Jak bawić się z psem? Pomysły na zabawy z psem

Zabawa z psem

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują różnorodnych bodźców, by rozwijać się i prawidłowo funkcjonować. Aportowanie i wspólne bieganie na spacerze mogą być niewystarczające dla psa z dużą potrzebą zabawy. Sprawdź, jak bawić się z psem w domu i na zewnątrz. Dowiedz się, jakie zabawki dla szczeniaka są najlepsze i jak nie należy bawić się z psem.

Pomysły na ruchowe zabawy z psem

Zabawy z psem na dworze

Spacer to idealny czas na to, by pies zaspokoił swoją potrzebę zabawy. Musisz jednak pamiętać, że nie każde miejsce nadaje się do wspólnego biegania czy zabawy w aportowanie. Teren do zabawy powinien być przede wszystkim bezpieczny. Nie zapomnij też zabrać ze sobą butelki z wodą i miski dla psa. Upewnij się przed wyjściem na dłuższy spacer, że pies jest zabezpieczony przed kleszczami, które są wektorami niebezpiecznych chorób.

 • zabawa z psem w chowanego

Zabawa polega na tym, że jedna osoba zajmuje czymś czworonoga, a w tym czasie Ty chowasz się gdzieś przed czworonogiem – np. za drzewem lub pagórkiem. Gdy znajdziesz już dobrą kryjówkę, to możesz po prostu zawołać pupila lub ta pierwsza osoba zachęca psa do szukania. Oczywiście, gdy Twój zwierzak Cię odnajdzie, to koniecznie podziękuj mu za cały trud, jaki włożył w akcję poszukiwawczą i nagródź go przysmakiem lub zabawką.

 • zabawa z psem w ganianego

Polega na tym, że oddalasz się od swojego pupila na otwartej przestrzeni i zachęcasz, by za Tobą biegł. Zatrzymuj się co jakiś czas i nagradzaj pupila, jeśli będzie dzielnie podążał za Tobą. Dostosuj tempo biegu do możliwości Twojego psa. To nie są zawody, dlatego nie musisz szybko biec – wystarczy trucht lub nawet szybki marsz.

 • przeciąganie liny z psem

Do zabawy możesz wykorzystać linę, którą dostaniesz w sklepach budowlanych lub żeglarskich. Należy na niej zawiązać kilka supłów. Dobrym narzędziem do przeciągania może też być szarpak dla psa. Zabawa polega na tym, że pies chwyta linę lub szarpak za wypukłe elementy, np. za supły, i przeciąga się ze swoim opiekunem lub innym psem. Aby zabawa była interesująca, nie dawaj psu wygrywać za każdym razem. Staraj się, by walka była wyrównana i by pies czuł, że musi się postarać, jeśli chce wygrać. To zabawa nie tylko dla Twojego psa, ale też dla Ciebie – pies wyczuje, jeśli nie wkładasz w to serca i uwagi i szybko straci zainteresowanie zabawą.

 • poszukiwanie skarbów z psem

Tymi skarbami dla czworonoga będą oczywiście psie przysmaki. W odosobnionym, bezpiecznym miejscu o różnorodnej strukturze terenu należy po prostu ukryć ulubione smakołyki pupila. Trzeba to zrobić, gdy psa nie ma w pobliżu – na przykład jest zaaferowany jakimś zapachem, i to na nim się skupia, lub druga osoba zajmuje jego uwagę. Następnie zaproś ulubieńca do zabawy i zachęć go do poszukiwań skarbów.

 • aportowanie z psem

To doskonała zabawa, która przy okazji zaspokaja też potrzebę aktywności czworonoga. Zabawkę dla psa należy rzucić na kilka-kilkanaście metrów. W tym czasie Twój pies powinien za nią pobiec. Gdy uda mu się złapać wyrzucony przedmiot, może z zadowoleniem i dumą przebiec się wokół Ciebie, chwaląc się swoim zwycięstwem – pozwól mu na to. Gdy się uspokoi i ekscytacja minie, poproś go, by oddał Ci piłkę i wyrzuć ją ponownie. Rasy psów, które uwielbiają aportowanie, to między innymi golden retriever, labrador retriever i border collie.

Zabawy ruchowe w domu

Ograniczona przestrzeń w mieszkaniu lub domu zmusza opiekuna do wymyślenia kreatywnych zabaw, które będzie można zrealizować nawet w małym pokoju. Oczywiście pies powinien zaspokajać swoją potrzebę zabawy na zewnątrz, ale nie zawsze jest to możliwe. Szczególnie szczenięta i młode psy potrzebują o wiele więcej bodźców niż psy dorosłe i starsze, dlatego trudno jest zaspokoić ich potrzebę zabawy wyłącznie na zewnątrz. Na szczęście niektóre zabawy z psem możesz zorganizować nawet w małym mieszkaniu bez obaw o swoje wazony i meble.

 • zabawa w przeciąganie z psem w domu

Zabawa z szarpakiem nie wymaga wbrew pozorom dużej przestrzeni. To opiekun kontroluje miejsce zabawy i naprowadza pupila w inne miejsce, jeśli za bardzo zbliża się do nóg stołu czy szklanej ławy. Nie pozwalaj zwierzakowi wygrywać za każdym razem – dzięki temu zabawa będzie bardziej emocjonująca.

 • zabawa w szukanie

Możesz też się bawić w chowanego w domu. Poproś, by jeden z domowników zajął czymś psa, tak by pozostali mieli czas i możliwość schować się w jakimś nietypowym miejscu – wejdź do szafy, pod łóżko lub schowaj się w wannie. Zachęcony do szukania domowników pupil będzie na pewno podekscytowany, gdy już Was wszystkich odnajdzie. Nie zapomnij go nagrodzić, gdy odkryje Twoją kryjówkę.

Pomysły na umysłowe zabawy z psem

Zabawa z psem w szukanie skarbu

Wsyp do czystego pudełka po butach kilka psich przysmaków, np. PEDIGREE Tasty Bites Chewy Slices dla dorosłych psów. Zamknij pudełko i zrób w nim kilka dziurek, przez które aromatyczny zapach przysmaków będzie stymulował zmysł węchu czworonoga. Pies będzie musiał się przekonać, w jaki sposób można wyciągnąć przysmaki – czy uda się je wyciągnąć przez dziurki czy trzeba będzie rozgryźć pudełko? To już zależy od pomysłowości Twojego pupila!

Zabawki interaktywne dla psa

To doskonałe rozwiązanie dla psów, które mają dużą potrzebę zabawy, ale jeszcze nie do końca potrafią skupić swoją uwagę np. na gryzaku czy szarpaku. Takie zabawki dla psa są bardzo atrakcyjne i powinny zająć czworonoga na wiele godzin. W zależności od producenta i modelu, instrukcja obsługi takich zabawek jest różna.

Zabawy ze szczeniakiem

Zabawy ze szczeniakiem a jego rozwój

Młode psy, podobnie jak dzieci, muszą mieć dostarczaną bardzo dużą ilość bodźców każdego dnia, by mogły się prawidłowo rozwijać. Brak zabaw i niedostateczna stymulacja mogą doprowadzić do zaburzenia rozwoju szczeniąt.

Jakie zabawki dla szczeniaka?

Zabawki dla szczeniaka, który dopiero uczy się nimi bawić, powinny być przede wszystkim bezpieczne. Muszą być dopasowane do małych psich pyszczków, odporne na zniszczenie i nie mogą zawierać ostrych elementów, o które pupil mógłby się zranić. Nie bez znaczenia jest także ich wielkość – powinny być na tyle duże, by pies nie mógł ich zjeść, ale na tyle małe, by zmieściły się do pyska pupila.

Zabawki dziecięce nie są odpowiednie. Bezpieczne zabawki dla szczeniaka to przede wszystkim te, które są przeznaczone dla psów. To, co na pewno zainteresuje szczeniaka, to piłeczki, dzwoneczki i wszystkie inne (bezpieczne) produkty dla młodych psów, które wydają dźwięki, świecą, błyszczą się lub się poruszają. Im więcej zmysłów taka zabawka pobudza, tym jest dla czworonoga bardziej interesująca.

Jak się bawić ze szczeniakiem?

Pełnego energii szczeniaka rzadko trzeba zapraszać do zabawy – interesuje go wszystko, co się rusza. Młode psy często zaczepiają opiekunów, wymuszają na nich uwagę przez podgryzanie ubrań czy dłoni. To jedno z nieprawidłowych zachowań, nad którymi należy z czworonogiem popracować. Po pierwsze, nie wolno nigdy zaczepiać psa dłonią czy stopą. Jeśli chcesz zainicjować jakąś zabawę, to należy to zrobić za pomocą odpowiedniej zabawki. Po drugie, nie zabieraj ręki, gdy pies Cię zaczyna podgryzać, bo to może jeszcze bardziej pobudzić jego instynkt łowiecki. Wypowiedz komendę „zostaw”. W przypadku, gdy szczeniak jeszcze nie zna tej komendy, należy powoli zabrać rękę i skupić jego uwagę na zabawce lub czymś innym.

Nie ulegaj szczeniakowi, który Cię zaczepia i wymusza Twoją uwagę. W takiej sytuacji należy go po prostu zignorować i podejść do niego dopiero wtedy, gdy przestanie Cię zaczepiać. Pies musi się nauczyć, że to opiekun zaprasza czworonoga do wspólnej zabawy, a nie odwrotnie.

Nauka nowych komend

Ćwiczenie nowych komend nigdy nie powinno być dla psa nudne. Dobrą motywacją dla wielu szczeniąt są ulubione psie smakołyki, ale nie zawsze się to sprawdza. Dla wielu czworonogów to ulubione zabawki działają stymulująco i są o wiele bardziej atrakcyjną nagrodą niż jedzenie. Uczenie psa komend to też doskonała okazja do zacieśnienia więzi między czworonogiem a ukochanym opiekunem. Pamiętaj, by stosować tzw. metodę pozytywną, która polega na nagradzaniu szczeniaka za dobre zachowania i odrzuca kary. Dzięki temu pies jest mniej zestresowany podczas ćwiczeń i chętniej je wykonuje.

Zabawy sensoryczne ze szczeniakiem

Szczeniak potrzebuje nie tylko głośnych i kolorowych zabawek oraz aktywnych spacerów. Psy w wieku 10-12 tygodni są coraz bardziej wyczulone na hałas i inne intensywne bodźce. Stają się przez to mniej beztroskie i zaczynają sobie zdawać powoli sprawę z istniejących wokół nich zagrożeń. Mogą przez to wycofywać się z niektórych zabaw i czuć niepokój związany nawet z głośniejszą zabawką. Dlatego oprócz takich zabaw, jak szukanie skarbów, zabawa w chowanego czy aportowanie, warto skupić się także na zabawach sensorycznych, które dobrze wyciszają pupila, budują więź psa z opiekunem i jednocześnie gwarantują mu poczucie bezpieczeństwa. Chodzi tutaj o głaskanie, drapanie i przytulanie się, które może stać się Waszym wieczornym rytuałem np. po ostatnim spacerze.

Nauka wyciszania

Podstawą wyciszenia jest nauka czworonoga samokontroli, która polega na opanowaniu sztuki zostawiania. Początki na pewno nie będą łatwe, bo żywiołowy i pełen energii czworonóg niechętnie będzie chciał rezygnować z czegoś, co dostarcza mu przyjemności. Jeśli utrzymasz opanowanie i konsekwencję, to szkolenie psa powinno przynieść rezultaty.

Pies doskonale wycisza się, gdy gryzie i żuje. Może to robić za pomocą gryzaka wykonanego z dobrej jakości tworzywa lub gryzaka naturalnego przeznaczonego dla szczeniąt.

Na co uważać podczas zabawy z psem?

Zabawa z czworonogiem powinna być przede wszystkim bezpieczna dla Ciebie, pupila i wszystkich w pobliżu. Psy często zbytnio nakręcają się podczas zabawy. Są bardzo podekscytowane i przez to mogą zachowywać się w sposób nieprawidłowy – podgryzać, skakać na Ciebie i naprzykrzać się innym psom, które w danej chwili nie życzą sobie kontaktu z innymi zwierzętami. Pupil musi sobie zdawać sprawę, że to jego opiekun decyduje o tym, kiedy jest dobry moment na wspólną zabawę. Nie reaguj, jeśli czworonóg wymusza na Tobie uwagę.

Kiedy nie bawić się z psem?

Unikaj zabawy przed snem. Pies musi zrozumieć, że w nocy się śpi i nie powinien Cię wtedy zaczepiać, bo nie będziesz mieć ochoty na wspólne harce. Nie baw się też z pupilem tuż po jedzeniu. To szczególnie ważne, jeśli masz psa dużej lub olbrzymiej rasy, który jest szczególnie narażony na rozszerzenie i skręt żołądka. Aktywność po posiłku zwiększa prawdopodobieństwo skrętu żołądka, dlatego po jedzeniu pies powinien odpoczywać i unikać wszelkiej aktywności.

Jakie zabawki dla psa?

 • zabawki DIY dla psa

Szarpaki DIY dla psa, Wubba DIY dla psa czy lina do przeciągania z psem – te wszystkie zabawki możesz zrobić samodzielnie w domu. Zwróć uwagę, by wszystkie elementy, z których robisz zabawki, były bezpieczne i możliwie odporne na rozgryzanie.

 • inteligentne zabawki dla psa

Są to różnego rodzaju puzzle i łamigłówki, których zasady gry nie zawsze są takie same. Im bardziej kreatywna zabawka, tym lepsza! Psy potrzebują stymulacji intelektualnej – zabawek edukacyjnych, które będą pobudzać ich logiczne myślenie. Motywacją do zabawy takimi produktami będą poukrywane przysmaki dla psów, które doskonale stymulują do rozpracowania instrukcji obsługi takiej zabawki.

 • gryzaki i szarpaki

Gryzienie i żucie to podstawowe potrzeby fizjologiczne psów. Psy muszę je codziennie zaspokajać, najlepiej za pomocą gryzaków przeznaczonych dla psów. Szarpaki to zabawki, którymi pies może bawić się samodzielnie lub razem z opiekunem. Warto mieć dwa szarpaki – jeden do zabawy na zewnątrz z opiekunem, a drugi do zabawy w domu.

 • pluszaki

Chodzi tutaj o miękkie zabawki, które nie mają żadnych elementów, które pies mógłby połknąć. Mogą to być zwykłe maskotki (o ile nie mają np. doszytych oczu z guzików) lub pluszaki dostępne w sklepach zoologicznych.

 • piłki i dyski

Sprawdzą się do zabawy na otwartej przestrzeni, np. do aportowania. To zdecydowanie strzał w dziesiątkę dla bardzo aktywnych psów, które mają dużą potrzebę ruchu. Zabawa w aportowanie może doskonale urozmaicić zwykłe spacery z golden retrieverem czy border collie, ale pamiętaj, że to nie jest rozrywka dla każdego psa. Psy z umiarkowaną lub małą potrzebą aktywności fizycznej mogą nie być zainteresowane bieganiem za piłką w tę i z powrotem.

 • kula-smakula

Zabawka jest wykonana najczęściej z tworzywa wysokiej jakości. Należy w niej ukryć psie smakołyki lub porcję pokarmu. Pies będzie musiał się bardzo postarać, by dotrzeć do aromatycznego jedzenia. W niektórych zabawkach tego typu należy wykazać się dużym sprytem – nagryźć zabawkę w odpowiednim miejscu, by wyleciały wszystkie przysmaki lub dostać się do nich za pomocą języka.

Ćwiczenia wyciszające dla psa

Jak uspokoić psa?

Pies będzie spokojniejszy, gdy wszystkie jego podstawowe potrzeby behawioralne, czyli m.in. potrzeba węszenia, gryzienia, żucia, aktywności fizycznej, zabawy, kontaktu z opiekunem czy potrzeba tropienia, zostaną zaspokojone. Dodatkowo, uspokajająco na psa wpływa także nauka komend, w tym szczególnie nauka samokontroli (której podstawą jest nauka komendy „zostaw”).

Masaż uspokajający dla psa

Znasz metodę TTouch? To doskonała technika masażu, która dobrze uspokaja czworonogi, o ile jest prawidłowo wykonywana. Psa należy masować, wykonując dłońmi ruchy okrężne lub zataczając ósemki. Oprócz techniki, ważny jest też moment masażu. Pies wyciszy się lepiej, gdy masaż będzie zakończeniem zabawy lub spaceru.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 52

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Jak bawić się z psem? Pomysły na zabawy z psem”

 1. Ja bardzo długo nie mogłam nauczyć mojego Fida aportowania. W parku ganiał ptaki, zaczepiał inne psy i robił wszystko żeby tylko udawać że mnie nie słyszy. W końcu kupiłam suszoną kość którą uwiązałam na sznurku i mu rzucałam. Biegł po nią chętnie ale wracać nie chciał więc ciągnęłam za sznurek a Fido szedł razem z nią. Teraz cokolwiek rzucę chętnie przynosi i widać że sprawia mu to radość. To świetna zabawa nawet dla mnie, bo wreszcie biegam z psem a nie muszę wciąż go wołać 🙂

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Spacerowanie na luźnej smyczy

Spacer powinien być relaksem dla psa i opiekuna. Pupil rozgląda się po otoczeniu, a pan oddaje się rozmyślaniom.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres