Jak przyzwyczaić do siebie psa i kota?

Jak przyzwyczaić do siebie psa i kota

Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” znają wszyscy. Oznacza starcie dwóch żywiołów, ścieranie się przeciwieństw. Psu i kotu ciężko jest złapać wspólny język, ale nie jest to niemożliwe. Przy odpowiednim pokierowaniu nie będą specjalnie się sobą interesować, a ich relacja wcale nie musi być trudna. Kto wie, a może zostaną najlepszymi przyjaciółmi? Chcesz wiedzieć, jak przyzwyczaić do siebie kota i psa krok po kroku, jak oduczyć psa gonienia za mruczkiem i jak zorganizować wspólne karmienie? Przeczytaj.

Pies i kot – dlaczego się nie lubią?

Oba gatunki mają zupełnie inną mowę ciała, co może być fundamentalną przyczyną nieporozumień między nimi. Psy to zwierzęta stadne, natomiast koty to zdecydowanie indywidualiści – na wolności polują w samotności, dlatego w domu mogą pilnować swojego terytorium oraz okazywać zaniepokojenie i niezadowolenie, jeśli w mieszkaniu czy w domu pojawi się nowe zwierzę. To normalne, dlatego zwierzęta należy ze sobą oswoić w bezpieczny i spokojny sposób.

Odmienna mowa ciała psów i kotów – przykłady:

machanie ogonem

Pies macha ogonem, kiedy jest podekscytowany lub kiedy jest po prostu wesoły. Kot takie zachowanie może zinterpretować jako sygnał agresywny, ponieważ w jego języku oznacza to zagrożenie. 

wyciągnięte łapy do przodu, zad wysoko

Dla psa jest to typowa pozycja zachęcająca do zabawy, dla kota to pozycja obronna mająca przestraszyć przeciwnika. Kot, którego pies będzie zachęcał do wspólnej zabawy, może się po prostu wystraszyć lub nawet go zaatakować.

leżenie na grzbiecie

Kot leżący brzuchem do góry jest zrelaksowany, często zachęca tą pozycją inne zwierzęta lub domowników do zabawy. Pies leżący w tej samej pozycji okazuje poddanie i podporządkowanie. Zazwyczaj w takiej sytuacji ma uszy skierowane do podłogi, mruży oczy i podkula ogon. Może również mlaskać lub oblizywać się.

Podstawowe zasady

Nie da się zmusić zwierząt do przyjaźni, ale przebywanie razem psa z kotem w jednym pomieszczeniu musi być dla obu czworonogów bezpieczne. Sytuacje, gdy pies goni kota w mieszkaniu lub domu są niebezpieczne i należy dołożyć wszelkich starań, aby do nich nie dopuścić. Żadne ze zwierząt nie powinno być zestresowane w swoim własnym domu. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.

Najłatwiej przyzwyczaić do siebie kocię i szczenię, ale nie zawsze jest to możliwe. Ruchliwy szczeniak dla kociego seniora może być przyczyną stresu. Łatwiej jest wprowadzić kota do domu, w którym mieszka już pies niż odwrotnie.

Ważniejszy od wieku zwierząt jest ich charakter. Jeśli mają podobne usposobienie, na pewno odnajdą się we wspólnej przestrzeni. Dodatkowo opanowane i spokojne psy o wiele lepiej radzą sobie z obecnością mruczka w domu, niż te, które są niespokojne i mają w sobie duże pokłady energii, ale wszystko jest możliwe.

Jeśli masz już psiego towarzysza i planujesz powiększyć swoją rodzinę o kota, możesz przygotować pupila do nowej sytuacji. Zacznij od nauki samokontroli i poszerzaj szkolenie psa o nowe komendy. Dzięki temu nawet jeśli przejawi on nieprawidłowe zachowania wobec mruczka, będziesz mógł lepiej panować nad sytuacją i przejmiesz kontrolę nad podekscytowanym pupilem.

Dobrym rozwiązaniem jest także odtwarzanie odgłosów psa lub kota z telefonu lub laptopa. Szczekanie czy kocie miauczenie powinno nieco oswoić zwierzęta z nowymi odgłosami.

Jak oswoić kota z psem: pierwsze dni

Zwierzęta przez pierwszy dzień powinny być od siebie odseparowane. Najlepszą metodą jest zamknięcie kota w oddzielnym pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest danie kotu zabawek psa, a psu zabawek kota. Dzięki temu będą mogły poznać swoje zapachy zanim się zobaczą i oswoić się z nimi. Z czasem możesz zacząć zmniejszać dystans między nimi.

Przy pierwszym kontakcie mruczek powinien znajdować się w transporterze. Będzie dzięki temu bezpieczny. Dla psa to okazja do zapoznania się z jego zapachem. Jeśli Twój pies korzysta z klatki lub kojca w domu i czuje się w środku bezpiecznie, możesz także odwrócić role. Pies w kojcu lub klatce nie będzie stanowił dla kota zagrożenia, a ten będzie mógł wówczas zapoznać się na spokojnie z nowym pomieszczeniem.

Jeśli masz obawy, że pierwsze spotkanie może wymknąć się spod kontroli, skorzystaj ze smyczy. Pies powinien być na niej luźno trzymany. Kot także może mieć założone szelki i smycz, jeśli jest wyprowadzany na spacery i czuje się w szelkach komfortowo.

Zwierzęta na początku powinny być spokojne w swoim towarzystwie. To od nich zależy, jak daleko się posuną. Niektóre nie zwrócą na siebie uwagi, inne się obwąchają i rozejdą się w różnych kierunkach, a jeszcze inne przejawią nadmierną ekscytację. Zwierzęta przede wszystkim nie powinny być wobec siebie agresywne. Jeśli zauważysz jakąkolwiek niepożądaną reakcję, reaguj natychmiast – odseparuj od siebie zwierzęta i podejmij nową próbę dopiero wtedy, gdy się uspokoją. Przeczytaj też tekst o agresywnym psie.

Nie zostawiaj zwierzaków samych w domu bez odpowiednich zabezpieczeń. Konieczne może być zamontowanie bramki we framudze drzwi, która oddzieli kota od psa. Nadzoruj ich kontakt. Najlepiej poproś dodatkową osobę, by zapewnić czworonogom jak największe bezpieczeństwo.

Nakarm zwierzęta przed pierwszym kontaktem. Zwierzęta powinny być zrelaksowane i wypoczęte przed poznaniem nowego domownika. Psa warto wcześniej wyprowadzić na długi spacer, podczas którego doświadczy wielu bodźców. Możesz pobawić się z nim w aportowanie, pobiegać z psem lub poćwiczyć naukę komend.

Każde pozytywne zachowanie wobec drugiego zwierzęcia warto nagradzać za pomocą smakołyków. Pamiętaj, że przysmaki to dodatkowa porcja kalorii, która powinna być uwzględniona w dziennej porcji żywieniowej zarówno dla psa, jak i kota.

Wzajemna tolerancja psa i kota może być pozorna. Zwierzęta lubią żyć według schematów. Niecodzienne sytuacje, takie jak wprowadzenie do mieszkania lub domu nowego czworonoga mogą być dla niektórych pupili bardzo stresujące.

Proces oswajania zwierząt ze sobą jest wymagający i żmudny. Nie zawsze wszystko się udaje za pierwszym razem, dlatego bądź przygotowany na porażki. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie doprowadzać do sytuacji, gdy zdrowie i życie zwierząt będzie zagrożone. W razie problemów na jakimkolwiek z etapów przyzwyczajania czworonogów do siebie możesz zwrócić się o pomoc do doświadczonego behawiorysty lub lekarza weterynarii, który jest specjalistą w dziedzinie zachowań zwierząt domowych.

Wspólne posiłki

Pies i kot nie powinny jeść z jednej miski. Pory karmienia (jeśli to możliwe) powinny być takie same, by żaden z pupili nie czuł nadmiernego zainteresowania zawartością miski drugiego czworonoga. Miskę z jedzeniem dla psa możesz stawiać na podłodze w kuchni, natomiast miskę kota stawiaj na podwyższeniu, np. na drapaku lub niedużym, stabilnym taborecie. Dzięki temu pies nie będzie w stanie dosięgnąć miski mruczka i nie będzie mu przeszkadzał podczas posiłku.

Pies goni kota w domu

Pies może zaspokajać swój instynkt łowiecki goniąc kota nawet w mieszkaniu. Nie musi mieć złych intencji, sama pogoń jest dla niego ekscytująca, dlatego może reagować tak za każdym razem, kiedy na jego horyzoncie pojawi się mruczek. Część kotów może się bać – uciekać na meble albo pod szafki, czyli miejsca niedostępne dla psów. Taka relacja psa z kotem jest bardzo stresująca przede wszystkim dla kotów, które nie czują się bezpiecznie na swoim własnym terenie, dlatego warto nad nią popracować.

Jak oduczyć psa gonienia kota w domu?

Podstawową zasadą, którą musisz stosować podczas szkolenia, jest bezpieczeństwo, zarówno kota, jak i psa. Zwierzęta nie powinny być dla siebie zagrożeniem w żadnym momencie szkolenia. Pamiętaj, by o ich bezpieczeństwo zadbać także wtedy, kiedy jesteś zajęty lub nie ma Cię w domu. Dobrym pomysłem jest zakup bramki, którą możesz przymocować do framugi drzwi. Dzieląc wówczas część mieszkania na tę kocią i psią, nie zapomnij o umieszczeniu misek z wodą i jedzeniem w każdej z nich oraz kuwety w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kot.

Poproś drugą osobę do pomocy podczas szkolenia. Nagradzaj psa smakołykiem (np. Pedigree Tasty Bites) za każdym razem, gdy zachowa spokój, będąc w tym samym pomieszczeniu, w którym jest kot. Dodatkowa osoba może po prostu trzymać kota na ręce. Jeśli mruczek chodzi na smyczy, dla zwiększenia jego bezpieczeństwa można założyć mu szelki, przypiąć smycz i dodatkowo ją chwycić. Na początku szkolenia pies także może mieć zapiętą do szelek smycz.

Często nagradzaj psa, by ten jak najszybciej zrozumiał, że jego opanowanie i brak zainteresowania mruczkiem zaowocuje smakowitą nagrodą. Z czasem możesz zacząć utrudniać psu zadanie, czyli np. chodzić z kotem na smyczy po pomieszczeniu. Pamiętaj, że wszystkie smakołyki powinny być uwzględnione w dziennym bilansie kalorii.

Jeśli pies zaczyna być niespokojny i goni kota, wydaj komendę „nie wolno”. Możesz kontynuować szkolenie i nagrodzić psa, jeśli ten zareaguje i przestanie interesować się kotem. Jeżeli Cię nie posłucha i dalej będzie gonił kota, wyprowadź psa do innego pomieszczenia (za bramkę we framudze drzwi) i nie nagradzaj smakołykiem, ani uwagą. Pies powinien w tym czasie się wyciszyć.

Szkolenie możesz kontynuować już po 2-3 minutach, jeśli pupil zachowuje spokój. Wprowadź go do pomieszczenia z kotem ponownie i nagródź go, jeśli ten nie zainteresuje się kotem. 

Z czasem możesz zmniejszać dystans między psem na kotem i nagradzać pupila za każdym razem, kiedy ten nie będzie interesował się kotem. Pamiętaj, by podczas szkolenia zachowywać bezpieczeństwo.

Kolejnym krokiem jest zaspokojenie potrzeb łowieckich psa za pomocą zabawek. Możesz wykorzystać do tego szarpak i bawić się z psem w przeciąganie. Pupil powinien gonić i gryźć zabawkę, dzięki czemu jego instynkt zostanie zaspokojony. Do zabawy możesz także wpleść komendy „zostaw” i „łap”, które dodatkowo nauczą go samokontroli i cierpliwości.

Takie szkolenie to także ogromny stres dla kota, dlatego nie zapomnij o nagrodzeniu go za każdym razem i zapewnieniu mu spokoju przez dalszą część dnia. Jest to ważne szczególnie na początku, gdy pies najbardziej interesuje się mruczkiem.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 189

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

3 komentarze do wpisu „Jak przyzwyczaić do siebie psa i kota?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Symbolika psa

Pies symbolizuje towarzysza i opiekuna. Jest postrzegany jako uosobienie lojalności, wierności, uczciwości.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres