Spacer z psem – 8 sposobów na idealny spacer z czworonogiem

spacer z psem

Spacer z psem to z jednej strony obowiązek, a z drugiej ogromna przyjemność. Korzyści z takiej formy spędzania czasu z czworonogiem jest wiele: budowanie relacji, radość z towarzystwa i wsparcie zdrowia (zarówno psa, jak i opiekuna). Jak zatem sprawić, by spacer z psem był idealny? Jakie zabawy z psem na spacerze będą najbardziej atrakcyjne? Jak powinny wyglądać spacery ze szczenięciem? Oto 8 ważnych informacji, które ułatwią Ci znalezienie sposobów na satysfakcjonujące przechadzki!

Spacery z psem zgodnie z prawem

Na co dzień być może o tym nie myślimy, ale opiekunowie powinni wiedzieć, jakie formy spacerowania z czworonogami są dozwolone. Co prawda prawo w naszym kraju nie określa dokładnie, w jakich okolicznościach lub miejscach możemy wychodzić na spacer z psem bez smyczy, lub kagańca, ale ustawa o ochronie zwierząt mówi, że w miejscach publicznych czworonogi powinny podlegać kontroli opiekunów. Czy zatem jest to równoznaczne z koniecznością posiadania wspomnianych smyczy i kagańca? Interpretacja prawa może być w tym kontekście różna i zależy jednakowo od samych opiekunów, stróżów prawa, a w przypadku, gdy sprawa znajdzie się na wokandzie – sądów. 

Wymieniona wyżej ustawa o ochronie zwierząt wskazuje, że pies musi być oznakowany w taki sposób, by możliwa była jego identyfikacja. Podstawą jest zatem zaczipowanie zwierzęcia, choć ważne są też adresatki przyczepione do obroży czy szelek. Weźmy też pod uwagę, że Kodeks wykroczeń mówi o tym, że niezachowanie „zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia” podlega karze. 

Dodatkową wskazówką, jak możemy rozumieć te zalecenia, są przepisy prawa lokalnego, które tworzone są na obszarach konkretnych miast, gmin czy powiatów. Dlaczego warto o tym wszystkim pamiętać? Pozwoli to nam, opiekunom, być w trakcie spaceru z psem spokojnymi i w pełni skupionymi na czworonogu, a nie na zastanawianiu się, czy na pewno nie łamiemy przepisów. Nasze opanowanie wpływa na spokój zwierzęcia i tym samym na czerpanie frajdy ze wspólnego wyjścia.

Spacer z psem według zegarka

Nasze czworonogi lubią rutynę. Pozwala im ona poczuć się bezpiecznie, porządkuje dzień, łagodzi ewentualne napięcia. Warto zatem na spacer z psem wychodzić o w miarę stałych porach. Kiedy pies się do tego przyzwyczai, jego „wewnętrzny zegar” sam będzie wskazywał godzinę wyjścia, a my, jeśli również będziemy polegać na tych przyzwyczajeniach, wprowadzimy w życie czworonoga dużo spokoju. 

Pamiętajmy, że pies musi wychodzić na dwór kilka razy dziennie. Potrzebuje co najmniej trzech krótkich spacerów i przynajmniej jednego dłuższego, minimum 30-minutowego. Dzięki temu będzie mógł wybiegać, wychodzić i wywąchać całą nagromadzoną energię.

Atrakcja dostosowana do potrzeb konkretnego psa

Jeśli chcemy, aby spacer z psem był przyjemnością i dla zwierzęcia, i dla nas, powinniśmy brać pod uwagę potrzeby obu stron. Jeśli chodzi o czworonogi, warto zauważyć, że nie wszystkie rasy będą zadowolone z tego samego. Niektóre psy są wyjątkowo aktywne, do takich ras należą, chociażby boksery, golden retrievery czy husky, inne zaś wolą spokojne spacerowanie, np. ratlerki. 

Co więcej, należy wziąć pod uwagę także indywidualne cechy, predyspozycje czy nawet problemy zdrowotne czworonoga. Inaczej będzie wyglądać spacer z psem w pełni zdrowym, a inaczej z takim, który np. nie ma jednej łapki (choć, co należy podkreślić, trójłapki zwykle radzą sobie znakomicie!). Obserwuj zatem uważnie zwierzę i sprawdzaj, kiedy bawi się najlepiej, jaka aktywność pozwala mu wyładować jak najwięcej energii, na jakie zabawy czy spotkania i z jakimi psimi kolegami czeka najbardziej. Wiedząc to, na pewno będziesz w stanie zaproponować mu jeszcze ciekawsze wspólne przygody.

Zabawy z psem? Na spacerze to szczególna gratka!

Zabawy z czworonogiem pełnią wiele ważnych funkcji. Pozwalają realizować psi instynkt tropienia, potrzebę gryzienia lub szarpania, dają szansę na rozładowanie energii, a także wspierają relację z opiekunem, budując bliskość i wywołując pozytywne emocje. Jak tego typu zabawy mogą wyglądać na spacerze? Pomysłów jest wiele, w tym:

  • aportowanie lub specjalne psie frisbee,
  • tropienie,
  • tory przeszkód,
  • sporty typu dogtrekking (zwykle długie i utrzymujące wysokie tempo spacery z psem przypiętym na lince do bioder/ talii opiekuna), flyball (psie wyścigi z torem przeszkód w tle) czy canicross (bieganie z psem przypiętym do talii opiekuna na smyczy z amortyzatorem – w tej dyscyplinie to pies „ciągnie” człowieka, a nie odwrotnie).

Idealny spacer z psem = bezpieczne zabawki

Jeśli decydujemy się na wykorzystanie podczas spacerów z psem różnego rodzaju zabawek, postawmy na takie, które będą bezpieczne. Twój pies lubi aportować? Znakomicie, wybierz w sklepie zoologicznym piłkę lub gumowy aport stworzone specjalnie z myślą o czworonogach. Takie przedmioty jak patyki, piłki tenisowe czy plastikowe frisbee nie powinny być stosowane, ponieważ stwarzają niebezpieczeństwo dla zwierzęcia (np. uszkodzenia zębów, zadławienia). 

Spacer z psem z odrobiną treningu

Starasz się nauczyć psa podstawowych komend lub nowych sztuczek? Świetnie, spacer jest do tego znakomitą okazją! To właśnie wtedy najlepiej ćwiczyć przywoływanie, chodzenie przy nodze czy zatrzymywanie się. Będą to naturalne warunki, w których przecież szczególnie zależy nam na tego typu umiejętnościach. 

Co więcej, przemycanie treningu – chociażby ćwiczenie dosłownie kilku znanych już komend w czasie jednego wyjścia – nie będzie dla psa w takiej formie obciążające. Dzięki temu stanie się też standardowym elementem Waszej komunikacji, a jednocześnie wspaniałą okazją do radości (psy uwielbiają być chwalone przez opiekunów; pamiętaj więc, by po każdej udanej komendzie wyraźnie docenić czworonoga, w czym pomocne mogą być smaczki – warto w czasie spaceru z psem mieć je w kieszeni lub zaczepionej na biodrach saszetce).

Pierwszy spacer szczenięciem – co zrobić, by był idealny?

Jeśli chodzi o spacery ze szczenięciem, szczególnie istotne jest bezpieczeństwo, zarówno emocjonalne, jak i to związane ze zdrowiem. Pierwsze dotyczy przede wszystkim prawidłowego rozwoju psa. Starajmy się od małego socjalizować zwierzę z innymi, przy czym kontrolujmy otoczenie i to, z jakimi psami spotykamy się po drodze. Jeżeli widzimy, że zbliżający się pies jest agresywny, raczej nie szukajmy wtedy interakcji, bo może to poważnie wystraszyć szczenię i utrudnić mu dalsze budowanie relacji z innymi czworonogami. 

Drugie dotyczy głównie niezbędnych szczepień. Pierwszy spacer szczenięcia powinien odbyć się dopiero wtedy, gdy otrzyma on już wszystkie niezbędne szczepionki – zazwyczaj ma to miejsce około 12. tygodnia życia. Jeśli mamy własny ogródek, do którego nie wchodzą inne zwierzęta, możemy wychodzić do niego z czworonogiem już wcześniej i tym samym uczyć go zachowywania czystości w domu, a także oswajać ze światem zewnętrznym, w tym np. z odgłosami, jakie wydaje miasto czy okoliczna droga. Kiedy nasz pies jest już w pełni zabezpieczony szczepieniami, również nie wybierajmy się od razu na długie trasy i unikajmy innych, nieznanych zwierząt, a już na pewno nie pozwalajmy psu na obwąchiwanie odchodów pozostawionych przez obce czworonogi czy ich zjadanie (jeśli tak się zdarzy, skonsultujmy to z lekarzem weterynarii). 

Spacery ze szczenięciem bez stresu

Stres podczas spacerów ze szczenięciem może towarzyszyć zarówno psu, jak i opiekunowi. A przecież nie o to chodzi! Zróbmy więc wszystko, by były to raczej ekscytujące wydarzenia, które zaczną budować w młodym psie poczucie, że świat i inne zwierzęta są niezwykle ciekawe, dobre i stanowią źródło radości. Na pewno ułatwi nam to odpowiednie przygotowanie, które warto zacząć, zanim jeszcze wyjdziemy na pierwsze dłuższe spacery z psem. Ważne jest, chociażby przyzwyczajanie zwierzęcia do korzystania z szelek lub obroży. Zakładaj je w domu, bawiąc się w tym czasie z czworonogiem i podając mu smaczki, co pomoże zbudować pozytywne skojarzenia z tego typu akcesoriami. 

Przed samym wyjściem nie zapomnij o woreczkach na psie odchody, a jeśli na zewnątrz panuje wysoka temperatura, także o wodzie dla psa. W trakcie mrozów wyposaż się natomiast w specjalny krem do psich łap, chroniący je przed niską temperaturą i ewentualną solą, którą wciąż posypuje się niektóre chodniki. Co ważne, ostatnie z wymienionych tu rzeczy są istotne nie tylko w momencie, kiedy Twój pies jest szczenięciem. Tego typu akcesoria będą poprawiać komfort spacerów przez całe jego życie. W końcu jego komfort to także Twoja spokojna głowa, bo spacer z psem powinien kojarzyć się przede wszystkim z pozytywnymi emocjami!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 6

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres