Wizyta u lekarza weterynarii – jak się przygotować?

Wizyta u weterynarza - jak się przygotować

Adopcja czworonoga wiąże się z koniecznością wyposażenia mieszkania w niezbędne akcesoria (m.in. legowisko, miseczki na jedzenie i picie) oraz doboru optymalnego pokarmu dla zwierzęcia. W końcu przychodzi także czas na pierwszą wizytę u lekarza weterynarii. Jak się do niej przygotować? Jak często przyjeżdżać na kontrole? O co zadbać, aby nasz podopieczny rósł szczęśliwie i zdrowo? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Wizyta u lekarza weterynarii – jak się do niej przygotować?

Do gabinetu weterynaryjnego psa przywozimy w transporterze lub szelkach/obroży z przyczepioną smyczą. Nie uwalniamy zwierzęcia, jeżeli nie zostaniemy o to wyraźnie poproszeni. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i podopiecznemu, a także innym ludziom i zwierzętom znajdującym się w klinice.

Jeżeli przyjeżdżamy na wizytę z psem, powinniśmy mieć dla niego kaganiec. Można kupić specjalny kaganiec diagnostyczny, uniemożliwiający zwierzęciu rozwarcie szczęk. Tego typu zabezpieczenia są także dostępne bezpośrednio w lecznicy. Pozwalają one uniknąć ewentualnego pogryzienia przez przestraszone zwierzę. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj kagańca nie nadaje się do używania na co dzień, ponieważ pies nie ma swobody w wykonywaniu takich czynności fizjologicznych, jak ziewanie czy dyszenie, które jest sposobem termoregulacji u czworonoga.

O czym jeszcze należy pamiętać, planując wizytę u lekarza weterynarii? Niezwykle ważnym elementem takiego spotkania jest wywiad lekarski. Jeżeli zwierzę wykazuje niepokojące objawy i wybieramy się do gabinetu w celu uzyskania diagnozy medycznej, powinniśmy dostarczyć pracownikom placówki jak najwięcej informacji o stanie czworonoga. Obserwujmy więc wszystkie zmiany w jego zachowaniu, w szczególności te dotyczące jedzenia i wypróżniania się. Może to bardzo pomóc w trafnym określeniu problemu.

Idąc na wizytę u lekarza weterynarii, warto mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierzęcia. Czworonogowi powinna towarzyszyć osoba, która ma wiedzę na jego temat: potrafi opowiedzieć o historii chorób, stylu życia i sposobie codziennej pielęgnacji. To szczególnie ważne w sytuacjach, gdy wybieramy się do danego gabinetu po raz pierwszy. Najlepiej uczęszczać zawsze do tej samej, zaufanej placówki medycznej, w której nasz podopieczny jest już znany i ma swoją kartę pacjenta.

Warto pamiętać, że wizyta u lekarza weterynarii zazwyczaj jest dla psa wyjątkowo stresującym przeżyciem. Choć jest konieczna, aby utrzymać zwierzę w dobrej kondycji fizycznej, zdecydowanie nie sprzyja jego dobremu samopoczuciu. W jaki sposób wesprzeć podopiecznego, aby lepiej zniósł niedogodności związane z pobytem w klinice? Przede wszystkim należy zachować spokój oraz wybrać lekarza weterynarii, do którego mamy zaufanie. Aby przyzwyczaić psa do nieznanego miejsca, dobrze odwiedzić je kilka razy przed wizytą tylko po to, by poczęstować zwierzę smakołykiem. Dzięki temu czworonóg zacznie kojarzyć gabinet weterynaryjny z czymś przyjemnym. W czasie wizyty właściwej również można wspomóc się psimi przysmakami, aby uspokoić podopiecznego. Jeśli zwierzę wyjątkowo się stresuje, możemy użyć specjalnych obroży lub sprayów z feromonami, które pomagają opanować emocje.

Jak często zabierać psa do lekarza weterynarii? Młode, zdrowe zwierzęta powinny poddawać się rutynowej kontroli dentystycznej z częstotliwością raz na 6 miesięcy. Inne badania profilaktyczne warto wykonywać nie rzadziej niż raz do roku. W przypadku zwierząt starszych lub chorujących przewlekle należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii.

Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii – kiedy zabrać czworonoga do kliniki?

Młode psy najczęściej trafiają do nowych domów między 8. a 12. tygodniem życia. Zazwyczaj są wtedy po pierwszych szczepieniach, co jest równoznaczne z faktem, że pierwszą wizytę u lekarza weterynarii mają już za sobą. Co, jednak jeżeli z jakiegoś powodu dane zwierzę nie mogło trafić pod opiekę specjalisty w standardowym czasie? Kiedy iść ze szczeniakiem do lekarza weterynarii po raz pierwszy?

W Polsce obowiązuje nakaz corocznego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Dotyczy to każdego czworonoga powyżej 3. miesiąca życia. Pozostałe szczepienia nie są obowiązkowe, jednak zdecydowanie warto rozważyć ich wykonanie. Szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt choroby to nosówka i parwowiroza. Pierwszy zastrzyk wykonuje się już po 6–8 tygodniach od narodzin zwierzęcia.

Wizyta u lekarza weterynarii –  cena

Cena pojedynczej wizyty u lekarza weterynarii może się różnić w zależności od wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim:

  1. wiek i stan zdrowia zwierzęcia;
  2. cel wizyty (wizyta kontrolna/ zabieg);
  3. lokalizacja kliniki;
  4. kwalifikacje lekarza weterynarii.

Zwykła wizyta kontrolna może kosztować od 50 do nawet 200 zł. Cena szczepienia przeciwko wściekliźnie waha się w granicach 30–100 zł. Za zaczipowanie czworonoga zapłacimy około 150–200 zł, natomiast za jego kastrację lub sterylizację od 100 do 500 zł.

Wiele zabiegów wycenia się indywidualnie, w zależności od stopnia skomplikowania przypadku. Na przykład cena usunięcia zęba u psa może wynosić od 150 do nawet 700 zł. Na koszt zabiegów chirurgicznych składa się nie tylko sama praca lekarza weterynarii, lecz także konieczność korzystania ze specjalistycznych sprzętów oraz rodzaj zastosowanego znieczulenia. Aby poznać szczegółowy cennik danej placówki, warto wybrać się do niej osobiście lub skorzystać z informacji dostępnych na stronie internetowej.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 16

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres