Jak reagować, gdy w okolicy zobaczymy bezdomnego psa?

bezdomne psy
Problem bezdomnych zwierząt jest w Polsce niezwykle aktualny. Mimo prowadzenia kampanii społecznych dotyczących tego tematu niestety wciąż często zdarza się, że opiekunowie porzucają czworonożnych podopiecznych, a niekastrowane suki szczenią się dwa razy w roku. Jak pomóc bezdomnym zwierzętom? W jaki sposób zapobiegać wzrastaniu problemu bezdomności wśród nich? Dowiedz się z poniższego artykułu!

Przyczyny bezdomności wśród zwierząt i sposoby jej zapobiegania

Największy wpływ na bezdomność wśród zwierząt ma niekontrolowany przez człowieka rozród psów, czyli brak kastracji i sterylizacji. Bardzo ważną kwestią jest więc to, żeby wykonywać te zabiegi u wszystkich czworonogów, które nie są osobnikami hodowlanymi. Chirurgiczna antykoncepcja to procedura rutynowa, łatwa do przeprowadzenia i zwykle niewiążąca się z komplikacjami. Kastracja polega na usunięciu narządów rozrodczych (jąder u samców oraz jajników- zazwyczaj wraz z macicą- u samic), sterylizacja – na podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów. Każdy z tych zabiegów jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Kastrowanie zwierząt pomaga kontrolować ich rozmnażanie się, a także zapobiegać niektórym chorobom (np. nowotworom prostaty czy jajników).

Do wzrastającego współczynnika bezdomności zwierząt przyczynia się również działalność nielegalnych hodowli. Szczenięta sprzedawane w takich miejscach są zazwyczaj znacznie tańsze niż te pochodzące z zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce ośrodków. Ich opiekunowie nie ponoszą dużych kosztów uczestniczenia w wystawach czy zdobywania rozmaitych uprawnień. Często nie zapewniają też czworonogom odpowiedniej opieki. Jeśli chcemy, by do naszej rodziny dołączył pies rasowy, nie powinniśmy kierować się niską ceną, a renomą legalnej hodowli dbającej o zwierzęta, badającej je i wystawiającej im wielopokoleniowe rodowody.

Jak pomóc bezdomnemu psu?

Co zrobić, jeśli w okolicy błąka się pies? Jak mu pomóc, gdzie się zgłosić? Poniżej przedstawiamy prawidłowe sposoby reagowania w przypadku znalezienia bezdomnego czworonoga, który potrzebuje pomocy.

  1. Zadzwoń po Straż Miejską, Eko Patrol lub na policję.

Jeśli znalazłeś bezdomnego psa, najprościej zadzwonić pod numer Straży Miejskiej 986 lub na policję i zgłosić zajście. Wtedy, w przypadku większego miasta po psa przyjedzie Eko Patrol, czyli jednostka Straży Miejskiej zajmująca się bezdomnymi i dzikimi zwierzętami, i zawiezie go do schroniska, z którym dana gmina ma podpisaną umowę. 

W trakcie zgłoszenia służby wskażą, co możesz zrobić sam. Podadzą adres odpowiedniego schroniska lub gabinetu weterynaryjnego, do którego możesz zawieźć zwierzę osobiście lub poinformują Cię, w jaki sposób odbiorą czworonoga.

  1. Zgłoś problem w najbliższych schroniskach

Warto powiadomić najbliższe schroniska o tym, że znalazło się błąkającego psa i jakie są jego dalsze losy- czy został odebrany przez służby czy odwieźliśmy go do odpowiedniego, wskazanego np. przez policję miejsca. Opiekunowie zaginionych czworonogów często dzwonią do lokalnych ośrodków zajmujących się opieką nad bezdomnymi zwierzętami, a dzięki ich wiedzy na temat losów znalezionych przez przypadkowe osoby psów, łatwiej jest uzyskać wartościową informację.

  1. Zapytaj najbliższego lekarza weterynarii 

Jeśli masz taką możliwość, możesz udać się ze znalezionym psem do najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub zadzwonić tam i poprosić o poradę. Lekarze weterynarii sprawdzą czip i ocenią stan zdrowia zwierzęcia. Oczywiście za taką wizytę trzeba wówczas zapłacić. Jednak warto wiedzieć, że każda gmina ma podpisaną umowę z lekarzem weterynarii, więc jeśli zgłosiłeś znalezienie psa i wymaga on natychmiastowej pomocy taka osoba ma obowiązek mu jej udzielić.

  1. Poszukaj pomocy w prywatnych fundacjach funkcjonujących w okolicy 

Prywatne fundacje lub osoby pomagające psom można obecnie znaleźć prawie wszędzie. Możesz powiadomić najbliższą z nich o fakcie znalezienia psa, a oni pomogą nagłośnić fakt jego zaginięcia w internecie i być możesz szybciej odnaleźć jego dotychczasowych opiekunów lub znaleźć mu nowy dom. Tworzą sieć kontaktów, która rozrasta się nawet w bardzo małych miejscowościach i gminach. Organizacje i osoby prywatne prowadzą też tzw. domy tymczasowe – zajmują się bezdomnymi psami do czasu ich adopcji. 

Bezdomnym psom, nie tylko tym znalezionym przez nas, można pomagać na wiele sposobów. Warto rozważyć adopcję czworonoga ze schroniska, a także pełnienie funkcji tzw. domu tymczasowego. Dobrą praktyką jest również przekazywanie darowizn na rzecz organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami. Możemy dokonać dotacji pieniężnej, a także rzeczowej – poprzez kupno karmy, koców lub innych potrzebnych w danym momencie rzeczy. Doskonałym darem jest także poświęcenie swojego czasu – wolontariat i pomoc w wyprowadzaniu bezdomnych zwierząt na spacery. Warto także szerzyć wiedzę na temat zapobiegania bezdomności: mówić znajomym o korzyściach płynących z kastracji  i przestrzegać ich przed kupowaniem psów z nielegalnych i nieodpowiedzialnych hodowli. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 40

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres