Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Pies w łózku

Opiekunowie dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i takich, którzy kategorycznie nie pozwalają psu wskakiwać na ich łóżko. Są też tacy, którzy chcieli spać z czworonogiem w łóżku, ale gdy ten podrósł – zmienili zdanie. Na szczęście jest kilka metod postępowania, które pozwolą Ci znów spać spokojnie w swoim łóżku. Co zrobić z psem, który nie chce zejść z łóżka? Jak nauczyć psa spania na legowisku? Poznaj wady i zalety spania z psem w jednym łóżku.

Dlaczego pies śpi w łóżku

Psy od zawsze żyły w grupie. Dziko żyjące czworonogi często śpią obok siebie nie tylko ze względu na to, że jest im razem cieplej w chłodne noce, ale też dlatego, że w grupie czują się bezpieczniej. Psy na wolności wybierają te miejsca do odpoczynku, które znajdują się na podwyższeniu. Dzięki temu mają lepszą możliwość obserwacji terenu, a co za tym idzie – większą szansę na odpowiednie zareagowanie w razie niebezpieczeństwa.

To wszystko sprawia, że udomowione czworonogi instynktownie chcą spać jak najbliżej swojego opiekuna i pozostałych domowników, a łóżko wydaje się atrakcyjnym miejscem dla pupila, bo jest dodatkowo miękkie, ciepłe i po prostu wygodne. Pies, śpiąc ze swoim opiekunem, czuje się bezpieczniej i jest spokojniejszy, dzięki czemu efektywniej wypoczywa.

Okazuje się, że pies chętnie śpi ze swoim opiekunem nie tylko z powodu swojego instynktu. Pupil może też odczuwać silną potrzebę towarzyszenia swojemu opiekunowi w każdej czynności, którą ten wykonuje i mieć dużą potrzebę bliskości ze swoim opiekunem nie tylko w dzień, ale także w nocy. Wówczas będzie chodzić za swoim panem krok w krok i stale kontrolować, czy nie oddala się za bardzo od niego, a spanie nawet w tym samym pomieszczeniu, ale na legowisku, będzie u niego budziło niepokój. Takie zachowania są nieprawidłowe i należy podjąć z psem pracę, by je wyeliminować. Często wiążą się z zaburzeniami lękowymi u czworonoga i mogą być objawem lęku separacyjnego. Warto w tej sprawie skonsultować się z psim behawiorystą lub doświadczonym lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w zachowaniach zwierząt towarzyszących.

Spanie w łóżku z psem – wady i zalety

Z perspektywy psa spanie w jednym łóżku z opiekunem niesie za sobą same zalety i jest wręcz czymś naturalnym. Jednak punkt widzenia opiekuna może być zupełnie inny. Niektórzy ciągle zastanawiają się, czy to dobry pomysł, przez co np. jednej nocy pozwalają pupilowi spać razem z nim, a kiedy indziej wyganiają go na jego legowisko. Taka niekonsekwencja sprawia, że pies może nie brać Twoich komend na serio i przestać reagować, gdy będziesz go odsyłać na jego posłanie.

Zanim podejmiesz decyzję o tym, gdzie Twój pupil ma spać w nocy, warto poznać wady i zalety spania razem. Okazuje się, że dzielenie swojego łóżka z psem niesie za sobą wiele korzyści, ale może też mieć wady. Dlatego nie czuj się źle, gdy wypraszasz pupila z łóżka, mimo że ten usilnie próbuje w nim zostać.

Wady spania z psem w łóżku

Pies ma na spacerach bezpośredni kontakt z podłożem, dlatego nie da się przewidzieć, co przyniesie z zewnątrz i co tak naprawdę znajduje się na spodzie jego łap. Wskakując na Twoje łóżko, pupil zostawia tam nie tylko brud, ale także drobnoustroje. Oprócz kurzu, mogą to być bakterie, wirusy, jaja pasożytów i zarodniki grzybów, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla pupila, ale też dla wszystkich domowników. Dlatego, ze względów zdrowotnych, nie każdy powinien spać z psem. Odradza się to na przykład osobom starszym i dzieciom, które mają osłabioną odporność, oraz wszystkim tym, którzy cierpią na choroby obniżające sprawność układu immunologicznego lub przyjmują leki, które ten układ osłabiają (np. glikokortykosteroidy). Kobiety w ciąży też powinny rozważyć bezpieczeństwo spania z czworonogiem w jednym łóżku – warto to skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym i równolegle z lekarzem weterynarii.

Oprócz tego pies może wiercić się w łóżku, przez co będzie Cię budził. Może też szczekać w środku nocy, jeśli coś go zaniepokoi, lub chrapać, co zdarza się szczególnie często u mopsów, buldogów francuskich i innych psów, które należą do tzw. ras brachycefalicznych. Takie psy mają trudności z oddychaniem ze względu na specyficzną budowę anatomiczną górnych dróg oddechowych. Spłaszczony pysk takiego psa, wąskie nozdrza, wydłużone podniebienie i tendencja do zapadania się tchawicy utrudniają prawidłową wymianę gazową, czego efektem jest chrapanie nie tylko w nocy, ale czasem przez całą dobę.

Spanie z psem rasy dużej lub olbrzymiej może być wręcz niezdrowe. Czworonóg może Cię nieświadomie przygnieść. Ponadto psy mają inny rytm snu niż ludzie. Częściej się wybudzają i zmieniają pozycję, przez co pupil może Cię wielokrotnie budzić w nocy – a to bezpośrednio przełoży się na jakość Twojego snu.

Spanie z psem w łóżku jest też kiepskim pomysłem w przypadku nawet łagodnej alergii. Istnieją wprawdzie rasy psów dla alergików, które uczulają w bardzo małym stopniu, dlatego dla niektórych osób mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Ich fenomen polega na tym, że psy tych ras prawie wcale nie gubią sierści i dodatkowo ich naskórek łuszczy się w niewielkim stopniu, stąd alergeny dostają się do środowiska w bardzo małej ilości. Musisz jednak wiedzieć, że nawet psy dla alergików mogą uczulać, jeśli opiekun nie zachowa pewnych środków ostrożności. Jednym z nich jest właśnie zakaz spania z psem. Pies, będąc w Twojej pościeli, ociera się o nią, a zatem istnieje większe ryzyko, że zostawi na niej alergeny, które mogą u Ciebie wywołać objawy alergii.

Zalety spania z psem w łóżku

Spanie w jednym łóżku z psem ma również szereg zalet. Przytulając się do ukochanego pupila, głaszcząc go i słuchając jego oddechu, opiekun zapomina o swoich troskach, relaksuje się i wycisza. Oczywiście wiele zależy od temperamentu i usposobienia Twojego psa. Spanie z psem, który jest bardzo czujny i często budzi się w nocy, nie będzie dla Ciebie przyjemne, ale ze spokojnym czworonogiem najprawdopodobniej będzie Ci się odpoczywało o niebo lepiej.

Głaskanie psa przed zaśnięciem czy przytulanie się do niego sprawia, że zarówno w organizmie psa, jak i w Twoim wydzielana jest oksytocyna, czyli hormon przywiązania. To między innymi dzięki niemu odczuwamy zadowolenie, satysfakcję, spokój i empatię.

Spanie z psem sprawia też, że opiekunom jest w nocy cieplej. Prawidłowa temperatura ciała psów oscyluje w granicach 37,5-38,5°C, czyli jest wyższa od tej u człowieka. Dlatego pupil, leżąc obok Ciebie, może Cię ogrzewać w nocy. Co ciekawe, niektóre rasy psów faktycznie były wykorzystywane w tym celu. Taką rasą jest na przykład samojed, który w dzień pracował w psich zaprzęgach i pomagał na Syberii podczas polowań, a w nocy dogrzewał swojego opiekuna dzięki gęstej i bujnej sierści, która charakteryzuje się obfitym podszerstkiem.

Jak nauczyć szczeniaka spania na posłaniu?

Psy bardzo szybko przyzwyczajają się do pewnych reguł, które są powtarzalne – lubią życie w schemacie, dlatego warto od pierwszej nocy szczenięcia w Twoim domu przyzwyczajać go do spania w przygotowanym dla niego miejscu.

Przed kupnem lub adopcją psa porozmawiaj ze wszystkimi domownikami na temat spania z psem w łóżku – omówcie wady i zalety tego rozwiązania i jeśli zdecydujecie, że czworonóg ma spać tylko na swoim posłaniu, to bądźcie wszyscy konsekwentni w tej decyzji i nie pobłażajcie szczeniakowi nawet wtedy, gdy będzie skomlał. Młody pies szybko przyzwyczai się do nowego domu i zrozumie panujące w nim zasady.

Pierwszym krokiem jest zachęcenie psa do tego, by wchodził na swoje legowisko. Na początku zachęć pupila do obwąchania swojego posłania, połóż na nim interesującą zabawkę i podawaj pupilowi psie smakołyki w ramach nagrody za każdym razem, gdy będzie wchodził na swoje posłanie, następnie siedział i w końcu leżał na nim. Dzięki temu czworonóg pozytywnie skojarzy to miejsce.

Drugim krokiem jest konsekwentne uczenie pupila, że nie może wchodzić na Twoje łóżko. Nie rób absolutnie żadnych wyjątków. Od pierwszej nocy pupil powinien spać tam, gdzie znajduje się jego posłanie. Gdy pies będzie wskakiwał na łóżko, musisz dać mu jasny sygnał, że się na go nie zgadzasz. Dobrym pomysłem jest nauczenie pupila komendy „na miejsce”, wskazując mu jego legowisko.

Możesz też skorzystać z klatki dla psów, już od pierwszej nocy przyzwyczajając do niej pupila. Połóż w nim legowisko dla psa i zachęcaj, by do niej wchodził i spędzał w niej czas, za każdym razem nagradzając go.

Jeśli chcesz od czasu do czasu zaprosić pupila na łóżko, np. w weekend, gdy masz nieco więcej czasu, możesz wprowadzić specjalną komendę, która będzie dla psa wyraźnym zaproszeniem do Twojego łóżka. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy pies będzie już wiedział, że jego stałym miejscem odpoczynku jest legowisko i gdy będzie już reagował na komendę „na miejsce” lub inną podobną. To opcja jedynie dla tych, którzy oduczyli już psa spania w Twoim łóżku, ale nie przeszkadza im, by od czasu do czasu pupil spędził z nimi w łóżku np. leniwy poranek. Pamiętaj jednak, że taka sytuacja rodzi prawdopodobieństwo, że pies może częściej domagać się możliwości spędzania czasu w łóżku, gdyż nie do końca rozumie, dlaczego raz wolno mu to robić, a innym razem jego zachowanie spotyka się z Twoim niezadowoleniem.

Jak oduczyć psa wchodzenia na łóżko?

Wiele osób pozwala szczeniakowi spać z nimi w jednym łóżku. Takie zachowanie jest zrozumiałe i wynika z empatii – opiekun nie chce, by pupil czuł się osamotniony w nocy, gdy tęskni za swoim rodzeństwem i matką. Może to też wynikać z chęci szybkiego nawiązania z psem dobrej relacji, tak aby zrekompensować mu stres związany z nową sytuacją. Taka decyzja musi być jednak przemyślana. Jeśli pies przyzwyczai się, że śpi razem z Tobą, może źle zareagować, gdy nagle pozbawisz go tego komfortu i każesz mu spać na legowisku.

Oduczenie psa wchodzenia na łóżko nie zawsze jest proste. To zadanie wymaga konsekwencji i cierpliwości, ale nie jest niemożliwe. Przygotuj się na to, że pupil na początku może Cię nie słuchać i co więcej – być może nie będzie chciał schodzić z łóżka. Jest to dla niego nowa sytuacja, która w pewnym stopniu pozbawia go komfortu, dlatego zachowaj cierpliwość i konsekwentnie odsyłaj go na swoje posłanie, jeśli będzie dalej wskakiwał na łóżko. Jednocześnie nie zaniedbuj Waszej relacji – pamiętaj o codziennej porcji pieszczot, która zapewni zarówno Tobie, jak i psu poczucie bliskości, zabieraj go na ciekawe spacery i dbaj o jego wszystkie podstawowe potrzeby fizjologiczne.

Sposoby oduczenia psa wskakiwania na łóżko

  1. Spraw, by legowisko jak najlepiej kojarzyło się psu. Nagradzaj go za każdym razem, gdy będzie się na nim znajdował i zachęcaj go do spędzania na nim czasu. Dbaj też o to, by nagroda dla psa była bardzo atrakcyjna. Mogą to być np. smaczki PEDIGREE Tasty Bites Chewy Cubes. Zostawiaj na posłaniu także gryzaki, które zaspokajają potrzebę gryzienia i żucia, uspokajając i wyciszając pupila, lub ulubione psie zabawki.
  2. Naucz psa komendy „na miejsce”, wskazując mu jego posłanie, i korzystaj z niej za każdym razem, gdy pies wskoczy na łóżko – konsekwencja jest tutaj kluczowa. Musisz reagować zawsze, gdy pies wskoczy na łóżko, a nie tylko wtedy, gdy nie będzie Ci to odpowiadało. W przeciwnym razie wyślesz do pupila niejasne sygnały.
  3. Możesz też na samym początku zastawić czymś łóżko, przez co pies nie będzie mógł na nie wskoczyć. To rozwiązanie tymczasowe, które wymaga dodatkowo zachęcania psa do spania na jego własnym posłaniu.
  4. Dobrym rozwiązaniem jest też przyzwyczajanie pupila do klatki dla psa, w której możesz umieścić jego legowisko. Wymaga to jednak dużo pracy, by pies poczuł się w klatce bezpiecznie, sam chętnie do niej wchodził i był w stanie w niej odpocząć.

Pamiętaj, że jeśli pozwalasz czworonogowi spać razem z Tobą, to może on zacząć traktować łóżko jako swoje własne, stałe miejsce odpoczynku. Dlatego niektóre psy podczas prób oduczania ich spania w łóżku próbują go bronić – traktują je jako swój własny zasób. Takim samym zasobem może też być miska pupila lub jego ulubiona zabawka. Oczywiście takie zachowanie psa jest nieprawidłowe i należy nad nim pracować. Jeśli to Twój pierwszy pies, to najlepszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem będzie konsultacja z behawiorystą, który pomoże rozwiązać ten problem.

Jak zorganizować legowisko dla psa?

Legowisko dla psa powinno być dostosowane do wielkości pupila – powinno być na tyle duże, by mógł się na nim swobodnie wyciągnąć. Musi też dobrze izolować czworonoga od podłoża, być miękkie i trwałe. Dobrze, jeśli jest wykonane z materiału, który można bez problemu zdjąć i wyprać w pralce. To bardzo ważne z punktu widzenia profilaktyki przeciwko pasożytom, a także ze względów higienicznych – pies ze spaceru może przynieść na opuszkach i w przestrzeniach międzypalcowych piasek lub błoto, a także bakterie i wirusy.

Kupując legowisko dla szczenięcia rasy średniej, dużej lub olbrzymiej musisz mieć świadomość, jakich rozmiarów będzie Twój pupil już za kilka tygodni bądź miesięcy. Posłanie dopasowane do szczenięcia rasy szybkorosnącej, np. labradora czy golden retrievera, może szybko stać się dla niego po prostu za małe. Dlatego nie warto wydawać dużo pieniędzy na posłanie dla szczeniaka. Lepiej je zainwestować w większe, przeznaczone dla dorosłych osobników, które posłuży psu na lata.

Oprócz wyboru samego legowiska, bardzo ważne jest także jego umiejscowienie. Musisz zdecydować, czy pies ma spać z Tobą w sypialni czy gdzieś indziej – np. w salonie lub w kuchni. Ważne, by legowisko znajdowało się w najgłębszym kącie danego pomieszczenia. Dzięki temu pupil będzie mógł wygodnie obserwować, co się dzieje dookoła, ale jednocześnie będzie mógł się zrelaksować i odpocząć, ponieważ nikt nie będzie chodził obok niego i go niepokoił, co może mieć miejsce, jeśli umieścisz posłanie np. w korytarzu. Wybierz pokój, w którym pupil nie odczuje przeciągów i do którego zawsze będzie miał dostęp.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 38

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Jak oduczyć psa spania w łóżku?”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres