Jak uspokoić psa, który boi się wizyty w przychodni?

Pies boi się weterynarza

Musisz pojawiać się ze swoim pupilem w przychodni weterynaryjnej przynajmniej raz w roku, przy okazji szczepienia przeciwko wściekliźnie, które jest obowiązkowe dla wszystkich psów. Jednak powodów do wizyty w przychodni czy gabinecie weterynaryjnym może być w ciągu roku więcej – od obcinania pazurów po leczenie przewlekłych infekcji uszu. Dlatego już w wieku szczenięcym warto oswoić czworonoga z przebywaniem w wybranej przez Ciebie przychodni. Sprawdź, jak przygotować psa do wizyty adaptacyjnej w przychodni i jak zachować się, idąc z psem pierwszy raz do gabinetu weterynaryjnego.

Jak przyzwyczaić szczeniaka do wizyt w przychodni?

Pierwsze szczepienie

Pierwsza wizyta w przychodzi może być dla malucha bardzo stresująca. Szczenię powinno zostać przyniesione w transporterze lub na rękach przez opiekuna. Chodzi o to, że młody pies nie ma jeszcze wytworzonej odporności na prawidłowym poziomie, która uchroniłaby go przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jest przez to bardziej podatny na zachorowanie niż dorosłe psy. Dlatego szczenięta nie powinny mieć kontaktu z innymi psami w poczekalni (które mogą być chore), nie powinny swobodnie chodzić po gabinecie w trakcie wizyty i nie powinny w ogóle węszyć na terenie przychodni weterynaryjnej, ani bezpośrednio wokół niej. Na poznawanie nowych zapachów w przychodni przyjdzie jeszcze czas.

Po wyjściu z placówki daj pupilowi nagrodę, by miejsce mu się dobrze kojarzyło – może to być psi smakołyk lub ulubiona zabawka psa.

Przyzwyczajanie psa do bycia badanym

Każdy pies jest inny – niektóre nie mają problemu z kontaktem bezpośrednim i pozwalają opiekunowi, a nawet obcym osobom, na dotykanie ich i głaskanie prawie na całym ciele. Natomiast są też czworonogi, które takiego bliskiego kontaktu nie lubią i co więcej, nie akceptują go. Dlatego psa należy oswajać z dotykiem już od jego pierwszego dnia w Twoim domu. Staraj się dotykać jego grzbietu, ogona, kończyn na całej długości (w tym opuszków palców), uszu i okolic policzków. Oczywiście nie rób nic na siłę – skracaj dystans stopniowo, gdy szczeniak jest zrelaksowany i wszystkie jego podstawowe potrzeby fizjologiczne zostały zaspokojone. Nagradzaj go za każdym razem, gdy zachowa spokój np. podczas dotykania jego uszu czy okolicy kolana. Zaglądaj też pupilowi regularnie do jamy ustnej i kontroluj liczbę zębów oraz ich stan. Ponadto myj psu zęby codziennie za pomocą specjalnej szczoteczki do zębów i pasty przeznaczonych dla psów. Raz w tygodniu warto też zaglądać do uszu psa, ponieważ infekcje uszu zdarzają się u psów dość często, szczególnie u ras z oklapniętymi uszami – być może w przyszłości będzie trzeba płukać profilaktycznie uszy czworonoga, by zapobiec rozwojowi takiej infekcji. Przyzwyczajaj szczeniaka również do dźwięku cążków do obcinania pazurów. W tym wieku najprawdopodobniej nie ma jeszcze takiej potrzeby, by mu je przycinać, ale warto przykładać narzędzie do jego pazurów i oczywiście nagradzać go za każdym razem, jeśli będzie spokojny. Dzięki temu nieco się z cążkami oswoi.

Pierwsza wizyta adaptacyjna w przychodni

Czworonóg może zacząć wychodzić na spacery około 2 tygodnie po ostatnim szczepieniu przeciwko chorobom zakaźnym (chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej). To odpowiedni moment, by rozpocząć socjalizację pupila. Zaszczepiony według harmonogramu szczepień i odrobaczony szczeniak jest gotowy na eksplorowanie terenu i zapoznanie z innymi (zdrowymi) czworonogami. Możesz zapisać pupila do szkoły dla psów, gdzie trenerzy i zoopsychologowie pomogą Ci w poprowadzeniu go i wyeliminowaniu ewentualnych niepożądanych zachowań. To także odpowiedni czas na wizytę adaptacyjną w przychodni weterynaryjnej, do której będziesz chodzić z pupilem.

Warto telefonicznie poinformować lekarza weterynarii, że chcesz się zapisać na taką wizytę ze swoim czworonogiem. Przygotuj ulubione psie przysmaki, które będziesz podawać psu w ramach nagrody za  zachowanie spokoju w przychodni. Ważne, by nagroda była bardzo atrakcyjna dla szczeniaka – powinny to być jego ulubione smakołyki lub ulubiona zabawka. Dzięki temu nagroda będzie go bardziej motywować do dalszej współpracy.

Taka wizyta to doskonała okazja, by przedyskutować z lekarzem weterynarii plan dalszej profilaktyki zdrowotnej – co pół roku należy umawiać się na przegląd stomatologiczny, po ukończeniu przez psa trzeciego miesiąca życia należy też zapisać się na szczepienie przeciwko wściekliźnie, które jako jedyne jest w świetle prawa obowiązkowe. Możesz też porozmawiać o profilaktycznym badaniu krwi oraz o tym, kiedy kastrować psa.

Jak zachować się, idąc z psem do lekarza wterynarii?

Pierwsza wizyta z psem w nowej przychodni

Jeśli wybierasz się z psem na wizytę do nowej przychodni weterynaryjnej, warto wcześniej umówić się na wizytę adaptacyjną, która pozwoli pupilowi zapoznać się z nowym miejscem i da szansę, by czworonóg dobrze sobie skojarzył to miejsce. To szczególnie istotne, jeśli pupil jest przewlekle chory (co wiąże się z częstymi wizytami w przychodni) i źle znosił wizyty w poprzedniej przychodni, a będziecie od teraz częściej pojawiać się w nowej placówce. Oczywiście kluczową rolę w takiej wizycie odgrywają psie przekąski, które należy podawać psu w formie nagrody za zachowanie spokoju.

Jak przygotować psa do wizyty w przychodni?

Zabierz czworonoga wcześniej na dłuższy spacer, by zaspokoił swoją potrzebę biegania, węszenia i tropienia. Możesz też pobawić się z pupilem w przeciąganie za pomocą szarpaka lub poćwiczyć aportowanie. Pies powinien odczuwać satysfakcję po takim spacerze.

Uzgodnij z lekarzem weterynarii, czy pupil może dostać posiłek przed wizytą, czy jest to niewskazane. Jeśli lekarz weterynarii zaplanował na tej wizycie badanie krwi, to pies nie może jeść przez około 8 godzin, chyba że lekarz weterynarii zalecił inaczej.

Jak wybrać przychodnię dla psa?

Lekarze weterynarii przyjmują w gabinetach, przychodniach, lecznicach i klinikach weterynaryjnych. Gabinet jest najmniejszą spośród tych wszystkich placówek, ale musisz wiedzieć, że wielkość czy wyposażenie miejsca to kwestia drugorzędna. Najważniejsze, by wybrać doświadczonego, ambitnego i pełnego empatii lekarza weterynarii, który pracuje ze zwierzętami towarzyszącymi.

Dobrze, jeśli taka placówka będzie się znajdowała blisko Twojego domu – to duże ułatwienie, bo nie będzie trzeba daleko jechać, jeśli coś Cię nagle zaniepokoi lub gdy po prostu wybierzesz się z psem na szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym.

Jak rozpoznać, że pies panicznie się boi?

Wystraszony pies – objawy:

 • ucieka do opiekuna na ręce lub trzyma się blisko jego nogi;
 • może szczerzyć zęby;
 • może warczeć i przyjmować postawę obronną;
 • nie pozwala się dotknąć;
 • szuka schronienia;
 • nie chce wyjść spod krzesła w poczekalni;
 • nie chce wejść do gabinetu;
 • może mimowolnie oddać mocz;
 • unika kontaktu wzrokowego;
 • jest niespokojny, czujny;
 • nie jest zainteresowany zabawkami;
 • nie chce jeść (nawet psich smakołyków);
 • szczeka;
 • drży, kuli się.

Jak uspokoić psa, który się boi podczas wizyty w przychodni?

Jak przygotować psa na badanie lekarskie?

Przed samą wizytą warto zdjąć czworonogowi ubranie, jeśli takie ma na sobie, i szelki, które mogą utrudniać przeprowadzenie badania klinicznego. Nie musisz robić nic więcej. Pamiętaj tylko o tym, że w niektórych sytuacjach pies musi być na czczo na wizycie.

Możesz też ćwiczyć z psem w domu i przyzwyczajać go do bycia badanym, dzięki czemu pupil będzie przyzwyczajony do dotyku i badanie nie będzie mu sprawiało dyskomfortu.

Jak złagodzić stres u psa?

Zaspokajaj każdego dnia wszystkie podstawowe potrzeby behawioralne pupila. Chodzi tutaj nie tylko o potrzebę aktywności fizycznej, ale też potrzebę zabawy, węszenia, gryzienia, tropienia i żucia. Dbaj o to, by poświęcać czworonogowi czas codziennie, w takiej ilości, w jakiej tego potrzebuje. Możesz też zastosować masaż psa metodą TTouch, który polega na wykonywaniu okrężnych ruchów za pomocą dłoni. Ta technika bardzo dobrze wycisza i odpręża psy.

Najbardziej skuteczną metodą łagodzenia stresu jest wygranie z nim, ale to nie zawsze jest proste i możliwe od razu. Możesz umówić się z lekarzem weterynarii, że będziesz przychodzić do przychodni częściej, np. podczas zwykłego spaceru z pupilem, ale nie na wizytę do specjalisty, lecz na wizytę adaptacyjną. Nie musisz wchodzić na początku do gabinetu. Wystarczy, że przekroczycie próg placówki i wejdziecie do poczekalni. Koniecznie nagradzaj psa za każdym razem, gdy zachowa spokój i nie wpadnie w panikę. Staraj się wybierać takie godziny, w których poczekalnia jest pusta lub prawie pusta.

Nauka psa koncentracji

Samokontrola to jedno z podstawowych ćwiczeń, które jest punktem wyjścia do dalszej nauki komend. Polega na ćwiczeniu cierpliwości pupila przez komendę „zostaw” czy komendę „patrz”. To bardzo dobre ćwiczenie wyciszające, w którym pies jest nagradzany, gdy zachowa spokój i poczeka na nagrodę.

Lekarska wizyta domowa do zwierzaka

To dobre rozwiązanie, jeśli Twój pies panicznie boi się wizyt w przychodni weterynaryjnej. Czworonóg na swoim terenie na pewno będzie czuł się pewniej, dzięki czemu lekarzowi weterynarii będzie łatwiej przeprowadzić badanie kliniczne. Musisz jednak liczyć się z tym, że specjalista na wizycie domowej nie ma dostępu do sprzętu, który mógłby się okazać przydatny do postawienia trafnej diagnozy (np. aparatu RTG, USG, EKG czy sprzętu badającego poszczególne parametry z krwi). Taką wizytę możesz za to z powodzeniem zamówić w sprawie szczepienia psa. Pamiętaj, że wizyta domowa lekarza weterynarii jest droższa od tej, którą specjalista oferuje na miejscu w przychodni.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Nauka chodzenia przy nodze

Ćwiczenie wygląda może mało efektownie: pies idzie sobie obok opiekuna, i już. Ale to nie takie proste.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres