4 sprawdzone pomysły na zabawy ze szczeniakiem

x sprawdzonych pomysłów na zabawy ze szczeniakiem

Szczenięta to urocze, wesołe czworonogi, które rozpiera energia. Pojawienie się domu kilkumiesięcznego psa jest radosnym momentem dla wszystkich członków rodziny. Warto jednak mieć świadomość, że młode zwierzę potrzebuje do prawidłowego rozwoju zróżnicowanej stymulacji umysłowej i ruchowej. Jak mu ją zapewnić? Oto kilka propozycji na zabawy ze szczeniakiem w domu oraz na świeżym powietrzu.

Korzyści z zabawy ze szczeniakiem 

Dlaczego warto organizować zabawy ze szczeniakiem każdego dnia? Tego typu aktywności budują więź psa z opiekunem, pozwalają rozładować napięcie czworonoga i gwarantują mu poczucie bezpieczeństwa. Szczeniętom należy codziennie dostarczać sporej ilości urozmaiconych bodźców, dzięki czemu zwierzęta będą się prawidłowo rozwijać. Zabawy ze szczeniaczkiem sprawiają, że może on wyćwiczyć zachowania i umiejętności, które będą przydatne, gdy osiągnie dojrzałość (np. posłuszeństwo, aportowanie). Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że bagatelizowanie kwestii zabawy ze szczeniakiem i niewystarczająca stymulacja mogą skutkować zaburzeniami rozwoju czworonoga.

Zabawy dla szczeniaków z ukrywaniem smakołyków

Zabawy ze szczeniakiem, które wykorzystują jedzenie, są szczególnie atrakcyjne dla każdego czworonoga. Przyjemny zapach przysmaków schowanych w różnych zakamarkach mieszkania czy domu (np. pod dywanem, stołem, kocem) pobudza zmysł węchu i motywuje do dalszych poszukiwań. Doskonałą rozrywką dla czworonoga będzie też mata węchowa, w której ukryjemy różne smaczki. Zachęcamy, by samodzielnie wykonać tego typu matę. Wystarczy kupić gumową wycieraczkę z otworami i polarowy materiał lub wykorzystać stary T-shirt lub kocyk, który po pocięciu na paski będzie służył do wypełnienia prześwitów w ażurowej wycieraczce. Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z ilością przysmaków. Zgodnie z rekomendacjami specjalistów do spraw żywienia przekąski nie mogą dostarczać psu więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Kolejnym pomysłem na zabawę dla szczeniaka, która wykorzystuje smakołyki, jest ukrycie ulubionego smaczka czworonoga pod jednym z dwóch takich samych pudełek. W tej zabawie szczenię musi wykazać się sprytem, aby dostać pyszną przekąskę, np. kładąc się, gryząc lub drapiąc właściwe pudełko (w ten sposób zwierzę informuje nas, który pojemnik wybrało).  

Zabawy dla szczeniaków z naśladowaniem opiekuna

Interesującą zabawą ze szczeniakiem jest też pokazywanie mu różnych ruchów (np. podskoki, turlanie, czołganie się), które pies będzie naśladował. Tego rodzaju ćwiczenie świetnie sprawdzi się u psów między 8. a 10. tygodniem życia (czworonogi na tym etapie rozwoju chętnie naśladują opiekuna). Jakie inne zabawy ze szczeniakiem pozwolą poskromić jego energię i będą jednocześnie łatwe do przygotowania?

Zabawy dla szczeniaków z tropieniem 

Zabawa ze szczeniakiem w tropienie na świeżym powietrzu może być wykorzystana u czworonoga każdej rasy (tropienie jest szczególną potrzebą np. terierów, beagli, wyżłów, sznaucerów), łączy ruch i stymulację umysłową. Świetnym pomysłem może być szukanie zabawki w zaroślach lub „zaginionej” osoby, która ukryła się w pobliżu. Jeśli dysponujemy dużym ogrodem, możemy pozostawić w różnych jego zakątkach używane skarpetki lub inne części garderoby. Ułatwią one szczeniakowi dotarcie do chowającego się członka rodziny. Przed tym ćwiczeniem warto nauczyć pupila komendy „szukaj”. Alternatywą do zabawy ze szczeniakiem w tropienie jest znajdowanie osób ukrytych w nietypowych miejscach (za sofą, pod łóżkiem, za szafą) poprzez przywołanie zwierzęcia. Jeśli czworonogowi uda się znaleźć daną osobę, dostaje smakołyk.

Zabawy dla szczeniaków z turlaniem i szarpaniem

Zabawa ze szczeniakiem w szarpanie sznurka czy turlanie piłki to kolejne wartościowe aktywności, w które warto zaangażować małego psa. Jednak pamiętajmy, aby przy przeciąganiu sznurka nie przeciążyć czworonoga ani nie dostarczyć mu nadmiernych bodźców. Warto też wcześniej nauczyć go komendy „puść” lub “zostaw”. 

Podsumowując, zabawy ze szczeniakiem w domu i na dworze zaspokajają jego potrzeby wynikające z naturalnych instynktów (są elementami łańcucha łowieckiego). To również doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu z podopiecznym, wzmacnianie więzi oraz wsparcie rozwoju czworonoga. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.2 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres