Dlaczego pies je trawę lub ziemię?

Pies w trawie

Czy wiesz, że aż 80% psów na spacerach podjada trawę i ziemię? Nie ma w tym nic złego, jeśli zdarza się to od czasu do czasu. Może to jednak świadczyć o niektórych problemach – np. niestrawności. Chcesz wiedzieć, dlaczego pies je trawę i wymiotuje oraz dlaczego pies je ziemię? Przeczytaj.

Co powoduje, że pies je trawę i ziemię?

 • podłoże psychologiczne (behawioralne)

  Wiele szczeniąt poznaje świat za pomocą swojej jamy ustnej – gryzie wszystko. Od zabawek, butów opiekuna po trawę. To zachowanie jest całkowicie normalne i nie świadczy o żadnych niedoborach. Szczenięta za pomocą swoich zębów poznają nowe kształty, konsystencje przedmiotów i smaki. Uczą się, co jest smaczne i czego jeść nie warto.

  Większość szczeniąt zjada trawę lub ziemię z ciekawości świata. Niektóre z nich skubią trawę czy próbują jeść ziemię na skutek naśladownictwa. Obserwują matkę na spacerach, która podjada pojedyncze źdźbła trawy i próbują robić to, co ona.

  Dorosłe psy mogą jeść trawę z nudów. Spacer kilka razy dziennie tą samą ścieżką może nie dostarczać mu dostatecznej ilości bodźców. Znudzony pies może skubać trawę lub liście niskich krzewów i drzew. Zwróć uwagę na to, jak Twój pupil reaguje, kiedy zwrócisz na niego uwagę – czy pies gryzie dalej i żuje trawę czy też może skupia się na Tobie i pełen nadziei czeka na okazanie mu dalszego zainteresowania.

  Wiele psów, które zostają długo same w domu, może także jeść ziemię z doniczek z kwiatami. Trudno określić, czy jest to jedynie objaw związany z nudą i brakiem bodźców, czy też przyczyna jest inna.
 • problemy z układem pokarmowym

  Wiele psów po prostu lubi skubać i następnie żuć trawę lub po prostu uwielbia jej smak, i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak jedzenie trawy może też mieć związek z objawami niestrawności. Czworonogi jedzą trawę, gdy jest im niedobrze, a potem wymiotują.

  Około 20% psów wymiotuje po zjedzeniu trawy. Oznacza to, że jej podjadanie może naturalnie oczyszczać przełyk i żołądek z zalegających treści. Pies połyka długie źdźbła w całości, nie gryząc ich. Dodatkowo wybiera te kępki, które są grube i stare, czyli nie będą dobrze przyjęte przez przewód pokarmowy. Odruch wymiotny pojawia się natychmiast po zjedzeniu trawy lub po kilku minutach.

  Niektóre psy mogą uzupełniać sobie braki włókna pokarmowego w karmie za pomocą trawy, która jest doskonałym źródłem błonnika. Pamiętaj, że psy powinny dostawać około 5% włókna pokarmowego wraz z karmą. Ma to duże znaczenie w zapobieganiu biegunkom i formowaniu prawidłowej konsystencji odchodów.

  Jeśli pies zachowuje się tak jedynie od czasu do czasu, nie ma w tym nic złego i najprawdopodobniej to zachowanie instynktowne, niezwiązane z żadnym procesem chorobowym. Kłopot może się pojawić, kiedy takie zachowania powtarzają się notorycznie.
 • instynkt

  Psy to zwierzęta względnie mięsożerne. Ich przodkowie, którzy żyli na wolności, oprócz surowego mięsa, jadali także owoce, warzywa i liście. Trawa to doskonałe źródło błonnika, dlatego skubanie i jedzenie trawy może być po prostu naturalnym zachowaniem, które podpowiada im instynkt.

Czy trawa szkodzi psom?

Tak i nie. Zjadanie trawy przez psa jest zjawiskiem naturalnym, ale kiedy pies zje jej za dużo, może zacząć wymiotować już na spacerze. Trudno określić jaka ilość trawy wywoła objawy ze strony układu pokarmowego. To kwestia indywidualna i zależy od specyfiki przewodu pokarmowego konkretnego psa.

Pies może zatruć się nie samą trawą, a substancjami znajdującymi się na jej powierzchni. Dotyczy to nie tylko trawy rosnącej w dużych miastach, przy strefie przemysłowej, ale także tej przy polach i lasach. Na blaszce liściowej mogą znajdować się zanieczyszczenia i substancje toksyczne, np. metale ciężkie.

Trawa może być także przyczyną zatruć na tle stosowania środków ochrony roślin. Niektóre preparaty chwasto- i owadobójcze mogą znajdować się na trawie rosnącej w pobliżu upraw. Takie preparaty mogą być toksyczne dla psów. Udowodniono, że kontakt terrierów z herbicydami fenoksyoctowymi, które były używane do pielęgnacji trawników był przyczyną zachorowania na raka pęcherza moczowego.

Na powierzchni trawy mogą także znajdować się wirusy, bakterie i pasożyty. Najgroźniejsze są te, które potrafią długo przetrwać w niesprzyjającym środowisku zewnętrznym, np. źródłem zakażenia wirusem parwowirozy może być trawa w parku.

W kępkach trawy mogą znajdować się także niebezpieczne przedmioty, które pies może przez przypadek zjeść wraz z ziemią:

 • kawałki szkła, metali i innych przedmiotów z ostrymi brzegami,
 • gwoździe i inne ostre elementy ukryte w kiełbasie lub psich przysmakach (celowe działania ludzi),
 • niedopałki,
 • inne śmieci.

Zwróć uwagę, czy między kępkami traw nie ma trujących dla psów roślin. Psy nie powinny jeść bluszczu pospolitego, bo jego zjedzenie może wywołać wymioty, biegunkę i miejscowe zapalenie skóry. Przyczyną zatrucia jest obecność w bluszczu saponin.

Inne rośliny (oprócz bluszczu), które mogą być toksyczne dla psów:

 • bieluń dziędzierzawa,
 • lulek czarny,
 • pokrzyk wilcza jagoda,
 • naparstnica,
 • bukszpan,
 • wiciokrzew,
 • cis pospolity,
 • hortensja,
 • konwalia,
 • wilczomlecz pstry,
 • rododendron,
 • kasztanowiec zwyczajny,
 • ostrokrzew kolczasty.

Skutki zjadania ziemi

Ziarenka piasku nie są dobre dla przewodu pokarmowego psów. Mechanicznie podrażniają wrażliwą błonę śluzową, dlatego mogą być przyczyną zapalenia żołądka i jelit oraz zalegania treści pokarmowej.

Piasek może powodować zapiaszczenie się przewodu pokarmowego. Skutkiem tego jest zaleganie treści pokarmowej i nieprawidłowe wypróżnianie się psa. Co ciekawe, jedzenie ziemi może też być przyczyną biegunek u psów. Objawy zależą od indywidualnych cech przewodu pokarmowego psa.

Niedobory witamin i minerałów u psa

Do tej pory nie potwierdzono naukowo, aby jedzenie trawy było wynikiem niedoborów żywieniowych. Zachowanie to występuje zarówno u psów otrzymujących kompletne diety, jak i tych karmionych nieprawidłowo.

Jak reagować?

To wszystko zależy od przyczyny problemu i intensywności objawów. Psy, które podjadają trawę od czasu do czasu, mogą to robić dalej. Ważne, by pies zjadał możliwie najczystszą trawę, wolną od zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych (pasożytów, wirusów i bakterii).

Jeśli pies je ziemię i trawę kompulsywnie, należy to lepiej zbadać. Dobrym pomysłem udanie się do lekarza weterynarii na wizytę. Opowiedz o niepokojących objawach i poproś o diagnostykę problemu. Jeśli badania zalecone przez specjalistę niczego nie wykażą, możesz skonsultować się także z behawiorystą.

Niektóre psy nudzą się na spacerach, dlatego jedzą trawę i ziemię by dostarczyć sobie nowych bodźców. W takich sytuacjach wystarczy zająć czymś psa na wspólnym spacerze. Możesz do niego mówić i odwracać jego uwagę co chwilę, ale to zadziała tylko doraźnie.

Dobrym pomysłem jest:

 • zabranie zabawek na spacer,
 • wybranie innej niż zwykle trasy spacerowej,
 • pozwolenie psu na zabawę z innymi czworonogami.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 154

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Dlaczego pies je trawę lub ziemię?”

 1. Moj 8tygodniowy szczeniaczek zjadl troche kory I ziemi, lubi takze obgryzac patyki- Wszystko robi na naszym ogrodzie zdala od innych psów
  Nie byl jeszcze szczepiony gdyż pierwsza czepionka tutaj w Szkocji dawana jest kiedy szczeniak ma 10 tygodni…
  Czy mam powody do jakichkolwiek obaw?

  CHCEM podkreślić ze to wyżeł niemiecki krótkowłosy, nie ma żadnych objawów zatrucia ani biegunki- martwi mnie tylko ze zjada ziemie i korę – jest bardzo aktywny, załatwia się i sika na ogrodzie wiec często go odwiedza i zawsze coś sobie skubnie szybko… jest bardzo szybki wiec czasami nie nadążamy mu wyciągać z pyszczka- PROSZĘ POWIEDZIEĆ CZY POWINNAM SIĘ MARTWIĆ??

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres