Jak przewozić psa w samochodzie?

Jak przewozić psa w samochodzie

Jeśli planujesz długą podróż samochodem z psem, warto się do niej odpowiednio przygotować. Po pierwsze, musisz wiedzieć, jak przewozić psa w sposób bezpieczny dla samego pupila, ale też dla pasażerów. Po drugie, powinieneś zaopatrzyć się w niezbędne do podróży akcesoria, czyli butelkę na wodę i miskę, transporter, klatkę, lub szelki czy matę. Chcesz wiedzieć, jak przewozić psa w samochodzie, co grozi kierowcy za transport psa w sposób nieprawidłowy i jak przyzwyczaić pupila do jazdy autem? Przeczytaj.

Pies w podróży samochodem

Pies w trakcie podróży powinien być zrelaksowany. Dobrze, aby mógł wybiegać się przed wycieczką, jeśli jest aktywny na spacerach i zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Jeżeli nie masz takiej możliwości, krótki spacer powinien wystarczyć. Dzięki temu będzie spokojniejszy w samochodzie. Przed rozpoczęciem jazdy zwierzę powinno także napić się wody.

Nie podawaj mu nic do jedzenia przez kilka godzin przed podróżą. Zwierzę może mieć stały dostęp do wody przed rozpoczęciem jazdy, ale lepiej, żeby nic nie jadło przed wycieczką. Niektóre psy źle znoszą podróż, co może się skończyć zwróceniem pokarmu. Nie karm psa też w trakcie jazdy. Wodę podawaj mu tylko podczas postojów. Dopiero po dotarciu na miejsce możesz go nagrodzić drobnym psim smakołykiem, np. Pedigree Jumbone Mini, a potem podać mu karmę dla psów.

Pies oddaje ciepło poprzez zianie, dlatego powinien móc przyjąć wygodną pozycję, która mu to umożliwi. Ważne, żeby temperatura w samochodzie nie była zbyt wysoka. Możesz otworzyć okna i zrobić przewiew lub włączyć klimatyzację z nawiewem na tył samochodu. Pies pod żadnym pozorem nie powinien wystawiać głowy przez okno.  Dostępne w Internecie zdjęcia psa z otwartym pyskiem, wychylającego się zza okna samochodu na drogę dla wielu są urocze, ale takie zachowanie może być niebezpieczne. Pies może np. zahaczyć o coś głową, co jest fatalne w skutkach.

Jeśli wybierasz się w kilku- lub kilkunastogodzinną podróż, nie zapomnij o postojach. Są bardzo ważne dla kierowcy i pasażerów, ale też dla psa. Powinno się je robić co około 2 godziny, choć niektóre psy (np. szczenięta i psy z problemami stawowymi), powinny móc częściej wychodzić z samochodu. To kwestia indywidualna. Pies może wówczas załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, przejść się na krótki spacer, zrelaksować się, poznać nowe zapachy i napić się wody. Nigdy nie puszczaj psa wolno, bez smyczy podczas postoju. Jeśli ten się wystraszy, może uciec w nieznany zarówno dla niego, jak i dla Ciebie teren.

Co mówią przepisy o transporcie psa autem?

W Polsce nie ma określonych wytycznych, które regulowałyby przepisy dotyczące transportu psów w samochodach. Wiadomo, że pies ma być przewożony w sposób bezpieczny i pod żadnym pozorem nie powinien ograniczać widoczności kierowcy oraz odwracać jego uwagi, nie należy też przewozić go na kolanach bez zabezpieczenia. Przepisy nie mówią jednak, co dokładnie kryje się pod słowem „bezpieczny” transport psa. Interpretacja jest teoretycznie dowolna. Teoretycznie, bo jeśli policjanci uznają, że przewozisz psa w sposób nieprawidłowy, mogą udzielić Ci pouczenia lub wystawić mandat w wysokości do 500 zł.

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego transportu psa?

Oprócz nagany lub grzywny, istnieją o wiele poważniejsze w skutkach konsekwencje przewożenia psa w nieprawidłowy sposób. Pies może odwracać Twoją uwagę, przemieszczać się w samochodzie, przeszkadzać i utrudniać widoczność. To wszystko prowadzi do niebezpiecznej jazdy, która może zakończyć się wypadkiem na drodze. Sam pupil podczas wypadku może być przyczyną urazów kierowcy lub pasażerów, dlatego warto przygotować psa do jazdy samochodem w taki sposób, aby podróż była bezpieczna zarówno dla czworonoga, jak i wszystkich pasażerów.

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać psa samego w aucie w ciepłe dni, nawet jeśli szyba samochodowa jest uchylona a samo auto stoi w cieniu. Temperatura w środku pojazdu bardzo szybko rośnie, co prowadzi do udaru cieplnego u psa, a w konsekwencji do śmierci. Nawet 5 minut w takim samochodzie może zagrażać zdrowiu i życiu psa.

Pamiętaj, że jeśli zauważysz na parkingu pojazd ze zwierzętami w środku i masz podstawy uważać, że grozi im niebezpieczeństwo, reaguj od razu. Zadzwoń pod numer alarmowy i poinformuj operatora o sytuacji. Czas gra wielką rolę, dlatego jeśli funkcjonariusze nie będą mogli przyjechać w ciągu kilku minut, możesz zostać poproszony o wybicie szyby w aucie, aby uratować życie zwierząt.

Co mówią przepisy o transporcie psa pociągami, tramwajami i autobusami?

Wytyczne dotyczące transportu zwierząt za pomocą komunikacji publicznej są zawarte w regulaminach poszczególnych przewoźników. Najczęściej takie przepisy nakazują przewożenie psa na smyczy i w kagańcu. Jeśli wybierasz się z czworonogiem w długą podróż, warto zaopatrzyć się w kaganiec, w którym pies będzie mógł swobodnie oddychać. Dobrym rozwiązaniem jest kaganiec fizjologiczny lub koszykowy z podwójnym dnem. Kagańce nylonowe (weterynaryjne) nie sprawdzą się w podróży, ponieważ uniemożliwiają zianie.

Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie

transporter lub klatka dla psa

Transporter uniemożliwia poruszanie się psa w samochodzie. Jest zabudowany z każdej strony. Ma zazwyczaj trzy plastikowe ściany. Czwarta to aluminiowe drzwi w postaci kratki, przez które powietrze powinno móc swobodnie dostawać się do wnętrza transportera. Po włożeniu psa do środka, transporter w aucie należy unieruchomić. Możesz go położyć na tylnym siedzeniu za fotelem kierowcy lub pasażera i zapiąć go za pomocą pasów.

W przypadku małych psów nm. Yorkshire teriera lub shih-tzu, możesz położyć transporter za przednim siedzeniem kierowcy lub pasażera, w miejscu nóg pasażerów i dosunąć przedni fotel. Do przewożenia większych psów, np. labradorów, lepszym pomysłem jest klatka.

Transporter musi być dobrany do wielkości psa. Powinien być na tyle duży, by pupil mógł swobodnie położyć się w nim i obrócić. Jest to szczególnie ważne, jeśli zabierasz czworonoga w długą podróż. Może dodatkowo posłużyć podczas wizyt u lekarza weterynarii. Sprawdza się np. do przewożenia lub przenoszenia psa do domu po przeprowadzonych zabiegach w przychodni, np. kastracji czy sanacji jamy ustnej.

klatka dla psa

Każda ściana, sufit i podłoga wykonane są z metalowych kratek, najczęściej aluminiowych. Nadają się do przewożenia większych psów, np. owczarków niemieckich, ale sprawdzą się także w przewożeniu ras średnich, np. beagle lub cocker spaniel. Klatkę należy umieścić na tylnym siedzeniu samochodu lub w przestrzeni bagażowej i odpowiednio ją zabezpieczyć, np. za pomocą pasów bezpieczeństwa. Nie może ruszać się podczas skręcania czy hamowania. Jest to niebezpieczne nie tylko dla psa, ale także dla wszystkich pasażerów auta.

Pamiętaj, że nie każdy samochód nadaje się do przewożenia w nim zwierząt. Bagażniki takich samochodów jak sedany czy hatchbacki są nieodpowiednie do transportowania w nich psów. Można je wozić jedynie w przestrzeni bagażowej pojazdów typu kombi.

mata do przestrzeni bagażowej

Sprawdzi się do przewozu dużych psów. Chroni przestrzeń bagażową przed sierścią pupila. Niektóre z nich mają specjalną matę antypoślizgową, która zmniejsza ryzyko przemieszczania się psa podczas skręcania czy gwałtownego hamowania. Większość z nich jest zapinana na rzepy lub przywiązuje się je do zagłówków.

Jeśli Twój pies rysuje pazurami zderzak podczas wskakiwania do przestrzeni bagażowej, może to oznaczać, że wymaga przycięcia pazurów. Jeśli rysuje go mimo krótkich pazurów, połóż na zderzaku koc lub zaopatrz się w matę z dodatkowym okryciem na zderzak.

kratki do samochodu

Ich zadanie polega na oddzieleniu przestrzeni bagażowej od kabiny. Dzięki temu pies nie będzie mógł przejść przez tylne siedzenia. Sprawdzi się dla ruchliwych, dużych psów, które nie lubią podróży w bagażniku, ale są zbyt duże i energiczne by móc je bezpiecznie przewozić na tylnych siedzeniach samochodu.

mata na tylne siedzenia

To rozwiązanie dla dużych psów, które dobrze znoszą podróże samochodem – są spokojne i nie są ruchliwe podczas jazdy. Montuje się ją do zagłówków. Pies może się swobodnie położyć na całej tylnej kanapie. Mata jest podobna do tej, którą zakłada się w bagażniku. Oczywiście pies musi być wówczas przypięty pasami.

szelki do samochodu (uprząż)

Są zbudowane z szelek i pasa, który wpina się do zapięcia pasów samochodu. Szelki posiadają dodatkowe wzmocnienia piankowe, które jednocześnie chronią psa przed otarciami. Zapewniają pupilowi większe bezpieczeństwo na drodze, ale ponieważ ograniczają swobodę zwierzęcia, niektóre z nich – te bardziej żywiołowe – mogą szybko zacząć się nudzić.

mata chłodząca

Sprawdzi się w upalne dni, gdy pojazd nie ma sprawnej klimatyzacji. Większość mat chłodzących chłodzi od razu, kiedy pies się na niej położy i działa przez kilka godzin.

osłonki na okna

Nie chodzi o to, by pies niczego nie widział przez okno. Osłonki sprawdzają się w słoneczne dni w pojazdach, które nie mają przyciemnianych szyb. Dzięki nim pies mniej się nagrzewa i lepiej znosi podróże. Większość z nich posiada wygodny i szybki sposób montażu – wystarczy je przykleić do szyby samochodowej.

Jak przyzwyczaić psa do podróży samochodem?

Oswajanie psa z autem należy rozpocząć jak najwcześniej. Warto to zrobić wtedy, gdy nie musisz nigdzie jechać. Dzięki temu będziesz miał odpowiednio dużo czasu, by go przyzwyczaić do pojazdu, ale też do jazdy.

Zanim wsiądziesz z pupilem do pojazdu, zacznij go przyzwyczajać do transportera, klatki, maty lub szelek w domu. Pupil na początku powinien zapoznać się z ich zapachami. Dopiero po czasie możesz nakłonić go do wejścia do środka transportera lub założyć mu uprząż. Nie zapomnij nagrodzić go smakołykiem na koniec. Dzięki temu dobrze będzie kojarzył te przedmioty.

Jeśli Twój pies jest małej rasy lub rasy miniaturowej, może wymagać od Ciebie pomocy przy wskakiwaniu do pojazdu. Takiego psa należy po prostu włożyć do auta, bo może sobie sam nie poradzić. Dotyczy to także szczeniąt lub psich seniorów. Jeśli Twój pupil ma ulubiony kocyk lub małą poduszkę, która nie ograniczy jego ruchów, zabierz ją do auta i połóż w transporterze lub obok psa na tylnym siedzeniu.

Zapnij psu pasy lub włóż go do transportera dla zwierząt i sam usiądź na fotelu kierowcy. Możesz włączyć silnik i na tym poprzestać lub ruszyć z parkingu i wybrać się w krótką podróż. Ważne, by jechać prostą trasą, która nie będzie wymagała ostrych skrętów. 5-15 minutowa wycieczka po osiedlowych drogach będzie w sam raz na pierwszą podróż czworonoga. Przejażdżka powinna zakończyć się w miejscu, które pies zna i dobrze mu się kojarzy np. w ulubionym parku. Pobawcie się tam, zanim ruszycie w drogę powrotną.

Zabierz dodatkową osobę, która usiądzie na miejscu pasażera w pojeździe i będzie mogła skupić się na psie, jeśli ten będzie tego potrzebował. Kierowca nie powinien być rozpraszany, dlatego obecność drugiej osoby może być bardzo przydatna. Psy różnie reagują. Część z nich jest podekscytowana, ale niektóre czworonogi bardzo się denerwują i są niespokojne, dlatego pasażer powinien zerkać na pupila i sprawdzać, czy wszystko jest z nim w porządku.

Nie używaj odświeżaczy powietrza, jeśli planujesz wycieczkę z pupilem i nie słuchaj głośnej muzyki, która mogłaby denerwować czworonoga. Psy mają o wiele bardziej czuły zmysł węchu i słuchu od ludzi. Intensywne zapachy mogą powodować nudności, a muzyka może dodatkowo stresować psa, dlatego lepiej tego unikać.

Możesz dać psu ulubioną zabawkę do gryzienia podczas jazdy samochodem. Dzięki temu będzie miał zajęcie i po prostu nie będzie się nudził podczas wycieczki autem. Dobrym pomysłem jest zabranie kilku zabawek. Jeśli pies znudzi się jedną z nich, wymień ją na drugą. Nie podawaj psu podczas jazdy zabawek z jedzeniem w środku.

Z czasem możesz wydłużać przejażdżki. Jest to bardzo ważne, jeśli planujesz zabrać pupila w długą podróż. Zwierzę powinno stopniowo przyzwyczaić się do jazdy samochodem. Dzięki temu z czasem będzie coraz bardziej zrelaksowane w aucie i zacznie traktować podróż jako atrakcję. Nagródź psa drobną przekąską po każdej jeździe, podczas której zachowywał spokój.

Jeśli pies wciąż czuje niepokój i jest zestresowany podczas jazdy, być może nie został przyzwyczajony do podróży autem w prawidłowy sposób. Niektóre psy potrzebują nieco więcej czasu od innych, dlatego możesz spróbować powtórzyć wszystkie etapy przyzwyczajania czworonoga do transportera lub szelek, następnie do przebywania w środku samochodu i w końcu do jazdy. Nie stresuj się i nie złość na psa, jeśli ten nie będzie posłuszny na początku. Daj mu czas, by oswoił się z nowym otoczeniem i nową sytuacją.

Dobrym pomysłem jest stosowanie sprayu lub obroży z feromonami – uspokajają psa w bezpieczny i łagodny sposób. Preparaty sprawdzają się u psów zestresowanych, które nie czują się bezpiecznie w samochodzie.

Ostatecznością są leki weterynaryjne uspokajające psa. Możesz je dostać od lekarza weterynarii. Dzięki temu Twój czworonożny przyjaciel będzie się mniej denerwował podczas jazdy i lepiej zniesie całą podróż.

Choroba lokomocyjna u psa

Dotyka nie tylko ludzi, ale także psy. Niektóre czworonogi gorzej znoszą podróż samochodem. Ślinią się, są niespokojne (ziewają) i mają trudności z oddychaniem. Mogą też mieć nudności i odruch wymiotny. Dlatego nie należy karmić psa przez kilka godzin przed wycieczką.

Gwałtowne hamowanie czy jazda po nierównej nawierzchni mogą nasilić objawy, przez co pies będzie się czuł gorzej, ale niestety, drogi nie zawsze pozwalają na prowadzenie samochodu w sposób jednostajny. Bardzo ważne jest także to, by przyzwyczaić pupila odpowiednio wcześniej do jazdy samochodem. To szczególnie ważne, jeśli planujesz daleką podróż i chcesz zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela.

Nigdy nie podawaj psu leków przeznaczonych dla ludzi z chorobą lokomocyjną na własną rękę. Każdy lek lub suplement diety, który chcesz podać pupilowi, powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii. Musisz wiedzieć, że to, co działa u ludzi, może być toksyczne dla zwierząt. Ponadto ludzkie leki dla dorosłych są dawkowane dla osób o średniej masie ciała (zazwyczaj 70 kg), czyli dla osób o wiele cięższych niż pies ras średniej czy dużej. Zbyt duża dawka niektórych leków może wywołać działania niepożądane u zwierząt.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 36

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres