Jak uspokoić psa, który trzęsie się ze strachu przed burzą?

Pies przed burzą

Burza to spektakularne zjawisko pogodowe, które część ludzi fascynuje, a innych przyprawia o gęsią skórkę. Psy również reagują na nią skrajnie różnie – jedne z zainteresowaniem wpatrują się przez okno, podziwiając rozbłyski na niebie, a inne kulą się pod stołem, trzęsą i wpadają w panikę. Zastanawiasz się, jak pomóc psu, który boi się burzy? Sprawdź, jakie metody leczenia lęku przed burzą są najbardziej skuteczne u psa.

Skąd wiadomo, że pies boi się burzy? Objawy lęku u psa

Psy mają o wiele bardziej czuły słuch niż ludzie, dlatego są bardziej wrażliwe na bodźce dźwiękowe. Gwałtowne, spontaniczne dźwięki burzy i towarzyszące im rozbłyski błyskawic na niebie sprawiają, że pies często odczuwa niepokój – nie rozumie, co się dzieje wokół niego, i trudno mu się dziwić – burza dla samych ludzi przez wiele tysiącleci była zjawiskiem niezrozumiałym.

Objawy mogą się nasilać przy okazji każdej kolejnej burzy i przez to może się u psa utrwalić przekonanie, że ma się czego bać – efektem jest fobia.

Objawy lęku przed burzą u psa

Jak rozpoznać, że nasz pies przeżywa właśnie silny lęk? Oto najczęstsze symptomy:

  • szukanie kryjówki;
  • dyszenie mimo braku wysiłku;
  • drżenie całego ciała;
  • brak zainteresowania zabawą;
  • może szczekać i wyć (gdy słyszy grzmoty);
  • nadwrażliwość na dotyk – pies nie chce być dotykany;
  • niepokój;
  • brak apetytu.

Dlaczego psy boją się burzy?

Psy lepiej słyszą

Psy mają doskonały słuch. Potrafią usłyszeć dźwięki, które dla człowieka są niesłyszalne. Dlatego głośne dźwięki grzmotów, wiatru, ulewy czy gradobicia są dla psów o wiele bardziej intensywne i głośniejsze niż dla ludzi – a przez to nieraz budzące większy lęk.

Nieznajomość dźwięków towarzyszących burzy

Czworonogi mogą odczuwać niepokój, gdy pierwszy raz usłyszą dźwięki burzy. Jeśli pupil będzie sam podczas burzy, nie będzie z nią oswojony ani niczym zajęty, to może za bardzo skupić się na głośnych, gwałtownych dźwiękach, którym towarzyszą rozbłyski na niebie. Jeśli pupil nie będzie dalej oswajany z burzą, to może utrwalić się w nim lęk przed tym zjawiskiem. Dlatego oswajanie psa z dźwiękami burzy warto rozpocząć jak najwcześniej.

Fobia przed burzą

Fobia, czyli zaburzenie, którego objawem jest w tym przypadku lęk przed burzą, powstaje na skutek traumatycznych przeżyć, z którymi pies nie potrafi sobie poradzić. Jest to bardzo poważny stan, który wymaga konsultacji ze specjalizującym się w zachowaniach lekarzem weterynarii lub z zoopsychologiem. Leczenie fobii u psa może być trudne i długie. Wymaga od opiekuna dużo cierpliwości i czasu, ponieważ na efekty trzeba czasem czekać nawet kilka miesięcy.

Elektryzowanie się sierści u psa

Naelektryzowane powietrze towarzyszące burzy może być dla psów nieprzyjemne, szczególnie rasy psów z długą sierścią oraz psy z włosami odczuwają je szczególnie mocno – ich sierść się silnie elektryzuje i może im to sprawiać dyskomfort. Na szczęście możesz takiemu psu w bardzo łatwy sposób pomóc – wystarczy, że wilgotną, czystą ściereczką przetrzesz futro czworonoga, gdy widzisz i słyszysz już, że zbliża się burza. Sierść nie powinna się wówczas elektryzować, ale dla pewności warto powtarzać tę czynność co kilkanaście minut.

Współodczuwanie lęku opiekuna

Jeśli opiekun odczuwa lęk związany z burzą i nie potrafi ukryć strachu ani zapanować nad swoimi emocjami, to pies może instynktownie założyć, że dźwięki burzy oznaczają niebezpieczeństwo. Wówczas może zacząć współodczuwać lęk ze swoim opiekunem.

Jak uspokoić psa w czasie burzy?

Terapia behawioralna

Celem terapii behawioralnej jest zapoznanie pupila z dźwiękami burzy (ale może to dotyczyć również np. odpalanych petard) i oswojenie go z nimi. O wiele łatwiej pracuje się ze szczenięciem, które z chęcią poznaje nowe bodźce, i które jest bardziej podatne na szkolenie. Jednak dorosły pupil czy nawet pies senior  też może się pozbyć lęku przed burzą – wystarczy tylko nieco z nim popracować oraz cierpliwie czekać na efekty. Musisz jednak wiedzieć, że efekty nigdy nie są widoczne od razu. Najprawdopodobniej będzie trzeba na nie poczekać kilka tygodni lub miesięcy.

Terapia powinna być przeprowadzana przez doświadczonego psiego behawiorystę lub lekarza weterynarii, który specjalizuje się w zachowaniach zwierząt.

Zachowaj spokój

Gdy Twój pies zauważy, że się stresujesz, to sam też na pewno nie będzie się w stanie zrelaksować. Staraj się nie stresować ani nadchodzącą burzą, ani reakcją swojego pupila na dźwięki grzmotów. Jeśli odczuwasz silny lęk związany z burzą, to najlepiej poproś drugą osobę o zajęcie się czworonogiem, tak by nie przenosić zdenerwowania na psa, któremu takie emocje mogłyby się udzielić.

Preparaty z feromonami

Preparaty z feromonami mają postać sprayów, dyfuzorów lub obroży dla psów. Szczególnie dobrze sprawdzi się dyfuzor, który po podłączeniu do kontaktu zaczyna wydzielać feromony podobne do tych, które wydziela suczka podczas karmienia swojego potomstwa. Takie substancje działają nie tylko na szczenięta, ale też na dorosłe psy. Musisz jednak wiedzieć, że skuteczność takich preparatów nie jest wysoka, jeśli nie zastosujesz równolegle żadnych innych metod, które pomogą Ci uspokoić czworonoga podczas burzy. Takie produkty powinny jedynie wspomagać inne techniki, które mają na celu zrelaksowanie psa.

Masaż uspokajający

Warto poznać relaksacyjny masaż dla psa TTouch. Nie wymaga on użycia siły. To bardzo dobra metoda relaksacyjna, która polega na wykonywaniu okrężnych ruchów dłońmi na niemalże całym ciele pupila. Metoda ta redukuje poziom stresu u czworonoga, przez co pies lepiej odnajduje się w danym otoczeniu.

Kryjówka dla psa w czasie burzy

Jeśli Twój pies bardzo boi się burzy, zawczasu przygotuj dla niego spokojne i wyciszone miejsce, w którym nie będzie widział błyskawic na niebie ani nie będzie słyszał grzmotów. Wystarczy, że zasłonisz rolety czy zasłony i włączysz nieco głośniej radio. Oczywiście pupil nie da się nabrać i prawdopodobnie i tak usłyszy burzę, ponieważ ma bardzo dobry słuch, ale te dodatkowe bodźce dźwiękowe z głośników nieco go rozproszą, przez co nie będzie aż tak się na niej skupiał.

Jeżeli Twój pies jest przyzwyczajony do przebywania w klatce dla zwierząt i dobrze się w niej czuje, to warto z niej skorzystać w takiej sytuacji. Pamiętaj, by zakryć wówczas jej dach kocem z bawełny lub innym materiałem, który dobrze przepuszcza powietrze.

Uspokajające akcesoria dla psa

Czworonogi wyciszają się, gdy gryzą i żują, dlatego warto zostawić psu w kryjówce ulubiony psi gryzak, licząc na to, ze się nim zainteresuje. Może to też być pluszak czy jakakolwiek inna zabawka, którą pupil bardzo lubi.

Dobre efekty przynosi też założenie psu kamizelki przeciwlękowej. Taki produkt możesz kupić w sklepach zoologicznych. Kamizelki są dostępne w wielu rozmiarach, dlatego raczej nie będziesz mieć trudności w znalezieniu takiej, która będzie pasowała na Twojego pupila. Kamizelka w bezpieczny sposób uciska ciało psa w określonych miejscach, dzięki czemu jest mu łatwiej się uspokoić i zrelaksować.

Jeśli nie jesteś pewien, czy kamizelka zadziała i nie chcesz wydawać pieniędzy na produkt, który może się nie sprawdzić, spróbuj stworzyć taką kamizelkę samodzielnie. Będziesz potrzebować jedynie rolki bandażu elastycznego, którą dostaniesz w każdej aptece. Rozwiń bandaż i chwyć za jego oba końce. Przełóż go przez klatkę piersiową psa w taki sposób, by jego końce przebiegały na wysokości łopatek. Skrzyżuj je ze sobą. Następnie poprowadź końce w kierunku kończyn miednicznych, włóż je pod pachwiny i poprowadź z obu stron ogona ku górze w kierunku grzbietu. Teraz wystarczy każdy z wolnych końców przywiązać do poprowadzonych pasm bandaża na wysokości lędźwi czworonoga. Staraj się je jednak przywiązać po bokach ciała, a nie na wysokości kręgosłupa. Tak zawiązany bandaż powinien delikatnie uciskać ciało pupila (jak kamizelka przeciwlękowa), co pomoże mu w zrelaksowaniu się.

Kontakt z psem, który nie boi się burzy

Jeśli masz w domu dwa psy, z których tylko jeden boi się burzy, to staraj się nie izolować ich od siebie, gdy burzę słychać już z oddali. Chodzi o to, że pies, który się boi, ma obok siebie dobry przykład prawidłowego zachowania w tej sytuacji, dlatego warto to dobrze wykorzystać.

Oczywiście istnieje ryzyko, że zadziała to odwrotnie i w efekcie oba psy zaczną się bać burzy, dlatego należy trzymać się kilku zasad. Po pierwsze, podczas burzy zajmij czymś oba czworonogi. Nie przerywaj zabawy czy ćwiczeń komend nawet wtedy, gdy usłyszysz grzmot, a po drugie – nagradzaj psy bardzo atrakcyjnymi smakołykami, jeśli poprawnie wykonają dane ćwiczenie i zachowają spokój. To wzmocni ich prawidłowe reakcje.

Leki uspokajające dla psa – tak czy nie?

Jeśli wszystkie pozostałe metody okazały się nieskuteczne, a Twój pupil wciąż panicznie boi się burzy, to warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o lekach, które pomogą mu się wyciszyć. Musisz jednak wiedzieć, że leki nie wyleczą u psa lęku, a jedynie złagodzą objawy, które wiążą się zaburzeniem lękowym.

Są takie leki, które działają od razu, ale na efekt niektórych trzeba poczekać dłużej, np. dwa-cztery tygodnie od rozpoczęcia leczenia. Te, które działają od razu, wymagają rozdzielenia zalecanej dziennej dawki na dwie, trzy lub nawet cztery porcje, by lek miał możliwość efektywnie wchłonąć się z przewodu pokarmowego do krwi. Oznacza to, że lek podany dopiero wtedy, gdy burzę widać już na horyzoncie, może po prostu nie zdążyć zadziałać. Stąd skuteczność takich leków nie zawsze jest wysoka.

Podawanie psom leków uspokajających wymaga od opiekuna zaznajomienia się z prognozą pogody na najbliższe godziny i dni. Wiedząc, że synoptycy przewidują burzę, możesz się do tego przygotować i rozpocząć podawanie psu leku z wyprzedzeniem. Niestety, burza jest zjawiskiem dynamicznym, które nie zawsze da się przewidzieć. Oznacza to, że możesz po prostu nie zdążyć podać odpowiedniej dawki leków na czas, by zadziałały.

Leki uspokajające dla psa, który boi się burzy, to rozwiązanie tymczasowe. Można je podawać przez krótki czas, ale z pewnością nie jest to właściwe rozwiązanie na dłuższą metę. W pierwszej kolejności należy zawsze spróbować skorzystać ze wszystkich metod niefarmakologicznych i rozpocząć terapię pod okiem doświadczonego specjalisty – zoopsychologa lub lekarza weterynarii.

Czy można wyleczyć psa z panicznego lęku przed burzą?

Wyleczenie psa z panicznego lęku przed burzą jak najbardziej jest możliwe, ale nie spodziewaj się efektów od razu. Potrzeba na to czasu, konsekwencji i cierpliwości. Zaburzenia lękowe są poważnymi zaburzeniami psychicznymi, których nie da się wyeliminować od ręki. Potrzebna jest terapia i stopniowe przełamywanie lęków – krok po kroku, by w końcu burza stała się dla Twojego czworonożnego przyjaciela zjawiskiem obojętnym.

Warto przy tym wiedzieć, że psy boją się nie tylko typowych dla burzy dźwięków, czyli grzmotów, ale też szumu drzew, które kołyszą się przez silny wiatr, ulewy, gradobicia i błyskawic. Chcąc pomóc pupilowi, musisz w pierwszej kolejności ustalić, czego Twój pies boi się najbardziej – najczęściej są to odgłosy grzmotów, ale nie zawsze.

Dobre efekty przynosi puszczanie pupilowi nagrań burzy, które znajdziesz w Internecie. Na taki seans dźwiękowy wybieraj momenty, w których pies jest czymś zajęty – np. gdy ćwiczycie razem naukę komend, jesteście w trakcie treningu z posłuszeństwa lub gdy pies ma dobry humor i z ekscytacją bawi się ulubioną zabawką. Chodzi o to, że pies powinien mieć jakieś zajęcie, by nie skupiał się za bardzo na tym dźwięku.  Nagranie musisz puścić na tyle głośno, by czworonóg je usłyszał (psy ruszają małżowiną uszną, gdy nasłuchują, więc po tym poznasz, że je słyszy), ale też na tyle cicho, by się tych dźwięków nie wystraszył. Dbaj o to, by go nagradzać za każdym razem, gdy zachowa spokój – to bardzo ważny element terapii. Jeśli chodzi o trening czy ćwiczenie komend, to wybieraj raczej te prostsze. Ćwiczenie ma na celu po prostu zająć pupila i być pretekstem, by móc go nagrodzić. Dobra nagroda dla psa to taka, która bardzo motywuje Twojego pupila do dalszej pracy – może to być np. zabawa szarpakiem  lub psi smakołyk, np. PEDIGREE WRAP Przysmak z rozdrobnionej skóry wołowej i prawdziwym mięsem z kurczaka. Jeśli zauważysz, że pupil funkcjonuje prawidłowo i nie wpada w panikę mimo włączonych nagrań burzy, to możesz stopniowo zwiększać głośność.

Oswajanie z dźwiękiem burzy warto rozpocząć zimą, gdy znikome jest prawdopodobieństwo, że prawdziwa burza pojawi się za oknem. Będziesz mieć zatem sporo czasu, by przygotować go na burzę, która prawdopodobnie nadejdzie już za kilka miesięcy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 28

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Handling. Dwie strony medalu

Właściciele psów, którzy mają wątpliwości, czy poradzą sobie z pupilami na ringu, mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów

Zabawa z psem
Zachowanie

Jak bawić się z psem? Pomysły na zabawy z psem

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują różnorodnych bodźców, by rozwijać się i prawidłowo funkcjonować. Aportowanie i wspólne bieganie na spacerze mogą być niewystarczające dla psa z

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres