Po czym poznać, że twój pies cię kocha?

czy-pies-cie-kocha

Pies wita Cię w drzwiach

Jeśli Twój pies spokojnie wita Cię w drzwiach, leniwie, lecz z sympatią merdając ogonem, wiedz, że kocha Cię wystarczająco mocno. Namolne skakanie, bieganie w kółko i szczekanie wcale nie musi oznaczać, że pies darzy Cię wyjątkowo silnym uczuciem, ale że po prostu odczuł silny lęk separacyjny, który odreagowuje „kompulsywną” radością.

Pies patrzy na Ciebie zrelaksowanym, czułym wzrokiem

O ile w psio-psich relacjach wpatrywanie się w oczy jest prowokacją i sygnalizuje agresję (dlatego też nie powinniśmy patrzeć w oczy obcemu psu), to w warunkach „domowych” ciepłe patrzenie sobie w oczy jest dowodem miłości. Niedawne badania z Japonii dowodzą, że psy nawiązują z nami kontakt wzrokowy nie tylko po to, aby podtrzymać dobre relacje, ale także dlatego, że działa to na nie jak narkotyk. Miho Nagasawa z Uniwersytetu Azabu twierdzi, że u psów patrzących z uczuciem na swojego opiekuna (i odwrotnie: u ludzi patrzących na pupila) wydziela się oksytocyna, zwana hormonem miłości i przywiązania. Niemal taka sama burza hormonalna wytwarza się w organizmie matki opiekującej się niemowlęciem. To pewnie dlatego większość psiarzy traktuje swoje zwierzaki jak małe dzieci…

Pies przytula się do Ciebie także wtedy, gdy niczego od Ciebie nie chce

Wylewny przytulas to najprostsza i najczystsza oznaka uczucia oznaczająca, że czworonóg po prostu pragnie Twojej obecności. (I nie wdrapuje Ci się na kolana tylko po to, żeby wyżebrać jeszcze jedno pyszne psie ciasteczko, którym go poczęstowałeś godzinę temu… Tak też bywa! Psy potrafią być bardzo interesowne.

Pies chce przebywać w Twojej obecności

Oddany swemu panu pupil przesiaduje zawsze w tym samym pokoju co on, nawet jeśli drzemie lub w skupieniu przeżuwa zabawki (pies, nie pan…). Choćby to, że pies wybiera na swoje legowisko miejsce blisko Twojego biurka czy łóżka oznacza, że Twoja bliskość jest mu miła.

Pies przynosi Ci swoje ulubione zabawki i zachęca do zabawy

Podobnie jak ludzie, psy, które mają „doła” lub odczuwają lęki, nie mają ochoty na zabawę. Szczęśliwe, kochane i kochające psy często przybiegają do swoich opiekunów z ulubioną, najbardziej pogryzioną, piszczącą i wymęczoną zabawką w pysku, zachęcając do wspólnej zabawy

Co NIE JEST oznaką uczucia?

Kiedy pies wariuje, gdy wychodzisz z domu.

Neurolog Gregory Berns, autor książki „Jak psy nas kochają”, który spędził dwa lata na badaniu aktywności fal mózgowych czworonogów, wyjaśnia:

– Przykro to mówić, ale to nie jest oznaka miłości. Lęk separacyjny jest powszechnym i głównym problemem behawioralnym. Nawet jeśli Twój pupil jest do Ciebie bezwarunkowo przywiązany, to dobrze ułożony i zrównoważony pies nie będzie reagował rozgorączkowaniem i paniką na Twoje wyjście, bo wie, że do niego wrócisz – wyjaśnia naukowiec. – Nie wiadomo do końca, dlaczego u niektórych psów rozwija się lęk separacyjny i nerwowo reagują na powrót opiekuna.

W moich badaniach nad neurologią czworonogów staram się ustalić, czy jest to nadaktywność systemu motywacyjnego – na zasadzie: „Naprawdę, tak strasznie Cię kocham, mój panie! – czy raczej reakcja lękowa i sposób na pozbycia się stresu – tłumaczy Berns.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 333

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

8 komentarzy do wpisu „Po czym poznać, że twój pies cię kocha?”

  1. W moim przypadku dużo się zgadza,tylko jak ja wychodzę z domu pieski są, bardzo smutne,a jak wracam to się bardzo cieszą,a mały mnie gryzie po nogach z radości.

    Odpowiedz
  2. Zgadzam się. Ale ciekawi mnie to dlaczego mój pies wyje gdy o 5 rano wchodzimy do pracy A on musi być 9godz sam i zaraz po wyjściu przez 30/40minut wyje. A mieszkam w bloku. Na całe szczęście sąsiedzi są wyrozumiali. Na całe szczęście co 5 tydzień zostaje sam w domu

    Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres