Czy pies może mieszkać na dworze?

Czy pies może mieszkać na dworze

To kwestia, która powinna być rozpatrywana indywidualnie. Psy niektórych ras doskonale odnajdują się na zewnątrz, nawet w chłodne i mroźne dni. Jest to na przykład syberian husky czy bernardyn. Jednak nie wszystkie mogą mieszkać na dworze. Są to między innymi psy z krótką sierścią, bez podszerstka lub psy z włosami. Psy bez włosów, np. grzywacze chińskie także nie mogą mieszkać na zewnątrz. Chcesz wiedzieć, jak zagospodarować podwórko, by pies czuł się tak, jak w domu – jaką budę dla psa wybrać i gdzie ją ustawić? Przeczytaj.

Jakie rasy psów mogą mieszkać na dworze?

Psy, które mogą żyć cały czas na zewnątrz to przede wszystkim rasy o gęstej sierści i obfitym podszerstku. Gruba warstwa sierści pełni funkcję izolacyjną, dlatego psy, takie jak malamut czy syberian husky doskonale czują się na dworze, nawet w mroźne dni.

Rasy psów, które mogą mieszkać na zewnątrz:

 • berneński pies pasterski,
 • owczarek niemiecki,
 • bernardyn,
 • syberian husky,
 • malamut.

Jakie rasy psów muszą mieszkać w domu?

Klimat panujący w Polsce nie pozwala na trzymanie na zewnątrz psów wszystkich ras. Ze względu na niskie temperatury powietrza i opady śniegu zimą, psy niektórych ras nie poradziłyby sobie, żyjąc na zewnątrz przez cały rok.

Są to wszystkie psy z krótką sierścią i skąpym podszerstkiem oraz te z włosami. W praktyce są to przeważnie wszystkie psy ras małych i miniaturowych, ale nie tylko.

Rasy psów, które nie mogą mieszkać na zewnątrz:

 • Yorkshire terier,
 • maltańczyk,
 • shih-tzu,
 • pekińczyk,
 • chihuahua,
 • bokser,
 • doberman.

Jak przygotować psa do mieszkania na dworze?

Taką decyzję warto podjąć od razu, kiedy decydujesz się na psa. Poinformuj o tym wszystkich domowników i nie wpuszczaj psa do domu nawet na chwilę. Pupil powinien mieć na podwórku zadaszone, bezpieczne, ciepłe zimą i chłodne latem miejsce, w którym może odpocząć (budę), czystą miskę na jedzenie oraz miskę ze świeżą wodą, ulubione zabawki i miejsce do zabawy. Teren powinien być ogrodzony i nie mogą się na nim znajdować żadne niebezpieczne przedmioty, o które pies mógłby się skaleczyć lub mógłby je zjeść.

Pies, który całe swoje życie mieszkał w domu lub mieszkaniu i nagle zostaje zmuszony do życia na zewnątrz, najprawdopodobniej będzie zestresowany i nieszczęśliwy. Może usilnie próbować wejść do domu, w którym czuje się po prostu bezpieczniej.

Jak opiekować się psem podwórkowym

To zadanie wbrew pozorom wcale nie jest proste. Pies mieszkający na dworze potrzebuje nie tylko jedzenia i budy, ale też dodatkowych bodźców, zabawek i uwagi opiekuna. Jego podstawowe potrzeby są takie same jak psów mieszkających w domach i blokach.

Czego potrzebuje pies mieszkający na zewnątrz?

 • uwaga opiekuna

Każdy pies, niezależnie od tego gdzie mieszka, potrzebuje interakcji z człowiekiem. Mogą to być zabawy na podwórku, pieszczoty lub spacer. Dobrym pomysłem jest także nauka podstawowych komend, dzięki czemu zbliżycie się nieco bardziej do siebie z czworonogiem.

Możesz zacząć od komend „siad” lub „podaj łapę”. Ważne, by poświęcać psu czas codziennie, niezależnie od pory roku. Pupil może nie rozumieć, że nie bawisz się z nim, ponieważ obficie pada deszcz czy śnieg. Oczywiście w takie dni możesz po prostu poświęcić mu nieco mniej uwagi niż zazwyczaj, ale nie możesz ograniczać się jedynie do przynoszenia miski z jedzeniem.

 • buda

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje bud dla psów, którą wybrać i gdzie ją umieścić w ogrodzie lub na podwórku, przeczytaj dalszą część artykułu.

 • spacery

Pies mieszkający na dworze także potrzebuje regularnych spacerów. Może to być jeden dłuższy spacer dziennie. Dzięki temu pies pozna nowe bodźce zapachowe i być może wejdzie w interakcję z innym psem (jeśli oba będą miały na to ochotę), co dodatkowo dba o jego prawidłową socjalizację.

 • zabawki

Powinny to być bezpieczne zabawki, wykonane z wytrzymałego i wodoodpornego materiału. Pies po zabawie może je zostawiać w miejscach, w których są narażone na działanie wilgoci – przez to maskotki czy zabawki z elementami wstążek lub nici, mogą gnić. Dlatego maskotki i inne zabawki, które łatwo nasiąkają wodą podczas deszczu, zabieraj do domu po zakończonej zabawie. Zostaw pupilowi np. gumowe gryzaki.

 • miejsce do wybiegania się i węszenia

Pies trzymany na podwórku ma dostarczanych o wiele mniej bodźców niż pies mieszkający w domu, ponieważ jest zazwyczaj rzadziej wyprowadzany na spacery. Nie jest to jednak regułą. Część opiekunów wychodzi kilka razy dziennie na spacery z psem, który mieszka na dworze. Jednak zdecydowana większość wychodzi z założenia, że taki pies nie potrzebuje częstych spacerów, ponieważ może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne w dowolnej chwili.

Nie jest to jednak prawdą. Spacer to także wysiłek fizyczny oraz doskonałe źródło nowych bodźców dla pupila. Dlatego, jeśli nie jesteś w stanie wychodzić z psem na spacery kilka razy dziennie, powinieneś pomyśleć o regularnym dostarczaniu psu dodatkowych bodźców na podwórku. Możesz poukrywać psie smakołyki między kępkami trawy, dzięki czemu pies będzie intensywnie węszyć oraz zagospodarować przestrzeń, gdzie będziecie mogli ćwiczyć aportowanie.

Jeśli Twój pies lubi pływać, dobrym sposobem na urozmaicenie jego rozrywek jest umieszczenie na podwórku basenu dla psów. To doskonałe rozwiązanie latem, ponieważ pies może schłodzić się podczas największych upałów. Pamiętaj jednak, by taką wodę często wymieniać. Pies może ją pić, dlatego wszelkie preparaty poprawiające jakość wody z chlorem nie mają zastosowania w przypadku basenów dla zwierząt.

 • czyste miski i świeża woda

Myj miski dla psa po każdym posiłku. Resztki pokarmowe na dnie pojemników to doskonałe środowisko do rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów, dlatego warto dbać o ich czystość przed podaniem kolejnego posiłku. Jedzenie podawaj o stałych porach. Codziennie też wymieniaj wodę w misce na świeżą.

 • opieka weterynaryjna

Pies mieszkający na zewnątrz powinien być traktowany w ten sam sposób, jak pies śpiący w domu. Chodzi tutaj zarówno o profilaktykę, jak i leczenie w razie choroby lub wypadku.

Należy codziennie sprawdzać jego skórę pod kątem obecności kleszczy. Jest to bardzo ważne pod kątem zapobiegania chorobom przenoszonym przez te wektory, np.:

 • boreliozie,
 • babeszjozie,
 • anaplazmozie,
 • erlichiozie.

Pies mieszkający na zewnątrz powinien być regularnie:

 • odrobaczany,
 • zabezpieczany przed pasożytami zewnętrznymi,
 • szczepiony.

O czym jeszcze pamiętać?

 • Zabiegi kosmetyczne

Psy mieszkające na zewnątrz należy regularnie czesać i kąpać. Jest to szczególnie ważne wiosną i jesienią, kiedy intensywnie linieją. Niektóre psy mogą wymagać także przycinania pazurów.

Sprawdzaj też jego uszy, szczególnie, jeśli z natury są oklapnięte. Możesz to robić co kilka dni lub tygodni. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj tekst o czyszczeniu uszu psa.

 • Bezpieczna obroża

Nie powinna zawierać żadnych metalowych elementów, które zimą mogą przymarznąć do sierści lub skóry. Dobrze, jeśli posiada przypiętą adresówkę z Twoim numerem telefonu . Możesz też zamówić obrożę z nadrukowanymi danymi.

Jak wybrać odpowiednią budę?

Istnieje kilka rodzajów bud, ale niezależnie od jej typu konstrukcji musisz wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Po pierwsze, nie kieruj się tylko wyglądem budy. Oczywiście dobrze, jeśli wtapia się w otoczenie i pasuje estetycznie do ogródka czy podwórka, ale buda powinna być przede wszystkim użyteczna. Jej wygląd dla psa nie ma żadnego znaczenia.

Idealna buda powinna chronić zwierzę przed opadami, wiatrem, ostrym słońcem latem i przed mrozem zimą. Nie powinna bezpośrednio przylegać do ziemi, ponieważ wilgoć może zniszczyć jej podłogę. Pies nie powinien też leżeć na pustej podłodze.

Bardzo ważny jest tez rozmiar samej budy. Musi być na tyle duża, by pies mógł w niej swobodnie leżeć, a jednocześnie przytulna, gdyż zimą przestrzeń w budzie ogrzewana jest przez ciało zwierzęcia.

Jak urządzić wnętrze budy dla psa?

Środek należy obficie wyłożyć słomą, która izoluje pupila od wilgotnej i zimnej podłogi. Warstwa ułożonej pod ciężarem psa słomy powinna wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli zdecydujesz się na budę z zadaszonym przedsionkiem, możesz dodatkowo położyć na nim ulubione zabawki psa.

Pamiętaj, by kontrolować jakość słomy co kilka dni. Nie powinna być mokra, pokrywa szronem, ani nawet wilgotna. W takim środowisku mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie i grzyby. Dlatego mokrą słomę należy wyrzucać i zastępować ją nową. Trudno powiedzieć, jak często należy to robić. Niektórzy wymieniają słomę co kilka tygodni, inni co miesiąc lub dwa. Zależy to przede wszystkim od podłogi – dodatkowa izolacja między podłogą budy a ziemią chroni przed wilgocią. Zależy to także od nawyków zwierzęcia i warunków pogodowych np. opadów.

Jeśli nie chcesz używać słomy, możesz ją zastąpić legowiskiem lub materacem, ale musisz wiedzieć, że nie każdy nadaje się do budy. Taki materac powinien być wykonany z solidnego materiału, który bardzo dobrze izoluje psa od zimnej podłogi i wilgoci. Wybór idealnego legowiska do budy wcale nie jest prosty. Najtańsze pozycje sklepowe nie są w stanie zastąpić grubej warstwy słomy, dlatego najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest używanie słomy zamiast legowiska ze sklepu zoologicznego.

Jak wybrać miejsce dla budy dla psa?

Buda powinna się znajdować w cichym, zacienionym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowego zadaszenia na podwyższeniu nad budą, które obejmie też teren kilku metrów wokół niej. Dzięki temu rozwiązaniu deszcz i śnieg powinien w mniejszym stopniu docierać do budy, co przekłada się na większą trwałość samej budy i komfort psa. Powinna być ustawiona w taki sposób, by pies, będąc w budzie mógł obserwować dom, ogród lub podwórko oraz zbliżających się do niego domowników.

Jak powinno wyglądać wejście do budy?

Przedsionek lub taras przed budą powinien być czysty i bezpieczny. Jeśli jest wykonany z drewna, nie powinny wystawać z niego żadne gwoździe czy inne ostre elementy, o jakie pies może zahaczyć. Krawędzie otworu w budzie, przez który pies wchodzi do środka, powinny być gładkie i bezpieczne. Samo wejście do budy ma być dostosowane do wielkości psa – nie powinno być ani za małe, ani za duże. Zwierzę powinno móc swobodnie przez nie przechodzić, bez konieczności schylania się.

Wejście do budy warto zabezpieczyć w chłodne i mroźne miesiące. Można to zrobić przybijając nad wejściem silikonowe, grube paski pociętego tworzywa, przez które pies może swobodnie przechodzić. Pełnią rolę drzwi, choć nie są przesuwne i nie mają zawiasów czy klamki. Pies wchodzi do budy odchylając paski na boki za pomocą pyska. Dzięki temu rozwiązaniu psu w budzie będzie cieplej. Pamiętaj, by zdemontować je, kiedy zrobi się cieplej. Wiosną i latem wnętrze budy powinno być przewiewne.

Jakie są rodzaje bud?

Najbardziej popularne są budy drewniane, ale coraz częściej można spotkać także budy z tworzyw sztucznych. Materiał, z którego buda została wykonana, nie ma większego znaczenia. Ważne, by był wytrzymały i bezpieczny dla zwierzęcia.

 • buda z płaskim dachem

Pies może położyć się nie tylko w jej środku, ale także na niej. Umożliwia to płaski dach, który powinien być wykonany z bezpiecznego, trwałego i wytrzymałego materiału. Taką budę warto dodatkowo osłonić lub postawić w zacienionym miejscu. Pies odpoczywający na dachu jest narażony na silne działanie promieni słonecznych w ciepłe dni, dlatego lepiej temu zapobiegać.

Ten typ dachu nie sprawdza się w ulewne dni. Deszcz czy śnieg nie mogą swobodnie spływać na ziemię, jak ma to miejsce w przypadku bud ze spadzistym dachem. Z tego powodu konstrukcja dachu, a nawet całej budy może zostać naruszona przez wilgoć.

 • buda z dachem dwuspadowym

To najbardziej popularny typ bud. Sprawdza się w różnych warunkach atmosferycznych i daje psu większą przestrzeń w środku.

 • buda z zadaszonym przedsionkiem lub tarasem

To standardowa buda z dachem spadzistym lub płaskim, która posiada przedłużenie w formie przedsionka lub tarasu. Takie rozwiązanie daje psu dodatkowe miejsce do odpoczynku. Sprawdza się szczególne w upalne i duszne dni. Dzięki zadaszeniu pies może położyć się nie tylko w środku budy, ale też na tarasie. Zajmuje więcej miejsca niż klasyczna buda, ale daje psu większy komfort, dlatego to najlepsze rozwiązanie dla psa mieszkającego na zewnątrz.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 183

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Czy pies może mieszkać na dworze?”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres