Rasy psów uznane za niebezpieczne

rasy-niebezpieczne

Lista psów uznanych za agresywne została utworzona w 2003 w trosce o wymienione w niej zwierzęta. Dlaczego? Aby zapewnić psom odpowiedzialną i rzetelną opiekę osób, które mają właściwą wiedzę i doświadczenie z konkretną rasą.

Wykaz ras psów uznanych za agresywne na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku:

Amerykański pit bull terrier

Pies średniej wielkości, proporcjonalnie zbudowany, dobrze umięśniony, a przy tym elegancki i zwinny. Charakteryzuje się siłą, walecznością i odpornością na ból. Posiada wrodzoną agresję skierowaną przeciwko innym psom i zwierzętom, nigdy ludziom. Dla swojego pana jest życzliwym i bardzo wiernym przyjacielem. Odnosi się przyjaźnie do dzieci, z cierpliwością znosi ich zabawy. Wymaga konsekwentnego prowadzenia i starannej socjalizacji. Dobrze wychowany i zsocjalizowany będzie świetnym towarzyszem, może też zaprzyjaźnić się z innymi psami.

Dog z Majorki (Perro Dogo Mallorquin, Ca de Bou, dawniej: pies z Majorki)

Typowy molos o nieco wydłużonej sylwetce, mocno zbudowany, średniego wzrostu. Z natury spokojny, ale w razie potrzeby bardzo odważny. Wobec ludzi spokojny, wierny i oddany. Niezrównany stróż, pewny siebie i godny zaufania, gdy zaniepokojony, jego wzrok staje się, przeszywający. Wymaga konsekwentnego prowadzenia, bez przyuczania do agresji.

Buldog amerykański

Wywodzi się od buldoga angielskiego, hodowana w USA w pierwotnym typie. Bardzo zróżnicowana pod względem budowy. To pies aktywny i przyjazny zarówno dla opiekuna i jego rodziny, jak i obcych, których opiekun toleruje. Szybko przywiązuje się do człowieka i bardzo emocjonalnie przeżywa rozłąkę. Wymaga wczesnej i starannej socjalizacji, która przebiega do ok. drugiego roku życia. U starszych osobników bardzo trudno wyeliminować niepożądane cechy i zachowania.

Dog argentyński

Pies atletycznej budowy, harmonijne zbudowany, dobrze umięśniony i ruchliwy. Sprawia wrażenie siły, energii i mocy, z którym kontrastuje przyjazny i łagodny wyraz. Maść jednolicie biała. Jest cichy, ale wylewny, zwinny, krzepki i nadzwyczaj odważny. Nigdy nie może być agresywny wobec ludzi – na tę cechę zwracać trzeba dużą uwagę. Opiekuna obdarza bezwarunkową i nieograniczoną miłością. Sprowokowany potrafi walczyć bezkompromisowo. Psy te mają problemy z tolerowaniem innych osobników tej samej płci na swoim terytorium.

Dog kanaryjski (Dogo Canario, dawniej: Perro de Presa Canario)

Średniej wielkości pies w typie molosa, o prostokątnej głowie, z czarną maską. Krzepki, o harmonijnych proporcjach. Jest bardzo czujny i pewny siebie. Szczególnie nadaje się do stróżowania i pilnowania bydła. Nadzwyczaj oddany opiekunowi, posłuszny i łagodny wobec całej rodziny, ale podejrzliwy wobec obcych. Pewny siebie, pełen godności, z dystansem. Przy pobudzeniu sylwetka zdradza zdecydowanie i ożywienie. Ze względu na skłonności do zachowań agresywnych powinien być układany przez osobę doświadczoną w pracy z psami bojowymi.

Tosa

Duży pies o imponujących manierach i krzepkiej budowie. Cechuje się wiszącymi uszami, krótką sierścią, graniastą kufą i wiszącym, grubym u nasady ogonem. Z racji pochodzenia, jest nieustraszonym wojownikiem. Wymaga łagodnego, lecz stanowczego wychowania. Od szczenięcia musi być starannie socjalizowany, aby nie wyrósł na nieprzewidywalnego. Typowe cechy tosy to: cierpliwość, opanowanie, odwaga i śmiałość. Absolutnie nie wolno rozbudzać w nim zachowań agresywnych, ponieważ może się stać niebezpieczny nawet dla opiekuna.

Rottweiler

Duży lub średniej wielkości pies, o wyważonych proporcjach, zwarty, mocno zbudowany, stanowi uosobienie siły, sprawności i wytrzymałości. Z zasady łagodny i kochający dzieci. Jest oddany opiekunowi, posłuszny, łatwy do ułożenia i chętny do pracy. Cechuje się pewnością siebie, odwagą i samodzielnością. Samce mają skłonność do dominacji. Żywo reaguje na to, co dzieje się w otoczeniu. Rottweiler potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu.

Akbash dog

Turecki pies pasterski o umaszczeniu białym i budowie zdradzającej połączenie charta i molosa. Podobnie jak karabash i kangal ujęty jako odmiana jednej rasy. Odważny i niezależny obrońca zwierząt hodowlanych. Szybki i zwinny. Potrafi bronić stada nawet przed niedźwiedziem. Rozdrażniony lub sprowokowany może być nieobliczalny, a tym samym niebezpieczny. Ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Jako towarzysz domowy jest wierny i łagodny. Akceptuje dzieci i zwierzęta domowe. Powściągliwy i podejrzliwy w stosunku do obcych.

Anatolian karabash (Coban Köpegi)

Rosły, wysoki, o mocnej budowie pies do pilnowania stad. Odporny na surowe warunki klimatyczne. Musi odznaczać się potężnymi rozmiarami, siłą i zwinnością. Śmiały, opanowany, bez agresji, z natury niezależny, bardzo inteligentny i dający się układać. Dumny i pewny siebie, oddany opiekunowi i czuły wobec niego, ale nieufny wobec obcych, podczas wypełniania swoich obowiązków. Wymaga szkolenia w zakresie posłuszeństwa.

Moskiewski stróżujący

Pies duży, masywny, aktywny i ruchliwy. Jest zwinny i pewny siebie. Ma wyraźny instynkt obrony terytorium, a przy tym jest samodzielny. Nie przejawia agresji wobec domowników, całkowicie oddany swojemu panu i całej rodzinie. Do obcych zwierząt odnosi się nieufnie, próbuje je przepędzić. W stosunku do znanych mu psów odnosi się pozytywnie, ale sprowokowany będzie walczył do upadłego. Powinien przejść szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Nadaje się do pracy jako pies służbowy, wartowniczy, obronny.

Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski jest psem harmonijnie zbudowanym, silnym, o mocnym kośćcu i umięśnieniu, w formacie trochę prostokątnym. Pies pewny siebie, opanowany, nieustraszony i niezależny. Jest oddany opiekunowi i doskonale pełni obowiązki stróża. Jest czujny, stanowczy, z silnie rozwiniętym instynktem terytorialnym. Często wykazuje skłonności dominacyjne. Nieumiejętnie prowadzony, staje się agresywny, dlatego powinien trafić w ręce osoby doświadczonej w kontaktach z psami o podobnym charakterze.

Przepisy ustawy o ochronie zwierząt wskazują ponadto, że:

  • prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia organu gminy właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa, wydawanego na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa,
  • zezwolenia nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów 9

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres