk, musisz zakomunikować, że to koniec zabawy, aby się nie denerwował, że nie może znaleźć więcej przekąsek w pudełkach.

Miska z papierowymi kulkami

Co będzie Ci potrzebne? Gazeta lub kartki papieru, ulubiony przysmak psa, miska.

Na czym polega zabawa? Połóż smakołyk na kartce papieru i zgnieć w kulkę. Przygotuj 3–4 takie kulki. Resztę kartek zgnieć, ale nie wkładaj do nich przysmaków. Wrzuć wszystkie kule do miski. Zamiast papieru możesz użyć plastikowych kulek i wrzucić kilka przysmaków na dno naczynia.

Wykonujesz zabawę po raz pierwszy? Pokaż psu, na czym polega. Przygotuj jedną kulkę tak, żeby zwierzę wiedziało, jak to robisz. Daj mu do obwąchania i poczekaj, aż odkryje przysmak. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Pamiętaj! Zabawa z papierowymi kulkami musi odbywać się pod ciągłym nadzorem opiekuna, aby monitorować, czy pies nie zjada papieru. 

Foremka do babeczek

Co będzie Ci potrzebne? Foremka na babeczki z kilkoma otworami, 12 gumowych piłeczek dla psów lub kulek z papieru, kilka przysmaków.

Na czym polega zabawa? Włóż smakołyki do 3–4 przegródek foremki. Wszystkie otwory przykryj piłeczkami gumowymi. Pies będzie musiał obwąchać foremki i przesunąć odpowiednie piłeczki, żeby znaleźć przysmak.

Wykonujesz zabawę po raz pierwszy? Pokaż psu, na czym polega. Włóż przysmak do jednej przegródki i przykryj piłeczką w jego obecności. Daj mu do obwąchania i poczekaj, aż odkryje przysmak. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Zabawy węchowe dla psa na zewnątrz

Naturalną potrzebę węszenia psa możesz zaspokoić również na zewnątrz. Wychodząc na spacer, nigdy nie poganiaj czworonoga i pozwól mu obwąchać wszystkie interesujące go miejsca. Początkującym opiekunom może wydać się dziwne, że psy obwąchują okolice ogona innych osobników. Jest to jednak pewnego rodzaju przywitanie! Gruczoły okolic odbytu wydzielają specyficzny zapach, który jest unikalny dla każdego psa. Dzięki niemu zwierzęta identyfikują się nawzajem. Pozwól podopiecznemu komunikować się w ten sposób z innymi czworonogami.

Spacer to doskonały czas nie tylko na aktywność fizyczną Twojego czworonoga, lecz także stymulację intelektualną. Zabawy węchowe z psem na świeżym powietrzu wymagają od niego dużo energii i jeśli nie masz dziś ochoty na długi spacer, możesz w inny sposób spędzić z podopiecznym czas na zewnątrz.

Tropienie

Co będzie Ci potrzebne? Ulubiony przysmak psa.

Na czym polega zabawa? Przysmaki umieść w trawie, pod małymi kamieniami lub w korze drzew. Do rozpoczęcia zabawy możesz użyć komendy „szukaj” lub „znajdź”.

Wykonujesz zabawę po raz pierwszy? Pokaż psu, na czym polega. Umieść smakołyk w trawie tak, żeby widział, gdzie go chowasz. Pozwól mu znaleźć i zjeść przysmak. Stopniowo zwiększaj odległość.

Pamiętaj! Niektóre osobniki mają tendencję do zjadania śmieci lub odchodów innych psów na spacerach, dlatego w tym przypadku unikaj dawania przysmaków podczas zabaw węchowych z psem na świeżym powietrzu. Zamiast nich możesz użyć zabawek. Należy również pamiętać, że jeżeli pies bierze kamienie w zęby, nie wolno chować pod nie przysmaków.

Zabawa w chowanego

Co będzie Ci potrzebne? Ulubiony przysmak psa.

Na czym polega zabawa? Zwierzęta i ludzie (również Ty) wydzielają konkretne zapachy. Bez względu na to, jak często bierzesz prysznic, pies jest w stanie rozpoznać Twój naturalny zapach. Zabawa polega na tym, że jeden z członków rodziny odciąga uwagę czworonoga, podczas gdy Ty chowasz się za drzewem. Używając komendy „szukaj” lub „znajdź”, pies musi Cię znaleźć. Nagródź go za każdym razem, gdy uda mu się poprawnie wykonać zadanie.

Wykonujesz zabawę po raz pierwszy? Chowaj się tak, by pies mógł Cię zobaczyć i nie odchodź za daleko. Zawsze trzymaj przysmaki w ręce lub kieszeni i nagródź czworonoga, gdy do Ciebie podbiegnie.

Pamiętaj! Niektóre rasy, np. beagle lub cocker spaniele, mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego z zabawami węchowymi na zewnątrz trzeba uważać, ponieważ mogą uciec w pogoni za wiewiórką czy królikiem.

Zabawki węchowe dla psa

W sklepach zoologicznych dostępna jest szeroka gama zabawek interaktywnych dla psa, które pobudzą jego zmysł węchowy i zaspokoją instynkt łowiecki. Dobierz je do rozmiaru Twojego czworonoga i upewnij się, że są wytrzymałe i mają odpowiednią twardość. Niektóre z nich możesz wykonać także w domu.

Mata węchowa

Maty węchowe wzmacniają koncentrację psa. To małe dywaniki pokryte ciasno ułożonymi paskami materiału wystającymi z różnych stron podstawy. Ukryj smakołyki w macie i daj czworonogowi do wywęszenia. Zabawa jest dosyć krótka – odnalezienie przekąsek zajmuje do 15 minut. Maty są łatwe w złożeniu i sprawdzą się w domu opiekunów, którzy cenią porządek i czystość. Można je wykonać samodzielnie lub kupić w sklepie zoologicznym.

Butelka ze szmatką

Co będzie Ci potrzebne? Pusta plastikowa butelka, kilka przysmaków, szmatka.

Na czym polega zabawa? Zabawa angażuje opiekuna i psa. Włóż kilka przysmaków do pustej butelki i zatkaj szczelnie szmatką. Pies będzie musiał mocno ją pociągnąć, by dostać się do smakołyków. Butelkę trzymaj u podstawy. Możesz też przymocować ją za pomocą sznurka do krzesła lub stołu.

Pamiętaj! Gwint butelki może być niebezpieczny dla czworonoga – koniecznie zwróć uwagę, czy pies go nie gryzie, aby nie uszkodził lub nawet wyłamał sobie zęba. Podczas każdej zabawy obserwuj, czy nie jest zmęczony. Podczas węszenia dużo się dzieje w mózgu zwierzęcia, a ciągłe wdychanie i wydychanie powietrza powoduje, że szybko się męczy. Po skończonej zabawie daj czworonogowi czas na odpoczynek i pamiętaj o zapewnieniu mu dostępu do świeżej i czystej wody. Warto również wiedzieć, że dzienna dawka przysmaków nie może przekroczyć 10% zapotrzebowania kalorycznego psa.

Zabawy węchowe możesz utrudnić, używając innych, bezpiecznych dla zwierzęcia zapachów, takich jak: aromat brzozy, anyżu czy goździka.

Zabawy węchowe dla psa dobrze sprawdzą się dla czworonogów w każdym wieku – zarówno szczeniąt, jak i starszych zwierząt. Budują pewność siebie, rozwijają kreatywność, wyciszają, są doskonałym wyzwaniem umysłowym oraz zaspokajają naturalną potrzebę węszenia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres