Nadpobudliwy pies – jak go uspokoić?

Nadpobudliwy pies

Masz w domu szczeniaka lub dorosłego psa, który nie potrafi panować nad swoimi emocjami i jest nadpobudliwy? Chcesz wiedzieć, jak uspokoić nadpobudliwego psa? Zastanawiasz się, czy istnieją tabletki na uspokojenie psa oraz skąd się bierze nadpobudliwość u szczeniaka? Przeczytaj.

Skąd się bierze nadpobudliwość u psa?

Psy są często nadpobudliwe, gdy nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb fizjologicznych, czyli: aktywności fizycznej, żucia, gryzienia, socjalizacji z innymi psami, ruchu, zabawy, uwagi opiekuna, kopania czy węszenia. Są wówczas niespokojne i zestresowane.

Zwierzęta nie lubią się nudzić, gdy są same w domu. Nie wszystkie potrafią znaleźć sobie zajęcie. Mogą być wówczas sfrustrowane, co będzie się przejawiać nadpobudliwością. W takiej sytuacji należy im pomóc i skoncentrować ich uwagę np. na zabawkach edukacyjnych dla psa.

Przyczyną nadpobudliwości mogą być także niektóre schorzenia, szczególnie te, którym towarzyszy świąd i dyskomfort. Przykładem mogą być pasożyty skóry (nużyca, świerzb lub inwazja pcheł). Jeśli podejrzewasz, że przyczyną nadpobudliwości czworonoga są ektopasożyty, niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii na wizytę.

Musisz też wiedzieć, że niektóre rasy psów mają większą potrzebę aktywności fizycznej niż inne, co może być przez część opiekunów mylone z nadpobudliwością. Przykładowo jack russel terrier oraz inne teriery potrzebują dużo ruchu każdego dnia i są niespokojne, gdy ta potrzeba nie zostaje zaspokojona.

W jakich sytuacjach psy są nadpobudliwe?

Czworonogi często są nadpobudliwe, gdy witają się z opiekunem, który wchodzi do mieszkania po kilkugodzinnej nieobecności. Wynika to z ich ekscytacji i dużej ilości bodźców w krótkim czasie. Psy same w mieszkaniu często się po prostu nudzą, dlatego powrót ukochanego opiekuna jest dla nich dużym wydarzeniem. Cieszą się, ale nie potrafią sobie radzić z emocjami, stąd mogą skakać, biegać i popisywać się.

Dostanie nowej zabawki, pojawienie się w domu nowego przedmiotu, innego psa lub zwierzęcia może być dla psa tak intensywnym wydarzeniem, że nie będzie w stanie usiedzieć w miejscu i reaguje w sposób nadpobudliwy. Oczywiście zainteresowanie nowym przedmiotem lub zwierzęciem jest naturalne, ale bieganie bez celu, skakanie czy podgryzanie jest nie na miejscu i nie należy na to pozwalać.

Psy mogą być nadpobudliwe także podczas zabawy, np. aportowania lub zabawy z ringo. Mogą wówczas nie chcieć oddać piłki czy dysku, ustalać swoje własne zasady i wykluczać opiekuna z zabawy.

Wiele szczeniąt jest nadpobudliwych, co poniekąd wynika z ich fizjologii, ale też ich naturalnej ciekawości świata i dużej potrzeby zabawy. Często uchodzi to im na sucho. Domownikom i wszystkim dookoła wydaje się to urocze i zabawne, dlatego nie walczą z tym w żaden sposób. Opiekunowie przeważnie reagują dopiero wtedy, gdy te nieprawidłowe reakcje szczeniaka, np. skakanie podczas witania się, stają się bardzo nachalne, czyli, gdy takie zachowanie zostało już u psa utrwalone.

Nadpobudliwe są także dorosłe i starsze psy. Wynika to m.in. z niewprowadzenia odpowiednich zasad, których pies powinien się trzymać. Czworonóg wówczas nie potrafi skupić swojej uwagi i wyciszyć się, ponieważ nie ma poczucia bezpieczeństwa i nie radzi sobie w zwykłych sytuacjach.

Jak rozładować nadmiar energii u psa?

 • długie spacery

Lepiej pójść na cztery spacery w ciągu dnia, w tym jeden dłuższy, np. godzinny, niż wychodzić sześć razy dziennie na kilka minut. Pupil na spacerach załatwia nie tylko swoje potrzeby fizjologiczne, ale także inne, podstawowe, takie jak: węszenie czy gryzienie. To także doskonały czas na zabawę oraz socjalizację z innymi psami.

 • zabawa z innymi psami

Twój pupil ma przyjazne nastawienie do psów i chętnie się z nimi bawi? Umów się z innym opiekunem czworonoga na wspólny spacer. Oba psy powinny mieć podobne oczekiwania względem wspólnej zabawy. Reaguj, jeśli jeden z nich będzie zbyt nachalny, a drugiemu będzie to przeszkadzać.

 • zabawa na zewnątrz

Wyjdź naprzeciw upodobaniom Twojego czworonoga. Część z nich lubi bawić się z opiekunem, inne wolą bawić się z psami, a pozostałe wolą skupić się na znalezionej gałęzi.

Na spacery możesz też zabierać zabawki. Na początku wypróbuj różne rodzaje zabawek, np.: szarpaki, frisbee, ringo i piłki. Dostosuj je do wielkości pyska pupila. Wybierz te wykonane z materiałów wysokiej jakości i w kolorach, które pies najlepiej widzi (niebieskie, fioletowe, żółte i pomarańczowe).

 • plac zabaw dla psów

To doskonałe rozwiązanie, jeśli szukasz bezpiecznego miejsca dla Twojego czworonoga z różnorodnymi bodźcami. Znajdziesz tam tor z przeszkodami, równoważnie, płotki i tunele. To doskonałe miejsce do zaspokojenia potrzeby codziennej aktywności pupila, ale nie tylko. Możesz tutaj rozpocząć lub kontynuować szkolenie czworonoga. Takie place znajdziesz w większych miastach. Warto także stworzyć plac zabaw dla swojego psa we własnym ogrodzie lub na podwórku.

 • zabawa w domu (mieszkaniu)

Pies powinien bawić się przede wszystkim na spacerze, a w domu jedynie odpoczywać i spożywać posiłki. Jednak energię bardzo aktywnych psów należy odpowiednio ukierunkować także w domu, co często wiąże się też z organizacją zajęć w mieszkaniu. Możesz bawić się razem z psem. Wybierz takie zabawy, które będziesz mógł zrealizować na małej przestrzeni. Wykorzystaj np. piłeczki lub sznury do przeciągania.

Jeśli chcesz, by pies zajął się sobą w domu, ale jednocześnie się nie nudził, kup lub wykonaj sam zabawki edukacyjne, np. maty węchowe lub puzzle do przesuwania. Tego typu zabawki rozwijają logiczne myślenie, uczą cierpliwości i koncentracji. Dobrym pomysłem jest też danie psu gryzaków. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub naturalne. Wypróbuj Pedigree Ranchos Originals.

Jakie czynności i sytuacje uspokoją psa?

Pies uspokoi się, gdy poczuje się bezpiecznie, a wszystkie jego potrzeby fizjologiczne zostaną zaspokojone. Chodzi tutaj nie tylko o pełen brzuszek, ale też, jak wspominaliśmy, potrzebę węszenia, gryzienia czy dostosowaną do potrzeb i możliwości aktywność fizyczną. Każdy pies jest inny i ma inne potrzeby, dlatego co innego też go uspokaja. Ważne, by skupić uwagę czworonoga na danej czynności lub przedmiocie. To pomoże mu się wyciszyć.

 • masaż

Sprawdzi się u pieszczochów. Psy lubią być masowane, gdy odpoczywają. Wyciszający masaż raczej nie zainteresuje ich, gdy są na spacerze lub ktoś obcy wszedł do mieszkania. Masuj pupila w tych miejscach, w których sprawia mu to największą przyjemność. Są to między innymi brzuch psa, przednie łapy, okolica czołowa, szyja oraz podbródek. Wiele psów lubi także masaż okolicy lędźwi i zadu.

 • sen w bezpiecznym miejscu

Niezależnie od tego, czy pies mieszka w bloku, czy na dworze, powinien mieć swoje wygodne i dostosowane do wielkości legowisko. Dobrze, gdyby było w miejscu, w którym piesek będzie mógł obserwować całe pomieszczenie, ale też jednocześnie będzie dawało mu nieco prywatności. Psy przesypiają większą część dnia, dlatego nie należy im przeszkadzać, gdy odpoczywają, ponieważ mogą się wówczas stać rozdrażnione i niespokojne.

 • kopanie w ziemi

To jedno z instynktownych zachowań czworonoga. Pies kopie w ziemi, bo czuje zapach małych gryzoni, chce ochłodzić się w dziurze w ziemi w upalny dzień, odprężyć się lub po prostu zabić nudę i czymś się zająć. Kopiąc, skupia się na tej czynności i nie rozprasza się wszystkim dookoła tak łatwo, jak zazwyczaj. To dla niego także wysiłek fizyczny. Pozwól mu na to, jeśli nie zniszczy przy okazji Twoich grządek kwiatowych w ogródku.

 • pływanie

Sprawdzi się dla psów, które uwielbiają aktywność w wodzie i najchętniej by z niej nie wychodziły. Pływanie, podobnie jak kopanie w ziemi, zmusza psa do koncentracji na jednej czynności, przez co pupil się wycisza. Jednocześnie jest to forma aktywności fizycznej, która jest podstawową potrzebą fizjologiczną.

 • węszenie

To jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych psa. Psi nos jest wielokrotnie bardziej czuły na zapachy niż ludzki. Nic więc dziwnego, że zmysł węchu odgrywa u psów aż tak dużą rolę. Węsząc, psy są skoncentrowane i stopniowo się wyciszają, ponieważ skupiają swoją uwagę na danym bodźcu lub wielu bodźcach zapachowych w okolicy. Zachęć pupila do węszenia w domu, np. za pomocą maty edukacyjnej z psimi smakołykami. Możesz w niej ukryć przysmaki np. Pedigree Biscrock Original.

 • lizanie łap lub iskanie się

W ten sposób pies sam się wycisza. Liże zazwyczaj zarówno stronę zewnętrzną, jak i podeszwową łap i mruży przy tym oczy. Nie przeszkadzaj mu w tej czynności, nie wołaj go i nie zachęcaj do dalszej zabawy. Daj mu czas się wyciszyć.

 • gryzienie i żucie

Potrzeba gryzienia występuje nie tylko u szczeniąt, ale także u dorosłych psów i seniorów, dlatego każdy pies powinien móc ją codziennie zaspokajać. Przydatne będą zabawki do gryzienia, które sprawdzą się w domu, ale też na zewnątrz, podczas spaceru. Możesz korzystać także z bezpiecznych, naturalnych przekąsek do gryzienia.

Pamiętaj, by nigdy nie dawać psom do gryzienia kości. Ich ostre krawędzie mogą uszkadzać błonę śluzową przewodu pokarmowego i być przyczyną niedrożności jelit. Dla zdrowia i życia psa groźne są nie tylko te duże kości, ale także te małe.

 • leki weterynaryjne

Są przepisywane przez lekarza weterynarii. Sprawdzają się w sytuacjach, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies nie poradzi sobie w nowej sytuacji i może być nadpobudliwy. Nigdy nie dawaj psu żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Leki ludzkie, ale też przeznaczone dla innych psów lub zwierząt, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia czworonoga.

Jak zapanować nad nadpobudliwym psem?

Pracę z nadpobudliwym psem należy rozpocząć już od pierwszego dnia, gdy pojawi się u Ciebie w domu. Oczywiście najlepiej pracować ze szczeniakiem, który szybciej się uczy, bo nie ma jeszcze utrwalonych zachowań, ale możesz pracować z czworonogiem w każdym wieku, nawet z seniorem.

Pierwsze, co musisz zrobić, to wyznaczyć granice i określić, co psu wolno, a czego nie. Ustal to razem ze wszystkimi domownikami. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest konsekwencja i cierpliwość. W przypadku, gdy pies skacze na domowników, którzy przekraczają próg mieszkania, reagować muszą wszyscy. Psu należy dać jasny komunikat, że takie zachowanie jest nieakceptowalne.

Staraj się skupić uwagę nadpobudliwego psa na danej czynności lub przedmiocie. Możesz na przykład wyciągać interesującą zabawkę lub piłkę, która ma niestandardowy tor toczenia się, ze względu na przesunięty środek ciężkości. Rodzaj zabawki zależy od upodobań pupila.

Gdy uda Ci się koncentrować jego uwagę na tym, na czym Ci zależy, rozpocznij naukę samokontroli. Początki nie będą należeć do najłatwiejszych, ale pozwoli to psu wyciszyć się oraz będzie wstępem do nauki kolejnych komend.

Jeśli zachowanie psa może być niebezpieczne dla innych zwierząt lub ludzi, odseparuj go od innych, np. zamykając w innym pomieszczeniu. Wpuść go do grupy, gdy ten się uspokoi. W przypadku, gdy po powrocie wciąż jest niespokojny, należy ponownie go odseparować. To bardzo żmudne ćwiczenie, które będzie wymagać od Ciebie dużo cierpliwości. Na szczęście najtrudniejsze są pierwsze dni. Piesek szybko zrozumie, o co Ci chodzi i jakiego zachowania nie akceptujesz.

Jedną z metod jest także utrata spodziewanej nagrody. Nie nagradzaj psa smakołykiem, jeśli ten był w jakiejś sytuacji niespokojny i nieposłuszny. Daj mu psi przysmak dopiero wtedy, gdy się wyciszy. Uważaj jednak, żeby pies nie stracił do Ciebie zaufania.

Opiekunowie nie zawsze dają radę zapanować nad nadpobudliwym psem, który zachowuje się jak wulkan energii. Warto jednak reagować od razu. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób reagować lub Twoje metody są nieskuteczne, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu wykluczenia niektórych schorzeń, a następnie z behawiorystą lub lekarzem weterynarii wykwalifikowanym w leczeniu niepożądanych zachowań u zwierząt domowych.

Niektórzy lekarze zalecają stosowanie karm weterynaryjnych z tryptofanem, czyli aminokwasem, z którego powstaje serotonina. Taka dieta pomaga w terapii nadpobudliwego czworonoga. Po wykluczeniu przyczyn leżących w układzie neurologicznym (lub innym), lekarz udzieli Ci także rad, w jaki sposób postępować z nadpobudliwym psem lub skieruje do doświadczonego behawiorysty.

Jednym z rozwiązań jest stosowanie także leków uspokajających dla psów, z zalecenia lekarza weterynarii. Musisz jednak wiedzieć, że to ostateczność. Środki farmakologiczne nie będą działać na przyczyny nadpobudliwości psa, jeśli te wynikają z braku wprowadzonych zasad lub niezaspokojonych potrzeb fizjologicznych, dlatego nie pomogą na dłuższą metę.

Szkolenie psa pod okiem behawiorysty odbywa się w grupie lub są to zajęcia w pojedynkę z psem. Wszystko zależy od schematu postępowania specjalisty. To doskonała okazja, by pupil nauczył się także samokontroli oraz poznał inne podstawowe komendy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 160

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

5 komentarzy do wpisu „Nadpobudliwy pies – jak go uspokoić?”

 1. lęk objawia sie agresją pies przezywa traume ze znów straci ukochanego pana ale jednoczesnie czuje pani strach przed nieporadnoscią sytuacji przejmując emocje mój pies kiedy przezywa nadmierną ekscytacje i w nią wpada równiez staje sie nieokiełznany i totalnie traci ze mną połączenie nie reagując na komendy wiec kiedy zaczyna byc niespokojny i nie mogę sobie z tym poradzić rzucam jego smycz na ziemie i uciekam ….to wprawia go w powazne zakłopotanie ,niestety nie działa to kotami dlatego najlepiej jest miec juz kota w domu przed przybyciem psa

  Odpowiedz
 2. Mam psa ze schroniska. Męczymy sie z nim trzeci rok i nic nie pomaga. Były szkolenia, behawioryści, pies (sterylizowana suka, ok. 7 letnia, waga 21 kg) jest agresywna, rzuca się na ludzi i duże psy. W kagańcu dostaje takiego szału, że nie można jej utrzymać. Brak możliwości „obrony” budzi w niej paniczny lęk, przestaje reagować na komendy. Niestety zdarzyło sie, że na smyczy złapała sąsiada za rękaw, oskarżenia o pogryzienie (na szczęście nie ugryzła). Nie wiem, gdzie szukać pomocy, bo jak na razie żadne metody się nie sprawdziły. Behawiorysta radzi obrożę elektryczną. Czy nie można dobrać jakiś leków? Ale weterynarze nie chcą zapisywać, jeden też radził obroże elektryczną. Czy może istnieją weterynarze psychiatrzy?

  Odpowiedz
  • Dobry behawiorysta na pewno nie poradziłby obroży elektrycznej. Trzeba poszukać kogoś naprawdę polecanego ze swojego miasta, popytać na psich grupach. Wszystkie z tych problemów da się rozwiązać pozytywnymi metodami. Może też pomóz weterynarz behawiorysta, w Krakowie jest taki w Przychodnia Nasza.

   Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zapalenie spojówek u psa
Zdrowie

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

Zapalenie spojówek to choroba, która atakuje nie tylko ludzi, ale także psy. Nieleczona może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku, dlatego należy reagować od

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres