niedziela, 20 stycznia 2019

Zabójcze upały

6 sierpnia 2018 07:49 Zostaw komentarz
Zabójcze upały dla psa

fot. TOZ Opole

Zabójcze upały dla psa

– Skala bezmyślności poraża – mówi Irena Otremba, szefowa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu, które codziennie odbiera kilka telefonów z prośbą o ratowanie cierpiących na słońcu zwierząt.

– Termoregulacja zwierząt nie jest doskonała – ostrzega Tomasz Pięknik, opolski lekarz weterynarii. – Jeśli wystawimy małe dziecko na słońce, to bardzo szybko dozna udaru cieplnego.

Podobnie jest z psem, kotem czy królikiem. Zwierzę, w przeciwieństwie do człowieka, nie poci się, a wymiana cieplna następuje przez ziajanie. – Jeśli nie ma dostępu do wody, to bardzo szybko dochodzi do przegrzania – wyjaśnia dr Pięknik. – Dorosłe, zdrowe zwierzę wytrzyma w czterdziestostopniowym słońcu dwie godziny. Ale jeśli jest to szczeniak lub starszy pies z niewydolnością krążenia, to może skonać w pół godziny.

Jedna z ostatnich interwencji opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami: właściciel trzymał na posesji dwa psy – każdy w oddzielnym kojcu. Jeden pies był zupełnie bez wody, drugi miał zostawioną do picia zieloną, od wielu dni niewymienianą ciecz. – Psy stały w pełnym słońcu, bez żadnego zadaszenia. Termometr pokazywał w kojcu prawie 42 stopnie – opowiada działaczka TOZ. Gdy inspektorzy przyjechali na miejsce owczarek wyglądał tak, jakby zemdlał. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami interweniowało w tym miejscu już kilkakrotnie. Teraz przedstawiciele organizacji uznali, że życie zwierząt jest zagrożone i odebrali je w asyście policji. Psy trafiły do domu tymczasowego.

Oba psy obejrzał lekarz weterynarii, który stwierdził, że faktycznie były przegrzane. – Złożyliśmy w urzędzie miasta wniosek o czasowe odebranie zwierząt właścicielowi. Sprawą zajmuje się też policja, więc najprawdopodobniej będzie ona miała finał w sądzie Chcielibyśmy, żeby właściciel zrzekł się praw do zwierząt. Wtedy mielibyśmy szansę znaleźć im nowe, lepsze domy – mówi Irena Otremba.
PAMIĘTAJMY: jeśli pies spędza upały w kojcu, musieć mieć dostęp do cienia i świeżej wody. – Miska musi być przymocowana tak, by zwierzę jej nie przewróciło – podpowiada Irena Otremba z TOZ w Opolu. – No i bezwzględnie taką wodę trzeba regularnie wymieniać, o czym wielu właścicieli zapomina.
Zostawienie psa na pełnym słońcu może zostać potraktowane jak znęcanie się nad nim. Grozi za to nawet do 5 lat więzienia i 100 tys. zł kary.
Zabójcze upały Reviewed by on . [caption id="attachment_35630" align="alignleft" width="300"] fot. TOZ Opole[/caption] Zabójcze upały dla psa - Skala bezmyślności poraża - mówi Irena Otremba, [caption id="attachment_35630" align="alignleft" width="300"] fot. TOZ Opole[/caption] Zabójcze upały dla psa - Skala bezmyślności poraża - mówi Irena Otremba, Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top