Czy Twój pies jest szczęśliwy? 5 potrzeb psa, które powinieneś zaspokoić

5-potrzeb-psa

Psa i człowieka różni nie tylko wygląd i zachowanie, ale również specyficzne potrzeby, przynależne każdemu z tych gatunków. Pies domowy jest po tym względem uzależniony od opiekuna. Co zrobić, by je zaspokoić?

Kynolodzy wyróżniają pięć podstawowych psich potrzeb. Ich zaspokojenie jest warunkiem nie tyle szczęścia, co podstawowego dobrostanu zwierzęcia. Choć odnoszą się one do różnych sfer życia (od najprostszych, biologicznych wymogów, po pragnienie zabawy i interakcji z człowiekiem), wszystkie razem stanowią absolutne minimum, bez którego trudno mówić o zadbanym czworonogu.

Żywienie

Każdy z miłośników psów pragnie, by jego pupil był zdrowy, wesoły i szczęśliwy. Jedną z najważniejszych kwestii jest dostarczanie zwierzęciu odpowiednio zbilansowanego pokarmu, który zaspokoi jego potrzeby związane z wiekiem, aktywnością i wielkością. Trzeba pamiętać o specyficznych potrzebach żywieniowych szczeniaków. Oprócz właściwego odżywiania, nie można też zapomnieć o zapewnieniu czworonogowi swobodnego dostępu do świeżej wody, którą może pić o każdej porze dnia czy nocy.

Warto przypomnieć, że żywienie psa resztkami z pańskiego stołu i popularnymi przysmakami, takimi jak wędliny, sery, słodycze  jest niezdrowe imoże doprowadzić do zaburzeń pokarmowych, a nawet do zatrucia (np. czekoladą). Opracowane specjalnie dla zwierząt karmy gotowe – suche i mokre – zawierają właściwie dobrane składniki w tym witaminy i minerały, czego nie można być pewnym w przypadku różnego rodzaju odpadków z obiadów czy śniadań.

Poczucie bezpieczeństwa

Psie poczucie bezpieczeństwa opiera się na dwóch filarach: pierwszy z nich jest związany z miejscem, w którym zwierzę mieszka, drugi natomiast opiera się na psychicznej więzi między czworonogiem a opiekunem. Absolutną podstawą jest zapewnienie psu spokojnego, ciepłego i bezpiecznego schronienia (w przypadku zwierzęcia mieszkającego na zewnątrz warunki te określa ustawa). Ważna jest nie tylko wygoda, własne legowisko, dostosowane do wymiarów zwierzęcia, miseczka z wodą i dostarczanie psu karmy w odpowiednich porach, ale również utrzymywanie dobrych relacji z innymi mieszkańcami domu. Aby pupil był szczęśliwy, musi mieć przede wszystkim silną, pozytywną więź ze swoim opiekunem. Nie może czuć się w żadnym wymiarze niekomfortowo, np. być na siłę zachęcany do zabawy przez dzieci lub zastraszany przez stosowane kary za przewinienia. Relacja z opiekunem musi być wolna od jakiejkolwiek przemocy (również psychicznej).

Zdrowie

Bezwzględnym obowiązkiem opiekuna jest zapewnienie psu odpowiedniej opieki medycznej. Choć polskie prawo nakazuje wyłącznie szczepienie przeciw wściekliźnie, należy również zadbać o profilaktykę chorób zakaźnych, a także pasożytów zewnętrznych (w tym kleszczy) i wewnętrznych (jelitowych). W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i podjęcie zaleconego przez niego leczenia.

Aktywność fizyczna

Żywiołem każdego psa jest ruch. Niektóre zwierzęta potrzebują go więcej, inne mniej, jednak regularna aktywność fizyczna jest dla szczęścia i zdrowia czworonogów niezbędna. Pupil powinien mieć możliwość zarówno „wybiegania się”, jak i swobodnej eksploracji nieznanego mu wcześniej terenu. W jego naturalne potrzeby wpisuje się także chęć kontaktu z innymi przedstawicielami swego gatunku. Nie wolno go tego prawa pozbawiać, choć oczywiście odpowiedzialny opiekun musi czuwać, by zabawy te były bezpieczne. Pies po dłuższym spacerze, pełnym różnych wrażeń i zabaw, takich jak np. aportowanie piłki, będzie w domu spokojniejszy i zrelaksowany; chętniej ułoży się na swym posłaniu, aby odpocząć. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych psów wymagających długiego pobytu na świeżym powietrzu i dopiero poznających świat. Oswajanie ich z miejscem, ruchem ulicznym, okolicą, jest bardzo istotne, a podczas spacerów starsze szczeniaki uczą się od dorosłych psów wielu pozytywnych zachowań i właściwych reakcji na bodźce.

Stymulacja intelektualna

Sama aktywność fizyczna to nie wszystko. Podobnie jak człowiek, pies też potrzebuje wyzwań intelektualnych. W tej roli świetnie sprawdzą się trening posłuszeństwa czy nauka sztuczek lub zabawki interaktywne, które wymagają od zwierzęcia myślenia. Warto również pamiętać, że wiodącym zmysłem psa jest węch. Możliwość pracy węchowej (np. tropienia) jest dla niego źródłem ogromnej satysfakcji. Tego, jak w pełni wykorzystać możliwości psiego nosa, można się nauczyć w trakcie uczestnictwa w modnych ostatnio warsztatach „noseworkingu”. Praca z człowiekiem pozwala psu nie tylko na odpowiednią stymulację intelektualną, ale również na zacieśnianie więzi z przewodnikiem.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 294

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

10 komentarzy do wpisu „Czy Twój pies jest szczęśliwy? 5 potrzeb psa, które powinieneś zaspokoić”

 1. Mój piesek jest szczęśliwy bo ma mnie
  A ja jestem szczęśliwa bo mam jego
  Oprócz tego staram się , by miał zapewnione ( w miarę moich możliwości ) wszystko to co jest mu niezbędne do życia .
  Mam nadzieje , ze nasza przyjaźń będzie jeszcze trwała długie lata .
  ( choc piesek jest już psim seniorem )

  Odpowiedz
 2. Jeśli ktoś uważa, że jest dla psa „przewodnikiem” – tak jak to opisano w artykule, to nie powinien nigdy nie powinien mieć psa.
  Pies to nie zabawka, nie Piętaszek ani nic z podobnych rzeczy.
  Nasze psy zawsze były z nami szczęśliwe i żyły nawet po 20 lat z nami. Ale ani moja żona ani ja nie traktowaliśmy ich, jak coś, nad czym mamy władzę. My traktowaliśmy je tak jak na to zasługuje każde żywe stworzenie: odpowiedzialnie.
  A tera wyobraźcie to sobie : po partnersku.
  Tak, pies potrafi być partnerem i to świetnym ale nie dla kogoś kto traktuje go jak przygłupiego zjadacza karmy.

  Odpowiedz
  • Nie napinaj się tak, bo sobie krzywdę zrobisz.. Nie masz monopolu na prawdę. Mój pies jest szczęśliwy, bo wie gdzie jego miejsce w szeregu. Jeśli pies jest traktowany na równi z człowiekiem to często się frustruje, czasem staje się nieznośny. Niektóre rasy będą wręcz nieszczęśliwe. Pies wymaga poświęcenia mu czasu- to jest prawda. Pozdrawiam Ciebie i Psa.

   Odpowiedz
 3. Mój pupil niestety nie żyje. Ukąsił go kleszcz , przeszedł operację usunięcia śledziony ale to mu tylko przedłużuło życie o niecałe cztery miesiące. Było to parę lat temu ale do dziś nie mogę go zapomnieć.

  Artykuł doskonały . Szkoda , że czytam go dopiero teraz.

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres