Dlaczego pies je odchody?

Dlaczego pies je odchody

Dla większości opiekunów psów problem koprofagii jest wstydliwy. Nie akceptują tego zachowania u swoich pupili z różnych względów – zarówno estetycznych, jak i sanitarnych. Chcesz poznać, co jest przyczyną koprofagii, jak można jej zapobiegać i z czym ona się wiąże? Przeczytaj.

Czym jest koprofagia?

Koprofagia to zjawisko polegające na zjadaniu przez psa odchodów własnych lub innych zwierząt. Termin ten wywodzi się do greckich słów: copros – kał oraz phagein – jedzenie. Trzeba pamiętać, że wśród zwierząt jest to zjawisko zupełnie naturalne i stanowi pozostałość po ich dzikich przodkach.

Koprofagia bardzo często dotyczy szczeniąt i młodych psów. Mogą one naśladować zachowanie matki, która zjada odchody maluchów w celu utrzymania czystości w gnieździe. Ruchliwe szczenięta eksplorujące swoje otoczenie często bawią się odchodami, przy okazji zjadając je. Z czasem takie zachowanie może zanikać, lecz u części psów utrzymuje się lub pojawia w różnych momentach życia.

Koprofagia jest zawsze zjawiskiem niepokojącym, gdyż może świadczyć o nieprawidłowościach, takich jak problemy behawioralne lub niedobory żywieniowe. Trzeba również pamiętać, że u psów wykazujących koprofagię rośnie ryzyko infestacji pasożytami oraz zakażenia chorobotwórczymi bakteriami i wirusami.

Wyróżnia się dwa rodzaje koprofagii: koprofagię fizjologiczną i koprofagię patologiczną.

Koprofagia fizjologiczna

Z koprofagią fizjologiczną mamy do czynienia w dwóch sytuacjach:

 • U suk karmiących, które, jak już wspomniano, zjadają odchody swoich szczeniąt po to, by zachować czystość gniazda i eliminować zapachy mogące zwabić drapieżniki. Ponieważ jest to zjawisko jak najbardziej naturalne, nie powinno martwić hodowców. Suka zaprzestanie tego zachowania w momencie, kiedy szczenięta staną się bardziej samodzielne.
 • U szczeniąt, które bardzo często naśladują swoją matkę lub powodowane potrzebą poznawania otoczenia muszą same wszystkiego dotknąć i spróbować, używając do tego pyszczka. Taka sytuacja może wystąpić już w nowym domu. Dlatego właśnie opiekun powinien zawsze bacznie obserwować pupila podczas spacerów, zwłaszcza w miejscach odwiedzanych przez inne zwierzęta. Z czasem zachowanie to powinno zanikać.

Koprofagia patologiczna

Koprofagia patologiczna jest zjawiskiem złożonym. Występuje u psów z zaburzeniami lub niedoborami w diecie. Można wyróżnić kilka przyczyn tego zjawiska, takich jak:

 • niedobory witamin, zwłaszcza z grupy B,
 • obecność pasożytów wewnętrznych,
 • schorzenia trzustki lub wątroby,
 • zaburzenia flory bakteryjnej np. podczas antybiotykoterapii,
 • zapalenie żołądka,
 • problemy z trawieniem i wchłanianiem oraz niestrawność,
 • nieodpowiednia dieta, uboga w białko,
 • zaburzenia behawioralne,

Nie lekceważ zjadania odchodów przez psa, gdyż może to wskazywać na kłopoty zdrowotne ulubieńca. Udaj się po poradę do lekarza weterynarii, który zdiagnozuje przyczynę problemu. Nie lekceważ tego zwłaszcza wtedy, kiedy Twój pies zjada własne odchody. Zjawisko to nosi nazwę autokoprofagii.

Sprawdź, dlaczego pies je trawę lub ziemię

Dlaczego pies zjada swoje odchody?

Przyczyn tego zjawiska może być kilka:

 • U podstaw zjadania odchodów przez czworonoga może leżeć instynktowna chęć wyrównania niedoborów pokarmowych, zwłaszcza witamin z grupy B, oraz regulowanie składu mikroflory jelitowej. Najnowsze badania dowodzą, że diety wysokobiałkowe i wysokotłuszczowe sprawiają, że odchody tak karmionych zwierząt mogą być w szczególny sposób „atrakcyjne” dla innych przedstawicieli ich gatunku.
 • Do nadmiernego/zaburzonego łaknienia mogą prowadzić również mutacje genetyczne (np. delecja genu POMC u labradorów i flat coated retrieverów), głodzenie lub nieregularne karmienie psa oraz przyczyny jatrogenne – terapia lekami steroidowymi, niektórymi benzodiazepinami, fenobarbitalem bądź zwiększenie łaknienia po zabiegu kastracji.
 • Psy zaspokajają swoją ciekawość. Zwłaszcza szczenięta, eksplorując i poznając swoje otoczenie, biorą nieznane przedmioty do pyska. Zwierzęce odchody są atrakcyjnym elementem otoczenia, nawet dla psów dorosłych, dlatego nasze czworonogi interesują się nimi podczas spacerów. Pies ocenia m.in. zapach i przekazywane wraz z feromonami informacje na temat osobnika.
 • Pies może mieć również problemy z trawieniem, do czego może się przyczynić źle zbilansowane pożywienie i spowodowane tym zaburzenie równowagi flory bakteryjnej. Zespół krótkiego jelita również może wpływać na zjadania kału innych zwierząt przez naszego czworonoga.
 • Kolejną przyczyną koprofagii może być nuda, która motywuje zwierzę mało aktywne, przebywające wiele godzin w domu, w samotności, do zjadania własnych odchodów.

Ostatnią grupą czynników zwiększających ryzyko koprofagii są problemy behawioralne. Wśród nich wymienia się najczęściej:

 • stres
 • zbyt długą izolację w małych pomieszczeniach, np. klatce (zaobserwowano we wzmożonym stopniu w schroniskach i pseudohodowlach),
 • niewystarczającą ilość bodźców,
 • zachowania kompulsywne objawiające się między innymi spaczonym łaknieniem,
 • rygorystyczne kary stosowane podczas nauki czynności,

Konsekwencje zjadania odchodów przez psa

W tym miejscu warto sobie zadać pytanie, czy zjadanie przez psa własnych odchodów i odchodów innych zwierząt jest bezpieczne? Koprofagia może być szkodliwa dla psa. Kał, oprócz resztek pokarmowych, może również zawierać bakterie, wirusy, grzyby i jaja pasożytów.

Zjadanie własnych odchodów jest najmniej szkodliwą formą omawianego zjawiska, jednak – jak wspominaliśmy – często psy zjadają kał innych zwierząt. Ważne jest więc, by nie ignorować tego zachowania i skutecznie mu przeciwdziałać. Należy pamiętać, że w takim wypadku nie tylko pies jest zagrożony, ale istnieje również niebezpieczeństwo dla ludzi. W przypadku psów karmionych dietą opartą na surowym mięsie istnieje duże ryzyko rozsiewania bakterii z rodzaju Salmonella.

Jak oduczyć psa jedzenia odchodów?

Pamiętaj, jeśli zauważysz, że Twój pies zjada odchody, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który sprawdzi, czy zwierzę jest zdrowe i czy koprofagia nie jest wynikiem choroby ulubieńca.

Lekarz weterynarii zleci wówczas następujące badania:

 • morfologię,
 • badanie biochemiczne krwi,
 • badanie kału pod kątem obecności pasożytów. Jeżeli potwierdzi się ich obecność w próbkach, lekarz weterynarii dobierze odpowiednie preparaty w celu odrobaczenia psa.

Zastanów się, czy dieta Twojego pupila jest dla niego odpowiednia. Czasami wprowadzenie regularnych posiłków podawanych w odpowiedniej ilości może już pomóc wyeliminować koprofagię u psa. Z kolei zwiększenie strawności karmy, dodawanie enzymów trawiennych/enzymów roślinnych (bromelaina, papaina, fitaza) do posiłku psa, którego odchody są zjadane, lub doustne podawanie środków wpływających na smak kału może pomóc wyeliminować omawiane zachowanie u psów, dla których zjadanie odchodów stanowi sposób na „urozmaicenie” diety.

Zadbaj również o odpowiednią florę bakteryjną swojego pupila. Bardzo skutecznym i bezpiecznym sposobem postępowania przy omawianym problemie jest modyfikowanie flory bakteryjnej jelit poprzez podawanie psu tabletek ze żwacza.

Jeżeli przyczyną zjadania odchodów są problemy behawioralne, skontaktuj się z behawiorystą, który zleci Twojemu podopiecznemu odpowiednią terapię.

Kiedy zjadanie odchodów podczas spacerów stanie się nawykiem psa, należy pilnować zwierzę i uniemożliwić mu wykonywanie tej czynności, stosując na przykład kaganiec lub wyprowadzając pupila jedynie na smyczy. Jeśli w domu mieszka kot, ustaw jego kuwetę w miejscu niedostępnym dla psa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 117

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Dlaczego pies je odchody?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

agodne i przyjazne rasy psów
Ciekawostki

Łagodne i przyjazne rasy psów

Szukasz lojalnego, cierpliwego i łagodnego psa, który szybko skradnie Ci serce i stanie się ukochanym członkiem rodziny?

Pies w łózku
Zachowanie

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Opiekunowie dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i takich, którzy kategorycznie nie pozwalają psu wskakiwać na ich łóżko. Są też tacy, którzy

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres